Рішення
від 31.05.2024 по справі 442/3565/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/3565/24

Провадження №2/442/942/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Хомика А.П.,

з участю секретаря - Лужецької С.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Східницької територіальної громади в особі Східницької селищної ради Львівської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за нею право власності на земельну частку (пай), розміром 0,69 умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_2 відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЛВ №150550 від 21.04.1997 року реєстраційний номер 159, виданий на підставі рішення Рибницької сільської ради від 27.10.1997 року №2.

В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який заповів їй, своїй родичці ОСОБА_1 17.08.2008р свій будинок, всі земельні ділянки, все своє майно, з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що знаходиться в селі Рибник, що до дня смерті належатиме йому за законом. ОСОБА_2 , дружина ОСОБА_3 , заповіла все своє майно своєму співжителю ОСОБА_3 відповідно до заповіту від 23.08.1996 року.

Після смерті ОСОБА_3 була заведене спадкова справа в Дрогобицькій державній нотаріальній канторі і нею успадковано в порядку спадкування за заповітом майно, що належало ОСОБА_3 .

В 2024 році їй від старости с. Рибник стало відомо, що ОСОБА_2 належала земельна частка пай, яка знаходиться на території Рибницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області. Разом з тим самого Сертифіката у неї не має і серед документів після його смерті Сертифіката не знайдено.

03 квітня 2024 року вона звернулась до Дрогобицької державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак їй було повідомлено, що за відсутності Сертифіката на право приватної власності на середню земельну частку (пай) нотаріус не може видати свідоцтво про право нас спадщину та зазначив про необхідність звернення до суду.

В судове засідання позивачка не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги підтримує повністю, просить задовольнити позов у повному обсязі.

Від представника Східницької селищної ради сільського голови І.Піляк надійшла заява про слухання справи у відсутності їх представника. Щодо задоволення позову не заперечують.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Частиною 1 ст.1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1223 ЦК України «право на спадкування мають особи, визначені у заповіті».

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В пункті 3.5. Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначено, що оскільки спір про визнання права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення є спором про спадкування, належним відповідачем у зазначених спорах є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності - відповідна територіальна громада в особі сільської, селищної ради. Районні державні адміністрації можуть бути залучені в якості третіх осіб у випадках, якщо спірні земельні ділянки сільськогосподарського призначення знаходяться за межами населених пунктів. Сільські, селищні ради можуть бути залучені в якості третіх осіб у спорах щодо земельних ділянок, які знаходяться на території відповідної ради.

Cтаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого права, яке у відповідності до вимог ст. 20 цього кодексу особа здійснює на свій розсуд, а стаття 16 Цивільного кодексу визначає способи захисту цивільних прав, одним з яких є визнання відповідного права.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Рибницькою сільською радою Дрогобицького району Львівської області.

З копії заповіту, посвідченого 23.08.1996 року секретарем Рибницької сільської ради Канафоцькою С.Я., встановлено, що ОСОБА_2 все своє майно заповіла своєму спів жителю ОСОБА_3 .

Відповідно до копії заповіту, посвідченого 17.08.2008 року секретарем Рибницької сільської ради Канафоцькою С.Я., ОСОБА_3 свій будинок, всі земельні ділянки і все своє майно заповів своїй родичці ОСОБА_1 .

Як вбачається з відповіді Головного управління Держгеокадастру у Львівській області № 1374/15-24 від 05.04.2024 року за ОСОБА_2 зареєстровано Сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ЛВ № 150550 від 21.04.1997 року реєстраційний номер №159, виданий на підставі рішення Рибницької сільської ради від 27.10.1997 року №2. Земельна частка (пай) 0,69 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) і знаходиться на території Східницької ТГ ( Рибницької сільської ради).

З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесеної державним нотаріусом Дрогобицької державної нотаріальної контори Кушнір О.І. від 23.04.2024 вбачається, що позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (який належав ОСОБА_2 , оскільки заявником не подано документу, що посвідчує право власності спадкодавця на вказане майно.

Законодавцем встановлений певний порядок набуття права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - нотаріальний порядок.

Однак, позивач не має змоги оформити право власності на спірне спадкове майно у нотаріальному порядку через відсутність правовстановлюючих документів.

Як роз`яснено в листі Міністерства Юстиції України від 21.02.2005 року за № 19-32/319, якщо первинна реєстрація прав власності не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності майна попередньому чи наступному власнику (спадкоємцю) у випадку відсутності таких документів, вирішується в судовому порядку.

З огляду на наведене, зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що спадкодавцю належало спірне спадкове майно, позивач як спадкоємець за законом фактично вступив в управління і володіння спадковим майном, суд дійшов висновку, що право власності на спірне спадкове майно перейшло у порядку спадкування до позивача, а тому є підстави для визнання за ним права власності на таке.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, ч. 4 ст. 206, 258, 263-265, 268, 274 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), розміром 0,69 умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_2 відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЛВ №150550 від 21.04.1997 року реєстраційний номер 159, виданий на підставі рішення Рибницької сільської ради від 27.10.1997 року №2.

Апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04.06.2024

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Східницька селищна рада Львівської області, код ЄДРПОУ 26359951, юридична адреса: вул. Золота Баня, 3, с. Східниця Дрогобицького району Львівської області.

Суддя Хомик А.П.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення31.05.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119538626
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —442/3565/24

Рішення від 31.05.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 03.05.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні