Рішення
від 28.05.2024 по справі 521/23222/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ__ _

Справа №521/23222/23

Пр. №2/521/1173/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді Сегеди О.М.,

при секретарі Замниборщ А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хвойний» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

встановив:

У жовтні2023року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хвойний» (далі - ОСББ «Хвойний») звернулося до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , посилаючись на те, що відповідачам у справі належить на праві власності на підставі свідоцтва про право власності від 01 листопада 2016 року в рівних частках квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 90,0 кв.м.

Зазначив, що рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим протоколом від 23 липня 2020 року був затверджений розмір цільового внеску на проектування та будівництво модульної котельні у розмірі 26000,00 грн. з квартири з можливістю поділу на три платежі, перший платіж не менше 9000,00 грн. Оплату здійснювати згідно виставлених рахунків на додатковий розрахунковий рахунок в АБ «Укргазбанк», відкритий як цільовий «На будівництво модульної котельні».

Крім того, рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим пров 2020 році в розмірі 5,74 грн. протоколом від 22 грудня 2020 року було затверджений розмір внеску на тепло та обслуговування котельні на опалювальний період 2020-2021 року, який склав 5,471 грн. за 1 кв.м. наявного у власності приміщення.

Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим протоколом від 03 вересня 2020 року було затверджений розмір внеску на тепло та обслуговування котельні на опалювальний період 2021-2022 року, який склав 6,0 грн. за 1 кв.м. наявного у власності приміщення та розмір щомісячного внеску на утримання багатоквартирного будинку, який склав 7,98 грн. на 1 кв.м.

При тому вартість послуг з опалення сплачується окремо та виходячи із фактично наданого тепла.

Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим протоколом від 27 березня 2020 року було встановлені внески співвласників багатоквартирного будинку на утримання та управління будинком в 2020 році в розмірі 5,74 грн. за 1 кв.м., які діяли до вересня 2020 року.

Отже, загальними зборами співвласників ОСББ «Хвойний» було прийнято рішення про порядок управління багатоквартирним житловим будинком, зокрема про будівництво власної котельні.

Після монтажу модульної котельні, співвласники ОСББ «Хвойний», у тому числі і відповідачі стали отримувати послуги з теплопостачання шляхом самозабезпечення.

Стверджував, що станом на 01 липня 2023 року у відповідачів утворилась заборгованість по сплаті внесків співвласника на підставі прийнятих загальними зборами рішень у розмірі 51513,90 грн.

Посилаючись на порушення своїх прав, позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів на користь ОСББ «Хвойний» суму заборгованості в розмірі 51513,90 грн. та судові витрати.

Ухвалою суду від 03 листопада 2023 року було відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання (т. 1 а.с. 39).

Ухвалою суду від 29 січня 2024 року підготовче провадження по справі було закрито, справа призначена до судового розгляду (т. 1 а.с. 92)

Представник позивача, діючий на підставі ордеру від 20 липня 2023 року в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити у повному обсязі. Раніше надав відповідь на відзив (т. 1 а.с. 8, 72-79, 89).

Відповідач та його представник, діюча на підставі ордеру від 04 грудня 2023 року в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили суд відмовити в їх задоволенні у повному обсязі.

Раніше надали відзив та заперечення на позов, в обгрунтування якого зазначили, що відповідачі не є споживачами послуг з теплопостачання від модульної котельні, оскільки мають договірні відносини з АТ «Одесагаз». 11 грудня 2006 року за заявою від 23 листопада 2006 року ОСОБА_1 отримав від ВАТ «Одесагаз» на своє ім`я технічні умови по газопостачанню та газифікації №5170, щодо підключення до газопостачання додаткового газового обладнання квартири АДРЕСА_1 , на підставі яких замовив виготовлення робочого проекту установки котла та заміни газового лічильника за вказаною вище адресою.

Вказував, що в 2007 році на його ім`я було відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 та встановлені в квартирі газові прилади, а саме: плита газова-ПГ4, котел «Комбі», присвоєно ЕІС-код 56ХN25А9836584ІN.

Стверджував, що у них з відповідачкою відсутні зобов`язання перед позивачем щодо сплати внеску на тепло та обслуговування газової котельні, оскільки вони є індивідуальним споживачем, тому розрахунок заборгованості по сплаті внесків співвласника на підставі прийнятих загальними зборами рішень у розмірі 51513,90 грн. (т.1а.с. 58-62,63,104-106).

Представник відповідачки, діюча на підставі ордеру від 10 січня 2024 року в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити в їх задоволенні у повному обсязі (т. 1 а.с. 58-62, 64).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСББ «Хвойний» підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому, згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що за рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №79 від 19 травня 2006 року Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради було передано за актом приймання-передачі на баланс Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хвойний» житловий будинок по пров. Хвойний, 8-В (т. 1 а.с. 83).

ОСББ «Хвойний» є юридичною особою та дії на підставі Статуту, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи від 23 жовтня 2003 року (т. 1 а.с. 83-84).

23 жовтня 2003 року було проведено державну реєстрацію юридичної особи за №32642058.

Встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належить на праві власності на підставі свідоцтва про право власності від 01 листопада 2016 року в рівних частках двокімнатна квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 90,0 кв.м., житловою площею 30,9 кв.м. (т. 1 а.с. 11, 131-133).

Отже, відповідачі є співвласниками ОСББ «Хвойний».

З матеріалів справи вбачається, що відповідачі зареєстровані в квартирі АДРЕСА_2 , що підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру 267281 від 11 жовтня 2023 року та довідкою про реєстрацію місця проживання або місця перебування (т. 1 а.с. 32, 33).

Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим протоколом від 23 липня 2020 року був затверджений розмір цільового внеску на проектування та будівництво модульної котельні у розмірі 26000,00 грн. з квартири з можливістю поділу на три платежі, перший платіж не менше 9000,00 грн. Оплату здійснювати згідно виставлених рахунків на додатковий розрахунковий рахунок в АБ «Укргазбанк», відкритий як цільовий «На будівництво модульної котельні» (т .1 а.с. 19-20).

Встановлено, що рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим пров 2020 році в розмірі 5,74 грн. протоколом від 22 грудня 2020 року було затверджений розмір внеску на тепло та обслуговування котельні на опалювальний період 2020-2021 року, який склав 5,471 грн. за 1 кв.м. наявного у власності приміщення (т. 1 а.с. 13-14, 15).

Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим протоколом від 03 вересня 2020 року було затверджений розмір внеску на тепло та обслуговування котельні на опалювальний період 2021-2022 року, який склав 6,0 грн. за 1 кв.м. наявного у власності приміщення та розмір щомісячного внеску на утримання багатоквартирного будинку, який склав 7,98 грн. на 1 кв.м. Вартість послуг з опалення сплачується окремо та виходячи із фактично наданого тепла (т. 1 а.с.16, 17-18).

Встановлено, що рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «Хвойний», оформленим протоколом від 27 березня 2020 року були встановлені внески співвласників багатоквартирного будинку на утримання та управління будинком в 2020 році в розмірі 5,74 грн. за 1 кв.м., які діяли до вересня 2020 року (т. 1 а.с. 12).

30 вересня 2020 року комісією в складі керівника ОСББ «Хвойний», представника сервісної організації «КВТ Сервіс» та представника підрядника було складено акт відключення від котельні за адресою: АДРЕСА_3 та перехід на систему автономного опалення від власної модульної котельні за адресою: АДРЕСА_4 (т. 1 а.с. 86, 87).

22 грудня 2020 року після монтажу модульної котельні для житлового будинку за адресою: АДРЕСА_4 , прийомною комісією було складено акт прийомки газового оборудовання для проведення комплексного опробовання (пуско - наладочних робіт) газоснабжение транспортабельної котельної установки для житлового будинку за адресою: АДРЕСА_4 (т. 1 а.с. 82-82а).

Крім того, 29 жовтня 2020 року було складено Єкспертний звіт щодо розгляду проектної документації на будівництво за робочим проектом (т. 1 а.с. 163-172, 173-184, 185-196, 197-215, 216, 217).

З матеріалів справи вбачається, що після монтажу модульної котельні, співвласники ОСББ «Хвойний», у тому числі і відповідачі стали отримувати послуги з теплопостачання шляхом самозабезпечення.

20 липня 2023 року на ім`я відповідачів було направлено попередження про необхідність сплатити ОСББ «Хвойний заборгованість по сплаті внесків співвласника на підставі прийнятих загальними зборами рішень, яка станом на 01 січня 2023 року склала 48467,04 грн. (т. 1 а.с. 22).

Встановлено, що станом на 01 липня 2023 року заборгованість відповідачів по сплаті внесків співвласника на підставі прийнятих загальними зборами рішень складає 51513,90 грн.

У відзиві на позов, відповідачі зазначили, що вони не є споживачами послуг з теплопостачання від модульної котельні, оскільки мають договірні відносини з АТ «Одесагаз», тому сплачувати внески не повинні.

З матеріалів справи вбачається, що 11 грудня 2006 року за нотаріально посвідченою заявою від 23 листопада 2006 року ОСОБА_1 отримав від ВАТ «Одесагаз» на своє ім`я технічні умови по газопостачанню та газифікації №5170, щодо підключення до газопостачання додаткового газового обладнання квартири АДРЕСА_1 , на підставі яких замовив виготовлення робочого проекту установки котла та заміни газового лічильника за вказаною вище адресою (т. 1 а.с. 67, 68, 69).

Встановлено, що в 2007 році на ім`я ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 та встановлені в квартирі газові прилади, а саме: плита газова-ПГ4, котел «Комбі», присвоєно ЕІС-код 56ХN25А9836584ІN (т. 1 а.с. 70, 111, 112, 113, 114, 115).

28 жовтня 2006 року та 28 грудня 2006 року відповідач звертався до голови ОСББ «Хвойний» з заявами про звільнення його квартири АДРЕСА_1 , від оплати за теплопостачання у зв`язку з відсутністю опалення (т. 1 а.с. 107, 108).

В процесі судового розгляду встановлено, що відповідачам до 2022 року рахунки по оплаті послуг з теплопостачання не надходили.

Встановлено, що в лютому 2022 року та в березні 2022 року відповідачу були виставлені рахунки, у тому числі і на оплату опалення в квартирі (т. 1 а.с. 109, 110).

З матеріалів справи вбачається, що договір про надання житлово-комунальних послуг між сторонами не укладався.

Відповідач та його представник в судовому засіданні стверджували, що у нього з дружиною відсутні зобов`язання перед позивачем щодо сплати внеску на тепло та обслуговування газової котельні, оскільки вони є індивідуальними споживачами, тому розрахунок заборгованості по сплаті внесків співвласника на підставі прийнятих загальними зборами рішень у розмірі 51513,90 грн. є незаконним.

Судом встановлено, що ОСББ «Хвойний» на підставі Статуту та відповідних договорів із виконавцями та постачальниками житлово-комунальних послуг здійснює обслуговування та утримання будинку по АДРЕСА_5 .

Встановлено, що на час звернення позивача до суду у відповідачів утворилась заборгованість у загальному розмірі 51513,90 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості за період з 01 червня 2020 року по 01 липня 2023 року (т. 1 а.с. 9-10).

Згідно ч. 3 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.

Відповідно до положень ч.4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.

Згідно зі ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Тобто, положення ст. 322 ЦК України встановлюють презумпцію обов`язку власника нести усі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна, у тому числі з оплати комунальних та інших наданих йому послуг, поза залежністю від того, чи користується він ними безпосередньо чи ні. До таких витрат належать витрати, пов`язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо. Такий обов`язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правочинів володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов`язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.

Згідно ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року.

Відповідно до ст. 13 цього Законом України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Частиною першою ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а тому факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15.

В процесі судового розгляду було встановлено, що в квартирі відповідачів встановлені газові прилади, а саме: плита газова-ПГ4 та котел «Комбі», оскільки ОСОБА_1 отримав від ВАТ «Одесагаз» на своє ім`я технічні умови по газопостачанню та газифікації №5170, щодо підключення до газопостачання додаткового газового обладнання квартири АДРЕСА_1 , замовив робочий проект установки котла та заміни газового лічильника в квартирі та в 2007 році на його ім`я було відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 .

Тому, за таких обставин, відповідачі вважають, що вони не є споживачами послуг з теплопостачання від модульної котельні, оскільки мають договірні відносини з АТ «Одесагаз» і не полвинні неста витрати з теплопостачання.

Згідно з п.п. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила № 630), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 до Порядку було внесено зміни, а саме, передбачено, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в окремих квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи окремих споживачів не може бути здійснено, а відключення багатоквартирних будинків в цілому здійснюється з ініціативи усіх споживачів.

Згідно з п. 1.2 Порядку (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Відповідно до п. 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, в якій зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Пунктами 2.3-2.7 Порядку визначено, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

Проект також узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачаннявиконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Згідно з п. 2.6 Порядку, по закінченню робіт складається акт про відключення квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до постійно діючої міжвідомчої комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання населенню послуг з централізованого теплопостачання.

Встановлено, що у матеріалах справи відсутній акт про відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого теплопостачання, затверджений постійно діючою міжвідомчою комісією.

Відтак, процедура відключення від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 була проведена відповідачем самовільно, з порушенням передбаченого законом порядку.

Отже система опалення в квартирі відповідачів від загальнобудинкової системи теплопостачання будинку не відключалася і входить в розрахунок загальнобудинкового теплового навантаження. Газовий котел в квартирі АДРЕСА_1 було встановлено, але без погодження відключення від централізованого теплопостачання.

Крім того, в процесі судового розгляду було встановлено і підтверджено сторонами у справі, що через квартиру відповідачів проходят труби (мережі) теплопостачання всієї секції будинку.

Як унормовано положеннями ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», п. 10 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до обов`язківспіввласника,серед іншого,віднесені йобов`язкивиконувати рішеннястатутних органів,прийняті умежах їхніхповноважень,своєчасно ів повномуобсязі сплачуватиналежні внескиі платежі, передбачені законодавством та статутним документом.

Враховуючи, що відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_1 , що сторонами не заперечується, то відповідно до приписів чинного законодавства, зобов`язані нести витрати на утримання вказаного майна.

Пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно ч. 1 ст. 10 даного Закону, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Частиною 1 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а ст. 527 ЦК України передбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Статтею 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що:

- вищим органом управління об`єднання є загальні збори (ч. 2);

- загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників (ч. 3);

- рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (ч. 5);

-до виключної компетенції загальних зборів співвласників, серед іншого, відноситься: визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (ч. 9).

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСББ «Хвойний» підлягаютьзадоволенню із відповідачів на користь ОСББ «Хвойний» слід стягнути заборгованість у розмірі 51513,90 грн.

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

На підставі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Судовий збір у справі складає 2684,00 грн., який був сплачений позивачем при зверненні до суду, який у зв`язку із задоволення позову підлягає стягненню з відповідачів (а.с. 1).

Керуючись ст.ст.319,322,360,385,525,526,527ЦК України,ст.ст.1,4,10,15Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» ст. 1 Закону України «Про житлові комунальні послуги», ст. ст. 4, 12, 13, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Хвойний» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,паспорт громадянинаУкраїни серії НОМЕР_3 , виданий Малиновським РВ УМВС України в Одеський області, 18 вересня 1996 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Малиновським РВ ОМУ УМВС України в Одеський області 02 жовтня 1999 року, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_6 , на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Хвойний» (пров.Хвойний,8,м.Одеса,65029,ЄДРПОУ 32642058) заборгованість в розмірі 51513 (п`ятдесят одна тисяча п`ятсот тринадцять) гривень 90 копійок.

Стягнути у рівних частках з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,паспорт громадянинаУкраїни серії НОМЕР_3 , виданий Малиновським РВ УМВС України в Одеський області, 18 вересня 1996 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Малиновським РВ ОМУ УМВС України в Одеський області 02 жовтня 1999 року, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_6 , на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Хвойний» (пров.Хвойний,8,м.Одеса,65029,ЄДРПОУ 32642058) судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 07 червня 2024 року.

Суддя: О.М. Сегеда

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення28.05.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119611583
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг