Рішення
від 25.04.2024 по справі 522/13755/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/13755/22

Провадження № 2/522/1161/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року Приморський районний суд м. Одеси:

у складі: головуючої - судді Ковтун Ю.І.,

за участі секретаря Лахматової С.В.,

представника відповідача адвоката Приземного С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар» до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної та моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар» до ОСОБА_1 , в якій просить: стягнути з громадянина ОСОБА_2 на користь ОСББ «Бульвар» матеріальну шкоду у розмірі 63388 гривень та моральну шкоди у розмірі 10000,00 гривень.

В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин ОСОБА_2 при в`їзді у паркінг зніс ролети за адресою м.Одеса, Лідерсівський бульвар. Вказаний факт був зафіксований у акті № 01 від 07.09.2021 про нанесення матеріальної шкоди ОСББ «Бульвар». На день та час обстеження комісія встановила: різноробочий квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_3 , зніс ролети, які розташовані при в`їзді у паркінг за адресою: АДРЕСА_2 , що було зафіксовано при визові 102, на місце події приїжджали правоохоронні органи, для фіксування вказаного факту. Також в акті було зафіксовано виявлені недоліки. Збитки та пошкодження наведені у акті підтверджуються висновком експерта № 205/21 будівельно технічного дослідження від 28.10.2021. У висновку експерта зазначено, що розмір матеріальної шкоди, яка завдана ОСББ «Бульвар», за адресою: м.Одеса, Лідерсівський бульвар, 5 в результаті пошкодження автоматичних воріт (ролет), які встановлені при в`їзді в паркінг складає: 63388,00 грн. В результаті проведеного дослідження визначено, що доцільним є відновлення пошкоджених гаражних воріт (ролет) виконати шляхом заміни їх на нові. Таким, чином позивач в результаті дій відповідача, а саме пошкодження ним ролетів був вимушений звернутися до підрядної організації для проведення діагностики та відновлення ролетів. Після проведення діагностики підрядником було встановлено, що ролети ремонту не підлягають, потрібна повна заміна на нові. Вартість воріт секційні Алютех (ролетів) з автоматикою складає 52244,00 грн., монтажні роботи складають 6506,00 грн. Таким чином, позивач був вимушений сплатити вартість відновлення ролетів у загальній сумі 58750 грн. Окрім матеріальної шкоди, позивачу було завдано значної моральної шкоди. Позивач був вимушений приділяти значну частину робочого часу на вирішення даної проблеми, багаторазово звертався до відповідача, до власника квартири де відповідач проводив ремонтні роботи, та до правоохоронних органів, де йому порадили звернутися до суду. На прохання компенсувати вартість пошкоджених відповідачем ролетів останній відповів відмовою. Спричинену моральну шкоду позивач оцінює в 10000 грн.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 14 листопада 2022 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження (а.с.70-71).

14.12.2022 від представника відповідача ОСОБА_4 - адвоката Приземного С.С. на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що позивачем не надано доказів того, що ОСББ «Бульвар» купували попередні ролети, є співвласником даного майна, що вони перебували на балансі позивача, щодо нових ролетів, то позивач не надав доказів, що він є співвласником даних ролетів, коли саме куплені, та чи перебували на балансі позивача. Як стверджує позивач, шкода заподіяна в наслідок недодержання відповідачем Правил дорожнього руху, що було зафіксовано при виклику 102. Відповідач зазначає, що він не порушував Правила дорожнього руху, а позивачем не надано належних та допустимих доказів такого. Відповідач зазначає, що відносно нього не складався протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП. Позивач не надав доказів, що відносно відповідача складався протокол про адміністративне правопорушення, постанова суду про притягнення відповідача до відповідальності за статтею 124 КУпАП. Також відповідач не погоджується із сумою матеріальної шкоди та вважає, що позивачем завищено її розмір. Згідно будівельно-технічного дослідження від 28.10.2021 розмір матеріальної шкоди в результаті пошкодження автоматичних воріт (ролетів) складає 63388,00 гривень. Далі позивач зазначає, що він був вимушений сплатити вартість відновлення ролетів у загальній сумі 58750,00 гривень (відновлення ролетів,а невстановлення нових).Тобто,розмір матеріальноїшкоди євище засуму,яку позивачначебто сплативФОП ОСОБА_5 . Щодо моральної шкоди відповідач не погоджується із доводами позивача, вважає, що його висновки є безпідставними та необґрунтованим. Доказами, що підтверджують розмір моральної шкоди можуть слугувати дані, шо підтверджують дійсність моральних страждань, їх тяжкість та зміну звичайного способу життя потерпілого, це можуть бути висновок спеціаліста психолога або висновок судового експерта психолога, показання свідків, характеристика з місця роботи, виписки з лікарні, якщо потерпілий звертався по допомогу до лікаря невролога чи психіатра, рахунки від приватних психологів проходження спеціальних курсів реабілітації. Саме за підсумками психологічного дослідження можна точно встановити, які саме моральні стражданні заподіяні особі даними правопорушенням, наскільки ці моральні страждання (моральна шкода) є важкими, які можливі суми компенсації моральної шкоди будуть адекватні встановленого рівня моральних страждань (а.с. 78 82).

Ухвалою суду від 26 вересня 2023 року було задоволено клопотання представника відповідача ОСОБА_4 - адвоката Приземного С.С. витребувано у Фізичної особи підприємця ОСОБА_5 наступні документи:

- рахунки на оплату, видаткові накладні платіжні доручення, що підтверджують купівлю ФОП ОСОБА_5 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) «Ворота секційні Алютех ProPlus мікрохвиля ral 9016 (білий) з автоматикою у кількості 1 шт. у іншого продавця, постачальника;

- виписку по банківському рахунку, прибуткові касові ордери ФОП ОСОБА_5 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) про надходження коштів у сумі 58750,00 гривень від ОСББ «Бульвар»;

- договори підряду, надання послуг, на підставі яких здійснювалися монтажні роботи «Ворота секційні Алютех ProPlus мікрохвиля ral 9016 (білий) ОСББ «Бульвар»;

- акти та довідки про виконані роботи, надані послуги з монтажу «Ворота секційні Алютех ProPlus мікрохвиля ral 9016 (білий) ОСББ «Бульвар» (а.с. 167 168).

Витребувані судом документи на адресу суду не надходили.

Ухвалою суду від 01 лютого 2024 року закрито підготовче засіданняпо цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар» до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної та моральної шкоди тапризначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 203).

У судове засідання представник позивача адвокат Зикова С.В. не з`явилася, надіслала на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі позивача.

Представник відповідача адвокат Приземний С.С. у судовому засіданні позов не визнав та просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши пояснення представника відповідача адвоката Приземного С.С., дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов наступного висновку.

Судом установлено, що 07.09.2021 комісією у складі: Голови правління Продіус Л.В., члена правління ОСОБА_6 , юриста ОСОБА_7 , інженера енергетика ОСОБА_8 , сантехніка ОСОБА_9 , та співвласників присутніх у момент аварії було складено акт про нанесення матеріальної шкоди ОСББ «Бульвар». Як слідує з вказаного акту на день та час обстеження комісія встановила: різноробочий квартири АДРЕСА_1 , зніс ролети, які розташовані при в`їзді у паркінг за адресою: АДРЕСА_2 . Після огляду воріт було виявлено наступні недоліки:

- нижня панель секційних воріт була деформована, зовнішній та внутрішній сталеві листи були відірвані від наповнювача в нижній частині, ущільнююча резинка обірвана в місцях її кріплення. Панель відновленню не підлягає;

- нижні опорні кронштейни вирвані з місць кріплення, частково зігнуті;

- бокові опорні ролики вирвані з місць кріплення, деякі з них зігнуті;

- зірвано з кріплення барабан для намотування тросу торсіонного механізму;

- зігнуто важіль кріплення автоматики до полотна воріт, зірвано каретку з кріплення;

- потребує додаткової діагностики привод воріт для встановлення його працездатності.

Також в акті зазначено, що пошкодження наніс різноробочий квартири АДРЕСА_1 , який заїжджав на транспортному засобі HTL 977, шляхом недодержання Правил дорожнього руху (а.с. 28 30).

Відповідно до рахунку на оплату № 12 від 14 вересня 2021 року ФОП ОСОБА_5 (Постачальник) ОСББ «Бульвар» (Покупець) зазначено: Товари (роботи, послуги): Ворота секційні Алютех ProPlus мікрохвиля rаl9016 (білий) з автомийкою ціна 52244 грн.; монтажні роботи - 6505 грн., всього 58750,00 грн. (а.с. 8).

Відповідно до видаткової накладної № 10 від 26.10.2021 Постачальник ФОП ОСОБА_5 , Покупець ОСББ «Бульвар» зазначено: Товар - Ворота секційні Алютех ProPlus мікрохвиля rаl9016 (білий) з автомийкою (1 шт.) ціна 52244 грн.; Фотоелементи (3 шт.) ціна 1832,00 грн., загальна 5496,00 грн. Всього на суму 57740,00 грн. (а.с. 9).

Згідно з платіжним дорученням № 202 від 14 вересня 2021 року ОСББ «Бульвар» (Платник) сплачено ФОП ОСОБА_5 (Отримувач) 58750,00 грн., призначення платежу Ворота секційні з автомийкою згідно рахунку № НОМЕР_2 від 14.09.2021 (а.с. 10).

Відповідно до висновку експерта № 205/21 будівельно-технічного дослідження, який складено 28.10.2021 судовим експертом ОСОБА_10 розмір матеріальної (майнової) шкоди, яка завдана Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар» за адресою: м.Одеса, Лідерсівський бульвар, 5, в результаті пошкодження автоматичних воріт (ролет), які встановлені при в`їзді в паркінг, складає 63388,00 грн. В результаті проведеного дослідження визначено, що доцільним є відновлення пошкоджених гаражних воріт (ролет) виконати шляхом заміни їх на нові (а.с. 11 27).

В силуст. 22 ЦК Україниособа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно дост.1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відшкодування збитків є видом цивільно-правової відповідальності, для застосування якої потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльності, негативного результату такої поведінки (збитків), причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками, вини правопорушника. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Отже, відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише за наявності передбачених законом умов, сукупність яких утворює склад правопорушення, яке є підставою для цивільно-правової відповідальності.

При цьому на позивача покладається обов`язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяними збитками. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні збитків.

У п. 2постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» від 27.03.1992 року № 6, судам роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Як зазначає позивач у позовній заяві, шкода ОСББ «Бульвар» була заподіяна відповідачем шляхом недодержання Правил дорожнього руху, що було зафіксовано при виклику 102.

Проте, в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення до правоохоронних органів за фактом порушення відповідачем Правил дорожнього руху, як і відсутнє рішення суду про притягнення винної особи за цим фактом до відповідальності.

Акт «про нанесення матеріальної шкоди ОСББ «Бульвар» від 07.09.2021, суд не може прийняти як доказ заподіяння відповідачем шкоди пошкодження ролетів, що розташовані при в`їзді у паркінг за адресою: АДРЕСА_2 оскільки не є належним доказом щодо доведення вини відповідача.

Як слідує з висновку експерта № 205/21 будівельно-технічного дослідження, який складено 28.10.2021 судовим експертом Сікорською О.А., під час проведення дослідження з приводу визначення вартості майнової шкоди проводилися розрахунковим методом складанням кошторису на відновлювальний ремонт пошкоджень, які утворилисьу наслідокзалиття (а.с.23). У вказаному висновку експертом не встановлювався період у який відповідні пошкодження утворились, як і не відображено їх утворення внаслідок іншого, ніж залиття, пошкодження.

Крім того, відповідно дост. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідност. 2 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»цей Закон регулює: порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань, асоціацій; відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об`єднанні; відносини між об`єднаннями та асоціаціями; відносини між об`єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об`єднаннями і господарюючими суб`єктами.

Згідност. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді. Об`єднання не несе відповідальності за зобов`язаннями співвласників.

Відповідно дост. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, питання про використання спільного майна, затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд.

Для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам. До компетенції правління відноситься, зокрема, підготовка кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, розпорядження коштами об`єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об`єднання кошторису, укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.

Однак, позивач ОСББ «Бульвар» не надав до суду жодного належного доказу на підтвердження перебування даних ролетів на балансі ОСББ «Бульвар».Також відсутнє і рішення загальних зборів про використання спільного майна, про затвердження кошторису, балансу об`єднання, про ремонт пошкоджених ролетів за рахунок коштів співвласників будинку, їх замінену на нові за рахунок саме коштів ОСББ «Бульвар», оскільки виключно до компетенції загальних зборів належить питання використання спільного майна і коштів ОСББ.

Отже, враховуючи наведене вище в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з ОСОБА_4 матеріальної шкоди, оскільки позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження наявності заподіяної шкоди, причинного зв`язку між шкодою і протиправними діяннями відповідача.

Крім того, згідно зі ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

З огляду на те, що судом не встановлено наявність заподіяної позивачу шкоди, протиправність діяння відповідача, наявність причинного зв`язку між заподіяною шкодою і протиправним діянням відповідача, підстави для відшкодування моральної шкоди відсутні.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що позовні вимоги ОСББ «Бульвар» не підлягають задоволенню у повному обсязі.

За приписами п. 2 ч. 2ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 89, 141, 258, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар» до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної та моральної шкоди, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складено 07 червня 2024 року.

Суддя Ю.І.Ковтун

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення25.04.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119611805
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —522/13755/22

Рішення від 25.04.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Рішення від 25.04.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 24.11.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 01.11.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 24.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 24.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

Ухвала від 13.12.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ковтун Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні