ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" червня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/1304/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом: Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси (вул. Балківська, 1-Б, м. Одеса, 65029)
до відповідача: Приватного підприємства Сервісна фірма Аста (вул. Стовпова, 28/3, м. Одеса, 65098)
про стягнення 25467,93 грн,
УСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Теплопотсачання міста Одеси звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства Сервісна фірма Аста, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 25467,93 грн.
Позиції учасників справи
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем умов укладеного між сторонами договору на постачання теплової енергії від 02.11.2013 № 3163 в частині здійснення повної та своєчасної оплати вартості поставленої позивачем теплової енергії на об`єкт відповідача.
Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідач не повідомляв суду про наявність обставин, що перешкоджають йому прийняти участь у розгляді справи в умовах воєнного стану, запровадженого на території України або з інших підстав.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.04.2024 позовну заяву Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1304/24; постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз`яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Обставини справи
На підтвердження речового права відповідача на нежитлові приміщення, загальною площею 102,0 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , позивачем подано суду договір купівлі-продажу від 03.05.2007, укладений між Приватним підприємством фірмою «Технопарк» та Приватним підприємством Сервісною фірмою Аста (а.с. 31-32, т.1). Відповідач обставину придбання нерухомого майна за цим договором не заперечив.
На підтвердження припинення речового права відповідача на ці приміщення позивачем подано суду витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 29, т.1). З цього витягу вбачається, що за фізичною особою ОСОБА_1 02.10.2018 було зареєстроване право спільної часткової власності (розмір частки ) на вказані приміщення.
02.01.2013 між позивачем (далі теплопостачальна організація) та відповідачем (споживач) був укладений договір на постачання теплової енергії № 3163 (а.с. 33-36, т.1; далі договір), за умовами якого теплопостачальна організація взяла на себе зобов`язання постачати споживачу теплову енергію, а споживач зобов`язався оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбаченими цим договором.
За умовами п. 2.1. договору теплова енергія постачається споживачу на опалення нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 в обсягах згідно додатку 1 до цього договору (а.с. 37, т.1).
Відповідно до п. 5.1. договору облік споживання теплової енергії на опалення до встановлення приладу обліку тимчасово визначається розрахунковим способом.
Згідно з п. 6.1., 6.2., 6.3., 6.4., 6.5. договору розрахунки за теплову енергію проводяться в грошовій формі на розрахунковий рахунок теплопостачальної організації по тарифу для інших споживачів встановленого з 01.10.2011 постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України від 30.09.23011 за №133 у розмірі 1015,56грн. за 1 Гкал (з ПДВ). Нові тарифи не є предметом узгодження між теплопостачальною організацією та споживачем, нарахування із застосуванням нових тарифів проводяться з дати встановлення, зазначеної в відповідному рішенні про встановлення тарифу. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує теплопостачальній організації вартість заявленої та зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період. Кінцевим терміном розрахунку за спожиту теплову енергію є 20 число місяця наступного за розрахунковим. Для підвищення дисципліни взаєморозрахунків та своєчасного проведення оплати, споживач та теплопостачальна організація щомісячно до 15 числа місяця після розрахункового складають акт звіряння взаєморозрахунків. Підписання акту звіряння взаєморозрахунків є обов`язковим для споживача та теплопостачальної організації.
Відповідно до п. 10.1., 10.4. договору він набуває чинності з 23.11.2012 та діє до 31.12.2013. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлене однією із сторін.
На виконання умов цього договору, у період жовтень 2016 року квітень 2018 року, позивачем було поставлено відповідачу теплову енергію на загальну суму 25467,93 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунком позивача (а.с.53-60, т.1), актами відпуску товару - теплової енергії (а.с. 10-21, т.1), поясненнями позивача та не заперечуються відповідачем.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи відсутні докази щодо здійснення відповідачем оплати вартості поставленої позивачем теплової енергії, судом встановлено, що станом на час вирішення спору, заборгованість відповідача перед позивачем за договором на постачання теплової енергії від 02.01.2013 № 3163 становить 25467,93 грн, що відповідачем не спростовано.
Як вбачається з пояснень позивача та матеріалів справи (а.с.48-51, т.1), з метою вирішення спору в позасудовому порядку, позивач звертався до відповідача із претензією від 07.09.2023 №13.03.04-642 щодо погашення спірного боргу, водночас, відповідач заборгованість не погасив, що стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом, що розглядається в межах цієї справи.
Законодавство, застосоване судом до спірних відносин
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Положеннями п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Позиція суду
Судом встановлена обставина неналежного виконання відповідачем зобов`язання щодо оплати наданих позивачем у період жовтень 2016 року квітень 2018 року послуг з постачання електроенергії за договором від 02.01.2013 № 3163, внаслідок чого у відповідача рахується заборгованість за спірний період у сумі 25467,93 грн. Оскільки ця бездіяльність відповідача суперечить вищевказаним нормам права та договору суд дійшов висновку, що позивачем правомірно нарахований до стягнення з відповідача основний борг у зазначеній сумі, а отже позовні вимоги Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат
У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, а також враховуючи, що позовну заяву позивачем було подано через систему «Електронний суд» , з відповідача на користь позивача слід стягнути 2422,40 грн.
Керуючись ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства Сервісна фірма Аста (вул. Стовпова, 28/3, м. Одеса, 65098, код ЄДРПОУ 32429033) на користь Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси (вул. Балківська, буд. 1-Б, м. Одеса, 65029, код ЄДРПОУ 34674102) борг в сумі 25467 грн 93 коп та судовий збір в сумі 2422 грн 40 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 04 червня 2024 р.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2024 |
Оприлюднено | 07.06.2024 |
Номер документу | 119520757 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні