Рішення
від 06.06.2024 по справі 601/1352/24
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №601/1352/24

Провадження № 2/601/444/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Клим Т.П.,

за участю секретаря судового засідання Коляди О.В.,

провівши підготовче судове засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та визнання права власності на спадкове майно за законом і за заповітом,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та визнання права власності на спадкове майно за законом і за заповітом.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їхня мати ОСОБА_3 .. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із слідуючого спадкового майна, а саме: земельної ділянки площею 1,14 га кадастровий №6123482600:01:001:0177; земельної ділянки площею 0,20 га кадастровий №6123482600:01:001:0624. Вказані земельні ділянки знаходяться на території Жолобівської сільської ради Кременецького району.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер їхній батько ОСОБА_4 .. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із слідуючого спадкового майна, а саме: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 . Станом на даний час право власності на вищевказане спадкове майно зареєстровано в Кременецькому РК БТІ за реєстровим №283, книга №01, за ОСОБА_4 .. За життя батько 07 листопада 2007 року склав заповіт, згідно якого своє майно заповів ОСОБА_1 ..

Відповідач відмовляється від прийняття частини спадщини за законом з часу відкриття спадщини на користь позивачки. До нотаріуса не звертався на протязі 6-ти місяців з дня відкриття спадщини та не буде звертатися.

25 лютого 2019 року позивачка звернулася із заявою до нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори по питанню видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак, від нотаріуса 05 квітня 2024 року одержала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та рекомендовано звернутись із позовом до суду про визнання права власності на вищевказане спадкове майно.

При звернені до нотаріуса позивачкою були надані відповідні документи і нотаріусом при їх вивченні було встановлено, що в заповіті та в паспорті її прізвище зазначено « ОСОБА_5 », в той же час в свідоцтві про шлюб моє прізвище після державної реєстрації шлюбу вказано « ОСОБА_5 ». Крім того в свідоцтвах про народження дочки ОСОБА_6 і про її одруження та в свідоцтві про народження ОСОБА_7 її прізвище в графі також зазначено « ОСОБА_5 ». Тому встановлення факту родинних відносин їй потрібно для визнання права власності на вищезазначене спадкове майно після смерті батьків.

Ухвалою судді від 09 травня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, надіслала заяву в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

В судовезасідання відповідач не з`явився, однак на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує щодо задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи судом встановлено.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 07.02.2019 Жолобівською сільською радою Кременецького району Тернопільської області, актовий запис №8.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим Жолобівською сільською радою Кременецького району Тернопільської області, актовий запис №10.

ОСОБА_8 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис №5.

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб 23.09.1999, про що зроблено відповідний актовий запис №05. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_5 .

Згідно паспорту серії НОМЕР_5 прізвище позивачки зазначено ОСОБА_5 . З свідоцтва про народження ОСОБА_11 серії НОМЕР_6 та свідоцтва про народження ОСОБА_12 серії НОМЕР_7 вбачається, що прізвище матері ОСОБА_5 .

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №454607, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,14 га, кадастровий номер 6123482600:01:001:0177, розташована на території Жолобівської сільської ради Кременецького району належить ОСОБА_3 ..

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №454615, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,20 га, кадастровий номер 6123482600:01:001:0624, розташована на території Жолобівської сільської ради Кременецького району належить ОСОБА_3 ..

Житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 . Право власності на вказане спадкове майно зареєстровано в Кременецькому РК БТІ за реєстровим №283, книга №01, за ОСОБА_4 , на підставі свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок виданого виконавчим комітетом Кременецької міської ради 18 травня 1987 року.

Заповітом від 07 листопада 2007 року ОСОБА_4 все своє майно заповів ОСОБА_1 .. Заповіт посвідчено секретарем Жолобівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області ОСОБА_13 . 07.11.2007.

ОСОБА_1 25 лютого 2019 року звернулась до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Спадкова справа після смерті ОСОБА_4 зареєстрована в Спадковому реєстрі за №63812439.

Згідно довідки №172 від 28.02.2019, виданої Жолобівською сільською радою, ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті в будинку були зареєстровані та проживали ОСОБА_4 та ОСОБА_11 ..

Згідно довідки №173 від 28.02.2019, виданої Жолобівською сільською радою, ОСОБА_4 на день смерті був зареєстрована та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . На день його смерті в будинку була зареєстрована та проживала ОСОБА_11 ..

Постановою державного нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори Остапчука В.П. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.04.2024 у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом відмовлено, оскільки не подано відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме: не представлено доказів родинних відносин.

Щодо встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 293, частиною шостою статті 294 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення, а якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, такий вирішується в порядку позовного провадження.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (п.1ч.1ст.315 ЦПК України).

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 з наступними змінами і доповненнями «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Наявні у справі письмові докази свідчать про підставність заявлених вимог.

Тому, з метою недопущення порушення спадкових прав позивача, реалізація яких залежить від доведеності факту родинних відносин, суд приходить до переконання про необхідність встановлення цього факту судом.

Щодо визнання права власності на майно в порядку спадкування.

З роз`яснень, наданих Постановою Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.

Відповідно до ст.ст. 1216-1219 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ст. 1261 ЦК України, У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Судом встановлено, що позивачка є спадкоємцем першої черги за законом, інші спадкоємці, які б прийняли у встановленому порядку спадщину, відсутні.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З приписів ч.1 ст. 5 ЦПК України вбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

При цьому, відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-IV рішення суду, що набрало законної сили є однією з підстав для реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна.

Таким чином,враховуючи вищенаведенівимоги законута встановленіобставини справи,суд приходитьдо висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. ст. ст. 10, 12, 13, 81, 82, 259, 263, 265, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, ст. 16, 392 1223, 1261, 1268, 1273 ЦК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між фізичними особами, а саме те, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , а ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_1 , а ОСОБА_1 є їх дочкою.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме:

-Земельну ділянку площею 1,14 га, кадастровий №6123482600:01:001:0177;

-Земельну ділянку площею 0,20 га, кадастровий №6123482600:01:001:0624.

Вказані земельні ділянки належать покійній матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки, серії ЯГ №454607, ЯГ №454615 від 26 листопада 2009 року ;

-Житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 . Право власності на вказане спадкове майно зареєстровано в Кременецькому РК БТІ за реєстровим №283, книга №01, за ОСОБА_4 , на підставі свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок виданого виконавчим комітетом Кременецької міської ради 18 травня 1987 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернень апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга погана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду.

Реквізити сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_8 .

Відповідач: ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_2 . РНОКПП НОМЕР_9 .

Головуючий:

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено10.06.2024
Номер документу119571785
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —601/1352/24

Рішення від 06.06.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Клим Т. П.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Клим Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні