Рішення
від 06.06.2024 по справі 948/367/24
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 948/367/24

Номер провадження 2-о/948/17/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2024 Машівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого-судді Косик С.М.,

за участю секретаря Ткач Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Машівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Машівська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції, про встановлення факту родинних відносин,

у с т а н о в и в :

у травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Машівського районного суду Полтавської області із зазначеною заявою, мотивованою тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилось спадкове майно і він є спадкоємцем майна померлої першої черги спадкування за законом, але оформити свої спадкові права не може, оскільки нотаріус відмовила йому у вчиненні цієї нотаріальної дії, посилаючись на те, що відсутні документи, які підтверджують родинні відносини з померлою, адже згідно з наданими документами прізвище померлої « ОСОБА_3 », а заявника « ОСОБА_4 ». Натомість заявник стверджує, що в його паспорті допущено помилку та замість прізвища за народженням « ОСОБА_3 », зазначено « ОСОБА_4 ». Усі подальші документи видавалися на підставі паспорта. Також у свідоцтві про смерть його батька зазначено, що помер « ОСОБА_5 ». Отже, із зазначеного видно, що його прізвище та прізвище батька зазначалися по-різному, а саме: « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 ». Із відповіді Інституту мовознавства ім. О.О. Потреби АН УРСР видно, що українській формі прізвища ОСОБА_4 в російській мові відповідають дві форми: Симион та Симийон. Яку із форм обрати, вирішує власник. Заявник уважає, що помилку в написанні його прізвища було допущено при перекладі з російської мови на українську і натепер це є перешкодою для успадкуванням ним майна померлої матері, а тому просить встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , доводиться йому матір`ю.

Ухвалою від 16.05.2024 суд відкрив провадження у справі за цією заявою та призначив її до судового розгляду (а.с. 24).

У судове засідання учасники справи не з`явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином та завчасно (а.с. 25-28). Представниця заявника ОСОБА_6 подала клопотання, у якому просить розглянути справу без її участі та участі заявника, одночасно зазначила, що заяву вони підтримують в повному обсязі (а.с.30). Машівська державна нотаріальна контора також просить справу розглянути без участі її представника, при вирішенні справи покладається на розсуд суду (а.с. 29).

Суд, дослідивши письмові докази у справі, дійшов такого висновку.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Первомайське Машівського району Полтавської області у віці ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 8).

Постановою державного нотаріуса Машівської державної нотаріальної контори Русняк Р.В. від 11.04.2024 заявнику ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 0,69 га, розташованої на території с. Первомайське Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , в зв`язку з відсутністю допустимих для перевірки в нотаріальному порядку доказів родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 10).

Як видно з копії запису акта про народження № 58 від 30.12.1950, 23.12.1950 народився «Симийон Николай», батьком записаний « ОСОБА_7 », матір`ю « ОСОБА_8 » (а.с. 12).

Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьком записаний « ОСОБА_9 », матір`ю « ОСОБА_10 » (а.с. 13).

Згідно з копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 67 років в с. Михайлівка Машівського району Полтавської області помер ОСОБА_5 (а.с. 14).

З відповіді Інституту мовознавства ім. О.О. Потреби АН УРСР від 29.02.1992 видно, що українській формі прізвища Сімійон в російській мові відповідають дві форми: Симион та Симийон. Яку із форм обрати, вирішує її власник (а.с. 15-16).

Відповідно до копії довідки Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 11.10.2000, вона видана ОСОБА_2 , 1910 р.н., жительці с. Первомайське в тім, що вона має такий склад сім`ї: син ОСОБА_1 , 1950 р.н., невістка ОСОБА_11 , 1960 р.н., онук ОСОБА_12 , 1990 р.н. (а.с. 17).

Відповідно до копії довідки Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 11.03.2002, вона видана в тім, що ОСОБА_2 , 1910 р.н., жителька с. Первомайське, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 проживала разом із сином ОСОБА_1 і вела спільне господарство (а.с. 18).

Згідно з випискою із погосподарської книги № 09/07/212 від 25.08.2023 згідно даних погосподарської книги № 11 Михайлівської сільської ради за 1986-1990 роки, особовий рахунок № НОМЕР_3 домоволодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 станом на 1990 рік закріплене за головою колгоспного двору ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 19).

За довідкою Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 10.04.2024 № 09/07/116 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 згідно даних погосподарської книги № 14 об`єкта погосподарського обліку № 04-1020-1 зареєстрований в АДРЕСА_1 (а.с. 20).

Відповідно до п. 4.14 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

Отже, у заявника існують перешкоди для отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріальній конторі, оскільки неможливо документально підтвердити факт родинних відносин між ним та померлою ОСОБА_2 .

Згідно з п. 5 ч. 2 ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Ураховуючи вимоги п. 1 ч. 1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про вставлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Установлення факту родинних відносин заявнику потрібне для належної реалізації своїх спадкових прав та підтвердити цей факт в позасудовому порядку він не може, у зв`язку з чим змушений звернутися до суду із цією заявою.

За таких обставин, даючи оцінку зібраним у справі доказам, суд уважає, що в судовому засіданні достовірно встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , водночас у документах прізвище заявника помилково записане як « ОСОБА_4 » замість правильного « ОСОБА_3 », а тому заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1-18, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Машівська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції, про встановлення факту родинних відносин.

Установити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , мешканець АДРЕСА_1 ,паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 , виданий 26.04.1996, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 .

Заінтересована особа Машівська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції, місцезнаходження: вул. Незалежності, 111, с-ще Машівка Полтавської області.

Суддя С. М. Косик

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119544351
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —948/367/24

Рішення від 06.06.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 16.05.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні