Рішення
від 06.06.2024 по справі 302/500/24
МІЖГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 302/500/24

2-о/302/32/24

12

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" червня 2024 р. смт.Міжгір`я

Міжгірський районний суд Закарпатської області

в особі головуючого судді Кривка В. П.,

з участю секретаря судового засідання Липей В.В.,

без участі учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Пилипецька сільська рада Хустського району Закарпатської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст заяви та доводів заявника

22.04.2024 року заявник подав суду вищенаведену заяву, яку обґрунтував таким. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра заявника ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_3 не була одружена, дітей не народжувала, проживала одна. Перед смертю сестри заявник фактично більше року проживав разом з нею, бо така потребувала його допомоги та підтримки, догляду. ОСОБА_3 заповітного розпорядження за життя не залишила. На час смерті ОСОБА_3 , 1935 р.н., яка була постійною мешканкою АДРЕСА_1 , разом з нею у будинку проживав, але не був зареєстрований заявник. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на нерухоме майно померлої. Заявник зазначає, що він фактично постійно проживав із своєю сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , бо є її рідним братом, його будинок знаходиться поряд із будинком сестри, і ОСОБА_3 за життя виявила бажання, щоб саме він її доглядав та допомагав їй по господарству. Обряд поховання сестри проводив він, та взяв на себе всі витрати пов`язані з похованням. З метою оформлення спадщини заявник звернувся до приватного нотаріуса Сятині Т.С., однак при зверненні до нотаріуса виявилось, що на час смерті сестри ОСОБА_3 (спадкодавки) місце реєстрації заявника відрізнялося від місця реєстрації померлої, тобто було відмінним, а тому він вважається особою, що пропустив строк прийняття спадщини до майна померлої сестри ОСОБА_3 . Також, нотаріус при попередньому огляді документів, які необхідні для оформлення спадщини до майна померлої ОСОБА_3 , виявила в документах виданих на ім`я ОСОБА_3 , 1935 р.н., розбіжності щодо написання її імені «Полага» та « ОСОБА_4 », зокрема у свідоцтві про народження серія НОМЕР_1 , та Сертифікаті на право на земельну частку (пай) серія ЗК № 010439 ім`я спадкодавця вказано «Полага», тоді як у свідоцтві про смерть серія НОМЕР_2 , ім`я померлої вказано, відповідно до паспорта громадянина України, картки фізичної особи платника податків, - Пелагія. Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка доводиться йому рідною сестрою, та факту належності правовстановлюючих документів спадкодавцю є необхідністю для реалізації права заявника на оформлення спадкового майна. Враховуючи вищенаведене, заявник просить встановити факт його постійного проживання разом з померлою ОСОБА_3 на час відкриття спадщин та належності їй Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЗК № 010439.

Винесені в справі процесуальні рішення

Ухвалою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 23.04.2024 року прийнято заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено розгляд справи проводити в порядку окремого провадження.

Ухвалою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 27.05.2024 року витребувано з Міжгірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції актовий запис про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , №26, складений 14.08.2014 року виконкомом Нижньостуденівської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області.

Позиції учасників справи за змістом процесуальних заяв

ОСОБА_1 в судове засідання на розгляд справи не з`явився, проте подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності з позицією підтримки заяви.

Пилипецька сільська рада Хустського району Закарпатської області в особі представника першого заступника сільського голови Івана Бобонич в судове засідання на розгляд справи не з`явився, проте подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності з позицією не заперечення проти задоволення заяви.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного висновку.

Встановлені судом обставини

Сестра заявника ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Верхній Студений Міжгірського району Закарпатської області у віці 78 років, про що 14.08.2014 року складено виконкомом Нижньостуденівської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області відповідний актовий запис №26, що вбачається з свідоцтв про народження серії НОМЕР_3 ,№ НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , свідоцтва смерть серії НОМЕР_2 .

Згідно з актового запису про смерть №26 від 14.08.2014 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Верхній Студений Міжгірського району Закарпатської області у віці 78 років, місце проживання померлої особи АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області від 05.03.2024 року №259 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була постійною мешканкою АДРЕСА_1 , разом з нею на момент її смерті проживав, але не був зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - брат.

Згідно з довідкою Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області від 05.03.2024 року №258 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не була одружена та не мала дітей.

Згідно з довідкою Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області від 06.03.2024 року №264 організацією поховання ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , займався її брат ОСОБА_1 та взяв на себе всі витрати у зв`язку з похованням сестри.

Померла 12.08.2014 року ОСОБА_3 за життя не залишила заповіту на випадок своєї смерті, що вбачається з витягу з Спадкового реєстру від 03.04.2024 №76469900.

Спадкові справи за майном померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися, що вбачається з витягу з Спадкового реєстру від 03.04.2024 №76469250.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , яка проживає в АДРЕСА_1 , було видано Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗК №010439, як члену колективного сільськогосподарського підприємства КСП «Бескид» в с.Н.Студений Міжгірського району Закарпатської області. Сертифікат видано на підставі рішення Міжгірської РДА від 07.04.1997 року №197, згідно якого ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Бескид», розміром 0,71 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Вартість земельної частки (паю) становила станом на 1997 рік 621 грн. Цей сертифікат зареєстровано 05.03.1999 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №977.

Згідно з довідкою Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області від 16.04.2024 року №358 при поданні списків КСП «Бескид» на оформлення сертифікатів на право на земельну частку (пай) було допущено помилку, а саме списки КСП «Бескид» подані на прізвище Кополовець Полага Василівна с.В.Студений, 647, сертифікат серії НОМЕР_6 , а мало б бути Кополовець Пелагія Василівна с.В.Студений, 647.

Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів заявника

Згідно з статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1,2 статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

На підставі ч.3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статті 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Згідно з пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у редакції на момент відкриття спадщини, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

Зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою.

Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області від 05.03.2024 року №259 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була постійною мешканкою АДРЕСА_1 , разом з нею на момент її смерті проживав, але не був зареєстрований заявник.

Відповідно до ч. 1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи немайнових прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з роз`ясненнями, що містяться у п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 № 7, виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому розглядаються заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Заявник в заяві зазначає, що для підтвердження прийняття ним спадщин має значення встановлення факту його постійного проживання зі спадкодавцем на час її відкриття; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем. При цьому, спір про встановлення цього факту відсутній.

Зважаючи на викладене, суд вважає доведеним факт постійного проживання заявника разом з померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Положеннями ст. 315 ЦПК України визначено перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені судом. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно п.6 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» при розгляді справи про встановлення відповідно до п. 6 ст. 273 ЦПК факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , яка проживає в АДРЕСА_1 , було видано Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗК №010439, як члену колективного сільськогосподарського підприємства КСП «Бескид» в с.Н.Студений Міжгірського району Закарпатської області.

Однак згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , актового запису про смерть №26 від 14.08.2014 року ім`я померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 є «Пелагія», а не «Полага».

Враховуючи, що вирішити дане питання в іншому порядку неможливо та встановити юридичний факт у інший, передбачений законом спосіб, є неможливим, тому заява в цій частині також підлягає до задоволення.

Задоволення заяви в цій частині має для заявника юридичне значення та відповідає його інтересам, оскільки без встановлення цього факту він буде позбавлений можливості реалізовувати свої спадкові права.

Керуючись ст. ст. 259, 263, 264, 265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1 ) разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини до майна померлої сестри ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити факт належності померлій ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №26, проживала за адресою АДРЕСА_1 , правовстановлюючого документу - Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЗК № 010439, який виданий 09.04.1997 року на підставі рішення Міжгірської РДА від 07.04.1997 року №197, та зареєстрований 05.03.1999 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №977.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо в Закарпатський апеляційний суд або через Міжгірський районний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення набирає законної сили згідно з ст. 273 ЦПК України.

Суддя:В. П. Кривка

СудМіжгірський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено10.06.2024
Номер документу119577390
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —302/500/24

Рішення від 06.06.2024

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні