Рішення
від 31.05.2024 по справі 380/28883/23
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/28883/23

ДОДАТКОВЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Флекстронікс ТзОВ» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в :

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.05.2024 у справі №380/28883/23 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Флекстронікс ТзОВ» задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 15.11.2023 №942/33-00-23-01.

Представником позивача 20.05.2024 (вх. №38421) подано заяву про розподіл судових витрат.

Заява обґрунтована тим, що позивач у зв`язку з розглядом справи №380/28883/23 поніс судові витрати у вигляді витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 592 033 грн 93 к. Вважає, що заявлений розмір витрат на професійну правничу допомогу відповідає критеріям співмірності, визначених частиною 5 статті 134 КАС України, з огляду на складність справи, часом, витраченим на надання послуг та обсягом наданих послуг, ціною позову та значенням справи для позивача. Погоджена сторонами сума гонорару за надання правової допомоги є ринковою та співмірною з професійним досвідом та високою компетенцією Адвокатського об`єднання.

Відповідачем подано заперечення на заяву про розподіл судових витрат, суть яких полягає у тому, що суд має керуватися критерієм реальності адвокатських витрат, а також критерій розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Вказує, що акти здачі-приймання робіт (надання послуг) від 05.01.2024, від 10.05.2024 та відповідно розбивка вартості наданих послуг за період з 31.10.2023 по 06.12.2023, а також за період з 27.12.2023 по 26.04.2024 не містять посилання на судову справу №380/28883/23 взагалі. Позивач не вживав заходи досудового врегулювання спору шляхом адміністративного оскарження спірного податкового повідомлення-рішення , а тому він не мав обов`язку подавати до Західного МУ ДПС по роботі з ВПП повідомлення про оскарження ППР в судовому порядку. Позивачем належним чином не обґрунтовано суму компенсації витрат на правову допомогу, яка б відповідала дійсно наданими адвокатом послуг та, відповідно, співмірності обсягу цих послуг та витрачених адвокатом часу із розміром заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу. Просить відмовити у задоволенні заяви про розподіл судових витрат.

Згідно з частиною третьою статті 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Враховуючи відсутність необхідності виклику сторін у судове засідання, суд вважає за можливе розглянути заяву позивача в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши заяву та вивчивши долучені до неї письмові докази та матеріали адміністративної справи №380/28883/23, дійшов таких висновків.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частинами першою - третьою статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до частини четвертої статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з частинами п`ятою, шостою статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до частини сьомої статті 134 КАС України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Отже, від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Відповідно до частини дев`ятої статті 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Положеннями статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (частина 2, 3 статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що при визначенні суми відшкодування судових витрат, суд має виходити з критерію обґрунтованих дій позивача, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та запровадження певних запобіжників від можливих зловживань з боку учасників судового процесу та осіб, які надають правничу допомогу, зокрема, неможливості стягнення необґрунтовано завищених витрат на правничу допомогу.

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Однак, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Отже, правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо однак, вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права, однак відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

До матеріалів справи на підтвердження складу та розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу представником позивача надано копії таких документів: витяг з наказу на відрядження № 16-вд від 12.01.2024; електронні квитки на потяг на 16.01.2024; витяг з наказу на відрядження № 17-вд від 02.02.2024; електронні квитки на потяг на 06.02.2024; витяг з наказу на відрядження № 1-вд від 01.03.2024; електронні квитки на потяг на 11.03.2024-12.03.2024; витяг з наказу на відрядження № 03-вд від 25.03.2024; електронні квитки на потяг на 01.04.2024-02.04.2024; довідка про виплату добових від 17.05.2024; рахунок № 44800004 від 05.01.2024 на суму 1 024 955,90 грн; акт надання послуг від 05.01.2024 на суму 1 024 955,90 грн; розбивка вартості послуг за період з 31.10.2023 по 06.12.2023; платіжне доручення № 2087 від 04.04.2024 на суму 1 024 955,90 грн; рахунок № 44800091 від 10.05.2024 на суму 561 230,52 грн; акт надання послуг від 10.05.2024 на суму 561 230,52 грн; розбивка вартості послуг за період з 27.12.2023 по 26.04.2024; свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю адвокатів Бражник Ж.С., Борецької О.Л. та Трегубової О.С.; довідка від 17.05.2024 вих. № 6/17.05.24 на підтвердження того, що адвокати Бражник Ж.С., Борецька О.Л. та Трегубова О.С. працюють (або працювали в період надання професійної правничої допомоги Позивачу) в АО ПрайсуотерхаусКуперс Лігал; довіреність від 04.09.2023 на ім`я ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що професійна правова допомога позивачу надавалася адвокатським об`єднання «Прайсуотерхаус Лігал» на підставі договору про надання правових послуг від 06.03.2020, додаткової угоди №4 від 24.01.2022 до договору, додатку №7 від 31.10.2023 та довіреності від 20.03.2023, які наявні у матеріалах справи.

Згідно з пунктом 1. 3. Договору Адвокатське об`єднання зобов`язалося здійснювати представництво позивача в адміністративному судочинстві.

Відповідно до пункту 5.2 Договору гонорар (винагорода) за надання правової допомоги становить або фіксовану суму, яка узгоджується Сторонами, або ґрунтується на погодинних ставках спеціалістів Адвокатського об`єднання у розмірі від 55 до 460 доларів США за годину, залежно від компетенції та досвіду співробітників Адвокатського об`єднання та часу, який витратив такий спеціаліст.

Сторони можуть погодити інший розмір погодинних ставок шляхом укладення додаткової угоди до договору.

У відповідності до пункту 1.1.1 Додатку №7 Адвокатське об`єднання зобов`язалося надати позивачу послуги, що стосуються оскарження податкових повідомлень-рішень у суді першої інстанції, а саме:

- підготовка та подання процесуальних документів: позовної заяви, заперечень на відзив податкового органу;

- огляд доказів, зібраних Клієнтом (позивачем), перед їх поданням до суду;

- участь до 10 (десяти) судових засідань;

- підготовка додаткових письмових пояснень (за потреби);

- моніторинг справи.

Згідно з пунктом 3.1 Додатку №7 вартість послуг Адвокатського об`єднання розраховується за погодинною ставкою у гривневому еквіваленті 200 (двісті) євро, без податку на додану вартість.

Вид наданих ТзОВ «Флекстронікс ТзОВ» послуг професійної правової допомоги, їх тривалість та вартість підтверджується описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, який складається з:

- аналіз акту №691/33-00-23-01/32221224 від 13.10.2023 Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Господарського Товариства у формі ТзОВ ЗАВОД ФЛЕКСТРОНІКС ТЗОВ (код ЄДРПОУ 32221224) з питань дотримання Клієнтом (Позивачем) принципу витягнутої руки під час здійснення контрольованих операцій з контрагентами - нерезидентами Flextronics International Kft (Республіка Угорщина) та Express Cargo Forwarding Limited (Велика Британія), за період діяльності з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2018 року, підготовка стратегії захисту Клієнта у суді;

- підготовка та подання позовної заяви про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 942/33-00-23-01 від 15.11.2023;

- збирання доказів, необхідних для захисту прав Клієнта (Позивача) та долучення до позовної заяви;

- підготовка та надіслання проекту повідомлення до Західного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків про оскарження в судовому порядку податкового повідомлення-рішення №942/33-00-23-01 від 15.11.2023;

- обговорення з Клієнтом (Позивачем) на конференц-дзвінку проекту позовної заяви про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 942/33-00-23-01 від 15.11.2023;

- підготовка та подання до суду відповіді від 29.12.2023 на відзив Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27.12.2023;

- підготовка та участь у судовому засіданні 16.01.2024;

- підготовка та участь у судовому засіданні 06.02.2024;

- підготовка та участь у судовому засіданні 12.03.2024;

- підготовка та подання адвокатських запитів до зіставних компаній, відібраних Клієнтом (Позивачем), та зіставних компаній, відібраних Західним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків, щодо фактичної діяльності за 2017, 2018 роки; аналіз таких запитів; підготовка клопотання щодо подання їх до суду;

- підготовка та участь у судовому засіданні 02.04.2024;

- підготовка додаткових пояснень (у формі таблиць) щодо безпідставності виключення Західним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків юридичних осіб з вибірок Клієнта (Позивача), що є частиною документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2018 року від 23.04.2024;

- підготовка адвокатського запиту до аудиторської компанії, яка підготувала документацію Клієнта (Позивача) з трансфертного ціноутворення за 2017-2018 роки (ТОВ "Варіанта"), а також аналіз листа-відповіді цієї компанії на такий запит; підготовка клопотання про долучення вказаних запиту та відповіді на нього до суду у якості додаткових доказів.

Оплата послуг за правову допомогу згідно з договором про надання правової допомоги від 06.03.2020 здійснена в розмірі 1 592 033 грн 93 к., що підтверджується рахунками №44800004 від 05.01.2024 на суму 1 024 955 грн 90 к. та №44800091 від 10.05.2024 на суму 561 230 грн 52 к.

Додані до матеріалів справи документи підтверджують надання адвокатським об`єднання «Прайсуотерхаус Лігал» професійної правової допомоги ТзОВ «Флекстронікс ТзОВ» на підставі договору про надання правової допомоги, додаткової угоди №4 від 24.01.2022, додатку до договору №7, довіреності та свідоцтва про право зайняття адвокатської діяльністю Бражник Ж. С. №478/1 від 18.06.2012; Борецької О. Л. від 26.06.2018 серія ЗП 001695, та ОСОБА_2 від 22.10.2018 серія КВ №000320.

Аналізуючи надані докази, судом виснує, що понесені позивачем витрати на правничу допомогу пов`язані з юридичним супроводом справи №380/28883/23 і підтверджені належними та допустимими доказами.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 14.11.2019 у справі № 826/15063/18, від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19, та врахованої при вирішення питання розподілу судових витрат, суд керується критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.

Суд, вирішуючи питання про відшкодування судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу, у відповідності до частини п`ятої статті 242 КАС України враховує висновок Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладений у постанові 21.01.2021 №280/2635/20, відповідно до якого КАС України у редакції, чинній з 15.12.2017, імплементував нову процедуру відшкодування витрат на професійну правову допомогу, однією з особливостей якої є те, що відшкодуванню підлягають витрати, незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною / третьою особою чи тільки має бути сплачено.

Зазначені норми (статті 134, 139) були введені в КАС України з 15.12.2017, у тому числі, з метою унормування відносин між суб`єктами, які потребують юридичного супроводу, та адвокатами. Так, за існуючого правового регулювання у сторін з`явилась можливість відшкодувати понесені на правову допомогу витрати (у разі доведення власної правоти у спорі із суб`єктом владних повноважень). При цьому, норми зазначених статей спрямовані саме на захист прав та інтересів позивачів-суб`єктів господарювання, а не адвокатів. Встановлена на законодавчому рівні можливість позивачів отримати відшкодування понесених витрат на правничу допомогу сприяє нормальному розвитку галузі, дозволяє учасникам судових процесів залучати для захисту свої прав кваліфікованих адвокатів, даючи при цьому таким особам законне право сподіватись на повне або часткове відшкодування понесених витрат у разі доведення власної правової позиції.

Разом з тим, суд враховує, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи №200/14113/18-а ухвалив постанову від 26.06.2019, в якій сформував правову позицію, згідно з якою, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої було ухвалено рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір витрат, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору.

Відповідно до приписів частини п`ятої статті 242 КАС України та частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд враховує вищезазначений висновок.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини щодо присудження судових витрат, суд при розподілі судових витрат має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «East/WestAllianceLimited» проти України», оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії» (Bottazzi v. Italy), № 34884/97).

Визначена адвокатом сума понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу не є обґрунтованою та є завищеною у контексті обсягу та якості фактично наданих ним послуг, із урахуванням складності справи, досліджених та підготовлених доказів, обсягу нормативно-правових актів, використаних адвокатом та, відповідно, співмірності обсягу цих послуг з розміром заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу, яка фактично становить 10% від суми зменшеного ТзОВ «Флекстронікс ТзОВ» оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 15.11.2023 №942/33-00-23-01 від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за 2017-2018 роки в сумі 150 805 353,00 грн.

Суд враховує висловлені відповідачем заперечення щодо розміру витрат на професійну правничу допомогу та виснує про стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань в користь позивача витрати на правову допомогу у розмірі 100 000 грн.

Керуючись ст. ст. 139, 241, 252, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення про розподілу судових витрат, - задовольнити частково.

Стягнути з Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79028, код ЄДРПОУ ВП 44045187) за рахунок бюджетних асигнувань в користь Господарського товариства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» (вул. Берегівська-Бічна, буд. 4, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 32221224) 100 000 (сто тисяч) грн судових витрат у вигляді витрат на правову допомогу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.05.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119529800
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств

Судовий реєстр по справі —380/28883/23

Постанова від 08.01.2025

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Постанова від 08.01.2025

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 04.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 04.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 24.10.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 09.09.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 09.09.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 28.06.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Ухвала від 28.06.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гуляк Василь Васильович

Рішення від 31.05.2024

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Хома Олена Петрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні