Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/122/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10.06.2024смт. Доманівка
Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області у складі:
головуючої судді Кривенко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Маташнюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Доманівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Міністерства юстиції України Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства
В С Т А Н О В И В:
05 лютого 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання його батьком неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 №5.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_4 .
В свідоцтві про народження неповнолітнього ОСОБА_4 батьком вказано ОСОБА_2 .
Вказані відомості внесені у відповідності до ст.. 133 СК України, бо батьки перебували в зареєстрованому шлюбі, тобто народження ОСОБА_4 відбулося в період зареєстрованого шлюбу відповідачки ОСОБА_3 з відповідачем ОСОБА_2 , який не є біологічним батьком народженої дитини і між ними відсутня кровна спорідненість, а позивач є батьком дитини, так як позивач із матір`ю дитини з травня 2022 фактично перебували у шлюбних стосунках.
28 березня 2023 року відповідачка ОСОБА_3 розірвала шлюб з ОСОБА_2 .
У зв`язку з викладеним, позивач просить визнати його батьком неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та внести зміни до актового запису про народження №5 від 24 січня 2024 р.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 в птсьмовій заяві позовні вимоги підтримав повністю, просив визнати його батьком неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та внести зміни до актового запису про народження виключивши відомості про батька ОСОБА_2 і зазначити батьком дитини його.
Відповідач ОСОБА_3 в заяві підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила розглядати справу у її відсутність.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав до суду заву про розгляд справи без його участі, проти позовних вимог не заперечує.
Представник Доманівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Міністерства юстиції України Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, заперечень щодо позовних вимог не має.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані учасниками письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
За вимогами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. ст. 76, 77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Доманівка Вознесенського району Миколаївської області, про що свідчить свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 в графі «Батько» записаний ОСОБА_2 , в графі «Мати» значиться ОСОБА_3 .
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 встановлено, що 08 квітня 2015 року був зареєстрований шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прізвище після державної реєстрації ОСОБА_3 .
Відповідно до заочного рішення Доманівського районного суду Миколаївської області від 28.03.2023 року шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 розірвано.
Згідно дозвілу на іміграцію в Україну виданого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю Республіки Білорусь, встановлено що даний дозвіл дійсний до 04.05.2020 року.
З дослідженого актового запису про народження №5 від 24 січня 2024 року встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_4 , батьком записано ОСОБА_2 , матір`ю ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 та внесено до Державного реєстру актів цивільного стану громадян 24.01.2024 за номером 00145313110, паспорт батька не пред`являвся, відомості про батька вказані згідно свідоцтва про шлюб, його громадянство та місце проживання документально не підтверджені.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебували у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини за рішенням суду.
Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у ч. 3 ст. 128 цього Кодексу, зокрема, самою дитиною, яка досягла повноліття.
Заяву про встановлення факту батьківства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи.
Запис про батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Книзі реєстрації народжень учинено згідно з частиною 1 ст. 135 СК України, про що свідчить актового запису про народження №5 від 24 січня 2024 року .
Цей же факт підтверджується письмовими матеріалами справи у їх сукупності.
Згідно результата дослідження №42172-42656 аналізу ДНК на батьківство біологічне батьківство передбачуваного батька ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_4 не може бути виключено, вірогідність батьківства 99,999999%.
Судово-медичні експертизи і дослідження з використанням ДНК-аналізу проводяться відповідно до Правил проведення судово-медичних експертиз у відділеннях судово-медичної імунології бюро судово-медичної експертизи і виконуються лікарями та судово-медичними експертами-імунологами. При проведенні експертних досліджень керуються Методичними рекомендаціями «Використання ДНК аналізу у судово-медичних експертизах речових доказів та
експертизах спірного батьківства ( материнства, підміни дітей), розробленими фахівцями Національної бюро судово-медичної експертизи МОЗ України».
Згідно із п. 3 Методичних рекомендацій батьківство вважається доведеним, якщо його ймовірність складає не менше 99,99%.
Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», передбачено, що відповідно до статей 213, 215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі-органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності вважає, що судом було достовірно встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом Мінюсту України від 12.01.2011 року № 96/5, який зареєстровано в Мінюсті України 14.01.2011 року за № 55/18793, затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, згідно з п.1.7 яких зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
А відповідно до п.2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є в т.ч. рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Згідно зі ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Згідно з п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилався позивач як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дитини про батька підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 200, 206, 259,263-265,268,354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця смт Доманівка Вознесенського району Миколаївської області батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Доманівка Вознесенського району Миколаївської області.
Внести зміни до актового запису № 5 від 24 січня 2024 року, складеного Доманівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Міністерства юстиції України Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виключивши відомості про батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 вказавши в графі батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця смт Доманівка Вознесенського району Миколаївської області та змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 », по батькові з « ОСОБА_4 на « ОСОБА_4 ».
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду після набрання ним законної сили направити до Доманівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) .
Суддя : О. В. Кривенко
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2024 |
Оприлюднено | 12.06.2024 |
Номер документу | 119597542 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Кривенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні