Рішення
від 07.06.2024 по справі 911/3105/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/3105/23

Господарський суд Київської області у складі головуючої судді Третьякової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу №911/3105/23

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» (01001, м. Київ, вул. І. Мазепи, буд. 6)

до Відокремленого структурного підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція» (08644, Київська обл., Білоцерківський р-н, с. Пшеничне, вул. Лесі Українки, 1)

про стягнення 20186,18 грн

без повідомлення (виклику) сторін.

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» (далі позивач) звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до Відокремленого структурного підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція» (далі відповідач) про стягнення 20186,18 грн, з яких 16661,59 грн основного боргу, 3082,39 грн пені, 279,37 грн 3% річних та 162,83 грн інфляційних втрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 щодо здійснення повного розрахунку за спожиту електричну енергію у строк, визначений договором.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.10.2023 відкрито провадження у справі №911/3105/23, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у зв`язку з малозначністю справи в порядку п.1 ч.5 ст.12, ч.1 ст.247, ч.1 ст.250 Господарського процесуального кодексу України, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив та ін.

Вказана ухвала Господарського суду Київської області від 23.10.2023 про відкриття провадження у справі №911/3105/23 була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 25.10.2023.

Також, вказана ухвала Господарського суду Київської області від 23.10.2023 у справі №911/859/24 доставлена відповідачу в електронний кабінет 23.10.2023.

Крім того копію ухвали Господарського суду Київської області від 23.10.2023 про відкриття провадження у справі (в паперовій формі) отримано відповідачем 31.10.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0600055318953.

Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи суд також зазначає, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 10.07.1984 у справі «Гінчо проти Португалії» передбачив, що держави-учасниці Ради Європи зобов`язані організовувати свою правову систему таким чином, щоб забезпечити додержання положень п.1 ст.6 Конвенції та вимог щодо судового розгляду упродовж розумного строку. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях наголошує на тому, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Кожна з сторін, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у її справі.

За приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Відповідно до ч.1 ст.2 та ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач про наявність справи №911/3105/23 був повідомлений шляхом направлення судом відповідачу в його електронний кабінет та засобами поштового зв`язку процесуальних документів (ухвал суду) у цій справі. Крім того, відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалами суду у даній справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

В установлений процесуальним законодавством та судом в ухвалі від 23.10.2023 строк відзив на позовну заяву відповідачем не подано.

Згідно з ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до вищеперелічених норм Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, проаналізувавши позовні вимоги, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши наявні докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд

встановив:

Між Відокремленим структурним підрозділом Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція» (далі покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» (далі постачальник) укладено договір про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 (далі договір) відповідно до умов якого цей договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії (п.1.1 договору).

Відповідно до п.1.2 договору умови цього договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №312 (далі ПРРЕЕ).

Згідно з п.2.1 договору за цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п.2.2 договору найменування товару: 09310000-5 електрична енергія (електрична енергія для виробничих підрозділів ВП НУБіП Україна «Агрономічна дослідна станція», с. Пшеничне, Білоцерківський р-н, Київська обл.), (далі товар або електрична енергія). Постачання товару за цим договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з дати укладання договору по 31 грудня 2022 року становить 250000 кВт год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з передачі електричної енергії у оператора системи (п.2.3 договору).

Відповідно до п.3.1 договору постачання електричної енергії споживачу здійснюється постачальником на підставі поданої споживачем заяви, примірна форма якої зазначена в додатку 2 до цього договору.

Ціна цього договору без ПДВ становить 968750 грн 00 коп. (дев`ятсот шістдесят вісім тисяч сімсот п`ятдесят грн 00 коп.), крім того ПДВ 193750 грн 00 коп. (сто дев`яносто три тисячі сімсот п`ятдесят грн 00 коп), всього з ПДВ 1162500 грн 00 коп. (один мільйон сто шістдесят дві тисячі п`ятсот грн 00 коп.) (ціна договору визначається з урахуванням вимог Податкового кодексу України та згідно із тендерною пропозицією учасника) (п.5.1 договору).

Відповідно до п.5.4 договору кількість товару та ціна за одиницю товару визначається у додатку 1 до договору.

Згідно з п.5.5 договору ціна товару включає в себе вартість послуг оператора системи передачі щодо надання послуг з передачі електричної енергії, які необхідні для виконання цього договору.

Відповідно до п.5.6 договору ціна за одиницю товару за договором включає в себе вартість послуг операторів системи розподілу та передачі, які необхідні для виконання постачальником умов договору, та визначена з урахуванням витрат постачальника на сплату митних тарифів, податків, зборів та платежів, інших витрат, які понесе постачальник у зв`язку з виконанням договору.

Обсяг споживання товару споживачем визначається на підставі даних комерційного обліку. Організація порядку здійснення комерційного обліку споживання електричної енергії споживачем здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №311 та інших нормативно-правових актів України (п.5.9 договору).

Відповідно до п.5.10 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць, оплата за фактично спожиту електричну енергію.

Згідно з п.5.11 договору по закінченню розрахункового періоду постачальник зобов`язаний надати для підписання споживачу акт приймання-передачі електричної енергії (далі акт). Споживач зобов`язаний розглянути та підписати акт у строк, що не перевищує 10 (десять) робочих днів або надати вмотивовану відмову від підписання акта, у цей же строк.

Споживач зобов`язаний сплатити вартість фактично поставлено (спожитої) електричної енергії, на підставі акта та виставленого постачальником рахунку на оплату, у строк, що не перевищує 10 (десять) робочих днів з моменту підписання акта приймання-передачі електричної енергії, але у будь якому випадку не пізніше 20 (двадцяти) календарних днів після закінчення розрахункового періоду (п.5.12 договору).

Відповідно до п.5.13 договору датою виконання зобов`язань споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування споживачем на банківський рахунок постачальника грошових коштів.

Згідно з п.6.1.1 договору споживач має право отримувати електричну енергію на умовах, визначених у цьому договорі.

Відповідно до п.6.1.2 договору споживач має право купувати електричну енергію із забезпеченням рівня якості комерційних послуг, відповідно до вимог діючих стандартів якості надання послуг, затверджених регулятором, а також на отримання компенсації за порушення таких вимог, розмір якої визначається у затвердженому регулятором порядку та публікується на офіційному вебсайті постачальника.

Згідно з п.6.2.1 договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.

Постачальник має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію (п.7.1.1 договору).

Відповідно до п.7.2.4 договору постачальник має право приймати плату за поставлену електричну енергію відповідно до умов, що передбачені цим договором.

Згідно з п.9.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та законодавством.

Згідно з п.9.6 договору сплата штрафних санкцій не звільняє сторони від виконання зобов`язань за цим договором.

Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з дати укладання договору по 31 грудня 2022 року включно, але у будь якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань в частині розрахунків (п.13.1 договору).

Відповідно до додатку №1 «Договірна ціна» до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 ціна договору без ПДВ: 968750 грн 00 коп. (дев`ятсот шістдесят вісім тисяч сімсот п`ятдесят грн 00 коп.), ПДВ: 193750 грн 00 коп (сто дев`яносто три тисячі сімсот п`ятдесят грн 00 коп.), всього з ПДВ: 1162500 грн 00 коп. (один мільйон сто шістдесят дві тисячі п`ятсот грн 00 коп.).

Пунктом 1.1 додаткової угоди від 04.08.2022 №1 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 сторони погодили викласти додаток №1 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №ЕК/2022/26 від 03.08.2022 р. у новій редакції, яка вважається невід`ємною частиною додаткової угоди №1.

Відповідно до п.1.3 додаткової угоди від 04.08.2022 №1 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 сторони погодили викласти пункт 2.3 договору у новій редакції «Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з дати укладання договору по 31 грудня 2022 року становить 238792,47 кВт год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з передачі електричної енергії у оператора системи.».

Відповідно до п.1 додаткової угоди від 28.09.2022 №2 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 сторони погодили викласти пункт 2.3 договору у новій редакції «Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з дати укладання договору по 31 грудня 2022 року становить 224764,2 кВт год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з передачі електричної енергії у оператора системи.».

У пункті 1 додаткової угоди від 27.12.2022 №3 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 сторони домовились загальну суму договору, яка складає 1162500 грн 00 коп. (один мільйон сто шістдесят дві тисячі п`ятсот грн 00 коп.) в т.ч. ПДВ зменшити на суму 772341 грн 87 коп. (сімсот сімдесят дві тисячі триста сорок одну грн 87 коп.) в т.ч. ПДВ та викласти п.5.1 договору в наступній редакції: « 5.1 ціна договору без ПДВ: 325131 грн 78 коп. (триста двадцять п`ять тисяч сто тридцять одну грн 78 коп.), ПДВ: 65026 грн 35 коп. (шістдесят п`ять тисяч двадцять шість грн 78 коп.), всього з ПДВ: 390158 грн 13 коп. (триста дев`яносто тисяч сто п`ятдесят вісім грн 13 коп.)».

Відповідно до п.2 додаткової угоди від 27.12.2022 №3 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 03.08.2022 №ЕК/2022/26 сторони погодили викласти пункт 2.3 договору у новій редакції «Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з дати укладання договору по 31 грудня 2022 року становить 74886,39 кВт год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з передачі електричної енергії у оператора системи.».

На виконання умов вказаного договору у грудні 2022 позивач передав відповідачу електричну енергію в обсязі 9511,00000 кВт на загальну суму 49552,31 грн, на підтвердження чого до матеріалів позовної заяви додано акт приймання-передачі електричної енергії від 31.12.2022 №00000034866 на загальну суму 49552,31 грн.

Зазначену вартість поставленої електричної енергії сплачено відповідачем, що підтверджується платіжною інструкціє від 28.12.2022 №859 на суму 49552,31 грн.

В той же час, оскільки за даними комерційного обліку оператора системи розподілу ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на об`єктах відповідача у період з 01.12.2022 по 31.12.2022 обсяг фактичного споживання електроенергії становив 12709,00000кВт, позивачем складено корегуючий акт від 31.12.2022 №00000038438 до акту приймання-передачі електричної енергії від 31.12.2022 №00000034866 на загальну суму 16661,59 грн, що становить різницю між вартістю фактично спожитої електричної енергії та сплаченими відповідачем грошовими коштами.

Перелічені акти надіслані позивачем на адресу відповідача, що підтверджується описом вкладення від 21.02.2023 №0504542198735 та отримано відповідачем 08.03.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0504542198735.

З огляду на те, що відповідач в повному обсязі за поставлену електричну енергію не розрахувався, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Згідно з ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч.2 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 ст.626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Статтею 275 Господарського кодексу України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Згідно з ч.6, 7 ст.276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст.202 Господарського кодексу України, ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання, зокрема, припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з ч.1,2 ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених законом або договором.

Згідно зі ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається наявність у відповідача грошового зобов`язання перед позивачем, строк виконання якого настав і яке відповідачем не виконане, відтак, суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення з відповідача основного боргу у розмірі 16661,59 грн є доведеною, обґрунтованою, відповідачем не спростованою, а отже підлягає задоволенню.

У зв`язку з неналежним та несвоєчасним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за укладеним договором позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3082,39 грн пені за загальний період прострочки з 13.03.2023 по 13.09.2023 відповідно до наданого до позовної заяви розрахунку.

Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п.9.5 договору за прострочення строків оплати споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,1% від суми простроченого платежу за кожний банківський день прострочення, але не більше подвійної облікової Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Споживач звільняється від будь-якої відповідальності за порушення умов оплати, передбачених цим договором, строків здійснення розрахунків, якщо такі порушення викликані відсутністю бюджетного фінансування (затримкою у бюджетному фінансуванні) та/або несплати вартості поставленої (спожитої) електричної енергії Державною казначейською службою.

Відповідно до ч.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» визначено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ч.6 ст.232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Як вже зазначалось вище, згідно з п.5.11 договору по закінченню розрахункового періоду постачальник зобов`язаний надати для підписання споживачу акт приймання-передачі електричної енергії (далі акт). Споживач зобов`язаний розглянути та підписати акт у строк, що не перевищує 10 (десять) робочих днів або надати вмотивовану відмову від підписання акта, у цей же строк.

Споживач зобов`язаний сплатити вартість фактично поставлено (спожитої) електричної енергії, на підставі акта та виставленого постачальником рахунку на оплату, у строк, що не перевищує 10 (десять) робочих днів з моменту підписання акта приймання-передачі електричної енергії, але у будь якому випадку не пізніше 20 (двадцяти) календарних днів після закінчення розрахункового періоду (п.5.12 договору).

Як встановлено судом, корегуючий акт від 31.12.2022 №00000038438 до акту приймання-передачі електричної енергії від 31.12.2022 №00000034866 на загальну суму 16661,59 грн отримано відповідачем 08.03.2023.

Отже, враховуючи зазначені норми Цивільного кодексу України та положення п.5.11, 5.12 договору, прострочення виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань починається через 10 робочих днів після закінчення строку на підписання отриманого відповідачем акта. За підрахунком суду відповідач є таким, що просточив виконання свого грошового зобов`язання починаючи з 06.04.2023.

Таким чином, згідно з розрахунком, який зроблений судом з врахуванням встановленого початку прострочення виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором, періоду нарахування пені, заявленого позивачем, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня за період прострочки з 06.04.2023 по 13.09.2023 в сумі 2682,52 грн. В решті вимог про стягнення пені в розмірі 399,87 грн. суд відмовляє, з огляду на їх безпідставність.

Також, у зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано відповідачу 279,37 грн 3% річних за загальний період прострочення з 13.03.2023 по 02.10.2023 та 162,83 грн інфляційних втрат за загальний період прострочення з 13.03.2023 по 02.10.2023.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з розрахунками 3% річних, здійснених судом, з врахуванням строків виконання зобов`язання по оплаті вартості поставленої електричної енергії, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 3% річних за період прострочки з 06.04.2023 по 02.10.2023 у розмірі 246,50 грн. В решті вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 32,87 грн 3% річних суд відмовляє з огляду на їх безпідставність.

Згідно зі здійсненим судом розрахунком інфляційних втрат, з врахуванням вірної дати початку прострочення відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором, з 06.04.2023 по 02.10.2023 сукупний індекс інфляції у вказаному періоді становив 0,99982427 (квітень 2023 100,20, травень 2023 100,50, червень 2023 100,80, липень 2023 99,40, серпень 2023 98,60, вересень 2023 100,50). Отже у спірному періоді відсутня інфляція, тому у позовній вимозі про стягнення інфляційних втрат у розмірі 162,83 грн суд відмовляє з огляду на її безпідставність.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст.74 Господарського процесуального кодексу України).

Належними у розумінні ч.1 ст.76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч.1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України).

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 16661,59 грн основного боргу, 2682,52 грн пені та 246,50 грн 3% річних є правомірними, обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідачем належним чином не запереченими та не спростованими, отже такими, що підлягають задоволенню. В решті позовних вимог позивача про стягнення з відповідача 399,87 грн пені, 32,87 грн 3% річних та 162,83 грн інфляційних втрат суд відмовляє з огляду на їх безпідставність.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

Інших судових витрат для їх покладення на відповідача позивач не заявив.

Керуючись ст.2, 7, 8, 11, 14, 18, 20, 73-80, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» до Відокремленого структурного підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція» про стягнення 16661,59 грн основного боргу, 3082,39 грн пені, 279,37 грн 3% річних та 162,83 грн інфляційних втрат задовольнити частково.

2. Стягнути з Відокремленого структурного підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція» (08644, Київська обл., Білоцерківський р-н, с. Пшеничне, вул. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код 33441837) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» (01001, м. Київ, вул. І. Мазепи, буд. 6, ідентифікаційний код 36716332) 16661 (шістнадцять тисяч шістсот шістдесят одну) грн 59 коп. основного боргу, 2682 (дві тисячі шістсот вісімдесят дві) грн 52 коп. пені, 246 (двісті сорок шість) грн 50 коп. 3% річних та 2604 (дві тисячі шістсот чотири) грн 81 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» до Відокремленого структурного підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція» в частині стягнення 399,87 грн пені, 32,87 грн 3% річних та 162,83 грн інфляційних втрат відмовити повністю.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 07.06.2024.

Суддя О.О. Третьякова

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення07.06.2024
Оприлюднено10.06.2024
Номер документу119575499
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —911/3105/23

Рішення від 07.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Третьякова О.О.

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Третьякова О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні