Рішення
від 06.06.2024 по справі 636/6793/23
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 636/6793/23 Провадження 2/636/460/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2024 місто Чугуїв

Чугуївський міський суд Харківської області в складі:

головуючого судді Золотоверхої О.О.,

за участю секретаря судового засідання Караулової О.М.,

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якій просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вовчанськ померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина за заповітом на належну їй на праві власності земельну ділянку площею 5.5347 га, кадастровий № 6321685200:05:02:0120. За життя ОСОБА_2 складено заповіт, яким вона заповіла вказану земельну ділянку позивачу. У встановлений законом термін позивач до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки перебував за кордоном через повномасштабне вторгнення збройних сил рф на територію України. ОСОБА_2 померла у м. Вовчанськ на окупованій території, тому свідоцтво про смерть вдалося отримати лише у травні 2023 року. 30.09.2023 позивачу було відмовлено у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском строку для подання відповідної заяви. Тому позивач просить суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.

Позивач надав заяву, в якій просив розгляд проводити без його участі, позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача у судові засідання, призначені на 11.04.2024 та 06.06.2024 не з`явився, відзив на позов не надав, про відкриття провадження в справі та про проведення судових засідань повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи в його відсутності до суду не надходило.

Суд, розглянувши позовну заяву, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази, установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 10.05.2023 (а.с.9).

Померлій на праві власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №093663 від 05.04.2004 (копія а.с.14) належала земельна ділянка площею 5.5747 га, розташована за території Охрімівської сільської ради Чугуївського (кол. Вовчанського) району Харківської області, кадастровий №6321685200:05:002:0120, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

12.07.2019 приватним нотаріусом Вовчанського РНО Харківської області Корнєвою І.Ю. посвідчено заповіт за №861 (копія а.с.10) ОСОБА_2 , яким остання заповіла позивачу вказану земельну ділянку. Вказаний заповіт винесено до Спадкового реєстру за №64473009, що підтверджується витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/ спадкові договори) №74161683 від 30.09.2023 (а.с.11-13).

Згідно листа №95/02-14 від 30.09.2024 (а.с.7) приватним нотаріусом Чугуївського РНО Корнєвою І.Ю. позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право спадщину за заповітом, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини за заповітом. Крім того у вказаному листі зазначено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, за адресою її реєстрації на день смерті спадкоємці першої-п`ятої черги відсутні.

Відсутність заведеної спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , також підтверджується витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №74161684 від 30.09.2023 (а.с.8).

Згідно довідки №1333 від 30.08.2023 (а.с.15) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно була зареєстрована на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Інші особи за цією адресою не зареєстровані.

Відповідно дост.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням єперехід правта обов`язків(спадщини)від фізичноїособи,яка померла(спадкодавця),доінших осіб(спадкоємців). Спадкування здійснюєтьсяза заповітомабо зазаконом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно зч.1ст.1223,ч.1ст.1269ЦКУкраїни право наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно доч.1ст.1270,ч.ч.1,2ст.1220ЦКУкраїни для прийняттяспадщини встановлюєтьсястрок ушість місяців,який починаєтьсяз часувідкриття спадщини. Спадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7 особа,яка неприйняла спадщинув установленийзаконом строк,може звернутисядо судуз позовноюзаявою провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщинивідповідно дочастини третьоїстатті 1272ЦК.Зазначене положеннязастосовується доспадкоємців,у якихправо наспадкування виниклоз набраннямчинності зазначенимКодексом. Суди відкриваютьпровадження втакій справіу разівідсутності письмовоїзгоди спадкоємців,які прийнялиспадщину (частинадругастатті1272ЦК),а такожза відсутностіінших спадкоємців,які моглиб датиписьмову згодуна поданнязаяви донотаріальної конторипро прийняттяспадщини.Відповідачами утакій справіє спадкоємці,які прийнялиспадщину.При відсутностіінших спадкоємцівза заповітомі зазаконом,усунення їхвід правана спадкування,неприйняття нимиспадщини,а такожвідмови відїї прийняттявідповідачами єтериторіальні громадив особівідповідних органівмісцевого самоврядуванняза місцемвідкриття спадщини. При розглядіцих справслід перевірятинаявність абовідсутність спадковоїсправи стосовноспадкодавця удержавній нотаріальнійконторі замісцем відкриттяспадщини,наявність уматеріалах справиобґрунтованої постановипро відмовунотаріуса увчиненні нотаріальноїдії,зокрема відмовиу видачісвідоцтва проправо наспадщину.За наявностіу спадковійсправі заявиспадкоємця провідмову відправа наспадщину йоговимоги провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщинизадоволенню непідлягають. Вирішуючи питанняпро визначенняособі додатковогостроку,суд досліджуєповажність причинипропуску строкудля прийняттяспадщини.При цьомунеобхідно виходитиз того,що поважнимиє причини,пов`язані зоб`єктивними,непереборними,істотними труднощамидля спадкоємцяна вчиненняцих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Вказане вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеної, зокрема, у постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.03.2020 в справі №642/2539/18-ц, провадження № 61-5609св19.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.

Відповідно до ст.ст.3,8,9 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Згідно з ч. ч. 1-4 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд також ураховує, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.

На підставі викладеного суд вважає, що позивачем доведено поважність причини пропуску строку на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 76-81, 89, 141, 200, 206, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, пп.15.5п.15ч.1РозділуХІІІПерехідніположення ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 доВовчанської міськоївійськової адміністраціїЧугуївського районуХарківської області,про визначеннядодаткового строкудля прийняттяспадщини задовольнити в повному обсязі.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , тривалістю три місяці з дня набрання цим рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя О.О. Золотоверха

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119549548
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —636/6793/23

Рішення від 06.06.2024

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Золотоверха О. О.

Ухвала від 20.02.2024

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Золотоверха О. О.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Золотоверха О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні