Вирок
від 04.06.2024 по справі 126/1102/24
БЕРШАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

В И Р О К

іменем України

Справа № 126/1102/24

Провадження № 1-кп/126/257/2024

"04" червня 2024 р. м. Бершадь

Бершадський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді ОСОБА_1

із секретарем ОСОБА_2

за участю прокурора ОСОБА_3

представника потерпілого ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_5

захисника обвинуваченого, адвоката ОСОБА_6

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Бершадь кримінальне провадження № 12023020100000456 від 10.09.2023 року про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, непрацюючого, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ) знаходяться під державною охороною.

Статтею 1 Лісового кодексу України визначено, що ліс - тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав`яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов`язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Статтею 4 ЛК України визначено, що до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.

Відповідно до пункту 5 «Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007 № 733, до лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення відносяться лісові ділянки, що виконують природоохоронну, естетичну функцію, є об`єктами науково- дослідних робіт на довгочасну перспективу, сприяють забезпеченню охорони унікальних та інших особливо цінних природних комплексів та історико- культурних об`єктів, зокрема які розташовані в межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також в межах пралісів, квазіпралісів та природних лісів, розташованих поза межами територій та об`єктів природно- заповідного фонду.

Згідно із ст. 65 ЛК України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.

Відповідно до ст. 67 ЛК України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно- оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частинами 1, 2 ст. 69 ЛК України встановлено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4, 9, 10 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», використання лісових ресурсів проводиться за спеціальним дозволом: лісорубним або лісовим квитком.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 09.09.2023, точного часу під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 перебував на території домоволодіння, де проживає сам, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . В цей момент у останнього виник злочинний умисел, спрямований на незаконну порубку дерев, які ростуть на території 23 кварталу 2 виділу дочірнього підприємства «Бершадський райагроліс» Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Віноблагроліс» (далі ДП "Бершадський райагроліс" ВОКСЛП «Віноблагроліс»), розташованого на території Війтівського старостинського округу Бершадської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Цього ж дня, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, на легковому транспортному засобі ВАЗ 21063, бежевого кольору, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , право власності на який належить ОСОБА_7 , та який перебуває в користуванні у ОСОБА_5 , з легковим причепом зеленого кольору державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , право власності на який належить ОСОБА_8 , жительці АДРЕСА_1 , та який перебуває в користуванні ОСОБА_5 , взявши із собою бензопилу марки ZOMAX ZM 4620 біло-синього кольору, що належать останньому, які планував використати як знаряддя вчинення злочину, приїхав до обходу № 6 Бершадської дільниці 23 кварталу 2 виділу ДП «Бершадський райагроліс» ВОКСЛП «Віноблагроліс», яка знаходиться поза межами с. Війтівка Бершадської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області, що знаходиться у постійному користуванні ДП «Бершадський райагроліс» ВОКСЛП «Віноблагроліс» усвідомлюючи, що своїми діями спричиняє шкоду довкіллю, з метою заготівлі дров для особистих потреб, - незаконно, порушуючи порядок спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761, без відповідного дозволу, не маючи лісорубного квитка (ордера) на здійснення порубки дерев, на лісовій ділянці, яка розміщена на території поза межами АДРЕСА_2 , що відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ВН № 002053 виданий 10.01.2003, знаходиться у постійному користуванні Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Віноблагроліс», умисно, усвідомлюючи протиправний і суспільно- небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, використовуючи вищевказану бензопилу, вчинив незаконне спилювання двох сиро-ростучих дерев породи дуб діаметром пня 30 та 45 см. та одного сиро-ростучого дерева породи акація діаметром 30 см, які в подальшому порізав на частини довжиною близько 1 м. в кількості 18 штук, та був виявлений працівниками відділу поліції № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області на місці вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до висновку судової інженерно - екологічної експертизи № СЕ-19/120-24/4542-ФХЕД від 17.04.2024, розмір екологічного збитку (шкоди, завданий довкіллю) внаслідок незаконної порубки 3 дерев, які знаходились поза межами с. Війтівка Бершадської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області, у кварталі 23 виділ 2, належні ДП «Бершадський райагроліс» ВОКСЛП «Віноблагроліс», а саме 2 (два) дерева породи дуб діаметром у корі біля шийки кореня - 30 см, 45 см, 1 (одне) дерево породи акація діаметром у корі біля шийки кореня - 30 см, становить 29194, 12 грн..

Органом досудового розслідування вищевказані дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 1 ст. 246 КК України, як незаконна порубка дерев у лісах, що заподіяла істотну шкоду.

30.04.2024 року між прокурором Бершадського відділу Гайсинської окружної прокуратури ОСОБА_9 , якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 120230201000000456, та обвинуваченим ОСОБА_5 за участі захисника адвоката ОСОБА_6 , в порядку, передбаченому ст.ст. 468, 469 та 472 КПК України укладено угоду про визнання винуватості.

Згідно з угодою прокурор та обвинувачений дійшли згоди щодо формулювання обвинувачення, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 246 КК України. Обвинувачений у повному обсязі сформульованого обвинувачення беззастережно визнав свою винуватість у вчиненні вказаних злочинів. Також сторонами угоди визначено узгоджене ними покарання, яке ОСОБА_5 повинен понести за вчинене правопорушення. Сторони погоджуються на призначення покарання за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 246 КК України у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В угоді передбачені наслідки її укладення, затвердження та невиконання, які роз`яснені обвинуваченому.

Розглядаючи в порядку п.1 ч. 3 ст. 314 КПК України питання про можливість затвердження даної угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.

Відповідно до правил ст.ст. 468, 469 КПК України у кримінальному провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких чи тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам, може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним про визнання винуватості.

Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні, вважаючи, що при укладенні угоди про визнання винуватості дотримані вимоги і правила КПК та КК України, просить угоду затвердити і призначити обвинуваченому узгоджену в угоді міру покарання.

Представник потерпілого підтримав позицію прокурора, претензій до обвинуваченого не має.

Обвинувачений ОСОБА_5 та його захисник, адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні, також просили вказану угоду з прокурором затвердити і призначити узгоджену в ній міру покарання, при цьому ОСОБА_5 беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України, в обсязі обвинувачення, дав згоду на застосування узгодженого виду та розміру покарання.

Злочин, передбачений ч.1 ст. 246 КК України, у вчиненні якого ОСОБА_5 беззастережно визнав себе винуватим, згідно із ст. 12 КК України є нетяжким злочином.

Обставиною, яка відповідно до ст. 66 КК України пом`якшує покарання ОСОБА_5 є щире каяття, добровільне відшкодування завданого збитку.

Обставин, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання судом не встановлено.

Суд шляхом проведення опитування сторін кримінального провадження переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому, судом з`ясовано, що ОСОБА_5 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватим, цілком розуміє свої права, визначені п.1 ч.4 ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, та наслідки її невиконання, передбачені ст. 476 КПК України.

Враховуючи викладене, оскільки умови угоди про визнання винуватості між прокурором ОСОБА_9 та обвинуваченим ОСОБА_5 за участі захисника, адвоката ОСОБА_6 , відповідають вимогам КПК та КК України, суд, врахувавши заслухані доводи сторін кримінального провадження, дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження цієї угоди.

Дії ОСОБА_5 вірно кваліфіковано за ч. 1 ст. 246 КК України, як незаконна порубка дерев у лісі, що заподіяла істотну шкоду.

Долю речових доказів слід вирішити згідно зі ст. 100 КПК України.

Судові витрати за проведення судової експертизи підлягають стягненню з обвинуваченого ОСОБА_5 ..

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 119, 314, 373, 374 та 475 КПК України, суд-

У Х В А Л И В:

Затвердити угоду про визнання винуватості укладену 30.04.2024 року між прокурором Бершадського відділу Гайсинської окружної прокуратури ОСОБА_9 , якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 12023020100000456, та обвинуваченим ОСОБА_5 за участі захисника адвоката ОСОБА_6 .

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн..

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави 3029 (три тисячі двадцять дев`ять) грн. 12 коп. витрат на проведення експертиз.

Скасувати ухвалу Бершадського районного суду від 19.09.2023 року.

Речові докази, які зберігаються у кімнаті зберігання речових доказів відділу поліції № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області:

-3 контрольних зрізи із пеньків, 2 з яких породи дуб, діаметрами 30 см, 45 см, 1 породи акація, діаметром 30 см - знищити;

-бензопилу ZOMAX ZM 4620 біло-синього кольору, 18 стовбурів дерев різної довжини - конфіскувати в дохід держави;

-автомобіль ВАЗ-21063 бежевого кольору д/н НОМЕР_1 - повернути ОСОБА_7 як власнику;

-автомобільний причіп зеленого кольору д/н НОМЕР_2 - повернути ОСОБА_8 як власнику.

У разі невиконання угоди про визнання винуватості прокурор має право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку протягом встановлених законом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення відповідного кримінального правопорушення.

Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст. 394 КПК України, до Вінницького апеляційного суду через Бершадський районний суд Вінницької області шляхом подачі апеляції протягом 30 днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.

Суддя ОСОБА_1

СудБершадський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення04.06.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119549832
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Незаконна порубка лісу

Судовий реєстр по справі —126/1102/24

Вирок від 04.06.2024

Кримінальне

Бершадський районний суд Вінницької області

Рудь О. Г.

Ухвала від 02.05.2024

Кримінальне

Бершадський районний суд Вінницької області

Рудь О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні