Постанова
від 27.05.2024 по справі 924/71/24
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року Справа № 924/71/24

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Розізнана І.В. , суддя Юрчук М.І.

секретар судового засідання Кравчук О.В.

за участю представників сторін:

позивача: представник не з`явився

відповідача: Несторук О.С. (в режимі відеоконференції)

прокурор Рункевич І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" на рішення Господарського суду Хмельницької області, ухвалене 22.02.2024 суддею Виноградовою В.В., повне рішення складено 01.03.2024, у справі № 924/71/24

за позовом керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури, м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, - Маківської сільської ради, с. Маків Кам`янець-Подільського району Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький

про визнання недійсними додаткових угод, стягнення 123 454,33 грн

В січні 2024 року керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури, м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Маківської сільської ради, с. Маків Кам`янець-Подільського району Хмельницької області звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький, в якому просить визнати недійсними додаткові угоди № 1 від 28.01.2022 та № 3 від 16.09.2022 до договору № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022, укладеного між сторонами; стягнути з відповідача на користь позивача кошти в сумі 123 454,33 грн, перераховані за товар, який не отримано відповідно до умов договору № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022 / а.с. 1-10/.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 позов керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, - Маківської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод, стягнення 123454,33 грн задоволено.

Визнано недійсними додаткові угоди № 1 від 28.01.2022 та № 3 від 16.09.2022 до договору № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022, укладені між Маківською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут".

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" на користь Маківської сільської ради кошти в сумі 123 454,33 грн.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" на користь Хмельницької обласної прокуратури 8052,00 грн витрат зі сплати судового збору /а.с. 153-163/.

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", не погоджуючись з ухваленим рішенням, звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в електронній формі, в якій просить рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі /а.с. 167-174/.

В обгрунтування апеляційної скарги зазначає:

- Маківською сільською радою оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2021-11-23-000393-b із закупівлі електричної енергії (ДК 021:2015:09310000-5) в кількості 542100 кВт/год зі строком поставки до 31.12.2022, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 705 079 грн, джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет, кінцевий строк подачі тендерних пропозицій - 09.12.2021 18:00, дата проведення електронного аукціону та дата розкриття тендерних пропозицій - 10.12.2021;

- ТОВ "Хмельницькенергозбут" у комерційній пропозиції від 09.12.2021 запропонувало тариф на передачу електричної енергії в сумі 0,29393 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,12143 грн без ПДВ, кількість електричної енергії 542100,00 кВт/год. Зазначило, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату подання тендерної пропозиції, затверджено постановою НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020 та становить 29,393 коп. без ПДВ. Тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату подання тендерної пропозиції, затверджено постановою НКРЕКП № 2381 від 09.12.2020 та становить 112,143 коп. без ПДВ. Ціною Комерційної пропозиції є ціна електричної енергії, що включає передачу та розподіл електроенергії, маржу, витрати на сплату податків тощо. Остаточна ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без Тарифу на розподіл буде визначена за результатами аукціону.

- також відповідачем було подано лист-згоду з проектом договору та його істотними умовами (від 09.12.2021), в якому погодився з істотними умовами договору, проект якого наведений у тендерній документації, та підтвердив укладання договору в редакції, запропонованій замовником, дотримання умов своєї тендерної пропозиції протягом строку, встановленого вимогами тендерної документації, та гарантував виконання договору на умовах, викладених в проекті договору, з дотриманням чинного законодавства.

- протокольним рішенням уповноваженої особи Маківської сільської ради від 05.01.2022 ТОВ "Хмельницькенергозбут" визначено переможцем торгів, прийнято рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю та про оприлюднення такого рішення;

- за договором № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022 постачальник продає споживачу із 01.01.2022 до 31.12.2022 товар "код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія" (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору);

- ціна цього договору становить 2 612 449,99 грн, в т.ч. ПДВ 435 408,33 грн (п. 5.1 договору);

- додатковою угодою № 1 від 28.01.2022 у зв`язку з набуттям з 01.01.2022 чинності постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2611 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання" та зростанням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії з 1,12143 грн/кВт/год без ПДВ до 1,26442 грн/кВт/год без ПДВ, та постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік" та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 0,29393 грн/кВт/год без ПДВ до 0,34564 грн/кВт/год без ПДВ, за взаємною згодою, керуючись п. п. 1, 7 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, сторони вирішили викласти в новій редакції додаток № 1 до договору. В угоді зазначено, що вона набирає чинності (вважається укладеною) з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін і є невід`ємною частиною договору та згідно зі ст. 631 ЦК України розповсюджує свою дію на правовідносини, які виникли між сторонами з 01.01.2022 і діє до 31.01.2022;

- у додатку № 1 до договору Комерційна пропозиція Постачальника у редакції додаткової угоди № 1 сторони додатково погодили: кількість товару 517033 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ;

- у додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП № 2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 517033 кВт/год; загальна вартість договору 2 612 449,99 грн з ПДВ;

- згідно з інформаційною довідкою Хмельницької ТПП від 12.09.2022 № 22-05/631 для ТОВ "Хмельницькенергозбут" надано інформацію про середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку на добу наперед (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України: за січень 2022 року 2855,07 грн.Мвт.г без ПДВ, за вересень 2022 року (станом на 12.09.2022) 3340,21 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни +17%;

- листом від 12.09.2022 відповідач звернувся до Маківської сільської ради і, посилаючись на інформацію з довідки Хмельницької ТПП від 12.09.2022 № 22-05/631, надав додаткову угоду з додатком до договору. При цьому зазначив, що тариф становитиме 5,2006 грн/кВт/год з ПДВ;

- 16.09.2022 сторонами укладено додаткову угоду № 3, в якій, керуючись п. п. 1, 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, у зв`язку зі збільшенням середньозваженої ціни на ринку на добу наперед (РДН) у вересні 2022 року на 17% у порівнянні з січнем 2022 року та склала 3340,21 грн/Мвт/год без ПДВ, інформація підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 12.09.2022 № 22-05/631, за взаємною згодою вирішили додаток до договору викласти в новій редакції. В угоді зазначено, що вона набирає чинності (вважається укладеною) з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін і є невід`ємною частиною договору та згідно зі ст. 631 ЦК України розповсюджує свою дію на правовідносини, які виникли між сторонами з 01.09.2022 і діє до 31.01.2022;

- у додатку № 1 до договору Комерційна пропозиція Постачальника у редакції додаткової угоди № 3 від 16.09.2022 сторони погодили такі позиції: кількість товару 313756 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ, всього 1585336,29 грн з ПДВ; кількість товару 197499 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,72377 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,33383 грн без ПДВ, всього 1027113,70 грн з ПДВ;

- у додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП № 2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 511255 кВт/год; загальна вартість договору 2612449,99 грн з ПДВ;

- судом першої інстанції не було враховано, що ТОВ "Хмельницькенергозбут" направив лист № 501 від 12.09.2022 та запропонував позивачу підписати додаткову угоду № 3 у зв`язку з збільшенням середньозваженої ціна на ринку на добу наперед (РДН) (довідка міститься в матеріалах справи № 924/71/24);

- збільшення ціни за одиницю товару передбачено п. 5.5.1 договору, п. 13.6. пункту 13 договору, а також п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі";

- укладаючи додаткову угоду № 3, сторони не виходили за рамки 10 відсоткового збільшення ціни за одиницю товару, при цьому, загальна сума договорів не збільшувалась, а зменшувався обсяг закупівлі, що було погоджено з замовником, а обмеження строків зміни ціни за одиницю товару на дату укладення додаткової угоди Законом України "Про публічні закупівлі" не встановлено;

- сторонами договору під час підписання додаткової угоди збільшено базову ціну товару (без ПДВ) на 2,9 % від попередньої ціни (що передбачено додатковою угодою № 1) та збільшено базову ціну товару (без ПДВ) на 7,7 % від попередньої ціни (що передбачено договором);

- також довідка Хмельницької ТПП від 12.09.2022 №22-05/631 передбачала середньозважену ціну купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України: за січень 2022 року 2855,07 грн.Мвт.г без ПДВ, за вересень 2022 року (станом на 12.09.2022) 3340,21 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни +17%;

- Інформаційна довідка Хмельницької ТПП від 03.07.2023 №22-05/636, яка надана на запит прокурора, передбачає середньозважену ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України: станом на 28.01.2022 2 514,69 грн.Мвт.г без ПДВ, станом на 16.09.2022 3 659,08 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни + 45,5%;

- додаткова угода № 3 укладена не за усною домовленістю, а на підставі звернення відповідача, як постачальника, до споживача з відповідним обґрунтуванням та наданням доказів наявності підстав для зміни істотних умов договору;

- вимога про стягнення 123 454,33 грн є похідною від вимоги про визнання недійсною додаткової угоди. Оскільки відсутні підстави для визнання додаткової угоди недійсною, тому й вимога про стягнення 123 454,33 грн задоволенню не підлягає;

- на думку відповідача відсутні обставин, які б свідчили про невиконання або неналежне виконання позивачем яка є самостійною юридичною особою з повним обсягом процесуальної дієздатності, своїх функцій щодо захисту майнових інтересів держави, пов`язаних із раціональним та ефективним використанням державних коштів; факт не звернення позивача з позовом протягом розумного терміну без з`ясування фактичного стану правовідносин між сторонами спору не свідчить про неналежне виконання такими органами своїх функцій із захисту інтересів держави;

- захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави;

- у цій справі належним органом уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах є Державна аудиторська служба України та її територіальні органи, проте прокуратура при зверненні до Господарського суду Хмельницької області з позовом в інтересах держави в межах цієї справи не визначив Держаудитслужбу позивачем.

За наведених обставин скаржник вважає, що судом першої інстанції неповно з`ясовано обставини справи при прийнятті оскаржуваного рішення, порушено норми матеріального права, що призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого рішення у цій справі.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.04.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Хмельницькенергозбут" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24, розгляд апеляційної скарги призначено на "16" квітня 2024 року о 14:15 год. /а.с. 188/.

10.04.2024 (вх. № 3221/24) від керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу ТОВ "Хмельницькенергозбут" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 залишити без змін /а.с. 200-208/.

Ухвалою суду від 15.04.2024 задоволено клопотання (вх.№ 1666/24) представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду /а.с. 198/.

Ухвалою суду від 16.04.2024 розгляд справи відкладено на 27.05.2024 /а.с. 216/.

В судове засідання 27.05.2024 з`явились прокурор та представник ТОВ "Хмельницькенергозбут", Маківська сільська рада не забезпечила участі в судовому засіданні повноважного представника.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

Враховуючи, що ухвалами суду від 04.04.2024, від 16.04.2024 явка представників сторін в судові засідання обов`язковою не визнавалась, колегія суддів визнала за можливе здійснювати розгляд справи за відсутності представника Маківської сільської ради, оскільки його не явка не перешкоджає перегляду справи.

В судовому засіданні 27.05.2024 представник ТОВ "Хмельницькенергозбут" підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги з підстав, викладених у ній, просив скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури.

Прокурор надав заперечення щодо апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 залишити без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши пояснення представника ТОВ "Хмельницькенергозбут" та прокурора, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Маківською сільською радою оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2021-11-23-000393-b із закупівлі електричної енергії (ДК 021:2015:09310000-5) в кількості 542100 кВт/год зі строком поставки до 31.12.2022, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 705 079 грн, джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет, кінцевий строк подачі тендерних пропозицій - 09.12.2021 18:00, дата проведення електронного аукціону та дата розкриття тендерних пропозицій - 10.12.2021 /а.с. 11/.

Згідно з реєстром тендерних пропозицій тендерні пропозиції подали: 07.12.2021 - Товариство з обмеженою відповідальністю Укр газ ресурс, 09.12.2021 - Товариство з обмеженою відповідальністю Хмельницькенергозбут /а.с. 12/.

ТОВ Хмельницькенергозбут у комерційній пропозиції від 09.12.2021 запропонувало тариф на передачу електричної енергії в сумі 0,29393 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,12143 грн без ПДВ, кількість електричної енергії 542100,00 кВт/год. Зазначило, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату подання тендерної пропозиції, затверджено постановою НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020 та становить 29,393 коп. без ПДВ. Тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю Товару, станом на дату подання тендерної пропозиції, затверджено постановою НКРЕКП № 2381 від 09.12.2020 та становить 112,143 коп. без ПДВ. Ціною Комерційної пропозиції є ціна електричної енергії, що включає передачу та розподіл електроенергії, маржу, витрати на сплату податків тощо. Остаточна ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл буде визначена за результатами аукціону.

У гарантійному листі щодо строку дії тендерної пропозиції та її продовження (від 09.12.2021) відповідач підтвердив дотримування умов пропозиції протягом 120 днів з дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій, встановленої Замовником; погодився з вимогою продовжити строк дії поданої тендерної пропозиції у разі необхідності; зобов`язався у випадку визначення переможцем поставити товар на умовах, визначених у тендерній документації.

Також відповідачем було подано лист-згоду з проектом договору та його істотними умовами (від 09.12.2021), в якому погодився з істотними умовами договору, проект якого наведений у тендерній документації, та підтвердив укладання договору в редакції, запропонованій замовником, дотримання умов своєї тендерної пропозиції протягом строку, встановленого вимогами тендерної документації, та гарантував виконання договору на умовах, викладених в проекті договору, з дотриманням чинного законодавства.

Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій від 10.12.2021 ТОВ Укр газ ресурс як переможець торгів відмовилося від підписання договору про закупівлю /а.с. 13/.

Протокольним рішенням уповноваженої особи Маківської сільської ради від 05.01.2022 ТОВ Хмельницькенергозбут визначено переможцем торгів, прийнято рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю та про оприлюднення такого рішення /а.с.14/.

17.01.2022 між Маківською сільською радою (споживач, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (постачальник, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 20500316 від 17.01.2022 (далі - договір), відповідно до п. 1.1 якого договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії.

Згідно з п. 1.2 договору його умови розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (ПРРЕЕ).

У п. 1.4 договору сторони, керуючись п. 3.2.6 ПРРЕЕ, дійшли взаємної згоди на укладання договору на умовах, відмінних від публічної комерційної пропозиції постачальника. Цей договір укладено у вигляді єдиного письмового документу на підставі умов тендерної документації та комерційної пропозиції постачальника, поданої згідно процедури закупівлі (ідентифікатор процедури UA-2021-11-23-000393-b).

За цим договором постачальник продає споживачу із 01.01.2022 до 31.12.2022 товар "код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія" (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).

Відповідно до п. 2.2 договору обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Ціна цього договору становить 2 612 449,99 грн, в т.ч. ПДВ 435 408,33 гривні (п. 5.1 договору).

Згідно з п. 5.2 договору ціна за одиницю товару визначається у додатку № 1 до договору "Комерційна пропозиція постачальника".

Ціна за одиницю товару включає в себе вартість послуг оператора системи передачі щодо надання послуг з передачі електричної енергії, які необхідні для виконання цього договору. Інформацію про розмір тарифу на послуги з передачі електричної енергії визначено в додатку № 1 до договору (п. 5.3 договору).

Пунктом 5.4 договору передбачено, що ціна за одиницю товару включає в себе вартість послуг оператора системи щодо надання послуг з розподілу електричної енергії, які необхідні для виконання цього договору. Інформацію про розмір тарифу на послуги з розподілу електричної енергії визначено в додатку № 1 до договору. Вказані послуги оплачуються споживачем через постачальника. Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії через постачальника. При цьому, постачальник зобов`язаний при виставленні рахунка за електричну енергію споживачу окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії та оплату вартості електричної енергії.

На виконання п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторони домовились, що зміна ціни за одиницю товару та встановлення щомісячної ціни поставки товару здійснюється, виходячи з коливання ціни на ринку товару, а саме: зміни середньозваженої ціни на ринку на добу наперед (РДН) (п. 5.5 договору).

Згідно з п. 5.5.1 договору збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовуються у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесення таких змін можливе за наявності пред`явленого учасником обгрунтованого документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, отриманого від уповноваженого органу (довідка (експертний висновок) з Торгово-промислової палати України чи її територіального відділення). Документ, що надається учасником повинен містити інформацію про ринкову (середньоринкову) ціну на товар станом на дату укладення договору (попередньої додаткової угоди)) та ринкову (середньоринкову) ціну на товар станом на момент укладення додаткової угоди (документ, що підтверджує коливання ціни товару на ринку повинен бути виданий не більше 5 календарних днів відносно дати укладення додаткової угоди). Коливання ціни товару на ринку має бути обґрунтовано та підтверджено посиланням на дані ДП Оператор ринку, зокрема офіційного сайту. Зміна ціни за одиницю непоставленого товару здійснюється шляхом множення ціни за одиницю товару станом на дату укладення договору (попередньої додаткової угоди) на індекс (коефіцієнт) зростання вартості товару.

При цьому у п. 5.5.1 договору наведено формулу зміни ціни за одиницю товару.

Також у вищенаведеному підпункті договору зазначено, що у разі документально підтвердженого зростання ціни за одиницю товару одночасно здійснюється зменшення кількості товару. Застосування зменшеної ціни за одиницю електричної енергії для виставлення рахунку за спожиту електричну енергію здійснюється з дати підписання сторонами додаткової угоди.

Також на виконання п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" сторони у п. 5.7 договору домовилися, що зміна умов цього договору допускається у випадку зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме: у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару за цим договором.

У випадку зміни тарифу на передачу та/або тарифу на розподіл електричної енергії постановою НКРЕКП або рішенням іншого уповноваженого органу влади сторони вносять відповідні зміни в додаток № 1 до договору шляхом укладення додаткової угоди до договору та викладенням додатку № 1 до договору в новій редакції (пп. 5.7.1 договору).

Як зазначено у пп. 5.7.2 договору, додаткова угода про внесення змін до договору в частині зміни тарифу має містити інформацію про зміну базової ціни товару (стовпчик 7 таблиці додатку № 1), що сталась у зв`язку зі зміною тарифу на передачу електричної енергії та/або розподілу електричної енергії. базова ціна товару в такій додатковій угоді визначається як сума стовпчиків 4, 5 та/або 6 таблиці додатку № 1. Ціна товару без ПДВ та без Тарифів (стовп. 4 таблиці додатку № 1) в такій додатковій угоді визначається згідно підписаного сторонами договору або згідно даних, вказаних в подальших додаткових угодах до договору.

Згідно з пп. 5.7.3 договору додаткова угода про внесення змін до договору має містити посилання на дату та номер документу, яким змінено тариф на передачу та/або тариф на розподіл електричної енергії, дату (період), з якої такий тариф починає діяти, а також розмір встановленого тарифу у стовпчиках 5 та/або 6 таблиці додатку № 1 до договору.

У п. 5.8 договору зазначено, що зміна ціни за одиницю товару згідно п. 5.5-5.7 договору здійснюється в письмовій формі, шляхом підписання сторонами додаткової угоди до договору.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць, протягом якого споживачу здійснювалось постачання електричної енергії згідно поданих заявок (п. 5.11 договору).

Згідно з п. 5.12 договору по закінченні розрахункового періоду постачальник зобов`язаний надати для підписання споживачу Акт приймання-передачі електричної енергії. Споживач зобов`язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 робочих днів, або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк. Акт приймання-передачі електричної енергії має містити інформацію про розрахунок ціни за одиницю товару згідно умов цього договору та іншу інформацію згідно з вимогами договору.

Оплата за електричну енергію здійснюється за умови подання споживачем заявки/заявок на відповідний розрахунковий період, в наступному порядку: повного розрахунку за поставлену електричну енергію у відповідному розрахунковому періоді. Споживач здійснює оплату згідно виставленого постачальником рахунку на оплату, на підставі підписаного Сторонами Акта приймання-передачі електричної енергії не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з моменту його підписання, шляхом оплати повної вартості спожитої електричної енергії. Ціна за одиницю товару в рахунку, виставленому за цим пунктом, та в Акті приймання-передачі товару у відповідному розрахунковому періоді, визначається згідно ціни, визначеної в договорі або додатковій угоді (п. 5.13 договору).

Відповідно до п. 5.14 договору датою виконання зобов`язань споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування споживачем на банківський рахунок постачальника грошових коштів.

Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами, скріплення печатками сторін (за наявності) і діє до 31.12.2022 включно, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань в частині розрахунків (п. 13.1 договору).

Як визначено у п. 13.6 договору, істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовуються у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (внесення таких змін здійснюється згідно з пп. 5.5.1 договору); зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі порядку зміни ціни внесення таких змін здійснюється згідно з п. 5.7 договору).

Визнання недійсним окремого положення договору не тягне за собою визнання недійсним цього договору в цілому (п. 13.7 договору).

Невід`ємною частиною цього договору є: додаток № 1 - Комерційна пропозиція постачальника; додаток № 2 - Примірна форма Заявки на постачання електричної енергії споживачу; додаток № 3 - Примірна форма Акту приймання-передачі електричної енергії (п. 15.1 договору) /а.с. 15-18/.

У додатку № 1 до договору - "Комерційна пропозиція постачальника" сторони погодили: кількість електричної енергії - 542100 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн, тариф на передачу, без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл, без ПДВ 1,12143 грн, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл, без ПДВ 4,01594 грн (всього 2 612 449,99 грн з ПДВ).

У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020, та становить 0,29393 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2381 від 09.12.2020; оператор системи розподілу - АТ "Хмельницькобленерго"; загальна вартість договору - 2 612 449,99 грн з ПДВ /а.с. 19/.

Також до договору складено додаток № 2 - заявку на постачання електричної енергії споживачу (за відповідними об`єктами електроспоживання) /а.с. 20-21/.

Додатковою угодою № 1 від 28.01.2022 у зв`язку з набуттям з 01.01.2022 чинності постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2611 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання" та зростанням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії з 1,12143 грн/кВт/год без ПДВ до 1,26442 грн/кВт/год без ПДВ, та постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік" та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 0,29393 грн/кВт/год без ПДВ до 0,34564 грн/кВт/год без ПДВ, за взаємною згодою, керуючись п. 1, 7 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, сторони вирішили викласти в новій редакції додаток № 1 до договору. В угоді зазначено, що вона набирає чинності (вважається укладеною) з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін і є невід`ємною частиною договору та згідно зі ст. 631 ЦК України розповсюджує свою дію на правовідносини, які виникли між сторонами з 01.01.2022 і діє до 31.01.2022 /а.с. 23/.

У додатку № 1 до договору Комерційна пропозиція постачальника у редакції вищезазначеної додаткової угоди сторони додатково погодили: кількість товару 517033 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ.

У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП № 2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 517033 кВт/год; загальна вартість договору 2 612 449,99 грн з ПДВ /а.с. 24/.

Згідно з інформаційною довідкою Хмельницької ТПП від 12.09.2022 № 22-05/631 для ТОВ "Хмельницькенергозбут" надано інформацію про середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку на добу наперед (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України: за січень 2022 року 2855,07 грн.Мвт.г без ПДВ, за вересень 2022 року (станом на 12.09.2022) 3340,21 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни +17% /а.с. 28/.

Листом від 12.09.2022 відповідач звернувся до Маківської сільської ради і, посилаючись на інформацію з довідки Хмельницької ТПП від 12.09.2022 № 22-05/631, надав додаткову угоду з додатком до договору. При цьому зазначив, що тариф становитиме 5,2006 грн/кВт/год з ПДВ /а.с. 27/.

16.09.2022 сторонами укладено додаткову угоду № 3, в якій, керуючись, зокрема п. 1, 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, у зв`язку зі збільшенням середньозваженої ціни на ринку на добу наперед (РДН) у вересні 2022 року на 17% у порівнянні з січнем 2022 року та склала 3 340,21 грн/Мвт/год без ПДВ, інформація підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 12.09.2022 № 22-05/631, за взаємною згодою вирішили додаток до договору викласти в новій редакції.

В угоді зазначено, що вона набирає чинності (вважається укладеною) з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін і є невід`ємною частиною договору та згідно зі ст. 631 ЦК України розповсюджує свою дію на правовідносини, які виникли між сторонами з 01.09.2022 і діє до 31.12.2022 /а.с. 25/.

У додатку № 1 до договору Комерційна пропозиція постачальника у редакції додаткової угоди № 3 від 16.09.2022 сторони погодили такі позиції:

- кількість товару 313756 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ, всього 1 585 336,29 грн з ПДВ;

- кількість товару 197499 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,72377 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,33383 грн без ПДВ, всього 1027113,70 грн з ПДВ.

У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП № 2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 511255 кВт/год; загальна вартість договору 2 612 449,99 грн з ПДВ /а.с. 26/.

28.12.2022 сторонами укладено додаткову угоду № 4, в якій, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, викладено п. 5.1 договору в редакції, що передбачає ціну договору в сумі 2 269 022,25 грн з ПДВ за ДК 021:2015 65310000-9 в обсязі 445219 кВт/год. Також викладено в новій редакції додаток № 1 до договору /а.с. 29/.

Новою редакцією додатку № 1 передбачено:

- кількість товару 313756 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ, всього 1 585 336,29 грн з ПДВ;

- кількість товару 131463 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,72377 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,33383 грн без ПДВ, всього 683 685,96 грн з ПДВ /а.с. 29/.

У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП № 2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 445219 кВт/год; загальна вартість договору 2 269 022,25 грн з ПДВ /а.с. 30/.

Відповідно до звіту про виконання договору про закупівлю від 13.01.2023, в якому відображено, з-поміж іншого, ціну договору 2 269 022,25 грн з ПДВ, кількість електричної енергії 445219 кВт/год, суму оплати за договором - 2 269 022,25 грн з ПДВ /а.с. 31/.

Згідно з інформаційно-ціновою довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 03.07.2023, наданою прокурору на лист від 30.06.2023, середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку на добу наперед (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становили: станом на 17.01.2022 3 103,51 грн.Мвт.г без ПДВ, станом на 28.01.2022 2 514,69 грн.Мвт.г без ПДВ (коливання відносно попередньої дати -18,9%), станом на 16.09.2022 3 659,08 грн.Мвт.г без ПДВ (коливання відносно попередньої дати +45,5%) /а.с. 32/.

Відповідно до виставлених відповідачем для Маківської сільської ради рахунків-фактури № 20500316 на оплату 313756 квт/год електричної енергії всього на суму 1 585 336,29 грн за тарифом 4,210640 грн без ПДВ, а саме: від 31.01.2022 в обсязі 50473 квт/год на суму 255 028,36 грн з ПДВ (за січень 2022 року), від 01.03.2022 в обсязі 45104 квт/год на суму 227 900,05 грн з ПДВ (за лютий 2022 року), від 19.04.2022 в обсязі 49854 квт/год на суму 251 900,70 грн з ПДВ (за березень 2022 року), від 04.05.2022 в обсязі 40415 квт/год на суму 204 207,62 грн з ПДВ (за квітень 2022 року), від 03.06.2022 в обсязі 32498 квт/год на суму 164 204,86 грн з ПДВ (за травень 2022 року), від 04.07.2022 в обсязі 31268 квт/год на суму 157 989,95 грн з ПДВ (за червень 2022 року), від 05.08.2022 в обсязі 32029 квт/год на суму 161 835,11 грн з ПДВ (за липень 2022 року), від 07.09.2022 в обсязі 32115 квтгод на суму 162 269,64 грн з ПДВ (за серпень 2022 року); на оплату 131463 квт/год електричної енергії всього на суму 683 685,96 грн за тарифом 4,333830 грн без ПДВ, а саме: від 03.10.2022 в обсязі 36440 квт/год на суму 189 509,72 грн з ПДВ (за вересень 2022 року), від 02.11.2022 в обсязі 35305 квт/год на суму 183 607,04 грн з ПДВ (за жовтень 2022 року), від 04.10.2022 в обсязі 45 квт/год на суму 234,03 грн з ПДВ (за жовтень 2022 року), від 05.12.2022 в обсязі 28679 квт/год на суму 149 147,89 грн з ПДВ (за листопад 2022 року), від 23.12.2022 в обсязі 30994 квт/год на суму 161 187,28 грн з ПДВ (за грудень 2022 року) (загалом 445219 квт/год електричної енергії на суму 2 269 022,25 грн). У рахунках зазначено, що останні є документальним актом виконання постачальником та використання споживачем електричної енергії.

Згідно з наданими прокурором даними транзакцій від 01.02.2022 № 1269 на суму 52 553,84 грн, № 1278 на суму 63 978,81 грн, № 1276 на суму 26 466,40 грн, № 1277 на суму 48 420,01 грн, № 1274 на суму 18 225,33 грн, № 1272 на суму 23 318,52 грн, № 1270 на суму 6 078,48 грн, № 1271 на суму 14 754,08 грн, № 1275 на суму 25,26 грн, № 1273 на суму 1 207,63 грн за січень 2022 року відповідачем сплачено 255 028,36 грн; від 03.03.2022 № 836 на суму 50 577,00 грн, № 827 на суму 52 003,09 грн, № 835 на суму 33 245,88 грн, № 834 на суму 37 579,99 грн, № 832 на суму 17 477,52 грн, № 830 на суму 18 331,44 грн, № 828 на суму 7 346,72 грн, № 829 на суму 10 145,96 грн, № 833 на суму 181,90 грн, № 831 на суму 1 010,55 грн за лютий 2022 року відповідачем сплачено 227 900,05 грн; від 19.04.2022 № 1181 на суму 55 140,86 грн, № 1186 на суму 90 022,90 грн, № 1185 на суму 21 223,89 грн, № 1191 на суму 22 980,00 грн, № 1187 на суму 14 976,40 грн, № 1183 на суму 19 261,15 грн, № 1189 на суму 7 634,73 грн, № 1190 на суму 10 049,95 грн, № 1188 на суму 3 971,49 грн, № 1180 на суму 6 068,37 грн, № 1184 на суму 136,42 грн, № 1182 на суму 434,54 грн за березень 2022 року відповідачем сплачено 251 900,70 грн; від 17.05.2022 № 1428 на суму 28 795,72 грн, № 1433 на суму 76 128,00 грн, № 1432 на суму 24 475,84 грн, № 1437 на суму 28 209,60 грн, № 1427 на суму 14 794,50 грн, № 1434 на суму 16 800,45 грн, № 1425 на суму 3 799,68 грн, № 1430 на суму 6 321,02 грн, № 1426 на суму 1 849,32 грн, № 1438 на суму 2 604,01 грн, № 1431 на суму 40,42 грн, № 1429 на суму 389,06 грн за квітень 2022 року відповідачем сплачено 204 207,62 грн; від 09.06.2022 № 1950 на суму 29 300,27 грн, № 1951 на суму 73 170,31 грн, № 1942 на суму 11 757,79 грн, № 1949 на суму 15 976,40 грн, № 1940 на суму 9 923,65 грн, № 1944 на суму 10 231,86 грн, № 1941 на суму 3 799,68 грн, № 1945 на суму 7 351,78 грн, № 1943 на суму 222,32 грн, № 1947 на суму 2 248,48 грн, № 1948 на суму 20,21 грн, № 1946 на суму 202,11 грн за травень 2022 року відповідачем сплачено 164 204,86 грн; від 05.07.2022 № 2143 на суму 48 808,52 грн, № 2144 на суму 50 604,69 грн, № 2145 на суму 15 213,88 грн, № 2139 на суму 18 786,19 грн, № 2138 на суму 7 518,52 грн, № 2136 на суму 7 887,37 грн, № 2141 на суму 2 117,12 грн, № 2134 на суму 5 037,61 грн, № 2137 на суму 409,27 грн, № 2135 на суму 1 530,99 грн, № 2142 на суму 25,26 грн, № 2140 на суму 50,53 грн за червень 2022 року відповідачем сплачено 157 989,95 грн; від 03.08.2022 № 2393 на суму 40 836,08 грн, № 2392 на суму 52 539,00 грн, № 2384 на суму 8 791,82 грн, № 2391 на суму 35 677,66 грн, № 2382 на суму 5 527,73 грн, № 2386 на суму 6 694,92 грн, № 2387 на суму 3 865,37 грн, № 2383 на суму 1 829,10 грн, № 2389 на суму 2 480,91 грн, № 2385 на суму 490,12 грн, № 2388 на суму 65,69 грн, № 2390 на суму 25,26 грн, від 10.08.2022 № 2479 на суму 151,58 грн, № 2478 на суму 171,79 грн, № 2480 на суму 2 688,08 за липень 2022 року відповідачем сплачено 161 835,11 грн; від 05.09.2022 № 2691 на суму 61 813,82 грн, № 2690 на суму 21 654,71 грн, № 2692 на суму 49 934,65 грн, № 2685 на суму 6 952,61 грн, № 2693 на суму 9 180,88 грн, № 2686 суму 4 587,92 грн, № 2688 на суму 1 359,19 грн, № 2694 на суму 727,60 грн, № 2695 на суму 752,86 грн, № 2687 на суму 35,37 грн, № 2689 на суму 15,16 грн, від 08.09.2022 № 2823 на суму 35,37 грн, № 2823 на суму 247,58 грн, № 825 на суму 267,79 грн, № 2823 на суму 1 086,34 грн, № 2826 на суму 3 617,79 грн за серпень 2022 року відповідачем сплачено 162 269,64 грн; від 05.10.2022 № 3145 на суму 76 390,21 грн, № 3135 на суму 45 366,14 грн, № 3140 на суму 36 206,55 грн, № 3136 на суму 15 929,43 грн, № 3137 на суму 7 130,01 грн, № 3138 суму 5 933,88 грн, № 3142 на суму 1 997,03 грн, № 3139 на суму 343,24 грн, № 3143 на суму 135,22 грн, № 3144 на суму 78,01 грн за вересень 2022 року відповідачем сплачено 189 509,72 грн; від 03.11.2022 № 3753 на суму 90 297,21 грн, № 3748 на суму 38 161,97 грн, № 3751 на суму 19 742,20 грн, № 3752 на суму 16 974,75 грн, № 3754 на суму 7 873,70 грн, № 3747 суму 6 438,34 грн, № 3750 на суму 2 023,03 грн, № 3749 на суму 530,46 грн, № 3755 на суму 1 565,38 грн, від 08.11.2022 № 3780 на суму 234,03 грн за жовтень 2022 року відповідачем сплачено 183 841,07 грн; від 09.12.2022 № 4191 на суму 72 257,80 грн, № 4184 на суму 41 547,56 грн, № 4192 на суму 13 401,22 грн, № 4185 на суму 6 812,78 грн, № 4187 на суму 6 043,09 грн, № 4189 суму 2 969,54 грн, № 4188 на суму 2 964,34 грн, № 4190 на суму 1 612,18 грн, № 4193 на суму 1 539,38 грн за листопад 2022 року відповідачем сплачено 149 147,89 грн; від 26.12.2022 № 4575 на суму 83 214,74 грн, № 4576 на суму 11 467,31 грн, № 4577 на суму 3 531,20 грн, № 4578 на суму 10 552,01 грн, № 4579 на суму 43 799,42 грн, № 4580 на суму 3 541,61 грн, № 4581 на суму 4 066,87, № 4582 на суму 156,02 грн, № 4583 на суму 858,10 грн за грудень 2022 року відповідачем сплачено 161 187,28 грн (всього на суму 2 269 022,25 грн).

Прокурор звертався до управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області з листом від 10.07.2023, в якому повідомив про обставини укладення та виконання договору від 17.01.2022 № 20500316 і додаткових угод до нього для проведення передбачених законом контрольно-ревізійних заходів, а також на підставі ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді просив повідомити про вжиті заходи /а.с. 51-54/.

У відповідь управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області зазначило, що правові підстави для здійснення моніторингу зазначеної у зверненні процедури закупівлі відсутні. Вказану у зверненні інформацію буде враховано в разі проведення заходів державного фінансового контролю (лист від 27.07.2023) /а.с. 45-46/.

Прокурор звернувся до Маківської сільської ради з листом від 07.08.2023 щодо надання інформації про виконання договору № 20500316 із зазначенням обсягів отриманого товару та його суму і з наданням підтверджуючих документів /а.с. 49/.

У відповідь в адресованих прокурору поясненнях від 18.08.2023 Маківська сільська рада з приводу укладення додаткової угоди від 28.01.2022 № 1, зокрема зазначила, що тендерна пропозиція відповідача була подана до 01.01.2022, а саме: 09.12.2021, тобто до моменту вступу в дію нових тарифів на передачу електричної енергії, передбачених постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021. Зауважила, що договір укладено за цінами, які діяли на момент подання тендерної пропозиції та за результатом електронного аукціону, інакше договір вважався би нікчемним.

Щодо укладення додаткової угоди від 16.09.2022 № 3, Маківська сільська рада зазначила, що збільшення ціни за одиницю товару до 17% здійснено пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі її коливання та з урахуванням інформації, наданої довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 12.09.2022 № 22-05/631. При цьому сума перерахованих коштів за поставлену електроенергію за договором всього становить 2269022,25 грн (кошти перераховані повністю, заборгованості немає) /а.с. 33-36/.

Листом від 14.09.2023 прокурор просив Маківську сільську раду надати інформацію щодо виконання договору № 20500316 (окремо за договором та додатковими угодами).

Маківська сільська рада у листі від 19.09.2023 повідомила обсяги електроенергії та суми перерахованих коштів за електроенергію: за додатковою угодою № 1 від 28.01.2022 313756 кВт на суму 1 585 336,29 грн; за додатковою угодою № 3 від 16.09.2022 131463 кВт на суму 683 685,96 грн; всього 442519 кВт на суму 2 269 022,25 грн (кошти в сумі 2 269 022,25 перераховані повністю, заборгованості немає). Також повідомила, що закупівля здійснювалась за кошти місцевого бюджету. Споживачем не вживалися і не будуть вживатися заходи щодо звернення до суду з позовом про визнання додаткових угод від 28.01.2022 № 1 та від 16.09.2022 № 3 недійсними та стягнення надмірно сплачених коштів /а.с. 44/.

12.12.2023 прокурор звернувся до Маківської сільської ради з листом, в якому, повідомивши про безпідставну сплату споживачем коштів в загальній сумі 123 454,33 грн внаслідок укладення додаткових угод № 1 та № 3 до договору від 17.01.2022 № 20500316, з метою вирішення питання наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просив надати інформацію щодо намірів ради вжити у судовому порядку заходи стосовно стягнення з відповідача надміру сплачених коштів за договором та визнання недійсними додаткових угод до вказаного договору /а.с. 56-57/.

Маківська сільська рада відповіла, що нею не вживались і не будуть вживатися заходи представницького характеру шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсними додаткових угод до договору від 17.01.2022 №20500316 та стягнення з відповідача надмірно сплачених за договором коштів (лист від 18.12.2023) /а.с. 47/.

Заступник керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до Маківської сільської ради з повідомленням від 18.12.2023, в якому на підставі ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" попередньо повідомив про намір здійснювати представництво в суді інтересів держави в особі ради до ТОВ "Хмельницькенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод від 28.01.2022 № 1 та від 16.09.2022 № 3 до договору від 17.01.2022 № 20500316 та стягнення безпідставно набутих коштів в сумі 123 454,33 гривні /а.с.59-60/.

Враховуючи вищезазначені обставини, керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Хмельницької області із цим позовом до ТОВ "Хмельницькенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод № 1 від 28.01.2022 та № 3 від 16.09.2022 до договору № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022, укладеного між сторонами та стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів в сумі 123 454,33 грн, перерахованих за товар, який не отримано відповідно до умов договору № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022.

Місцевий господарський суд за наслідками розгляду позовних дійшов висновку про задоволення позову.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що додаткова угода від 28.01.2022 № 1 не відповідає вимогам, зокрема п. п. 1, 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", додаткова угода від 16.09.2022 № 3 не відповідає вимогам п. п. 1, 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а тому відповідно до ст. 203, 215 ЦК України такі додаткові угоди підлягають визнанню недійсними.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а оскаржуване рішення скасувати, виходячи з наступного.

Щодо підстав представництва інтересів держави в особі Маківської сільської ради.

Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частинами 4, 5 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Системне тлумачення положень статті 53 ГПК України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (пункти 4, 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999).

Так місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень сільської ради належить, зокрема розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень, щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Тобто з огляду на вищезазначене Маківська сільська рада є органом, який наділений повноваженнями щодо розпорядження коштами місцевого бюджету. Правомірне та раціональне використання бюджетних коштів становить інтерес територіальної громади в особі Маківської сільської ради.

При цьому оскільки Маківська сільська рада є стороною оспорюваних додаткових угод та на її користь прокурор просить стягнути надмірно сплачені за договором грошові кошти, то прокурор також правомірно визначив його позивачем у справі.

Зазначене узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною у постанові від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 (відповідно до якої за певних обставин прокурор може звертатися до суду в інтересах держави і в особі органу місцевого самоврядування, зокрема тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема будь-яка сторона правочину, відповідний орган як така сторона може бути позивачем) та позицією Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати касаційного господарського суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/199 (прокурор правильно визначив відділ (сторону договору) як позивача, враховуючи, що позов містить вимогу про стягнення надмірно сплачених за договором грошових сум на користь відділу).

Крім того судом враховується, що закон не зобов`язує прокурора подавати позов в особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах і звертатися з позовом до суду. Належним буде звернення в особі хоча б одного з них (такий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 25.02.2021 у справі № 912/9/20, від 19.08.2020 у справі № 923/449/18).

Судом зважається на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень (органи державної влади, органи місцевого самоврядування або інші суб`єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах), а не прокурор, між тим для того щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Отже, прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

З матеріалів справи слідує, що прокурор листами від 07.08.2023, 14.09.2023 звертався до Маківської сільської ради з проханням про надання інформації з приводу договору від 17.01.2022 №20500316. Листом від 12.12.2023 прокурор, повідомивши про безпідставну сплату споживачем коштів в загальній сумі 123454,33 грн внаслідок укладення додаткових угод № 1 та № 3 до договору від 17.01.2022 №20500316, з метою вирішення питання наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просив надати інформацію щодо намірів ради вжити у судовому порядку заходи стосовно стягнення з відповідача надміру сплачених коштів за договором та визнання недійсними додаткових угод до вказаного договору.

Проте у відповідь Маківська сільська рада у листі від 18.12.2023 відповіла, що нею не вживались і не будуть вживатися заходи представницького характеру шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсними додаткових угод до договору від 17.01.2022 №20500316 та стягнення з відповідача надмірно сплачених за договором коштів.

Маківська сільська рада, як орган місцевого самоврядування є розпорядником бюджетних коштів у розумінні статті 22 Бюджетного кодексу України, що уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків бюджету, водночас, зобов`язана ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави в бюджетній сфері.

Тобто Маківська сільська рада є органом, до компетенції якого віднесені повноваження контролю за використанням виділених їй бюджетних коштів, при цьому, неналежно їх реалізує.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 (п. 38) зазначено, що за певних обставин прокурор може звертатися до суду в інтересах держави і в особі органу місцевого самоврядування, зокрема тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема будь-яка сторона правочину, відповідний орган як така сторона може бути позивачем. У такій ситуації прокурор для представництва інтересів держави в особі компетентного органу як сторони правочину має продемонструвати, що цей орган не здійснює або неналежним чином здійснює захист відповідних інтересів, не реагуючи на повідомлення прокурора про наявність підстав для звернення до суду (абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону "Про прокуратуру").

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що прокурором цілком обґрунтовано визначено Маківську сільську раду в якості позивача.

Стаття 15 Цивільного кодексу України встановлює право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту судом цивільних прав та інтересів може бути визнання правочину недійсним.

За приписами ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).

Згідно з частиною першою ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

При цьому, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

З позовної заяви вбачається, що прокурор просить визнати недійсними додаткову угоду № 1 від 28.01.2022 та додаткову угоду № 3 від 16.09.2022 до договору № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу від 17.01.2022, укладеного між сторонами за результатами проведення процедури публічних закупівель.

Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 11 Цивільного кодексу України та статтею 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Одночасно правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі".

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Положеннями частини першої статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі").

Частиною 7 статті 179 ГК України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно з ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Судом встановлено, що 17.01.2022 за результатами проведення процедури закупівлі UA-2021-11-23-000393-b на підставі умов тендерної документації та комерційної пропозиції, поданої у процедурі закупівлі, між Маківською сільською радою, як споживачем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", як постачальником, укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 20500316, відповідно до якого постачальник продає споживачу із 01 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункти 1.4, 2.1 договору).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 180 ГК України договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).

Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

У пункті 5.1 договору сторони визначили ціну договору - 2 612 449,99 грн та в пункті 5.2 встановили, що ціна за одиницю товару визначається у додатку № 1 до договору "Комерційна пропозиція постачальника".

У додатку № 1 до договору - "Комерційна пропозиція постачальника" сторони погодили: кількість електричної енергії - 542100 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн, тариф на передачу, без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл, без ПДВ 1,12143 грн, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл, без ПДВ 4,01594 грн (всього 2 612 449,99 грн з ПДВ).

При цьому у додатку зазначено, що відповідно до пункту 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2353 від 09 грудня 2020 року, та становить 0,29393 грн; відповідно до пункту 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2381 від 09 грудня 2020 року, та становить 1,12143 гривні /а.с. 19/.

Пунктом 5.4 договору передбачено, що ціна за одиницю товару включає в себе вартість послуг оператора системи щодо надання послуг з розподілу електричної енергії, які необхідні для виконання цього договору. Інформацію про розмір тарифу на послуги з розподілу електричної енергії визначено в додатку № 1 до договору. Вказані послуги оплачуються споживачем через постачальника. Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії через постачальника. При цьому, постачальник зобов`язаний при виставленні рахунка за електричну енергію споживачу окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії та оплату вартості електричної енергії.

Тобто станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені істотні умови - предмет, кількість, ціна, строк виконання зобов`язань за договором.

Разом з тим, у подальшому сторони договору уклали до нього оспорювану додаткову угоду № 1 від 28 січня 2022 року, у якій, керуючись пунктами 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у зв`язку з набуттям з 01 січня 2022 року чинності постановою НКРЕКП від 17 грудня 2021 року № 2611 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання" та зростанням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії з 1,12143 грн/кВт/год без ПДВ до 1,26442 грн/кВт/год без ПДВ, та постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік" та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 0,29393 грн/кВт/год без ПДВ до 0,34564 грн/кВт/год без ПДВ, за взаємною згодою, керуючись п. п. 1, 7 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, сторони вирішили викласти в новій редакції додаток № 1 до договору, погодивши у ньому, кількість товару 517033 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ.

У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП № 2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 517033 кВт/год; загальна вартість договору 2 612 449,99 грн з ПДВ.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом частин 2, 3 статті 632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, установлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після виконання не допускається.

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Як вже зазначалося вище, в обґрунтування підстав підписання додаткової угоди від 28 січня 2022 року № 1, якою збільшено ціну на одиницю товару і зменшено його кількість, сторони договору послалися на пункти 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

За приписами пунктів 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема зменшення обсягів закупівлі, у тому числі з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Відповідні положення знайшли своє відображення у пункті 5.8 договору, відповідно до якого на виконання пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" зміна умов цього договору допускається у випадку зміни регульованих цін (тарифів), нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару за цим договором.

Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 7, частини 5 статті 33, частини 4 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають, зокрема тарифи на послуги з передачі електричної енергії та тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, які оприлюднюються відповідними операторами в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 5.7.1 договору у випадку зміни тарифу на передачу та/або тарифу на розподіл електричної енергії постановою НКРЕКП або рішенням іншого уповноваженого органу влади сторони вносять відповідні зміни в додаток № 1 до договору шляхом укладення додаткової угоди до договору та викладенням додатку № 1 до договору в новій редакції.

Зміна ціни за одиницю товару згідно п. 5.5 - 5.7 договору здійснюється в письмовій формі, шляхом підписання сторонами додаткової угоди до договору (п. 5.8 договору).

Отже з системного аналізу вищевказаних положень законодавства та умов договору слідує, що внесення змін до договору на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є правомірним у разі зміни тарифів на передачу та/або розподіл електричної енергії, яка мала місце у період з моменту укладення основного договору до моменту укладення додаткової угоди.

Так необхідність внесення у порядку п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" змін до договору додатковою угодою № 1 від 28.01.2022 мотивована набуттям з 01 січня 2022 року чинності постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік" і зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 0,29393 грн/кВт/год без ПДВ до 0,34564 грн/кВт/год без ПДВ та постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2611 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання" та зростанням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії з 1,12143 грн/кВт/год без ПДВ до 1,26442 грн/кВт/год без ПДВ,

Постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік" установлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 345,64 грн/мВт/год без ПДВ та передбачено, що постанова набирає чинності з 01 січня 2022 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Постанова оприлюднена на вебсайті Регулятора 01 грудня 2021 року.

Постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2611 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" установлено тариф на послуги з розподілу електричної енергії на рівні 1264,42 грн/мВт/год без ПДВ та передбачено, що постанова набирає чинності з 01 січня 2022 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Постанова оприлюднена на вебсайті Регулятора 17 грудня 2021 року.

З матеріалів справи вбачається, що тендерну пропозицію ТОВ "Хмельницькенергозбут" подало 09.12.2021.

Постанови НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 та від 17.12.2021 № 2611, якими збільшено тариф на передачу електричної енергії та тариф на послуги з розподілу електричної енергії, прийняті і оприлюднені 01.12.2021 та 17.12.2021 відповідно, набрали чинності з 01.01.2022.

Договір № 20500316 про постачання електричної енергії споживачу укладений 17.01.2022.

Оспорювана додаткова угода № 1 укладена 28.01.2022.

Договір про закупівлю має укладатися на умовах, зокрема тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, яка має відповідати вимогам тендерної документації, у тому числі умовам, передбаченим проектом договору про закупівлю.

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов має міститися у тендерній документації.

Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Таким чином договір № 20500316 про постачання електричної енергії був укладений 17.01.2022 за цінами, визначеними станом на момент подання тендерної пропозиції 09.12.2021, що повністю відповідає положенням статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Постанови НКРЕКП від 01 грудня 2021 року та від 17 грудня 2021 року станом на момент укладення договору 17.01.2022 набрали чинності, що прямо вбачається з їх змісту. Натомість 17.01.2022 при укладенні договору сторони не могли врахувати зміни тарифів, встановленими вказаними постановами НКРЕКП, оскільки умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції.

Разом з тим договором чітко передбачено можливість вносити зміни до ціни електроенергії у випадку зміни тарифів на її постачання та розподіл.

За таких обставин, висновок суду першої інстанції про те, що постачальник міг відмовитися від укладення договору не впливає на результат вирішення цього спору, оскільки це лише право сторони.

Визначальним при вирішенні цього спору є врахування того, що тендерна пропозиція була подана 09.12.2021, тобто до дати набуття чинності 01.01.2022 постанов НКРЕКП, якими змінювалися тарифи, від 01 грудня 2021 року та від 17 грудня 2021 року.

Тобто порушення принципів добросовісності, відкритості та прозорості публічних закупівель у такому випадку відсутні.

Також не прослідковується заниження відповідачем ціни на електроенергію з метою отримання перемоги у торгах та подальше безпідставне підвищення ціни, оскільки переможцем торгів спочатку було визнано ТОВ "Укр газ ресурс", який в подальшому відмовився від підписання договору.

З огляду на наведене, оскільки зазначена в оспореній додатковій угоді № 1 від 28.01.2022 з посиланням на пункт 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" підстава для внесення змін, а саме зростання тарифів відповідно до постанов НКРЕКП не була відома сторонам договору станом на момент направлення тендерної пропозиції, а постанови НКРЕКП ще не були чинні і не могли бути враховані відповідачем при поданні 09.12.2021 тендерної пропозиції, колегія суддів дійшла висновку, що з моменту подання тендерної пропозиції та до моменту укладення оспорюваної додаткової угоди відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, як це визначено статтею 652 Цивільного кодексу України.

Одночасно за додатковою угодою № 1 від 28.01.2022 базова ціна товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл електричної енергії зросла з 4,01594 грн до 4,21064 грн, тобто на 4,848% (4,21064 : 4,01594 х 100 - 100%).

За наведеного, беручи до уваги відповідність додаткової угоди № 1 від 28.01.2022, зокрема вимогам пунктів 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", колегія суддів зазначає, що відповідно до статей 203, 215 ЦК України додаткова угода № 1 від 28.01.2022 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 20500316 від 17.01.2021 не підлягає визнанню недійсною.

Щодо визнання недійсною додаткової угоди від 16.09.2022 № 3 судом враховується, що підставою вказаних вимог прокурор зазначив невідповідність її умов п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" з огляду на непідтвердження факту коливання ціни на товар у бік збільшення.

Судом встановлено, 16.09.2022 сторонами укладено додаткову угоду № 3, в якій, керуючись, зокрема п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", у зв`язку зі збільшенням середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН) у вересні 2022 року на 17% у порівнянні з січнем 2022 року згідно з довідкою Хмельницької торгово-промислової палати № 22-05/631 від 12.09.2022, за взаємною згодою вирішили додаток до договору викласти в новій редакції, передбачивши поставку 197499 кВт/год за ціною товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,72377 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,33383 грн без ПДВ.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії".

При цьому системний аналіз положень ст. 652 ЦК України у поєднанні з положеннями ст. 651 ЦК України та пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, від 13.04.2023 у справі № 908/653/22).

Згідно з інформаційною довідкою Хмельницької ТПП від 12.09.2022 № 22-05/631 для ТОВ "Хмельницькенергозбут" надано інформацію про середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку на добу наперед (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України: за січень 2022 року 2 855,07 грн.Мвт.г без ПДВ, за вересень 2022 року (станом на 12.09.2022) 3 340,21 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни +17%.

Листом № 501 від 12.09.2022 відповідач звернувся до Маківської сільської ради і, посилаючись на інформацію з довідки Хмельницької ТПП від 12.09.2022 № 22-05/631, надав додаткову угоду з додатком до договору. При цьому зазначив, що тариф становитиме 5,2006 грн/кВт/год з ПДВ.

16.09.2022 сторонами укладено додаткову угоду № 3, в якій, керуючись, зокрема п. п. 1, 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, у зв`язку зі збільшенням середньозваженої ціни на ринку на добу наперед (РДН) у вересні 2022 року на 17% у порівнянні з січнем 2022 року та склала 3 340,21 грн/Мвт/год без ПДВ, інформація підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 12.09.2022 №22-05/631, за взаємною згодою вирішили додаток до договору викласти в новій редакції. В угоді зазначено, що вона набирає чинності (вважається укладеною) з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін і є невід`ємною частиною договору та згідно зі ст. 631 ЦК України розповсюджує свою дію на правовідносини, які виникли між сторонами з 01.09.2022 і діє до 31.01.2022 /а.с. 25/.

У додатку № 1 до договору Комерційна пропозиція постачальника у редакції додаткової угоди № 3 від 16.09.2022 сторони погодили такі позиції:

- кількість товару 313756 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,60058 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,21064 грн без ПДВ, всього 1 585 336,29 грн з ПДВ;

- кількість товару 197499 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год 2,72377 грн без ПДВ, тариф на передачу 0,34564 грн без ПДВ, тариф на розподіл 1,26442 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,33383 грн без ПДВ, всього 1 027 113,70 грн з ПДВ.

У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, затверджено постановою НКРЕКП №2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 грн без ПДВ; загальний обсяг - 511255 кВт/год; загальна вартість договору 2 612 449,99 грн з ПДВ.

Разом з тим збільшення ціни за одиницю товару передбачено п. 5.5.1 договору, п. 13.6 договору, а також п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Одночасно за додатковою угодою № 3 від 16.09.2022 базова ціна товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл електричної енергії зросла з 4,01594 грн (да договором) до 4,33383 грн, тобто на 7,916% (4,33383 : 4,01594 х 100 - 100%)

Тобто укладаючи додаткову угоду № 3 сторони не виходили за рамки передбаченого Законом 10% збільшення ціни за одиницю товару, при цьому, загальна сума договорів не збільшувалась, а зменшувався обсяг закупівлі, що було погоджено з замовником, а обмеження строків зміни ціни за одиницю товару (електричну енергію) на дату укладення додаткової угоди Законом України "Про публічні закупівлі" не встановлено.

Інформаційна довідка ТПП від 12.09.2022 №22-05/631 передбачала середньозважену ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України: за січень 2022 року 2 855,07 грн.Мвт.г без ПДВ, за вересень 2022 року (станом на 12.09.2022) 3 340,21 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни +17%.

Колегія суддів вважає помилковим висновок Господарського суду Хмельницької області про врахування довідки Хмельницької торгово-промислової палати № 22-05/636 від 03.07.2023, отриманої на запит Кам`янець-Подільської окружної прокуратури, оскільки вказана довідка відображає виключно ціну електричної енергії без тарифів на постачання та розподіл, які змінювалися.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що додаткова угода № 3 укладена за домовленістю сторін на підставі звернення відповідача, як постачальника, до споживача, з відповідним обґрунтуванням та наданням доказів наявності підстав для зміни істотних умов договору.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги відповідність додаткової угоди № 1 від 28.01.2022, зокрема, вимогам пунктів 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", відповідність додаткової угоди № 3 від 16.09.2022, зокрема, вимогам п. 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", суд зазначає, що відповідно до статей 203, 215 ЦК України оспорювані додаткові угоди не підлягають визнанню недійсними.

Оскільки колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для визнання недійсними оспрюваних додаткових угод щодо зміни ціни, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача безпідставно отриманих коштів у розмірі 123 454,33 грн.

Відповідно до ст. 74, 76 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до п. 2 част. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 277 ГПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є нез`ясування обставин, що мають значення для справи.

З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду ухвалене з неповним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи.

Наведені в апеляційній скарзі аргументи є підставами для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки вони підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на правильному тлумаченні скаржником норм матеріального та процесуального права, тому колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги ТОВ "Хмельницькенергозбут", скасування рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 та ухвалення нового рішення про відмову у позові.

Керуючись ст. 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" задоволити.

Рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.02.2024 у справі № 924/71/24 скасувати.

Ухвалити нове рішення.

В позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Справу № 924/71/24 повернути Господарському суду Хмельницької області.

Повний текст постанови складений "05" червня 2024 р.

Головуючий суддя Крейбух О.Г.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Юрчук М.І.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено06.06.2024
Номер документу119519593
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв