ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" червня 2024 р. м. РівнеСправа № 918/437/24
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Войтюка В.Р., при секретарі судового засідання Мамчур А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ком Еко Сервіс"
до відповідача Здовбицький ліцей Здовбицької сільської ради Рівненської області
про стягнення заборгованості в сумі 385 000 грн. 00 коп.
В засіданні приймали участь:
Від позивача: Конончук Ірина Миколаївна (в залі суду);
Від відповідача: Радіонов Сергій Васильович (в залі суду).
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
29 квітня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ком Еко Сервіс" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Здовбицький ліцей Здовбицької сільської ради Рівненської області (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 385 000 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовної заяви, позивач зазначає, що останній неналежним чином виконано обов`язки покладені договором на виконання проектних робіт № 10 від 28 липня 2021 року, а саме здійснити забезпечення проведення експертизи проектно-кошторисної документації. Відповідач у свою чергу прийняв виконані роботи позивачем, однак взяті на себе обов`язки щодо оплати по договору виконав частково, що у свою чергу призвело виникнення заборгованості у розмірі 385 000 грн. 00 коп.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 385 000 грн. 00 коп.
Відповідач у свою чергу не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову, або будь-які інші письмові заперечення по суті спору.
В судовому засіданні 03 червня 2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав, відповідач у свою чергу не заперечив проти задоволення позову.
Заяви та клопотання у справі.
27 травня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від позивача надійшла заява, в якій останній зазначає, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд здійснювати розгляд справи без його представника.
03 червня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від позивача надійшла заява, в якій останній не заперечує проти закриття провадження у справі та слухання справи по суті в судовому засіданні 03 червня 2024 року.
03 червня 2024 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від відповідача надійшла заява, в якій останній не заперечує проти закриття провадження у справі та слухання справи по суті в судовому засіданні 03 червня 2024 року.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 918/437/24 за позовом керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Ком Еко Сервіс" до відповідача Здовбицький ліцей Здовбицької сільської ради Рівненської області про стягнення заборгованості в сумі 385 000 грн. 00 коп., розгляд справи визначено здійснювати за правилами загального позовного провадження у змішаній (паперовій та електронній) формі, підготовче судове засідання призначено на 27 травня 2024 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 27 травня 2024 року відкладено підготовче засідання на 03 червня 2024 року.
Фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин та мотивована оцінка аргументів сторін, підстави їх відхилення, висновок суду та джерела права й акти їх застосування.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
28 липня 2021 року між Здовбицьким ліцеєм Здовбицької сільської ради Рівненської області (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ком Еко Сервіс" (далі - підрядник) укладено договір № 10 на виконання проектних робіт (далі - договір), предметом яких є у встановлений цим договором термін за завданням Замовника ( Відповідача) розробити і передати Замовнику наступну документацію: "Виготовлення проектно-кошторисної документації на об`єкт "Будівництво дошкільного підрозділу (дитячого садка) Здовбицького ліцею Здовбицької сільської ради Рівненської області по вул.Зарічна, 188 у с. Здовбиця Рівненського району Рівненської області" ДК 021:2015 "71320000-7 - Послуги з інженерного проектування" а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконані підрядником роботи.
Відповідно до п. 1.2. договору підрядник забезпечує проведення експертизи проектно-кошторисної документації, розробленої згідно з цим договором та узгодження її усіма уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими органами (організаціями). Перед поданням проектно-кошторисної документації на експертизу Підрядник повинен погодити її із Замовником. У разі, якщо у висновку експертизи будуть міститися зауваження до проектно- кошторисної документації або якщо цей висновок є негативним, та/або в разі неузгодження проектно-кошторисної документації будь-яким органом (організацією), Підрядник зобов`язаний усунути в повному обсязі вищезазначені негативні обставини.
Згідно до п. 1.3. договору усі вимоги Замовника до проектно-кошторисної документації містяться в завданні на проектування, яке затверджується Замовником (додаток №1 до цього договору).
Загальна вартість виконання робіт за цим договором 570 000,00 грн. ( П`ятсот сімдесят тисяч грн. 00 коп.) без ПДВ, в тому числі: 2021 рік - 185 000,00 гри. (Сто вісімдесят п`ять тисяч гри. 00 коп.) (без ПДВ); 2022 рік - 385 000,00 грн. (Триста вісімдесят п`ять тисяч грн. 00 коп.) (без ПДВ). Розрахунок загальної вартості виконання робіт за цим договором міститься в кошторисі (додаток № 2 до цього договору) (п. 2.1. договору).
Пунктом 3.1. договору замовник сплачує Підряднику вартість виконаних робіт за цим договором протягом 10-ти (десяти) банківських днів з моменту завершення розробки проектно-кошторисної документації в повному обсязі, підписання обома Сторонами акта здачі-приймання виконаних робіт, після , передачі Замовнику чотирьох примірників розробленої проектно-кошторисної документації в повному обсязі та отримання Замовником позитивного висновку комплексної експертизи проектно-кошторисної документації, розробленої згідно з цим договором та узгодженої всіма уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими органами (організаціями).
Пунктом 3.2. договору оплата виконаних робіт проводиться Замовником у безготівковій формі в національній валюті України (гривні) шляхом перерахування коштів згідно з банківськими реквізитами Підрядника, зазначеними в рахунках, що виставляються ним.
Згідно до п. 4.1.2. договору замовник зобов`язаний оплатити виконані підрядником роботи відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 7.1. договору підрядник передає замовникові виконані роботи за актом здачі-приймання виконаних робіт, в якому зазначається обсяг і вартість виконаних робіт і перелік інформації, що передається Замовнику.
У разі невиконання або неналежного виконання умов цього договору Сторони несуть відповідальність відповідно до законодавства України та цим договором (п. 8.1. договору).
Згідно до п. 10.1. договору, останній набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і діє до 31 грудня 2022 року. Якщо хоча б однією зі Сторін не виконано будь-яке зобов`язання за цим договором, термін дії цього договору продовжується домоменту належного виконання цього зобов`язання додатковою угодою.
Позивач виконав взяті на себе договірні зобов`язання в строки визначені договором, що підтверджується актами приймання-передачі виконаних робіт.
В свою чергу відповідач здійснив оплату за поставлений та отриманий товар частково.
Отже, на виконання умов договору позивачем виконано робіт на загальну суму 570 000 грн. 00 коп., проте оплата відповідачем здійснена частково в розмірі 185 000 грн. 00 коп. (розмір боргу 385 000 грн. 00 коп.), що є порушенням умов договору зі сторони замовника в частині оплати.
Джерела права й акти їх застосування.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з поставки товару на підставі укладеного Договору в силу статті 11 Цивільного кодексу України, судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов`язання, які виникають на підставі договору поставки.
З наведених обставин вбачається, що спірні правовідносини між сторонами як за первісним так і зустрічним позовами виникли на підставі укладеного правочину, який за своєю правовою природою є договором підряду.
Як унормовано положеннями ст.11 ЦК України та ст.. 174 ГК України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов`язків (господарських зобов`язань).
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).
Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення ГК України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.
Відповідно до абз.2 п.1 ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст. 627 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
У ст. 641 ЦК України визначено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна зі сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Стаття 193 ГК України визначає, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Правове регулювання правовідносин підряду здійснюється главою 61 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
У силу вимог ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтями 76-78 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Мотивована оцінка аргументів сторін, підстави їх відхилення і висновок суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
Аргументуючи позовні вимоги позивач вказує на неналежне виконання відповідачем умов договору на виконання проектних робіт від 28 липня 2021 року № 10.
В якості доказів вказаних обставини суду надано наступні докази, а саме: копію договору на виконання проектних робіт від 28 липня 2021 року № 10; копії актів виконаних робіт, копії актів приймання-передачі проектно-кошторисної документації.
На підставі вказаних доказів судом встановлено, а саме: факт виникнення між сторонами договірних відносин по виконанню робіт; факт надання позивачем послуг та прийняття останніх відповідачем; факт неналежного виконання відповідачем договірних зобов`язань по оплаті за договором; факт виникнення основної заборгованості.
Згідно до наданих позивачем доказів, виконані роботи прийнято відповідачем без зауважень, станом час звернення з позовом до суду заборгованість відповідача перед позивачем за виконані роботи становить 385 000 грн. 00 коп.
Вказані обставини відповідачем не заперечено.
Відтак, сума заборгованості яка підлягає до стягнення з відповідача становить 385 000 грн. 00 коп.
Суд, за результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача, тому, позов слід задоволити у повному обсязі.
Порушені права та інтереси позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Дана справа, яка пов`язана з виконанням правочинів в господарській діяльності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України відноситься до юрисдикції господарського суду.
Невиконання відповідачем зобов`язання в укладених з позивачем правочину порушило інтереси останнього, які полягають у несвоєчасному отриманні оплати за виконані роботи та обумовлює настання передбачених цим правочином та законом правових наслідків у вигляді стягнення з відповідача суми основної заборгованості.
Судові витрати.
Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем по справі у якості судових витрат заявлено сплату судового збору в розмірі 5 775 грн. 00 коп.
У зв`язку із задоволенням позову, та враховуючи, що в результаті неправильних дій відповідача, який не сплатив відповідачу обумовлені договором кошти у встановлений строк, що призвело до необхідності позивачу звертатись до суду та нести додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір в сумі 5 775 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст. 123, 129, 232, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Здовбицького ліцею Здовбицької сільської ради Рівненської області (35709, Рівненський р-н., Рівненська обл., с. Здовбиця, код. 22582072) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ком Еко Сервіс" (35700, м. Здолбунів, вул. Березнева, 37, код. 39032752) 385 000 (триста вісімдесят п`ять тисяч) грн. 00 коп. заборгованості та 5 775 (п`ять тисяч сімсот сімдесят п`ять) грн. 00 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набранням рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 07 червня 2024 року.
Суддя Войтюк В.Р.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 10.06.2024 |
Номер документу | 119575815 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Войтюк В.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні