Справа №751/10701/23
Провадження №2/751/377/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2024 року місто Чернігів
Н о в о з а в о д с ь к и й р а й о н н и й с у д м і с т а Ч е р н і г о в а
в складі: головуючого - судді Ченцової С. М.
з участю секретаря Мороз М. В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - ОСОБА_2
представник третьої особи, Управління (служба) у справах дітей Чернігівської міської ради- Тарарака О.І.
представник третьої особи, служба у справах дітей Киселівської сільської ради - Алієва В.А.
розглянувши в порядку загального позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Управління (служба) у справах дітей Чернігівської міської ради, служба у справах дітей Киселівської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів
Встановив :
І. Стислий виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав щодо неповнолітньої доньки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнення аліментів на утримання дитини у розмірі 1/4 частини від заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду та до досягнення дитиною повноліття.
Позов обґрунтовано тим, що з 2013 року позивач з відповідачкою мали стосунки та проживали однією сім`єю без державної реєстрації шлюбу. Від цих стосунків мають неповнолітню доньку, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відношення між сторонами не склалися через різні погляди на життя, сімейні цінності та виховання дитини, відсутні взаєморозуміння та повага один до одного. Будь-які спроби налагодити стосунки марні, з 2018 року ведення спільного господарства та проживання однією сім`єю припинено. Дочка залишилася проживати разом з відповідачкою, яка вела аморальний спосіб життя, зловживала алкогольними напоями, не доглядала за дитиною, притягувалась до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов`язків. Дізнавшись про це, позивач забрав дитину проживати за місцем свого проживання. За весь період перебування дитини на його утриманні, мати дитини участі у вихованні доньки не приймала, не проявляла заінтересованості в подальшій долі дитини, не цікавилась успіхами, станом здоров`я, не піклувалась про фізичний і духовний розвиток, не цікавилась навчанням та побутом.
Місце проживання дочки зареєстровано у квартирі, що належить позивачу на праві приватної власності за адресою: АДРЕСА_1 . На теперішній час позивач працює, тому дитина переїхала жити до матері позивача, ОСОБА_4 , яка забезпечує нагляд за дитиною на час його відсутності.
Зазначені факти можна розцінювати як ухилення відповідача від виховання дитини , свідоме нехтування нею своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідача до своїх батьківських обов`язків, чим порушує права дитини.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Новозаводського районного суду міста Чернігова від 11.12.2023 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 02.02.2023 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
Протокольною ухвалою суду від 30.01.2024 року до участі в справі в якості третьої особи залучено службу у справах дітей Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені у позові та наявні у матеріалах справи докази.
Відповідачка у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належно, відзиву на позовну заяву не подала.
Представник Управління (служби) у справах дітей Чернігівської міської ради висловив думку, що в інтересах дитини буде задоволення позову про позбавлення відповідача батьківських прав.
Представник третьої особи, служби у справа дітей Киселівської сільської ради у судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без участі представника Киселівської служби у справах дітей, просить прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
У судовому засіданні дитина ОСОБА_3 пояснила, що вона проживає у с. Брусилів з бабусею та батьком. Матір проживає окремо, з нею майже не спілкується, вона рідко їй телефонує. На даний час вона бажає щоб її повністю опікав батько, вона вже звикла що матері немає. Вважає, що матір треба позбавити батьківських прав.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , у свідоцтві про народження батьками зазначені: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_2 (а.с. 6).
Відповідно до акту №80 про проживання особи без реєстрації від 09.11.2023 року, складеного уповноваженою особою Киселівської сільської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований у АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 у зв`язку з сімейними обставинами (а.с. 7).
Відповідно до акту №83 про проживання особи без реєстрації від 23.11.2023 року, складеного уповноваженою особою Киселівської сільської ради, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована у АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 у зв`язку з сімейними обставинами, навчання в школі (а.с. 8).
Згідно із довідкою Брусилівського ліцею Киселівської сільської ради №36 від 13.11.2023 року, ОСОБА_4 виховує свою внучку ОСОБА_3 , 2014 року народження, ученицю 4-го класу Брусилівського ліцю Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області. Біологічна мати дитини ОСОБА_2 за час перебування ОСОБА_3 у школі, починаючи з першого класу і до теперішнього часу, не приймає участі у вихованні, не проявляє жодного інтересу до долі дівчинки. У навчальному закладі ніколи не з`являлася (а.с. 9).
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована у АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Відповідно до довідки-характеристики № 02-18/487 від 09.04.2024 року, виданої виконкомом Киселівської сільської ради Чернігівського району, ОСОБА_1 проживає без реєстрації у АДРЕСА_2 . Скарги на ОСОБА_1 до сільської ради не надходили (а.с.37).
Відповідно до акту обстеження умов проживання дитини, ОСОБА_3 , дитині створені необхідні умови для проживання, розвитку та відпочинку (а.с.44).
Згідно з характеристикою учениці 4-го класу Брусилівського ліцею, ОСОБА_3 зарекомендувала себе як старанна учениця. ОСОБА_3 проживає з бабусею, яка приділяє належну увагу вихованню онуки (а.с.50).
Рішенням виконавчого комітету Киселівської сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області № 823 від 13.05.2024 року затверджено висновок, відповідно якого виконавчий комітет Киселівської сільської ради, як орган опіки та піклування, вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до неповнолітньої дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.65-66).
ІV. Норми права, які застосував суд та оцінка аргументів сторін
Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані: піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно із ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до роз`яснень викладених в п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно із п.16 вказаної постанови Пленуму, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, розглянувши справу № 641/2867/17-ц, встановив, що позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 вихованням та станом здоров`я доньки не займається, матеріальної допомоги на її утримання не надає, тому суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити, відповідача позбавити батьківських прав по відношенню до неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що буде відповідати інтересам дитини.
Відповідно до положень ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Стаття 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої Верховною Радою України 27.09.1991 року та положення Декларації прав дитини регламентують, що інтереси дитини необхідно забезпечувати найкращим чином, дитина повинна бути серед тих, хто першим одержує захист і допомогу.
За умов частини першої та третьої ст. 181 Сімейного кодексу України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 5 ст. 183 СК України, той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
При визначенні розміру аліментів, суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, матеріальне становище платника та одержувача аліментів, відсутність у відповідача інших аліментних зобов`язань, тому керуючись статтями 181, 182, 184 СК України, позовні вимоги в частині стягнення аліментів підлягають задоволенню, з відповідача підлягають до стягнення аліменти у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 01.12.2023 року до досягнення дитиною повноліття.
Суд визнає необхідним застосувати п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України і допустити негайне виконання рішення суду у межах суми платежу за один місяць.
V. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову з відповідача підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями 13, 43, 76-81, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд
Вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав стосовно неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 01.12.2023 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 гривень 60 копійок.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 07 червня 2024 року
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: ОСОБА_2 ( місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Третя особа: Управління (служба) у справах дітей Чернігівської міської ради (14000, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 19, код ЄДРПОУ 43649710)
Третя особа: Служба у справах дітей Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (15530, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Киселівка, вул. Молодіжна, 10, код ЄДРПОУ 44342470)
Суддя С. М. Ченцова
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 10.06.2024 |
Номер документу | 119554936 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Ченцова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні