Справа № 202/3450/24
Провадження № 2/202/3186/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
10 червня 2024 рокуІндустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Мачуського О.М.,
за участю: секретаря судового засідання Карасьової Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ЗагОСОБА_1 до Новогродівської міської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
14 березня 2024 року ОСОБА_2 звернулась до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Новогродівської міської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина - квартира, за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач є єдиним спадкоємцем померлої, інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає. На момент смерті позивач не проживала разом з спадкодавцем. У встановлений законом строк позивач не подала заяву про прийняття спадщини за законом, у зв`язку із введенням на території України воєнного стану. Знаходження міста Новогродівка в зоні активних бойових дій, стало підставою для евакуації позивача до іншої області. При цьому, правовстановлюючі документи залишись у місті Новогродівка, що унеможливлювало позивача звернутись до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини.
Після звернення позивача в липні 2023 року до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, нею було отримано відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуску строків звернення.
На думку позивача, строк для подання заяви про прийняття спадщини нею пропущено з поважних причин, що не залежали від її волі, а тому позивач просить визначити їй додатковий строк для прийняття заяви про прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_3 , протягом 3 (трьох) місяців з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для розгляду справи визначено суддю Мачуського О.М..
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 15 березня 2024 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Задоволено клопотання позивача та витребувано у Новогродівської державної нотаріальної контори, належним чином завірену копію спадкової справи відкритої після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 з витягом з Єдиного реєстру заповітів та спадкових справ про наявність (відсутність) посвідченого заповіту і спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину.
Ухвалою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 15 березня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.
Сторони в судове засідання не з`явились, в матеріалах справи наявні заяви позивача та представника відповідача про розгляд справи без їх участі. Також представник відповідача зазначила, що Новогродівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області не має заперечень проти позовних вимог ОСОБА_2 ..
Суд, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення сторін по справі, вважає що позов підлягає задоволенню з наступник підстав.
Згідно зістаттею 263 ЦПК Українирішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини 1статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно частини 1, 3статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріпленостаттею 15 Цивільного кодексу України. Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.
Зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав визначенийстаттею 16 Цивільного кодексу України, відповідно до приписів якої, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується належним чином завіреними копіями наступних документів: свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 26.05.1961 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 ; свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 07.06.1982 року, згідно якого ОСОБА_4 після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_5 ; свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 30.11.1995 року, згідно якого ОСОБА_6 після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_7 ; паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;свідоцтва про припинення шлюбу серії НОМЕР_5 , виданого 10.10.1970 року, згідно якого після припинення шлюбу ОСОБА_4 повернуто дошлюбне прізвище ОСОБА_8 ; паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданого 22 березня 2022 року Новогродівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), актовий запис № 138.
Постановою від 27.07.2023 року державний нотаріус Новогродівської державної нотаріальної контори Коліушко Л.Г. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, що залишилась після смерті її матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із пропуском строку, встановленого законодавством для прийняття спадщини.
Згідно положень ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
При цьому, згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини, згідно ст. 1220 ЦК України є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
Отже, станом на момент смерті ОСОБА_3 , право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Позивач не зверталась особисто у встановлений строк з заявою про прийняття спадщини, а звернулась з відповідною заявою до державного нотаріуса у липні 2023 року
Відповідно до ч. 3 ст.1272ЦКУкраїни за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Подібний висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року N 6-1320цс17. З указаним висновком погодився Верховний Суд у постанові від 01 квітня 2019 року у справі N 643/3049/16-ц (провадження N 61-39398св18).
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Разом з тим, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.
Позивач в обґрунтування поважності пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері посилається на те, що у зв`язку з воєнними діями вона евакуювалась в іншу область та могла звернутись до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини, оскільки усі правовстановлюючі документи залишились у місті Новогродівка, яке увесь час перебувало в зоні активних бойових дій.
Позивачем на підтвердження посилань про її евакуацію до суду надано Довідку від 08.04.2022 року 6827-5000962483 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Суд приймає до уваги, що 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти УкраїниУказом Президента України № 64/2022введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента Українита діє й до теперішнього часу.
Особливості спадкування під час воєнного стану, регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 року №164. Окрім того, Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату» від 11.03.2022 № 1118/5, що набрав чинності 19.03.2022, були внесені зміни в Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5.
Так,п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Вказані зміни почали діяти з 06.03.2022 р.
Позивач мала можливість подати заяву про прийняття спадщини у строк до 18.01.2021 року, тобто остання пропустила строк на шість місяців.
Суд враховує, що померла інших спадкоємців не має, а також той факт, що у зв`язку з воєнними діями позивач змушена була евакуюватись до іншого місця.
Враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини, позицію відповідача, який не має заперечень проти позовних вимог, невеликий проміжок часу, який пропустила позивач для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, суд вважає, що в даному випадку обставини, на які посилається позивач є достатніми для визначення додаткового строку для подання нею заяви про прийняття спадщини. Таке рішення буде відповідати принципу справедливості, та не порушить прав інших осіб.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Новогродівської міської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.1-2,37,12,13,81,82,89,244,263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ЗагОСОБА_1 доНовогродівської міськоїради провизначення додатковогостроку наприйняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РПОКПП НОМЕР_8 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 ), додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, відкритої після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.М. Мачуський
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2024 |
Оприлюднено | 11.06.2024 |
Номер документу | 119608192 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Мачуський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні