05.06.2024 227/1600/24
У Х В А Л А
відкриття провадження
05 червня 2024 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В. ознайомившись з заявою ОСОБА_1 про встановлення факту самостійного виховання та здійснення догляду за дитиною батьком, заінтересована особа: Добропільська міська рада Покровського району Донецької області,
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до суду і просить:
встановити факт самостійного виховання ним та здійснення догляду за неповнолітньою дитиною дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без участі матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Обгрунтовуючи заяву заявник зазначає, що після розлучення з дружиною ОСОБА_3 , яка є матір`ю їх спільної дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , остання з 2021 року проживає з ним (батьком). Зараз на території України тривають військові дії, тому перебування в Україні з неповнолітньою дитиною є досить небезпечним, у зв`язку з цим заявник має намір вивезти дитину за кордон для забезпечення нормального рівня безпеки, розвитку та її навчання. Але без підтвердження факту того, що він самостійно виховує та здійснює догляд за неповнолітньою дочкою він не матиме права перетинати державний кордон України у період дії військового стану. Крім того без підтвердження цього факту він може бути у будь-який час мобілізований і фактично донька залишиться одна без батька та матері, що є вкрай небезпечно для дитини. Встановлення вказаного факту також дасть можливість заявнику отримати право на відстрочку від призову під час мобілізації.
Дослідивши заяву та додані до неї матеріали, вважаю, що подана заява відповідає вимогам статей 175, 177, 318 ЦПК України.
Підстав відмови у відкритті провадження, передбачених ч.1 ст.186 ЦПК, у справі немає.
В той же час суд вважає, що для всебічного розгляду та вирішення даної справи необхідно вчинити процесуальні дії в порядку підготовки справи до розгляду виходячи з такого.
Частиною 3 ст. 42 ЦПК України визначено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.
У пункті 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" вказується, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, зокрема з`ясувати, які фізичні особи чи організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявнику та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб`єктивних прав.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14 листопада 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Добропіллю Добропільського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батьками останньої є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991р., в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
У відповідності до вимог ст. 18 Конвенції про права дитини, батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Конвенція про права дитини в пункті 3 статті 9 закріпила принцип, за яким держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Відповідно до ст. 150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Як визначено ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини.На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
При цьому, у відповідності до положень ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів, в той час як батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні, та мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Як визначено частинами 1-3 статті 157 СК України, питання виховання дитини вирішується батьками спільно.Той ізбатьків,хто проживаєокремо віддитини,зобов`язанийбрати участьу їївихованні імає правона особистеспілкування знею.Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Пунктом 2 частини 164 СК України передбачено, що підставою для позбавлення батьків або одного з них батьківських прав, може бути, зокрема, ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.
Як вже зазначалось судом, заявник просить суд визнати юридичний фактсамостійного вихованняним дитини,проте встановлення такого факту може мати вкрай негативні наслідки для матері дитини, такі як постановлення в подальшому питання про позбавлення її батьківських прав за невиконання нею свої обов`язків щодо малолітньої дитини.
У зв`язку з чим, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне, за власною ініціативою, залучити до участі у справі у якості заінтересованої особи ОСОБА_3 , оскільки рішення по справі може вплинути на її права та обов`язки.
Керуючись ст.ст. 42, 53, 293, 294 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
1.Відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту самостійного виховання та здійснення догляду за дитиною батьком, заінтересована особа: Добропільська міська рада Покровського району Донецької області.
2. Залучити до до участі у справі в якості заінтересованої особи - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Запропонувати заінтересованій особі ОСОБА_3 надіслати (надати) суду у строк протягом 10 днів з моменту отримання цієї ухвали письмові пояснення та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються.
До пояснень застосовуються правила, встановленічастинами третьою - шостоюстатті 178 цього Кодексу.
Копію ухвали суду разом із судовою повісткою та копією заяви ОСОБА_1 з додатками направити заінтересованій особі ОСОБА_3 .
3. Витребувати з відділу реєстрації Добропільської міської ради інформацію про зареєстроване місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
4. Зобов`язати заявника ОСОБА_1 не пізніше двох днів з дня вручення копії цієї ухвали надати суду копію заяви з додатками для направлення їх залученій заінтересованій особі.
5.Призначити справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту самостійного виховання та здійснення догляду за дитиною батьком, заінтересовані особи - Добропільська міська рада Покровського району Донецької області, ОСОБА_3 до судового розгляду в приміщенні Добропільського міськрайонного суду Донецької області (м. Добропілля, вул. Банкова, 39а) на 12 липня 2024 року на 09:00 годину.
Копію даної ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Здоровиця
05.06.2024
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 11.06.2024 |
Номер документу | 119608766 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Здоровиця О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні