ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/22696/23 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Панченко Н.Д.,
Суддя-доповідач Кобаль М.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Кобаля М.І.,
суддів Карпушової О.В., Костюк Л.О.,
при секретарі Литвин С.В.
за участю:
представника позивача: Крилова Д.А.
представника відповідача: Гайдая В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби на рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року по справі за адміністративним позовом Підприємства об`єднання громадян «КОНКОРДІЯ» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Підприємство об`єднання громадян «КОНКОРДІЯ» (далі по тексту - позивач, Підприємство/ПОГ «КОНКОРДІЯ») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві) в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 30.12.2022 №00409100104, форма «В3»;
- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 05.04.2023 №00247590704, форма «В3»;
- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023 №00372640704, форма «В3»;
- зобов`язати ГУ ДПС у м. Києві внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленого Підприємством «Конкордія» за податковий період - серпень 2022 року вересень 2022 року лютий 2023 року, у відповідності до абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року значений позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, які з`явилися у призначене судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін, виходячи з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Частиною 1 ст. 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, у серпні 2022 року Підприємством «КОНКОРДІЯ» було імпортовано з країн ЄС вживаний одяг, взуття та текстильні вироби на загальну суму 57 961 127 грн., з урахуванням ввізного мита 5,3%. На зазначену вартість товарів митним органом було нараховано ПДВ (20%) в розмірі 11 592 225,00 грн.
Суму ПДВ в розмірі 11 592 225,00 грн., за нормою підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 ПК України, було заявлено до бюджетного відшкодування за податковий період серпень 2022 року, про що подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) від 16.09.2022.
На підставі пп.78.1.8 п 78.1 ст. 78 ПК України, ГУ ДПС у м. Києві, починаючи з 15.11.2022 по 05.12.2022, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Підприємства «КОНКОРДІЯ», з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податку, за серпень 2022 року (податкова декларація з ПДВ від 20.09.2022 №9187970850, з урахуванням уточнюючого розрахунку від 16.11.2022 №9244344811).
За результатами вказаної перевірки, податковим органом складено акт перевірки №46666/26-15-07-04-01/41813948 від 12.12.2022, який був отриманий позивачем нарочно 12.12.2022.
На підставі акту перевірки, 30.12.2022 позивачем отримано податкове повідомлення-рішення від 30.12.2022 року №00109100104 (форма «В3»), яким останньому відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування, за період серпень 2022 року в розмірі 11 592 225 грн. (далі по тексту - оскаржуване ППР №1).
Так, у висновках акта перевірки №46666/26-15-07-04-01/41813948 від 12.12.2022 контролюючим органом зазначено, що документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення ПОГ «Конкордія» (код ЄДРПОУ 41813948) п.44.6 ст.44 та п.85.2 ст.85, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України і, як наслідок, ПОГ «Конкордія» відмовлено у бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість на поточний рахунок платника у банку за серпень 2022 на суму 11 592 225 гривень.
Позивачем було подано скаргу №0901/23 від 09.01.2023 на оскаржуване ППР, у відповідь на яку було отримано Рішення №4505/6/99-00-06-01-05-06 від 22.02.2023 ДПС України про відмову в задоволенні скарги.
Також, позивачем протягом жовтня-грудня 2021 року було імпортовано з країн ЄС вживаний одяг, взуття та текстильні вироби на загальну суму 98 519 454.00 грн., з урахуванням ввізного мита 5,3%. На зазначену вартість товарів митним органом було нараховано ПДВ (20%) в розмірі 19 703 891,00 грн.
Суму ПДВ в розмірі 19 703 891,00 грн., за нормою підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 ПК України, було заявлено до бюджетного відшкодування за податковий період вересень 2022 року, про що подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) від 16.01.2023 (додаток до уточнюючого розрахунку).
На підставі пп.78.1.8 п 78.1 ст. 78 ПК України, ГУ ДПС у м. Києві, починаючи з 23.02.2023 по 08.03.2023, проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податку за вересень 2022 року (податкова декларація з ПДВ за вересень 2022 р., з урахуванням уточнюючого розрахунку від 26.01.2023 №9009189915).
За результатами проведеної перевірки був складений акт перевірки №18453/26-15-07-04-02/41813948 від 15.03.2023, який був отриманий15.03.2023.
На підставі зазначеного акту перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.04.2023 за №00247590704 (форма «В3»), яким відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування за період вересень 2022 року в розмірі 19 703 891,00 грн. (далі по тексту - оскаржуване ППР №2).
Так, у висновках акта перевірки №18453/26-15-07-04-02/41813948 від 15.03.2023 контролюючим органом зазначено, що документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення ПОГ «Конкордія» абз. б) п.200.4 ст.200 Кодексу і, як наслідок, позивачу відмовлено у бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість на поточний рахунок платника у банку за вересень 2022 року суму ПДВ в розмірі 19 703 891 грн.
На оскаржуване ППР № 2 позивачем подано скаргу, у відповідь на яку 01.06.2023 було отримано Рішення ДПС України про відмову в задоволенні скарги.
Також, Підприємством «Конкордія», протягом січня-березня 2022 року, було імпортовано з країн ЄС вживаний одяг, взуття та текстильні вироби на загальну суму 109 752 637.00 грн., з урахуванням ввізного мита 5,3%. На зазначену вартість товарів митним органом було нараховано ПДВ (20%) в розмірі 21 950 527,00 грн.
Суму ПДВ в розмірі 21 950 527,00 грн., за нормою підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 ПК України, було заявлено до бюджетного відшкодування за податковий період вересень 2022 року, про що подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) від 14.04.2023 (додаток до уточнюючого розрахунку).
На підставі пп.78.1.8 п 78.1 ст. 78 ПК України, ГУ ДПС у м. Києві, починаючи з 19.04.2023 по 02.05.2023, проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податку за лютий 2023 року (податкова декларація з ПДВ за лютий 2023 р., з урахуванням уточнюючих розрахунків від 14.04.2023 та від 19.04.2023).
За результатами перевірки був складений Акт перевірки №32970/26-15-07-04-02/41813948 від 09.05.2023.
На підставі зазначеного акту перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023за №00372640704 (форма «В3»), яким відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування за період лютий 2023 року в розмірі 21 950 527,00 грн. (далі по тексту - оскаржуване ППР №3).
Зазначене податкове повідомлення-рішення виписано податковим органом на основі Акту перевірки №32970/26-15-07-04-02/41813948 від 09.05.2023.
Так, у висновках Акту перевірки № 32970/26-15-07-04-02/41813948 від 09.05.2023 контролюючим органом зазначено, що документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення ПОГ «Конкордія» абз. б) п.200.4 ст.200 Кодексу і, як наслідок, ПОГ «Конкордія» відмовлено у бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість на поточний рахунок платника у банку за лютий 2023 року суму ПДВ у розмірі 21 950 527 грн.
На оскаржуване ППР №3 позивачем було подано скаргу, однак Рішення ДПС України за наслідками розгляду скарги, станом на момент подання позовної заяви до суду, прийнято не було.
Не погоджуючись з оскаржуваними ППР від 30.12.2022 №00409100104, форма «В3», від 05.04.2023 №00247590704 форма «В3» та від 29.05.2023 №00372640704 форма «В3» позивач звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що висновки контролюючого органу є помилковими та безпідставними, які зроблені в межах документальної позапланової виїзної перевірки, та такими, що суперечать законодавству з питань оподаткування, що в свою чергу є підставою для визнання протиправними та скасування оскаржуваних у даній справі ППР.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, у жовтні-грудні 2021 року, в січні-березні 2022 року та в серпні 2022 року ПОГ «Конкордія» здійснювався імпорт за допомогою комісіонерів та за прямими контрактами наступного товару:
- одяг і додаткові речі до одягу та їх частини, вживані, ступінь зносу до 28%, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках;
- взуття вживане, ступінь зносу до 28%, призначене для подальшого використання, невідсортоване, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії (зимове, весняно-осіннє, літнє), продезінфіковане, у мішках;
- вироби з текстильних матеріалів (дорожні пледи, постільна білизна, скатертини), вживані, ступінь зносу до 28%, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках;
- сумки дамські, вживані, ступінь зносу до 28%, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках.
20.10.2021 між ПОГ «Конкордія», як Комітентом, та ТОВ «К-Маркет», як Комісіонером, було укладено Договір комісії №02.
Відповідно до п.1.1. даного Договору Комісіонер зобов`язується за дорученням Комітента здійснювати від свого імені та за рахунок Комітента за обумовлену цим Договором винагороду такі дії:
1.1.1 придбання у нерезидентів України вживаного одягу, взуття, речей (далі Товар). Асортимент, кількість, ціна та інші характеристики зазначеного Товару визначаються в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною;
1.1.2. укладає імпортні зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу Товару з нерезидентами України (далі - Продавці). Істотні умови контрактів, а саме: асортимент, кількість, якість і максимальна ціна купівлі Товару, умови (базиси) поставки, а також інші умови та вказівки Комітента обумовлюються сторонами в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною.
1.1.3. збереження та транспортування Товару відповідно до базису поставки за Контрактом.
1.1.4. укладає необхідні договори митного оформлення Товару при отриманні та за необхідності може виконувати всі необхідні митні платежі.
Згідно з п.1.2. Договору Товар, що пройшов митне оформлення, передається Комісіонером Комітенту та є власністю Комітента.
Товар, що є предметом цього Договору, передається Комісіонером Комітенту за Актом приймання-передачі у місці зберігання відповідними партіями товару та/або частинами партії товару згідно додатку, який складається на кожну партію товару окремо, за адресою, зазначеною у відповідному додатку (п.1.3 Договору).
При цьому сторони погодили, що вантажоодержувачем товару буде безпосередньо сам Комісіонер (п.1.4 Договору).
Відповідно до п.2.1.6 Договору після постачання партії товару від Продавця Комісіонер зобов`язаний надавати Комітенту письмовий звіт щодо здійснення купівлі Товару (надалі Звіт Комісіонера). В межах цього Договору датою здійснення постачання партії товару від Продавця вважається дата оформлення основної (постійної) митної декларації на таку партію товару.
При цьому у разі застосування електронної форми декларування, Комісіонер зобов`язаний надати копію електронної митної декларації, оформленої за допомогою автоматизованої системи митного оформлення, перетворену у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту (п.2.1.12 Договору).
Також, Комісіонер зобов`язаний надавати Комітентові акти приймання-передачі наданих послуг з поставки відповідної партії товару (п.2.1.14 Договору).
При цьому, умовами Договору до обов`язків Комітента віднесено перерахування всіх необхідних митних платежів для митного оформлення Товару (п.2.2.6 Договору).
Комітент перераховує грошові кошти для оплати Продавцям нерезидентам України за поставлений Товар на поточний рахунок Комісіонера в національній валюті України гривні. Купівлю валюти для розрахунків із нерезидентами Продавцям за поставлений Товар Комісіонер здійснює самостійно та приймає на себе всі ризики щодо коливання курсу іноземної валюти (п.3.2 Договору).
Ціною цього Договору є вартість наданих Комісіонером послуг відповідно до Звітів Комісіонера та Актів прийому-передачі наданих послуг (п.3.4 Договору).
Вимоги щодо Товару, який поставлявся Комісіонером за Договором комісії, а також строки, терміни і умови поставки, розмір комісійної винагороди визначалися сторонами щодо кожної окремої поставки у відповідному додатку до Договору комісії.
На виконання умов даного договору, комісіонером Позивача, протягом жовтня 2021 року, було імпортовано товар на загальну суму 3 601 181,47 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 898 599,13 грн.), що підтверджується митними деклараціями: №UA209150/2021/017376 від 29.10.2021, № UA209150/2021/017365 від 29.10.2021, №UA209150/2021/017219 від 28.10.2021, № UA209150/2021/017210 від 28.10.2021, №UA209150/2021/017202 від 28.10.2021, № UA209150/2021/017185 від 28.10.2021 та №UA209150/2021/017093 від 26.10.2021.
Також, комісіонером позивача, протягом листопада 2021 року, було імпортовано товар на загальну суму 2 828 590,04 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 707 961,52 грн), що підтверджується митними деклараціями: № UA209150/2021/017526 від 03.11.2021, № UA209150/2021/017523 від 03.11.2021, № UA209150/2021/017527 від 03.11.2021, № UA209150/2021/017525 від 03.11.2021, № UA209150/2021/017524 від 03.11.2021.
Після ввезення товару на митну територію України, товар було передано комісіонером ПОГ «Конкордія», що підтверджується актами прийому-передачі товару з комісії та звітами комісіонера.
У звітах комісіонера зазначаються найменування продавця товару, реквізити митної декларації, за якою було ввезено товар, найменування, сума в валюті та в гривневому еквіваленті вартості товару, розмір комісійної винагороди.
Акти надання послуг №31/10-1 від 31.10.2021 та №02/11-1 від 02.11.2021 підтверджують відсутність зауважень Комітента до Комісіонера до обсягу і якості наданих послуг.
Також, 04.11.2021 між Позивачем, як Комітентом, та ТОВ «Іфагор», як Комісіонером, було укладено Договір комісії №IFKN/11.
Відповідно до п.1.1. даного Договору Комісіонер зобов`язується за дорученням Комітента здійснювати від свого імені та за рахунок Комітента за обумовлену цим Договором винагороду такі дії:
1.1.1 придбання у нерезидентів України вживаного одягу, взуття, речей (далі Товар). Асортимент, кількість, ціна та інші характеристики зазначеного Товару визначаються в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною;
1.1.2. укладає імпортні зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу Товару з нерезидентами України (далі - Продавці). Істотні умови контрактів, а саме: асортимент, кількість, якість і максимальна ціна купівлі Товару, умови (базиси) поставки, а також інші умови та вказівки Комітента обумовлюються сторонами в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною.
1.1.3. збереження та транспортування Товару відповідно до базису поставки за Контрактом.
1.1.4. укладає необхідні договори митного оформлення Товару при отриманні та за необхідності може виконувати всі необхідні митні платежі.
Згідно з п.1.2. Договору Товар, що пройшов митне оформлення, передається Комісіонером Комітенту та є власністю Комітента.
Товар, що є предметом цього Договору, передається Комісіонером Комітенту за Актом приймання-передачі у місці зберігання відповідними партіями товару та/або частинами партії товару згідно додатку, який складається на кожну партію товару окремо, за адресою, зазначеною у відповідному додатку (п.1.3 Договору).
При цьому сторони погодили, що вантажоодержувачем товару буде безпосередньо сам Комісіонер (п.1.4 Договору).
Відповідно до п.2.1.6 Договору після постачання партії товару від Продавця Комісіонер зобов`язаний надавати Комітенту письмовий звіт щодо здійснення купівлі Товару (надалі Звіт Комісіонера). В межах цього Договору датою здійснення постачання партії товару від Продавця вважається дата оформлення основної (постійної) митної декларації на таку партію товару.
При цьому, у разі застосування електронної форми декларування, Комісіонер зобов`язаний надати копію електронної митної декларації, оформленої за допомогою автоматизованої системи митного оформлення, перетворену у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту (п.2.1.12 Договору).
Також, Комісіонер зобов`язаний надавати Комітентові Акти приймання-передачі наданих послуг з поставки відповідної партії товару (п.2.1.14 Договору).
При цьому, умовами Договору до обов`язків Комітента віднесено перерахування всіх необхідних митних платежів для митного оформлення Товару (п.2.2.6 Договору).
Комітент перераховує грошові кошти для оплати Продавцям нерезидентам України за поставлений Товар на поточний рахунок Комісіонера в національній валюті України гривні. Купівлю валюти для розрахунків із нерезидентами Продавцям за поставлений Товар Комісіонер здійснює самостійно та приймає на себе всі ризики щодо коливання курсу іноземної валюти (п.3.2 Договору).
Ціною цього Договору є вартість наданих Комісіонером послуг відповідно до Звітів Комісіонера та Актів прийому-передачі наданих послуг (п.3.4 Договору).
Вимоги щодо Товару, який поставлявся Комісіонером за Договором комісії, а також строки, терміни і умови поставки, розмір комісійної винагороди визначалися сторонами щодо кожної окремої поставки у відповідному додатку до Договору комісії.
На виконання умов даного договору, протягом листопада 2021 року, комісіонером Позивача було імпортовано товар на загальну суму 21 297 858,71 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 4754804,16 грн), що підтверджується митними деклараціями): № UA209170/2021/094576 від 29.11.2021, № UA209170/2021/094571 від 29.11.2021, № UA209170/2021/094569 від 29.11.2021, № UA209170/2021/093834 від 26.11.2021, № UA209140/2021/121224 від 25.11.2021, № UA209170/2021/093136 від 24.11.2021, № UA209170/2021/092763 від 23.11.2021, № UA209170/2021/092760 від 23.11.2021, № UA209170/2021/092755 від 23.11.2021, № UA209170/2021/092595 від 22.11.2021, № UA209170/2021/092594 від 22.11.2021, № UA209140/2021/120164 від 22.11.2021, № UA209140/2021/120178 від 22.11.2021, № UA209140/2021/120169 від 22.11.2021, № UA209170/2021/092385 від 22.11.2021, № UA209170/2021/092300 від 22.11.2021, № UA209170/2021/092291 від 22.11.2021, № UA209170/2021/092290 від 22.11.2021, № UA209170/2021/092288 від 22.11.2021, № UA209170/2021/091840 від 19.11.2021, № UA209140/2021/119361 від 19.11.2021, № UA209170/2021/091714 від 19.11.2021, №UA209170/2021/091237 від 18.11.2021, № UA209170/2021/091099 від 18.11.2021, №UA209170/2021/090988 від 17.11.2021, № UA209170/2021/090987 від 17.11.2021, №UA209170/2021/090589 від 16.11.2021, № UA209170/2021/090556 від 16.11.2021, №UA209140/2021/118095 від 16.11.2021, № UA209170/2021/090483 від 16.11.2021, №UA209170/2021/090177 від 15.11.2021, № UA209170/2021/090106 від 15.11.2021, №UA209170/2021/090056 від 15.11.2021, № UA209140/2021/116986 від 12.11.2021, №UA209140/2021/116989 від 12.11.2021, № UA209140/2021/116897 від 12.11.2021, №UA209140/2021/116908 від 12.11.2021, № UA209140/2021/116909 від 12.11.2021 та №UA209140/2021/116898 від 12.11.2021.
Також, протягом грудня 2021 року, комісіонером ПОГ «Конкордія» було імпортовано товар на загальну суму 20 821 678,45 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 4 536 256,34 грн), що підтверджується митними деклараціями: №UA209170/2021/104196 від 30.12.2021, № UA209170/2021/104205 від 30.12.2021, №UA209170/2021/104063 від 29.12.2021, № UA209140/2021/133285 від 29.12.2021, №UA209170/2021/103874 від 29.12.2021, № UA209170/2021/103872 від 29.12.2021, №UA209140/2021/133063 від 28.12.2021, № UA209140/2021/132898 від 28.12.2021, №UA209170/2021/103558 від 28.12.2021, № UA209170/2021/103538 від 28.12.2021, №UA209170/2021/103536 від 28.12.2021, № UA209170/2021/103534 від 28.12.2021, №UA209170/2021/103582 від 28.12.2021, № UA209170/2021/103580 від 28.12.2021, №UA209170/2021/103550 від 28.12.2021, № UA209170/2021/103548 від 28.12.2021, №UA209170/2021/103527 від 28.12.2021, № UA209170/2021/103508 від 28.12.2021, №UA209170/2021/103507 від 28.12.2021, № UA209170/2021/103148 від 25.12.2021, №UA209170/2021/103101 від 25.12.2021, № UA209170/2021/103094 від 25.12.2021, №UA209170/2021/103028 від 24.12.2021, № UA209170/2021/102665 від 24.12.2021, №UA209170/2021/102572 від 23.12.2021, № UA209170/2021/102436 від 23.12.2021, №UA209170/2021/102435 від 23.12.2021, № UA209170/2021/102093 від 22.12.2021, №UA209140/2021/130900 від 21.12.2021, № UA209170/2021/101699 від 21.12.2021 та №UA209170/2021/095486 від 01.12.2021.
Крім цього, протягом січня 2022 року, комісіонером Позивача було імпортовано товар на загальну суму 23 206 284,85 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 5 538 279 грн), що підтверджується митними деклараціями: №UA209140/2022/007563 від 31.01.2022, № UA209140/2022/006496 від 28.01.2022, №UA209140/2022/005340 від 24.01.2022, № UA209140/2022/005339 від 24.01.2022, №UA209170/2022/004645 від 24.01.2022, № UA209140/2022/005068 від 24.01.2022, №UA209140/2022/005069 від 24.01.2022, № UA209140/2022/004006 від 20.01.2022, №UA209140/2022/004005 від 20.01.2022, № UA209170/2022/003459 від 19.01.2022, №UA209140/2022/002968 від 17.01.2022, № UA209140/2022/002967 від 17.01.2022, №UA209170/2022/002746 від 17.01.2022, № UA209170/2022/002765 від 17.01.2022, №UA209170/2022/002757 від 17.01.2022, № UA209170/2022/002513 від 15.01.2022, №UA209170/2022/002533 від 15.01.2022, № UA209170/2022/002531 від 15.01.2022, №UA209140/2022/002615 від 15.01.2022, № UA209170/2022/001846 від 13.01.2022, №UA209170/2022/001526 від 12.01.2022, № UA209170/2022/001206 від 11.01.2022, №UA209170/2022/001203 від 11.01.2022, № UA209140/2022/000948 від 10.01.2022, №UA209140/2022/000946 від 10.01.2022, № UA209170/2022/000948 від 10.01.2022, №UA209170/2022/000932 від 10.01.2022, № UA209170/2022/000931 від 10.01.2022, №UA209170/2022/000929 від 10.01.2022, № UA209170/2022/000920 від 10.01.2022, №UA209170/2022/000939 від 10.01.2022, № UA209170/2022/000411 від 05.01.2022, №UA209140/2022/000290 від 05.01.2022, № UA209170/2022/000152 від 04.01.2022, №UA209170/2022/000162 від 04.01.2022, № UA209170/2022/000158 від 04.01.2022, №UA209170/2022/000153 від 04.01.2022.
Також, протягом лютого 2022 року, комісіонером Позивача було імпортовано товар на загальну суму 2 112 217,94 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 600 161,23 грн), що підтверджується митними деклараціями: №UA209170/2022/010002 від 10.02.2022, № UA209140/2022/010010 від 07.02.2022, №UA209140/2022/008408 від 03.02.2022 та № UA209140/2022/008410 від 03.02.2022.
Після ввезення товару на митну територію України, товар було передано комісіонером ПОГ «Конкордія», що підтверджується актами прийому-передачі товару з комісії та звітами комісіонера.
У звітах комісіонера зазначаються найменування продавця товару, реквізити митної декларації, за якою було ввезено товар, найменування, сума в валюті та в гривневому еквіваленті вартості товару, розмір комісійної винагороди.
Акти надання послуг №683 від 30.11.2021, №801 від 31.12.2021, №1 від 31.01.2022 та №2 від 14.02.2022 підтверджують відсутність зауважень Комітента до Комісіонера до обсягу і якості наданих послуг.
Окрім того, 02.03.2021 між ПОГ «Конкордія», як Комітентом, та ПОГ «Текстиль-Трейд», як Комісіонером, було укладено Договір комісії №03.
Відповідно до п.1.1. даного Договору Комісіонер зобов`язується за дорученням Комітента здійснювати від свого імені та за рахунок Комітента за обумовлену цим Договором винагороду такі дії:
1.1.1 придбання у нерезидентів України вживаного одягу, взуття, речей (далі Товар). Асортимент, кількість, ціна та інші характеристики зазначеного Товару визначаються в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною;
1.1.2. укладає імпортні зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу Товару з нерезидентами України (далі - Продавці). Істотні умови контрактів, а саме: асортимент, кількість, якість і максимальна ціна купівлі Товару, умови (базиси) поставки, а також інші умови та вказівки Комітента обумовлюються сторонами в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною.
1.1.3. збереження та транспортування Товару відповідно до базису поставки за Контрактом.
1.1.4. укладає необхідні договори митного оформлення Товару при отриманні та за необхідності може виконувати всі необхідні митні платежі.
Згідно з п.1.2. Договору Товар, що пройшов митне оформлення, передається Комісіонером Комітенту та є власністю Комітента.
Товар, що є предметом цього Договору, передається Комісіонером Комітенту за Актом приймання-передачі у місці зберігання відповідними партіями товару та/або частинами партії товару згідно додатку, який складається на кожну партію товару окремо, за адресою, зазначеною у відповідному додатку (п.1.3 Договору).
Сторони погодили, що вантажоодержувачем товару буде безпосередньо сам Комісіонер (п.1.4 Договору).
Відповідно до п.2.1.6 Договору після постачання партії товару від Продавця Комісіонер зобов`язаний надавати Комітенту письмовий звіт щодо здійснення купівлі Товару (надалі Звіт Комісіонера). В межах цього Договору датою здійснення постачання партії товару від Продавця вважається дата оформлення основної (постійної) митної декларації на таку партію товару.
При цьому, у разі застосування електронної форми декларування, Комісіонер зобов`язаний надати копію електронної митної декларації, оформленої за допомогою автоматизованої системи митного оформлення, перетворену у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту (п.2.1.12 Договору).
Також, Комісіонер зобов`язаний надавати Комітентові Акти приймання-передачі наданих послуг з поставки відповідної партії товару (п.2.1.14 Договору).
Умовами Договору до обов`язків Комітента віднесено перерахування всіх необхідних митних платежів для митного оформлення Товару (п.2.2.6 Договору).
Комітент перераховує грошові кошти для оплати Продавцям нерезидентам України за поставлений Товар на поточний рахунок Комісіонера в національній валюті України гривні. Купівлю валюти для розрахунків із нерезидентами Продавцям за поставлений Товар Комісіонер здійснює самостійно та приймає на себе всі ризики щодо коливання курсу іноземної валюти (п.3.2 Договору).
Ціною цього Договору є вартість наданих Комісіонером послуг відповідно до Звітів Комісіонера та Актів прийому-передачі наданих послуг (п.3.4 Договору).
Вимоги щодо Товару, який поставлявся Комісіонером за Договором комісії, а також строки, терміни і умови поставки, розмір комісійної винагороди визначалися сторонами щодо кожної окремої поставки у відповідному додатку до Договору комісії.
На виконання умов даного договору, протягом жовтня 2021 року, комісіонером Позивача було імпортовано товар на загальну суму 29 022 400,65 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 8 665 477,25 грн), що підтверджується митними деклараціями: № UA209150/2021/017184 від 28.10.2021, № UA209150/2021/017129 від 26.10.2021, № UA209150/2021/017074 від 25.10.2021, № UA209150/2021/017073 від 25.10.2021, № UA209150/2021/017071 від 25.10.2021, № UA209150/2021/017072 від 25.10.2021, № UA209150/2021/017053 від 25.10.2021, № UA209150/2021/017011 від 25.10.2021, № UA209150/2021/017012 від 25.10.2021, № UA209150/2021/016993 від 23.10.2021, № UA209150/2021/016989 від 23.10.2021, № UA209150/2021/016966 від 22.10.2021, № UA209150/2021/016804 від 21.10.2021, № UA209150/2021/016785 від 21.10.2021, № UA209150/2021/016788 від 21.10.2021, № UA209150/2021/016786 від 21.10.2021, № UA209150/2021/016687 від 19.10.2021, № UA209150/2021/016686 від 19.10.2021, № UA209150/2021/016685 від 19.10.2021, № UA209150/2021/016630 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016628 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016625 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016623 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016627 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016622 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016624 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016626 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016606 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016561 від 18.10.2021, № UA209150/2021/016503 від 13.10.2021, № UA209150/2021/016481 від 13.10.2021, № UA209150/2021/016480 від 13.10.2021, № UA209150/2021/016402 від 13.10.2021, № UA209150/2021/016363 від 12.10.2021, № UA209150/2021/016362 від 12.10.2021, № UA209150/2021/016341 від 12.10.2021, № UA209150/2021/016298 від 11.10.2021, № UA209150/2021/016296 від 11.10.2021, № UA209150/2021/016297 від 11.10.2021, № UA209150/2021/016240 від 11.10.2021, № UA209150/2021/016132 від 08.10.2021, № UA209150/2021/016027 від 07.10.2021, № UA209150/2021/016026 від 07.10.2021, № UA209150/2021/015956 від 07.10.2021, № UA209150/2021/015955 від 07.10.2021, № UA209150/2021/015937 від 06.10.2021, № UA209150/2021/015936 від 06.10.2021, № UA209150/2021/015935 від 06.10.2021, № UA209150/2021/015859 від 05.10.2021, № UA209150/2021/015858 від 05.10.2021, № UA209150/2021/015850 від 05.10.2021, № UA209150/2021/015805 від 05.10.2021, № UA209150/2021/015803 від 05.10.2021, № UA209150/2021/015812 від 04.10.2021, № UA209150/2021/015804 від 04.10.2021, № UA209150/2021/015753 від 04.10.2021, № UA209150/2021/015660 від 01.10.2021, № UA209150/2021/015676 від 01.10.2021.
Після ввезення товару на митну територію України, товар було передано комісіонером Позивачу, що підтверджується актами прийому-передачі товару з комісії та звітами комісіонера.
У звітах комісіонера зазначаються найменування продавця товару, реквізити митної декларації, за якою було ввезено товар, найменування, сума в валюті та в гривневому еквіваленті вартості товару, розмір комісійної винагороди.
Акт надання послуг №38 від 31.10.2021 підтверджує відсутність зауважень Комітента до Комісіонера до обсягу і якості наданих послуг.
Також, 01.12.2021 між ПОГ «Конкордія», як Комітентом, та ТОВ «Манавгат», як Комісіонером, було укладено Договір комісії №MN-KN-1.
Відповідно до п.1.1. даного Договору Комісіонер зобов`язується за дорученням Комітента здійснювати від свого імені та за рахунок Комітента за обумовлену цим Договором винагороду такі дії:
1.1.1 придбання у нерезидентів України вживаного одягу, взуття, речей (далі Товар). Асортимент, кількість, ціна та інші характеристики зазначеного Товару визначаються в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною;
1.1.2. укладає імпортні зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу Товару з нерезидентами України (далі - Продавці). Істотні умови контрактів, а саме: асортимент, кількість, якість і максимальна ціна купівлі Товару, умови (базиси) поставки, а також інші умови та вказівки Комітента обумовлюються сторонами в додатках до цього Договору, які є його невід`ємною частиною.
1.1.3. збереження та транспортування Товару відповідно до базису поставки за Контрактом.
1.1.4. укладає необхідні договори митного оформлення Товару при отриманні та за необхідності може виконувати всі необхідні митні платежі.
Згідно з п.1.2. Договору Товар, що пройшов митне оформлення, передається Комісіонером Комітенту та є власністю Комітента.
Товар, що є предметом цього Договору, передається Комісіонером Комітенту за Актом приймання-передачі у місці зберігання відповідними партіями товару та/або частинами партії товару згідно додатку, який складається на кожну партію товару окремо, за адресою, зазначеною у відповідному додатку (п.1.3 Договору).
Сторони погодили, що вантажоодержувачем товару буде безпосередньо сам Комісіонер (п.1.4 Договору).
Відповідно до п.2.1.6 Договору після постачання партії товару від Продавця Комісіонер зобов`язаний надавати Комітенту письмовий звіт щодо здійснення купівлі Товару (надалі Звіт Комісіонера). В межах цього Договору датою здійснення постачання партії товару від Продавця вважається дата оформлення основної (постійної) митної декларації на таку партію товару.
Водночас, у разі застосування електронної форми декларування, Комісіонер зобов`язаний надати копію електронної митної декларації, оформленої за допомогою автоматизованої системи митного оформлення, перетворену у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту (п.2.1.12 Договору).
Також, Комісіонер зобов`язаний надавати Комітентові Акти приймання-передачі наданих послуг з поставки відповідної партії товару (п.2.1.14 Договору).
Умовами Договору до обов`язків Комітента віднесено перерахування всіх необхідних митних платежів для митного оформлення Товару (п.2.2.6 Договору).
Комітент перераховує грошові кошти для оплати Продавцям нерезидентам України за поставлений Товар на поточний рахунок Комісіонера в національній валюті України гривні. Купівлю валюти для розрахунків із нерезидентами Продавцям за поставлений Товар Комісіонер здійснює самостійно та приймає на себе всі ризики щодо коливання курсу іноземної валюти (п.3.2 Договору).
Ціною цього Договору є вартість наданих Комісіонером послуг відповідно до Звітів Комісіонера та Актів прийому-передачі наданих послуг (п.3.4 Договору).
Вимоги щодо Товару, який поставлявся Комісіонером за Договором комісії, а також строки, терміни і умови поставки, розмір комісійної винагороди визначалися сторонами щодо кожної окремої поставки у відповідному додатку до Договору комісії.
На виконання умов даного договору, протягом грудня 2021 року, комісіонером ПОГ «Конкордія» було імпортовано товар на загальну суму 612 220,54 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 140 792,36 грн), що підтверджується вантажно-митною декларацією №UA209170/2021/103714 від 28.12.2021.
Також, протягом січня 2022 року комісіонером Позивача було імпортовано товар на загальну суму 28 498 283,38 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 6 079 143,70 грн), що підтверджується митними деклараціями), що підтверджується наступними вантажно-митними деклараціями: №UA209170/2022/006989 від 31.01.2022, № UA209170/2022/006902 від 31.01.2022, №UA209170/2022/006900 від 31.01.2022, № UA209170/2022/006839 від 31.01.2022, №UA209170/2022/006837 від 31.01.2022, № UA209170/2022/006836 від 31.01.2022, №UA209170/2022/006393 від 29.01.2022, № UA209170/2022/006210 від 28.01.2022, №UA209170/2022/006209 від 28.01.2022, № UA209170/2022/005857 від 27.01.2022, №UA209170/2022/005818 від 27.01.2022, № UA209170/2022/005816 від 27.01.2022, №UA209170/2022/005813 від 27.01.2022, № UA209170/2022/005705 від 27.01.2022, №UA209170/2022/005697 від 27.01.2022, № UA209170/2022/005667 від 27.01.2022, №UA209170/2022/005672 від 26.01.2022, № UA209170/2022/005568 від 26.01.2022, №UA209170/2022/005299 від 26.01.2022, № UA209170/2022/004946 від 25.01.2022, №UA209170/2022/004676 від 24.01.2022, № UA209170/2022/004674 від 24.01.2022, №UA209170/2022/004651 від 24.01.2022, № UA209170/2022/004669 від 24.01.2022, №UA209170/2022/004666 від 24.01.2022, № UA209170/2022/003687 від 20.01.2022, №UA209170/2022/003696 від 20.01.2022, № UA209170/2022/003419 від 19.01.2022, №UA209170/2022/003428 від 19.01.2022, № UA209170/2022/003116 від 18.01.2022, №UA209170/2022/003117 від 18.01.2022, № UA209170/2022/002949 від 17.01.2022, №UA209170/2022/002948 від 17.01.2022, № UA209170/2022/002808 від 17.01.2022, №UA209170/2022/002849 від 17.01.2022, № UA209170/2022/002824 від 17.01.2022, №UA209170/2022/002183 від 14.01.2022, № UA209170/2022/002181 від 14.01.2022, №UA209170/2022/000192 від 04.01.2022.
Протягом лютого 2022 року комісіонером ПОГ «Конкордія» було імпортовано товар на загальну суму 40 457 116,63 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 9 147 200,93 грн), що підтверджується наступними вантажно-митними деклараціями: №UA209170/2022/012027 від 17.02.2022, № UA209170/2022/011800 від 16.02.2022, №UA209170/2022/011803 від 16.02.2022, № UA209170/2022/011716 від 16.02.2022, №UA209170/2022/011717 від 16.02.2022, № UA209170/2022/011619 від 16.02.2022, №UA209170/2022/011596 від 15.02.2022, № UA209140/2022/012916 від 15.02.2022, №UA209140/2022/012917 від 15.02.2022, № UA209170/2022/011460 від 15.02.2022, №UA209170/2022/011391 від 15.02.2022, № UA209170/2022/011374 від 15.02.2022, №UA209140/2022/012645 від 14.02.2022, № UA209140/2022/012490 від 14.02.2022, №UA209170/2022/011111 від 14.02.2022, № UA209170/2022/011056 від 14.02.2022, №UA209140/2022/012480 від 14.02.2022, № UA209140/2022/012486 від 14.02.2022, №UA209140/2022/012491 від 14.02.2022, № UA209170/2022/010950 від 14.02.2022, №UA209170/2022/010949 від 14.02.2022, № UA209170/2022/010964 від 14.02.2022, №UA209170/2022/010962 від 14.02.2022, № UA209170/2022/010936 від 14.02.2022, №UA209170/2022/010933 від 14.02.2022, № UA209170/2022/010274 від 11.02.2022, №UA209170/2022/010149 від 10.02.2022, № UA209140/2022/011288 від 10.02.2022, №UA209170/2022/009951 від 10.02.2022, № UA209170/2022/009945 від 10.02.2022, №UA209170/2022/009942 від 10.02.2022, № UA209170/2022/009705 від 09.02.2022, №UA209140/2022/011029 від 09.02.2022, № UA209170/2022/009692 від 09.02.2022, №UA209170/2022/009661 від 09.02.2022, № UA209170/2022/009660 від 09.02.2022, №UA209170/2022/009663 від 09.02.2022, № UA209170/2022/009683 від 09.02.2022, №UA209140/2022/010913 від 09.02.2022, № UA209140/2022/010472 від 08.02.2022, №UA209140/2022/010192 від 08.02.2022, № UA209170/2022/008957 від 07.02.2022, №UA209170/2022/008885 від 07.02.2022, № UA209170/2022/008886 від 07.02.2022, №UA209170/2022/008896 від 07.02.2022, № UA209170/2022/008861 від 07.02.2022, №UA209170/2022/008818 від 07.02.2022, № UA209170/2022/008817 від 07.02.2022, №UA209170/2022/008653 від 05.02.2022, № UA209170/2022/008654 від 05.02.2022, №UA209170/2022/008647 від 05.02.2022, № UA209170/2022/008646 від 05.02.2022, №UA209170/2022/008576 від 05.02.2022, № UA209170/2022/008350 від 04.02.2022, №UA209170/2022/007966 від 03.02.2022, № UA209170/2022/007750 від 02.02.2022, №UA209170/2022/007661 від 02.02.2022, № UA209170/2022/007660 від 02.02.2022, №UA209170/2022/007629 від 02.02.2022, № UA209170/2022/007628 від 02.02.2022 та №UA209170/2022/007195 від 02.02.2022.
Також, протягом березня 2022 року, комісіонером Позивача було імпортовано товар на загальну суму 1 716 760,97 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 585 742,48 грн), що підтверджується наступними вантажно-митними деклараціями: №UA209140/2022/022584 від 29.03.2022, № UA209140/2022/022102 від 28.03.2022, №UA209140/2022/021982 від 28.03.2022, № UA209140/2022/020549 від 23.03.2022.
У серпні 2022 року комісіонером ПОГ «Конкордія» було імпортовано товар на загальну суму 4 129 927,31 грн., без урахування ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 1 204 983,24 грн), що наступними вантажно-митними деклараціями: №UA205140/2022/060065 від 26.08.2022, № UA205140/2022/060061 від 26.08.2022, №UA205140/2022/059439 від 24.08.2022, № UA205140/2022/057296 від 15.08.2022, №UA205140/2022/055898 від 08.08.2022, № UA205140/2022/055931 від 08.08.2022, №UA205140/2022/055431 від 06.08.2022.
Після ввезення товару на митну територію України, товар було передано комісіонером Позивачу, що підтверджується актами прийому-передачі товару з комісії та звітами комісіонера.
У звітах комісіонера зазначаються найменування продавця товару, реквізити митної декларації, за якою було ввезено товар, найменування, сума в валюті та в гривневому еквіваленті вартості товару, розмір комісійної винагороди.
Акти надання послуг №9 від 31.12.2021, №41 від 31.01.2022, №108 від 28.02.2022, №119 від 31.03.2022 та №226 від 31.08.2022 підтверджують відсутність зауважень Комітента до Комісіонера до обсягу і якості наданих послуг.
Також, у серпні 2022 року, ПОГ «Конкордія» здійснювався імпорт за прямими контрактами з юридичними особами-нерезидентами:
- Компанія EbimexGrupa Sp. z o.o. (Польща) в рамках контракту №EG-KK-02 від 10.08.2022 здійснила поставку товарів на загальну суму 30 060 807,69 грн.,(822 038,79 USD) без ПДВ (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 6 330 806,11 грн), що підтверджується митними деклараціями: №UA205140/2022/061179 від 31.08.2022, № UA205140/2022/061178 від 31.08.2022, №UA205140/2022/061176 від 31.08.2022, № UA205140/2022/061173 від 31.08.2022, №UA209140/2022/089549 від 31.08.2022, № UA205140/2022/060983 від 30.08.2022, №UA205140/2022/060898 від 30.08.2022, № UA205140/2022/060795 від 30.08.2022, №UA205140/2022/060747 від 29.08.2022, № UA205140/2022/060672 від 29.08.2022, №UA209140/2022/088681 від 29.08.2022, № UA205140/2022/060504 від 29.08.2022, №UA205140/2022/060505 від 29.08.2022, № UA209140/2022/088402 від 27.08.2022, №UA209140/2022/087712 від 26.08.2022, № UA209140/2022/087106 від 25.08.2022, №UA209140/2022/086707 від 24.08.2022, № UA205140/2022/059626 від 24.08.2022, №UA205140/2022/059451 від 23.08.2022, № UA205140/2022/059343 від 23.08.2022, №UA205140/2022/059332 від 23.08.2022, № UA209140/2022/086077 від 23.08.2022, №UA209140/2022/086076 від 23.08.2022, № UA205140/2022/059313 від 23.08.2022, №UA205140/2022/059324 від 23.08.2022, № UA205140/2022/059179 від 23.08.2022, №UA205140/2022/059206 від 23.08.2022, № UA205140/2022/059185 від 23.08.2022, №UA205140/2022/058927 від 22.08.2022, № UA209140/2022/085504 від 22.08.2022.
- Компанія KUROPATKA Sp. z o. o . (Польща) в рамках контракту №KR-KK-01 від 01.08.2022 здійснила поставку товарів на загальну суму 19 261 329.97 грн., без ПДВ .,(526 717.73 USD) (ПДВ сплачено митним органам при розмитненні і з урахуванням митної вартості товарів склав 4 056 436,07 грн), що підтверджується митними деклараціями: № UA205140/2022/058765 від 20.08.2022, № UA205140/2022/058495 від 19.08.2022, № UA209140/2022/083950 від 18.08.2022, № UA205140/2022/057914 від 17.08.2022, № UA205140/2022/057904 від 17.08.2022, № UA209140/2022/083414 від 17.08.2022, № UA209140/2022/083413 від 17.08.2022, № UA205140/2022/057677 від 16.08.2022, № UA209140/2022/081127 від 11.08.2022, № UA209140/2022/080949 від 11.08.2022, № UA209140/2022/080970 від 11.08.2022, № UA209140/2022/080921 від 11.08.2022, № UA209140/2022/080659 від 11.08.2022, № UA209140/2022/080482 від 10.08.2022, № UA209140/2022/080480 від 10.08.2022, № UA209140/2022/080440 від 10.08.2022, № UA209140/2022/080056 від 09.08.2022, № UA209140/2022/079959 від 09.08.2022, № UA209140/2022/079683 від 09.08.2022.
Усі вищевказані ВМД були надані до перевірки контролюючому органу в повному обсязі, що підтверджується актами перевірки. Зауважень до форми чи змісту вказаних ВМД під час проведення перевірок у податкового органу не було.
Під час митного оформлення вказаних митних декларацій ПОГ «Конкордія» сплачено митним органам протягом жовтня 2021 року 11 594 100,00 грн., протягом листопада 2021 року 12 258 527,00 грн., протягом грудня 2021 року 5 020 000,00 грн., протягом січня 2022 року 14 627 400,00 грн., протягом лютого 2022 року 9 000 000,00 грн., протягом серпня 2022 року 15 390 405,08 грн., що підтверджується банківськими виписками, які містяться в матеріалах справи.
Отриманий від зазначених постачальників товар, у жовтні 2021-березні 2022 років та в серпні 2022 року, був відсортований та переміщений з цехів сортування у виробництво (розташоване в Київській області, с. Щасливе, вул. Бориспільська, 16 ), що підтверджується накладними на переміщення, які містяться в матеріалах справи.
Після переміщення товар було перероблено, що підтверджується звітами виробництва за зміну, в яких відображено: перелік, кількість та собівартість використаних матеріалів; перелік, кількість та планову вартість виготовленої продукції; а також обсяги та вартість браку (відходів) від виробництва.
Для переробки придбаного у постачальників товару, Позивачем закуповувались нитки, гудзики, тасьма та інші швейні матеріали, що підтверджується договорами поставки №01/10-2021/1 від 01.10.2021, №04/05-1 від 04.05.2021, №04/01-2 від 04.01.2022, видатковими накладними та товарно-транспортними накладними.
Перероблений товар було переміщено з виробництва на склади, що підтверджується накладними на переміщення, які містяться у матеріалах справи.
Актами про зворотні відходи на виробництві визначено собівартість браку та зворотних відходів, отриманих в результаті виробництва, а також визначено вартість реалізації браку та виробничих відходів.
Ввідходи виробництва було переміщено зі складу, розташованого в Київській області, с. Щасливе, вул. Бориспільська, 16, на склад, розташований в м. Полтава, вул. М.Бірюзова, 26/1, що підтверджується накладними на переміщення та товаро-транспортними накладними, які містяться в матеріалах справи.
В подальшому, у жовтні 2021 року- грудні 2021 року перероблений позивачем товар був реалізований ТОВ «КлоузМікс», що підтверджується договорами поставки №б/н від 01.04.2021, №01/04-4 від 01.04.2021, видатковими накладними та актами приймання-передачі до них.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме з експортних митних декларацій та інвойсів до них частина товару була експортована позивачем, як комісіонером (Договір комісії №04 від 24.12.2021, комітент ПОГ «Аввелум») в період грудень 2021-лютий 2022 років на ТОВ «FashionIncLtd.» в межах контракту №01/08/21 від 01.08.2021
Також, відповідно до пояснень позивача, що не спростовано податковим органом, перероблений товар був реалізований ПОГ «Конкордія», у січні-серпні 2022 року, фізичним особам - підприємцям, що підтверджується договорами поставки №б/н від 29.07.2021, №10/08-1 від 26.08.2022, №15/08-5 від 15.08.2022, №15/08-4 від 15.08.2022, №15/08-1 від 15.08.2022, №15/08-2 від 15.08.2022, №1/31/08/22 від 31.08.2022, №04/08-1 від 04.08.2022, №17/08-1 від 17.08.2022, №22/08-8 від 22.08.2022, №22/08-7 від 22.08.2022, №22/08-10 від 22.08.2022, №22/08-14 від 22.08.2022, №22/08-9 від 22.08.2022, №22/08-5 від 22.08.2022, №22/08-6 від 22.08.2022, №22/08-15 від 22.08.2022, №22/08-17 від 22.08.2022, №22/08-13 від 22.08.2022, №22/08-16 від 22.08.2022, №22/08-12 від 22.08.2022, №23/08-1 від 23.08.2022, №26/08-22/1 від 26.08.2022, №30/08-2022/2 від 30.08.2022, №31/08-1 від 31.08.2022, №26/08-2022/10 від 26.08.2022, №26/08-2022/5 від 26.08.2022, №26/08-2022/9 від 26.08.2022, №12/08-22/9 від 12.08.2022, №12/08-22/2 від 12.08.2022, №12/08-22/1 від 12.08.2022, №12/08-22/3 від 12.08.2022, №12/08-22/6 від 12.08.2022, №12/08-22/5 від 12.08.2022, №26/08-2022/8 від 26.08.2022, №26/08-2022/7 від 26.08.2022, №12/08-22/5 від 12.08.2022, №12/08-22/7 від 12.08.2022, №12/08-22/11 від 12.08.2022, №12/08-22/10 від 12.08.2022, №12/08-22/8 від 12.08.2022, №25/08-1 від 25.08.2022, №25/08-2 від 25.08.2022, №26/08-2022/6 від 26.08.2022, №12/08-22/5 від 15.08.2022, №12/08-2022 від 15.08.2022, №12/08-22/4 від 12.08.2022, №12/08-2022 від 15.08.2022, №22/08-2 від 22.08.2022, №22/08-4 від 22.08.2022, №22/08-3 від 22.08.2022, №22/08-1 від 22.08.2022, №12/08-2022/3 від 15.08.2022, №08/02-1 від 08.02.2022, №11/02-1 від 11.02.2022, №07/02-1 від 07.02.2022, №04/02-1 від 04.02.2022, №09/02-1 від 09.02.2022, №02/02-1 від 02.02.2022, №10/02-1 від 10.02.2022, №07/02-2 від 07.02.2022, №15/02-1 від 15.02.2022, №25/02-1 від 25.02.2022, №28/02-1 від 28.02.2022, №28/02-2 від 28.02.2022, договорами комісії на продаж товару №1708/22-2 від 17.08.2022, №1708/22-1 від 17.08.2022, №1708/22-3 від 17.08.2022, №1808/22-2 від 18.08.2022 та видатковими накладними.
Як вбачається із пояснень позивача, що не було спростовано контролюючим органом, реалізація товарів в перевіряємий період, здійснювалась самовивозом, тобто за рахунок покупців, про що зазначено у вказаних договорах. Покупці готової продукції у перевіряємому періоді здійснили частковий розрахунок, що відповідає умовам укладених договорів про відтермінування оплати.
Покупцями готової продукції Позивача у перевіряємому періоді були суб`єкти господарювання, які не є платниками ПДВ, тому Позивачем виписувались податкові накладні з ознакою покупця «неплатник ПДВ».
Отже, суд приходить до висновків, що наявні в матеріалах справи докази доводять рух активів і зматеріалізовані результати зазначеної господарської операції. Позивач сплатив ПДВ у складі вартості товарів, що мало вплив на структуру його активів.
За змістом актів перевірки контролюючого органу не заперечується правомірність формування позивачем податкового кредиту, відображеного у податкових деклараціях з ПДВ за серпень, вересень 2022 року та лютий 2023 року.
У даному випадку, причиною виникнення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту (із зазначенням частки загальної суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, у якому виникло від`ємне значення ПДВ) є ввезення на митну територію України (імпорт) наступних товарів: одяг, що був у користуванні, для подальшого використання; взуття, що було у користуванні, для подальшого використання; речі вживані несортовані з текстильних матеріалів.
У підпункту 3.3.2 Актів перевірки зазначено про порушення Позивачем законодавства в частині ненадання документів, що підтверджують формування суми бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податку та суму податку, фактично сплачену Позивачем постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України (стор.4-5 Актів перевірки).
Відповідно до п. 85.2 ПК України, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Враховуючи зазначене у пунктах 3.1 і 3.2 Актів перевірки, а також враховуючи додатки №1 до Актів перевірки, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що до перевірки були надані всі необхідні первинні документи для перевірки наявності документальних підстав для формування податкового кредиту та податкових зобов`язань, відображених у податкових деклараціях позивача з ПДВ за серпень, вересень 2022 року та лютий 2023 року.
Крім цього, податковий кредит, відображений у податкових деклараціях з ПДВ за серпень, вересень 2022 року та лютий 2023 року, було сформовано за рахунок імпортного ПДВ, сплата якого відображається в електронній базі СЕА ПДВ та у доступних контролюючому органу базах даних Державної митної служби.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України) та іншими законами України з питань оподаткування (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У пункті 14.1 статті 14 ПК України визначено, що: 14.1.18. бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника; 14.1.179. податкове зобов`язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді; 14.1.181. податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені статтею 200 ПК України, яка містить такі норми:
200.1. Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
200.2. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
200.4. При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
200.7. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
200.8. До податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису відповідно до закону.
200.9. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
200.11. Контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання, провести документальну перевірку платника податку у порядку, передбаченому підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.
Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 цієї статті документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок регламентований статтею 78 ПК України.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до пункту 78.5 статті 78 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відповідно до приписів пункту 81.2 статті 81 ПК України, у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Нормами ПК України чітко встановлені умови та порядок проведення перевірок. Лише їх дотримання може бути підставою для висновку про законність такої перевірки.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання, провести документальну перевірку платника податку у порядку, передбаченому підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу. Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.
Відповідно до пункту 200.14. статті 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254, затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (надалі Порядок № 1204).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 1204 контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, що передбачені Кодексом або іншим законодавством або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку з використанням платником податку права на податкову знижку, і складає податкове повідомлення-рішення у випадках, якщо, зокрема:
2) дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, податкового кредиту, суми бюджетного відшкодування та/або завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку з використанням платником податку права на податкову знижку, що заявлені у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку № 1204 у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами:
- «В1» - у разі завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у тому числі якщо заявлені до відшкодування суми податку на додану вартість на момент перевірки відшкодовані платнику податку (додатки 10, 11);
- «В3» - у разі відмови у наданні бюджетного відшкодування (додатки 12, 13);
- «В4» - у разі зменшення від`ємного значення суми податку на додану вартість (додатки 14, 15).
Відповідно до п.85.2 ст.85 ПК України йдеться саме про надання документів, що пов`язані з предметом перевірки, а не будь-яких інших додаткових документів, відсутність чи наявність яких не впливає безпосередньо на документальні підстави для формування показників податкової декларації.
Згідно до п.187.8 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 ПК України передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно п.198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Відповідно до п.201.12 ст.201 ПК України у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.
Згідно з п.206.1 ст.206 ПК України під час ввезення товарів на митну територію України суми податку підлягають сплаті до державного бюджету платниками податку до/або на день подання митної декларації безпосередньо на єдиний казначейський рахунок, крім операцій, за якими надається звільнення (умовне звільнення) від оподаткування.
Тобто, якщо при ввезенні товарів на митну територію України платником податку сплачено суму податку до бюджету і така сплата підтверджується митними деклараціями, платник податку має право на включення такої суми податку до складу податкового кредиту звітного періоду, в якому відбулося оформлення відповідної митної декларації.
Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2022 за №1372/21684, затверджено Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі - Порядок №651), який визначає правила заповнення граф митних декларацій (далі - МД) на бланках єдиного адміністративного документа форми МД-2 (далі - ЄАД), додаткових аркушів до нього форми МД-3 (далі - додаткові аркуші), специфікації форми МД-8 (далі - специфікація), порядок унесення відомостей до доповнення форми МД-6 (далі - доповнення), випадки застосування специфікації, а також порядок оформлення, розподілу та використання аркушів МД форм МД-2, МД-3, МД-6, МД-8.
Згідно із пунктом 47 розділу ІІ Порядку №651 графа 47 «Нарахування платежів» заповнюється у разі сплати (необхідності застосування заходів забезпечення сплати відповідно до розділу Х Митного кодексу України) митних платежів та/або сплати за МД єдиного збору, що справляється в пунктах пропуску через державний кордон України (далі - єдиний збір), та/або сплати плати.
У графі наводяться відомості про нарахування митних платежів. Якщо за МД нараховуються та справляються єдиний збір та/або плата, то відомості про їх нарахування наводяться у цій графі ЄАД, відповідно до класифікатора видів надходження до бюджету, що контролюється митними органами, опублікований на офіційному сайті Державної податкової служби України (https://www.tax.gov.ua/baneryi/mitne-oformlennya/subektam-zed/reestri-ta-lasifikatori/klasifikatori/vidomchi-klasifikatori-informatsii-z-pi/print-62553.html) код виду надходжень 020 - Мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання, а код виду надходжень 028 - Податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів та медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; а також лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я).
Згідно із Порядком №651 графа 45 «Коригування» заповнюється, у разі застосування забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х Митного кодексу України.
У графі зазначається у валюті України заявлена митна вартість товару.
Всі імпортні митні декларації Підприємства «КОНКОРДІЯ» містять заповнену графу 47 «Нарахування платежів» із визначенням виду надходжень 028, а саме: податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів та медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; а також лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я).
Згідно із ч.1 ст.74 МК України імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Отже, Підприємством «КОНКОРДІЯ» (в т.ч. із залученням комісіонерів) здійснювався імпорт товарів, тобто в межах спірних правовідносин підлягав застосуванню митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Тобто, для ввезення імпортованого товару та випуску його у вільний обіг покупцем має бути сплачено всі митні платежі, встановлені законом на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей.
У свою чергу, податковим органом жодних зауважень щодо форми та відомостей митних декларацій в Актах перевірки не наведено.
За наслідками дослідження первинних документів, якими позивач підтверджував факт здійснення відповідних господарських операцій із указаними вище контрагентами, та матеріалів справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що надані документи є первинними в розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» і є достатніми доказами для підтвердження реальності господарських операції з поставки товару, руху активів у процесі здійснення господарських операцій та зміни у власному капіталі позивача.
У свою чергу, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не наведено доводів, що ґрунтуються на об`єктивній інформації та спростовують факти господарської діяльності, засвідчені вказаними документами, а також не представлено жодних доказів на підтвердження того, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі.
Не подано контролюючим органом і належних доказів на підтвердження недобросовісності позивача, як платника податків, або фіктивності його постачальників, не наведено будь-яких доводів щодо здійснення Підприємством «КОНКОРДІЯ» розглядуваних операцій за відсутності розумних економічних причин (ділової мети) та наміру одержати економічний ефект тощо.
Відповідно до сталої та послідовної практики Верховного Суду, норми податкового законодавства не ставлять у залежність право платника податків на врахування витрат при визначенні оподатковуваного прибутку та на податковий кредит від дотримання податкової дисципліни його контрагентом, якщо цей платник мав реальні витрати у зв`язку з фактичним придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Одне тільки порушення постачальником товару (робіт, послуг) вимог податкового законодавства не може бути підставою для висновку про порушення іншим платником податків - покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкового кредиту та обліку витрат за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про його обізнаність щодо протиправної податкової поведінки контрагента та про злагодженість дій між ними.
За умови подання платником податків усіх належним чином оформлених документів, передбачених податковим законодавством, дані податкового обліку вважаються сформованими правомірно (обґрунтовано), якщо контролюючий орган не доведе зворотне.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції враховуючи, що товар, який придбавався Підприємством «КОНКОРДІЯ» в рамках договорів комісії, притаманний його господарській діяльності та використовувався ним для здійснення господарської діяльності, формування позивачем податкового кредиту за результатами господарської діяльності з постачальниками-нерезидентами є правомірним, відповідно, факт сплати суми ПДВ надає право останньому на отримання бюджетного відшкодування у розмірі сплаченої суми ПДВ, а тому оскаржувані ППР є протиправними і підлягають скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин і не довів правомірності винесення оскаржуваних ППР.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються, а в рішенні від 27.09.2010 по справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» - що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Як зазначено в п. 4.1 Рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 р. N 15-рп/2004 суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях визначив окремі ознаки принципу верховенства права у розбудові національних систем правосуддя та здійсненні судочинства, яких мають дотримуватись держави - члени Ради Європи, що підписали Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги правову позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена в справі «Пономарьов проти України» (пункт 40 мотивувальної частини рішення від 3 квітня 2008 року), в якому Суд наголосив, що «право на справедливий судовий розгляд», яке гарантовано п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду.
У справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що «стаття 6 Конвенції не зобов`язує держав - учасників Конвенції створювати апеляційні чи касаційні суди. Однак там, де такі суди існують, необхідно дотримуватись гарантій, визначених у статті 6» (пункт 22 мотивувальної частини рішення від 20 липня 2006 року).
Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів апеляційної інстанції дійти висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, а тому доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу суду, оскільки позивачем було доведено належними доказами наявність права на врахування суми від`ємного значення.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів апеляційної інстанції доходить до висновку, що інші доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому судом до уваги не приймаються.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції.
В зв`язку з цим, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя: М.І. Кобаль
Судді: О.В. Карпушова
Л.О. Костюк
Повний текст виготовлено 06.06.2024 року
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2024 |
Оприлюднено | 10.06.2024 |
Номер документу | 119565209 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них бюджетного відшкодування з податку на додану вартість |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кобаль Михайло Іванович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кобаль Михайло Іванович