ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
15 травня 2024 року м. Дніпросправа № 160/21698/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., секретар судового засідання Беседа Г.Р., за участі представників відповідача Каціоннова О.В. та Кравченко А.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпровської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 року в адміністративній справі №160/21698/23 (суддя Кальник В.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ледум" до Дніпровської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ледум" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпровської митниці, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці щодо класифікації товарів від 21 квітня 2023 року № 23UА11000000023-КТ.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Дніпровської митниці щодо класифікації товарів від 21 квітня 2023 року № 23UА11000000023-КТ. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ледум" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позову.
В доводах апеляційної скарги зазначено, що спірне рішення є обґрунтованим та правомірним, а відтак не підлягає скасуванню.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
З матеріалів справи слідує, що 06.02.2023 року між позивачем, Покупець, та Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd, Китай (Продавець) був укладений Контракт №НR01/23.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2., 2.1. даного Контракту, Продавець продав, а Покупець купив товари, асортимент і ціни яких вказані в Специфікації №1, та отримує безкоштовно товари, асортимент, яких вказаний в Специфікаціях №2, 3, 4, що є невід`ємною частиною цього Контракту. Перелік товарів та їх кількість вказані в Специфікаціях № 1, 2, 3, 4 до цього Контракту. Ціни Товарів, що поставляються та вказані в Специфікації №1 до цього Контракту, встановлюються в доларах США і розуміються на умовах СРТ-Warsaw, Poland (Incoterms 2020).
У специфікації №1 до Контракту № №НR01/23 від 06.02.2023 року наведений перелік товарів, поставка яких була здійснена Продавцем до митної території України.
З метою проведення митного контролю, декларантом 20.04.2022 року було заявлено до митного оформлення 8 товарів шляхом подання митної декларації типу IM 40 ДE № 23UА110110002901U3, в тому числі на товар № 8: - Ємність з алюмінію YDS-10YS - [сосуд Дюара] (LN2) - 1шт. Біологічний контейнер мод. YDS-10YS призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193°С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 10л. Герметичний. Новий. В упаковці заводу-виробника. Торговельна марка HAIER Виробник Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd.
-Ємність з алюмінію YDS-15-YS - [сосуд Дюара] (LN2) - 2шт. Біологічний контейнер. мод.YDS-15-YS призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193°С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 15л. Герметичний. Нові. В упаковці заводу-виробника.
-Ємність з алюмінію YDS-20-6YS - [сосуд Дюара] (LN2) - 1шт. Біологічний контейнер мод. YDS-20-6YS призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193°С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 20л. Герметичний. Новий. В упаковці заводу-виробника. -Ємність з алюмінію YDS-10-125-F - [сосуд Дюара] (LN2) - 2шт. Біологічний контейнер мод. YDS-10-125-F призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193°С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 10л. Герметичний. Новий. В упаковці заводу-виробника.
-Ємність з алюмінію YDS-30-125-F - [сосуд Дюара] (LN2) - 2шт. Біологічний контейнер мод. YDS-30-125-F призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193 °С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 30л. Герметичний. Новий. В упаковці заводу-виробника. -Ємність з алюмінію YDS-35-125-F - [сосуд Дюара] (LN 2) - 2шт. Біологічний контейнер мод.YDS-35-125-F призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193°С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 35л. Герметичний. Новий. В упаковці заводу-виробника.
-Ємність з алюмінію YDS-47-127-6YS - [сосуд Дюара] (LN2) - 1шт. Біологічний контейнер мод. YDS-47-127-6YS призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193°С. Конструктивно являє собою "термос" з внутрішнім сосудом набагато меншого об`єму, ніж зовнішній; прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги. Об`єм робочого вкладишу - 47л. Герметичний. Новий. В упаковці заводу-виробника. Країна походження - Китай. Виробник Виробник Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd (Китай). Торгівельна марка - НАІЕR (далі - Товар).
Також позивачем було до митного органу було подано товаросупровідні документи: (пакувальний лист SWW9012157, рахунок-фактура (інвойс) SWW9012157, автотранспортна накладна Р08503, Контракт №НR01/23 від 06.02.2023 року зі специфікаціями та додатковими угодами.
Згідно з графою 33 митної декларації, товар задекларовано за кодом 7612908000. Ставка ввізного мита - 0 %.
Під час здійснення митного контролю правильності класифікації товарів відповідачем прийнято Рішення щодо класифікації товарів від 21.04.2023 року №23UА11000000023-КТ, яким був визначений (змінений) код товару згідно УКТ ЗЕД: Контейнер для рідкого азоту YDS-10-YS, Контейнер для рідкого азоту YDS-15-YS, Контейнер для рідкого азоту YDS-20-6YS, Контейнер для рідкого азоту YDS-10-125-F, Контейнер для рідкого азоту YDS-30-125-F, Контейнер для рідкого азоту YDS-35-125-F, Контейнер для рідкого азоту YDS-47-127-6YS: товарна підкатегорія 9617000000 замість 7612908000.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно зі статтею 67 Митного кодексу України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десяти знакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Частиною 1 статті 69 Митного кодексу України визначено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. (частина 2 статті 69 Митного кодексу України). У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 Митного кодексу України).
Згідно з пунктами 1-3 розділу ІІІ Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №650 від 30 травня 2012 р., декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу. Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками. Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТЗЕД, у тому числі за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей.
Так, відповідно до Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Митного тарифу України класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.
Відповідно до пункту 5 Розділу ІІІ Порядку 650, у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД.
Приймаючи спірне рішення, відповідач зазначив, що контейнер для рідкого азоту... біологічний контейнер призначений для тривалого зберігання біологічних матеріалів (стовбурові клітини, пуповинна кров, зразки біологічних тканин) у рідкому азоті при температурі -193 С. Конструктивно являє собою термос з внутрішнім сосудом набагато меньшого об`єму, ніж зовнішній прошарок між колбами з високоякісного ізолятора з прошарками з алюмінієвої фольги.
Пояснення до товарної позиції 9617: 9617000000 Термоси та інші вакуумні ємкості у складеному вигляді; їх частини за винятком скляних колб.
До цієї товарної позиції включаються:
- термоси та інші аналогічні вакуумні ємності, за умови, що вони подані разом з футлярами. До цієї групи включаються вакуумні банки, глечики, графини і т.д., призначені для зберігання рідин, харчових або інших продуктів за практично постійної температури протягом досить тривалого проміжку часу. Ці вироби складаються з двостінкового резервуару (колби), як правило, скляного, з вакуумом між двома стінками, і захисної зовнішньої оболонки з металу, пластмаси чи іншого матеріалу, іноді покритого папером, шкірою, клаптевим шкіряним покриттям і т.д. Простір між вакуумним резервуаром і захисною зовнішньою оболонкою може бути заповнено ізоляційним матеріалом (скловолокном, пробкою або повстю). Наявна в термосах кришка може використовуватися як чашка;
- зовнішні оболонки, кришки та чашки з металу, пластмаси і т.д. для термосів або інших вакуумних посудин.
Пояснення до товарної позиції 7613: 7613000000 Ємності для стисненого або скрапленого газу алюмінієві.
Зі змісту правила №3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, Пояснень до Української класифікації товарів, затверджених Наказом Державної митної служби України від 14.12.2022р. №543 вбачається: 3. У разі коли згідно з правилом 2 (Ь) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (ргіта (асів) можна віднести до двох чи більше товарних позицій. його класифікація здійснюється таким чином: (а) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару; (Ь) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (а), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати; (с) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (а) або З (Ь), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Таким чином, враховуючи вимоги згаданого вище правила №3, порівняно з товарною позицією 9617, який визначив відповідач), де товар має більш загальний опис, саме у товарній позиції 7613 товар описаний більш конкретно.
В даному випадку, Контейнер для рідкого азоту - ємність алюмінієва для скрапленого газу (рідкого азоту). Дані контейнери складаються з алюмінію та призначені для зберігання рідкого азоту для медичних (лабораторних) цілей.
Скраплений газ - газ (речовина у звичайних умовах, тобто при нормальній температурі та при нормальному атмосферному тиску), який за деяких умов може перетворюватися на рідину.
Деякі гази можна перетворити на рідину, тільки охолоджуючи їх, до дуже низької температури: рідкий кисень; рідке повітря; рідкий водень, рідкий азот, метан; фтор; рідкий гелій та інші інтерні гази.
З висновку експерта Дніпропетровської Торгово-промислової палати від 15.05.2023р. №ЗЕД-105, висновку експерта Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз від 28.07.2023р. №417-23, витягу з Каталогу 2020 виробника Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd, Китай, листів виробника Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd, Китай від 09.05.2023р., експортної вантажно-митної декларації виробника Qingdao Haier Biomedical Co., Ltd, Китай від 23.03.2023р., слідує, що, як виробник, так і експерти відносять товар Контейнер для рідкого азоту до товарної підкатегорії 7613000000 (саме за товарною позицією 7613).
Аналогічні правові висновки у подібних правовідносинах містяться у судових рішеннях Верховного Суду у справах № 260/202/19 (постанова від 11.11.2019), № 260/1358/18 (постанова від 24.11.2020), № 260/1188/18 (постанова від 05.05.2022р.).
За таких обставин відповідач помилково та безпідставно класифікував вищезгаданий товар за товарною позицією 9617000000, оскільки за технічним описом (характеристиками) Контейнер для рідкого азоту відноситься до товарної підкатегорії 7613000000, а тому спірне рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню у повному обсязі через невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпровської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 року в адміністративній справі №160/21698/23 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 року в адміністративній справі №160/21698/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Повний текст постанови складено 05.06.2024 року.
Головуючий - суддяС.В. Білак
суддяІ.В. Юрко
суддяС.В. Чабаненко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2024 |
Оприлюднено | 07.06.2024 |
Номер документу | 119532514 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо митної справи (крім охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності); зовнішньоекономічної діяльності; спеціальних заходів щодо демпінгового та іншого імпорту, у тому числі щодо |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Білак С.В.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні