Постанова
від 28.05.2024 по справі 300/5023/23
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Шумей М.В.

28 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/5023/23 пров. № А/857/4566/24Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді:Бруновської Н.В.

суддів:Довгої О.І., Шавеля Р.М.

за участю секретаря судового засідання:Юник А.А.

представника апелянта:Гавадзина М.В.

представника позивача:Старцун Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 січня 2024 року у справі № 300/5023/23 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

31.07.2023р. позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" ( далі по тексту ТзОВ"Світ Шкіри") звернувся з позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, у якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 003936/0701 від 05.05.2023р.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «В1» № 003935/0701 від 05.05.2023р.;

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «В4» № 003937/0701 від 05.05.2023р..

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.01.2024р. позов задоволено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, апелянт Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Просить суд, Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.01.2024р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Представник апелянта, Гавадзин М.В., в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав з підстав у ній зазначених.

Представник позивача, Старцун Н.І., в судовому засіданні просив суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Як видно з матеріалів справи, 16.12.2003р ТзОВ "Світ Шкіри" зареєстровано, як юридична особа року та являється платником податків і зборів.

Із змісту відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видно, що основними видами діяльності ТОВ Світ Шкіри є: 15.11 Дублення шкур і оздоблення шкіри; вичинка та фарбування хутра (основний); 14.11 Виробництво одягу зі шкіри; 15.12 Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів зі шкіри та інших матеріалів; 15.20 Виробництво взуття; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.16 Діяльність посередників у торгівлі текстильними виробами, одягом, хутром, взуттям і шкіряними виробами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами.

20.01.2023р. ТОВ "Світ Шкіри" сформував та подав до ДПС України засобами електронного зв`язку податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2022 року з додатками, в тому числі відповідну заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка зареєстрована в контролюючому органі 20.01.2023р. №9300488734.

Згідно податкової декларації видно, що з податку на додану вартість задекларовано до бюджетного відшкодування від`ємне значення податку на додану вартість за грудень 2022 року в розмірі 300000,00 грн., а також подано відповідну заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

У вказаній декларації ТОВ Світ Шкіри задекларував: усього податкових зобов`язань у сумі 899527,00 грн.; усього податкового кредиту у сумі 2274499,00 грн.; від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у сумі 1374972,00 грн.; сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п.2001.3 ст.2001 розділу V Податкового Кодексу України на момент подання податкової декларації 868530,00 грн., у тому числі підлягає бюджетному відшкодуванню в сумі 300000,00 грн. на рахунок платника у банку в сумі 300000,00 грн. та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 568530,00 грн., сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду 1074972,00 грн.

Вказана декларація стала підставою для проведення Головним Управлінням ДПС в Івано-Франківській області позапланової документальної виїзної перевірки з питань дотримання ТОВ СВІТ ШКІРИ податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість.

Позапланова документальна виїзна перевірка ТОВ Світ Шкіри проводилася Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області за період: 01.12.2022р. - 31.12.2022р., на підставі направлення від 01.03.2023р. № 628 та наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №289-п від 15.02.2023р. відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп. 78.1.8 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, п.200.11 ст. 200, пп. 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України від 02.12.2010р. №2755-VI.

Позапланова документальна виїзна перевірка ТОВ Світ Шкіри проводилася в період з 02.03.2023р.- 15.03.2023р.

Направлення та копію наказу вручено 02.03.2023р. під розписку директору ТОВ Світ Шкіри ОСОБА_1 .

Перевірку проведено з відома директора ТОВ Світ Шкіри ОСОБА_1 та в присутності головного бухгалтера Карвацької Г.С.

В журналі реєстрації перевірок ТОВ Світ Шкіри зроблено запис під №2 від 02.03.2023р.

22.03.2023р. за результатами проведеної перевірки контролюючий орган склав акт Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Світ Шкіри щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість №2001/09-19-07-01/32624277.

07.04.2023р. ТОВ Світ Шкіри отримав від Головного управління ДПС в Івано-Франківській вказаний акт перевірки для ознайомлення та підписання.

Із змісту висновку акту перевірки видно, що контролюючий орган встановив порушення платником податків:

1. пп.14.1.36, пп. 14.1.41, пп.14.1.71, пп. 14.1.134, п.14.1 ст.14, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п.200.1, п.200.4, п.201.1 ст.201 ПК України, п.15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015р. №1307 (із змінами та доповненнями), п.2 ст.3, ст.4, ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. №168/704 та вимоги наказу від 28.01.2016р. №21 Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2016 р. за № 159/28289, в результаті чого:

1) завищено суму від`ємного значення за грудень 2022 року, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 1074972 грн.;

2) встановлено заниження суми податку, що підлягає сплаті до бюджету всього у сумі 1289000 грн.;

3) встановлено завищення суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню всього в сумі 300000 грн.

18.04.2023р. не погодившись з висновками акту перевірки, ТОВ Світ Шкіри подав Головному управлінню ДПС в Івано-Франківській області заперечення №25 на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 22.03.2023р. №2001/09-19-07-01/32624277 щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість .

До заперечення на акт перевірки ТОВ Світ Шкіри приєднані копії документів, що спростовують висновки контролюючого органу, викладені в Акті перевірки та підтверджують реальність здійснення господарських операцій.

04.05.2023р. за результатами розгляду заперечення на акт перевірки Головне управління ДПС в Івано-Франківській області надав відповідь на заперечення №7559/6/09-19-07-01-06.

Із змісту відповіді видно, що податковий орган зазначив, що за результатами розгляду заперечення від 18.04.2023р. №25 висновок акту перевірки від 22.03.2023р. №2001/09-19-07-01/32624277 залишено без змін.

На підставі акту перевірки від 22.03.2023р. №2001/09-19-07-01/32624277 податковий орган прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення №003936/0701 від 05.05.2023р. форми Р, №003935/0701 від 05.05.2023р. форми В1 та №003937/0701 від 05.05.2023р. форми В4: за порушення у грудні 2022 року пп.14.1.36, пп. 14.1.41, пп. 14.1.71, пп. 14.1.134, п. 14.1 ст. 14., п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст.188, п. 200.1, п. 200.4, п. 201. 1 ст. 201 ПК України від 02.12.2010р. Nє 2755-УІ (із змінами та доповненнями), п.15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015р. №1307 (із змінами та доповненнями), п.2 ст.3, ст.4, ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999р. Nє 996-X1V, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. Nє 168/704 та вимоги наказу від 28.01.2016р. №21 Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016р. №159/28289, а саме:

1.податкове повідомлення-рішення №003936/0701 від 05.05.2023р. форми Р, за платежем Податок на додану вартість" із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг, код платежу 14060100, яким збільшено суму грошового зобов`язання на 1933500,00 грн., в т.ч.:

- за податковими зобов`язаннями - в сумі 1289000,00 грн.;

- за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - в сумі 644500,00 грн.

2.податкове повідомлення-рішення № 003935/0701 від 05.05.2023р. форми В1, яким:

- встановлено, що по податковій декларації з ПДВ за грудень 2022 року від 20.01.2023 р. сума завищення бюджетного відшкодування всього в розмірі 300000,00 грн., в т.ч. відшкодовано на дату складання цього податкового повідомлення-рішення 0 грн., штрафна (фінансова) санкція (штраф) 150000,00 грн.;

- визначено податкове зобов`язання з ПДВ та зобов`язано сплатити суму податку в розмірі 0 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 150000,00 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг, код платежу 14060100.

3.податкове повідомлення-рішення № 003937/0701 від 05.05.2023р. форми В4, яким:

- встановлено, що по податковій декларації з ПДВ за грудень 2022 року від 20.01.2023 р. сума завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 1074972,00 грн.

Податкові повідомлення-рішення контролюючий орган надіслав на адресу ТОВ Світ Шкіри поштовим відправленням, які отримано 15.05.2023р.

24.05.2023р. не погодившись із податковими повідомленнями рішеннями позивач оскаржив такі в адміністративному порядку до Державної податкової служби України із письмовою скаргою № 36.

12.07.2023р. за наслідком розгляду поданої скарги Державна податкова служба України прийняла рішення яким оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №003936/0701 від 05.05.2023 р. форми Р, 003935/0701 від 05.05.2023 р. форми В1 та 003937/0701 від 05.05.2023 р. форми В4 залишено без змін, а подану ТОВ СВІТ ШКІРИ скаргу без задоволення.

ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В п.14.1.36. ст.14 ПК України видно, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

п.14.1.41 ст.14 ПК України передбачено, що давальницька сировина - сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб`єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб`єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі.

Згідно п.14.1.134 ст.14 ПК України операція з давальницькою сировиною - операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій)) з метою одержання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції.

п.14.1.71 ст.14 ПК України визначено, що звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу.

ст. 44 ПК України встановлює вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи:

В п.44.1 ст. 44 ПК України видно, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених ст.216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному ст.50 цього Кодексу.

п.44.3, п.44.6 ст.44 ПК України встановлено, що платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов`язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

п.187.1. ст.187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

ст.188 ПК України встановлює особливості визначення бази оподаткування. Так, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

-товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

-газу, який постачається для потреб населення;

-електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов`язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених ст.89 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень ст.189 цього Кодексу.

Із змісту п.198.1., п.198.1 ст.198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно п.187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

п.198.3. ст.198 ПК України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

В п.198.5 ст.198 ПК України видно, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

п.198.6. ст.198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв`язку з відсутністю фактів списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до пп.191.1.2 п.191.1 ст.191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником.

ст.200 ПК України встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків:

В п.200.1 ст.200 ПК України видно, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

п.200.4. ст.200 ПК України передбачено, що при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

В абз.5 ч.1 ст.1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні видно, що господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

п.2 ст.3 Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні передбачено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно ч.1, ч.2 ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

В абз.11 ст.1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Отже, платник податку, має право на включення сум ПДВ, сплачених у вартості товарів, робіт чи послуг, до складу податкового кредиту з податку на додану вартість відповідного податкового (звітного) періоду і, як наслідок, на його врахування при визначенні різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту такого періоду, лише за умови фактичного здійснення господарських операцій з придбання у контрагента товарів, робіт чи послуг, що підтверджується первинними та іншими документами, а також податковими накладними, складеними у відповідності до вимог чинного законодавства.

Тобто, для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.

Стосовно покликань апелянта в апеляційній скарзі на нереальності господарських операцій щодо промислової обробки шкірсировини між ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП, колегія суддів звертає увагу апелянта на таке.

ТОВ "Світ Шкіри" (виконавець) та суб`єкти підприємницької діяльності ФОП (замовники), а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 уклали договори на промислову обробку шкірсировини, а саме договір № 0604 ПП від 06.04.2022р. ( ОСОБА_2 ), №01/02 ПП від 01.02.2022р. ( ОСОБА_3 ), №12/04 ПП від 12.04.2022р. ( ОСОБА_4 ), №14/01 ПП від 14.012022р. ( ОСОБА_5 ), №08/02 ПП від 08.02.2022р. ( ОСОБА_6 ), №05/01 ПП від 05.01.2022р. ( ОСОБА_7 ), № 01/02 ПП від 01.02.2022р. ( ОСОБА_8 ) та № 01/04 ПП від 01.04.2022р.( ОСОБА_9 ).

Вказані договори на промислову переробку шкірсировини є типовими, із однаковими умовами та подані платником податків у ході перевірки контролюючому органу.

В п.1.1., п.1.2 вищевказаних договорів видно, що на промислову обробку шкірсировини замовник постачає, а виконавець приймає на обробку шкірсировину та напівфабрикат "вет-блу" різних видів і сортів в кількості до 100 тон.

Виконавець здійснює обробку давальницької шкірсировини та напівфабрикату за повним технологічним процесом до стадії хромового напівфабрикату "вет-блу", "красту" та готової шкіри, надалі "готовий товар".

Готовий товар повинен відповідати вимогам державних стандартів і технічних умов, які регламентують його виготовлення, а також взірцям замовника, погодженими виконавцем (п. 1.3 договорів).

п.2.1. договорів передбачено, що замовник здійснює доставку шкірсировини на склад виконавця за власний рахунок, а п.2.2. передбачено, що виконавець приймає сировину поштучно за кількістю, вагою, видами і сортами.

В п.2.3. договорів визначено, що виконавець відпускає замовнику готовий товар в кількості з урахуванням фактичний витрат сировини на 1 м2 та готового товару, а пунктом 2.4 передбачено, що замовник отримує готовий товар на складі виконавця та доставляє його до місця призначення за свій рахунок.

Сторони погодили ціну виготовлення одиниці готового товару, яка вказується накладних по кожному виду товару окремо. (п.3.1 договорів).

Замовник здійснює попередню оплату - 50 % вартості переробки кожної партії: другу половину (50%) вартості переробки - протягом п`яти днів з дня одержання повідомлення про готовність товару (п.3.2 договорів).

Із змісту акту перевірки судом апеляційної інстанції встановлено, що на підтвердження реальності здійснення господарських операцій щодо десяти підприємців окрім договорів до перевірки надано накладні на передачу шкірсировини на обробку від замовника до виконавця та видаткові накладні.

Щодо взаємовідносин ТзОВ «СВІТ ШКІРИ» із зазначеними ФОП до перевірки надано оригінали документів та до заперечення надано копії: договорів на промислову обробку шкірсировини, накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, ТТН, накладних на оприбуткування на склад, видаткові накладні на послуги промислової переробки, акти здачі-приймання робіт ( наданих послуг), накладних на переміщення товару з цех в цех., що підтвердив апелянт в апеляційній скарзі.

Із матеріалів справи видно, що отриману від ФОП ОСОБА_2 шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №4/10П від 25.10.2022р.; №4/11П від 5/11П від 10.11.2022р., що описано в акті перевірки, як такі що подані товариством під час перевірки.

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву товару та зазначено кількість в штуках.

Також в акті перевірки зазначено, що контролюючому органу надано:

-товарно-транспортні накладні: №7 від 25.10.2022р., №8 від 08.11.2022р. та №9 від 10.11.2022р. В даних накладних зазначені наступні відомості: перевізник, водій, замовник, вантажовідправник ОСОБА_2 , пункт навантаження АДРЕСА_1 , пункт розвантаження ТОВ Світ шкіри, м. Болехів, вул.. Д. Галицького, 171, а також автомобіль VW транспортер за номерним знаком НОМЕР_1 .

-видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_2 здійснено промислову обробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_2 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та м. кв, ціни, а саме: №183 від 09.12.2022р. року та № 196 від 22.12.2022р.

- акти здачі-приймання робіт, в яких засвідчені передача ТОВ СВІТ ШКІРА готової продукції, з промпереробки, що виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийняття СПД ОСОБА_2 , а саме акт здачі-приймання робіт № б/н від 09.12.2022р. та № б/н від 22.12.2022р., які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій.

-товарно-транспортну накладну № 196 від 22.12.2022р..

-банківські виписки від 08.12.2022р., 13.12.2022р.,23.12.2022р.

-податкові накладні № 14 від 09.12.2022р, № 32 від 22.12.2022р., № 9 від 08.12.2022р. (на авансовий платіж згідно виписки від 08.12.2022р.)

Стосовно господарських операцій ТОВ СВІТ ШКІРА із ФОП ОСОБА_3 ,

З матеріалів справи видно, що від ФОП ОСОБА_3 , позивач отримав, шкірсировину, напівфабрикат, для промислову обробки шкірсировини напівфабрикат вет-блу, що підтверджується накладними та товарно-транспортною накладною: №21/11 від 21.11.2022р. , №01/12 від 01.12.2022р. та ТТН №01/12 від 01.12.2022р.

В грудні 2022р. отриману від ОСОБА_3 шкірсировину ТзО «Світ Шкіри» оприбутковано на склад по внутрішній накладній% № 1/12 П від 01.12.2022р. шкіра взутєва на прсування в кількості 275 шт., в листопаді 2022р.- по внутрішній накладній: № 7/11 від 21.11.2022р. -шкіра ВРХ мокросолена в кількості 318 шт. вагою 6755 кг.

В ході перевірки ТзОВ СВІТ ШКІРА контролюючому органу надав видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_3 здійснив промпереробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТзОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_3 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: №176 від 08.12.2022р., №184 від 12.12.2022р. та №187 від 13.12.2022р.

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

Також, під час, проведення перевірки ТОВ "Світ Шкіри" надано контролюючому органу акти здачі-приймання робіт/надання послуг: б/н від 08.12.2022р., б/н від 12.12.2022р., б/н від 13.12.2022р.

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД ОСОБА_3 проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками від 08.12.2022р., від 12.12.2022р., від 13.12.2022р., від 23.12.2022р.

ТзОВ «Світ Шкіри» на вищевказані господарські операції склав податкові накладнв № 4 від 08.12.2022р., № 15 від 12.12.2022р., № 21 від 13.12.2022р.

По контрагенту ФОП ОСОБА_4 контролюючий орган в ході перевірки, встановив, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковав на склад по внутрішніх накладних: №2/08 П від 01.08.2022р. №3/12 П від 02.12.2022р. та товарно-транспортних накладних: №3 від 01.08.2022р. та № 4 від 02.12.2022р..

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

В ході перевірки контролюючому органу позивач надав акт здачі-приймання робіт, видаткову накладну за № 177 від 08.12.2022р. про те, що для ФОП ОСОБА_4 здійснив промпереробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, яка підписана відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплена печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_4 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни.

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД ОСОБА_4 проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківською випискою від 13.12.2022р.

ТзОВ «Світ Шкіри на вищевказану операцію склав податкову накладну № 5 від 08.12.2022р.

По господарських відносинах із СПД ОСОБА_5 контролюючий орган в ході перевірки, встановив, що отриману від даного підприємця шкіри взуттєвої, на умовах давальницької сировини ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішній накладній 16/11П від 21.11.2022р., № 3 від 21.11.2022р., ТТН № 3 від 27.11.2022р.

В ході перевірки ТОВ "Світ Шкіри" надав податковому органу видаткову накладну №202 від 29.12.2022р. про те, що для ФОП ОСОБА_5 здійснив пресування шкіри взуттєвої, яка підписана відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплена печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ОСОБА_5 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни.

Готова продукція з пром переробки прийнята СПД ОСОБА_5 від позивача за актом здачі-приймання робіт: ТТН : - № б/н ві 08.12.2022р., ТТН від 08.12.2022р. та ТТН: № б/н від 29.12.2022р., ТТН № 202 від 29.12.2022р.

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД ОСОБА_5 проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківською випискою від 30.12.2022р.

ТзОВ «Світ-Шкіри» на вказані операції склав податкову накладну № 42 від 29.12.2022р.

По контрагенту ФОП ОСОБА_6 , контролюючий орган в ході перевірки, встановив, що отриману від даного підприємця напівфабрикат вет-блу "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №3/10 від 03.10.2022р., №2/11 від 02.11.2022р. та №26/12 від 26.12.2022р..

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

На підтвердження реальності здійснення даної господарської операції позивач надав контролюючому органу під час проведення перевірки:

- товарно-транспортні накладні № 3/10 від 03.10.2022р., № 2/11 від 02.11.2022р. та № 26/12.2022р.;

-видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_6 здійснено промпереробку напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ СВІТ ШКІРИ та ФОП ОСОБА_6 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 199 від 23.12.2022р., № 197 від 22.12.2022р. та № 178 від 08.12.2022р.

-акти здачі-приймання робіт/ надання послуг, з яких видно, що виконавцем виконані роботи/ надані послуги, а саме: б/н від 23.12.2022р., б/н від 22.12.2022р. та б/н від 08.12.2022р. року. Акти здачі-приймання готової продукції з промпереробки підписано відповідальними особами за здійснення господарських операцій, а саме і сторони виконавця головним бухгалтером ТОВ Світ Шкіри, зі сторони замовника СПД ОСОБА_6

-товарно-транспортні накладні: №199 від 23.12.2022р., № 197 від 22.12.2022р., № 178 від 08.12.2022р.. Дані накладні підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій.

- накладних: 6/05П від 18.05.2022р., № 4/08ПП, №2/12 П від 01.12.2022р., № 4/12П від 05.12.2022р., № 6/12П від 13.12.2022р., які підтверджують, що отриману від ФОП ОСОБА_6 напівфабрикат вет-блу (на умовах давальницької сировини) ТОВ "Світ Шкіри" на підставі

-товарно-транспортні накладні: №6/05 від 18.05.2022р., №22/8 від 22.08.2022р., № 1/12 від 12.12.2022р., №5/12 від 05.12.2022р., № 13/12 від 13.12.2022р..

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД ОСОБА_6 проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками від 06.12.2022р, 23.12.2022р., 23.12.2022р., 26.12.2022р., 30.12.2022р.

ТзОВ «Світ Шкіри» на вищевказані господарські операці склав податкові накладні: № 1 від 06.12.2022р., № 34 від 22.12.2022р., № 36 від 23.12.2022р.

По контрагенту ФОП ОСОБА_7 позивач надав контролюючому органу в ході перевірки:

-накладну на передачу напівфабрикату яка підписана відповідальними особами за здійснення господарських операцій, містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках .№ 112 від 01.12.2022р. Підписи на накладній скріплені печатками ТОВ Світ Шкіри та СПД ОСОБА_7

-видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_7 здійснив промпереробку напівфабрикату, поставлену на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_7 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме:№179 від 09.12.2022р., №191 від 16.12.2022р., № 190 від 16.12.2022р..

-акти здачі-приймання робіт/ надання послуг, з яких видно, що ФОП ОСОБА_7 виконанні роботи/ надані послуги: б/н від 09.12.2022р., б/н від 16.12.2022р., б/н від 16.2.2022р..

-накладні, внутрішні накладні на пром.переробку, ТТН:№ 6/05 від 18.05.2022р, № 6/05П від 18.05.2022р, ТТН № 6/05 від 18.05.2022р., № 22/08 від 22.08.2022р., № 4/08П від 22.08.2022р, ТТН № 22/8 від 22.08.2022р.

- внутрішні накладні № 2/1211 від 01.12.2022р, № 4/12П від 05.12.2022р, № 6/12П від 13.12.2022р. які містять назву (номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

-видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_7 здійснено промпереробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_7 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: №201від 26.12.2022р., № 200 від 23.12.2022р., №198 від 23.12.2023р., №192 від 16.12.2022р., № 188 від 13.12.2022р..

-акти здачі-приймання виготовленої продукції, а саме: від 09.12.2022р, 16.12.2022р. та товарно-транспортні накладні: № 179 від 09.12.2022р, № 191 від 16.12.2022р.

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД ОСОБА_7 проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками від 12.12.2022р., 16.12.2022р.

ТзОВ «Світ Шкіри» на вищевказані операції склав податкові накладні: №7 від 09.12.2022р, № 25 від 16.12.2022р., № 26 від 16.12.2022р.

Щодо господарських відносинах з ФОП ОСОБА_8 .

Під час проведення перевірки позивач надав контролюючому органу, договір № 01/02 від 01.02.2022р. на промислову обробку шкірсировини ,внутрішні накладні на пром переробку та ТТН: № 4/1 від 04.10.2022р., № 2/10П від 04.10.2022р., ТТН № 4/1 від -4.10.2022р., № 5 від 03.11.2022р., № 3/1П від 03.11.2022р., № 5 від 03.11.2022р., № 6/11 від 24.11.2022р., № 8 /11 від 24.11.2022р., № 6 від 24.11.2022р.№ 7 від28.11.2022р. № 8 від 28.11.2022р.№ 7 від 28.11.2022р, внутрішні накладні № 2/10П від 04.10.2022р. № 3/11 від 03.11.2022р. № 8/11 від 24.11.2022р. № 8 від 28.11.2022р., накладні № 188 від 13.12.2022ря. № 201 від 26.12.2022р.,, видаткові накладні № 201 від 26.12.2022р., № 200 від 23.12.2002 № 197 від 23.12.2023р., № 192 від 16.12.2022р., № 188 від 13.12.2022р., акти здачі-приймання робіт, акти здач-приймання виготовленої продукції від 26.12.2022р., 23.12.2022р, 16.12.2022р., 13.12.2022р. ТТН № 201 від 26.12.2022р.№ 200 від 23.12.2022р., № 198 від 23.12.2022р. № 192 від 16.12.2023р.

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД Савич проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками від 13.12.2022р., 16.12.2022р, 23.12.2022р., 23.12.2022р., 26.12.2022р, 30.12.2022р.

ТзОВ «Світ Шкіра» по вищевказаним господарським операціям склала податкові накладні № 22 від 13.12.2022р., № 27 від 16.12.2022р., № 35 від 23.12.2022р, №37 від 23.12.2022р., № 38 від 26.12.2022

По господарських відносинах із ФОП ОСОБА_9 .

Під час проведення перевірки позивач надав контролюючий орган встановив, що ТзОВ «Світ-Шкіри» отримав від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат вет-блу, яка оприбуткована на складі по внутрішніх накладних № 6/09 П від 20.09.2022р. та №8/12 П ві 26.12.2022р. які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_9 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни.

В ході перевірки позивач надав податковому органу:

-видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_9 здійснено промпереробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_9 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: №203 від 30.12.2022р. та №195 від 22.12.2022р..

-акти здачі-приймання виготовленої продукції, а саме: б/н від 30.12.2022р., б/н від 22.12.2022р.

-товарно-транспортна накладна № 195 від 22.12.2022р.

-накладна № 195 від 22.12.2022р.№ 203 від 30.12.2022р.

Розрахунки за виконанні роботи по пром переробці давальницької сировини для СПД ОСОБА_9 проведено в безготівковій формі, що підтверджується банківськими виписками від 23.12.2022р., 30.12.2022р.

ТзОВ «Світ Шкіри» на вищевказані господарські операції склав податкові накладні № 31 від 22.12.2022р., № 43 від.30.12.2022р.

ТОВ Світ Шкіри за описаними вище господарськими операціями з ФОП по податкових накладних включено ПДВ до податкового зобов`язання в податкових деклараціях з податку на додану вартість в декларації з ПДВ.

До заперечення на акт перевірки ТОВ "Світ Шкіри" на підтвердження реальності господарських операцій по промисловій переробці давальницької шкірсировини із вищезазначеними ФОП ТОВ "Світ Шкіри" додатково подав:

- копію договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_2 №06/04 ПП від 06.04.2022р.;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішній накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на послуги промислової переробки, акта здачі-приймання робіт, ТТН СПД ОСОБА_2 ;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішній накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на послуги пром. переробки, акта здачі-приймання робіт, ТТН СПД ОСОБА_3 ;

- копію Договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_4 №1 2/04 ПІ від 12.04.2022р.;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішніх накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткової накладної на послуги пром. переробки, акта здачі-приймання робіт (надання послуг), ТН по СПД ОСОБА_4 ;

- копії Договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_5 №14/01 ПІ від 14.01.2022р.;

- копії накладної на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішньої накладної на оприбуткування, товарно-транспортної накладної, видаткової накладної на послуги пром. переробки, акта здачі-приймання робіт (надання послуг), ТТН по СПД ОСОБА_5 ;

- копія Договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_6 №08/02 ПП від 08.02.2022 р.;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішніх накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на послуги пром. переробки, акта здачі-приймання робіт (надання послуг), ТТН по СПД ОСОБА_6 ;

- копію Договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_7 №05/01 ПП від 05.01.2022р.;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішніх накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на послуги пром. переробки, актів здачі-приймання робіт (надання послуг), ТТН по СПД ОСОБА_7 ;

- копія Договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_8 №01/02ПП від 01.02.2022р.;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішніх накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на послуги пром. переробки, актів здачі-приймання робіт (надання послуг), ТТН по СПД ОСОБА_8 ;

- копія Договору на промислову обробку шкірсировин з СПД ОСОБА_9 №01/04 ПП від 01.04.202 р.;

- копії накладних на передачу шкірсировини на промислову обробку, внутрішніх накладних на оприбуткування, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на послуги пром. переробки, актів здачі-приймання робіт (надання послут), TTH, по СПД ОСОБА_9 ;

- копія Договору зберігання №1 від 01.08.2022 р. з СПД ОСОБА_9 , накладної, ТТН, акта передачі товарів з відповідального зберігання №2 від 26.12.2022 р.;

Стосовно доводів апелянта, суд апеляційної інстанції звертає увагу на наступне.

В абз.2 п.44.6 ст.44 ПК України видно, що якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку п.86.7 ст.86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

п.86.7 ст.86 ПК України встановлено, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.

Із змісту поданих контролюючому органу в ході перевірки письмових пояснень ТОВ "Світ Шкіри" 09.03.2023р. видно, що платник податків зазначив наступне надано всі необхідні документи з придбання ТМЦ (договори, прихідні документи, ТТН, акти приймання-передачі матеріальних цінностей, видаткові накладні) та інші документи, які підтверджують прихід даного товару на склад та видачу готової продукції з цеху.

Одночасно, платником податків надано документи на формування партій замочки по сировині, і передачі їх для подальшої переробки в цеху. Надано документи на використання хімматеріалів, які використано в процесі переробки шкірсировини до н/ф вет-блу і готової продукції та інші документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій.

Отже, суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта, що у вищевказаних поясненнях щодо оформлення господарських відносин із ФОП по промисловій переробці давальницької шкірсировини ТОВ "Світ Шкіри" чітко вказав, що надав всі наявні документи. Зокрема, накладі, на основі яких робиться прихід на склад шкірсировини, а при відгрузці готової продукції, видаткова накладна. Вказані документи надано в ході перевірки.

Стосовно реальності проведених господарських операцій між ТОВ "Світ Шкіри" та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , їх підтвердження належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, що відображають реальність таких операцій, а також, спричинення останніми реальних змін майнового стану, колегія суддів враховує таке.

Відповідно до норм Цивільного кодексу України (ЦК України) договори давальницької переробки відносять до договорів підряду з виконанням роботи з матеріалу замовника.

ч.1 ст.837 ЦК України передбачено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу; Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (частина 2 цієї статті).

Згідно ч.1 ст.839 ЦК України підрядник зобов`язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб (частина 2 цієї статті).

ч.-ч. 1-3 ст.840 ЦК України встановлено, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу. Підрядник зобов`язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок.

Якщо робота виконується з матеріалу замовника, у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов`язків.

Підрядник відповідає за невиконання або неналежне виконання роботи, спричинене недоліками матеріалу, наданого замовником, якщо не доведе, що ці недоліки не могли бути ним виявлені при належному прийманні матеріалу.

В апеляційній скарзі апелянт звертає увагу на те, що у наданих до перевірки договорах на промислову обробку шкірсировини відсутня інформація про те, що робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалів замовника, відсутні норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, браку, вказаної інформації також не зазначено в накладних та актах приймання-передачі.

Однак, колегія суддів відхиляє такі доводи апелянта, оскільки ст.6 ЦК України встановлено, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.

Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.

Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта на те, що п.3.1 договорів на промислову переробку шкірсировини які укладені між ТзОВ «Світ-Шкіра та ФОА передбачено, що сторони погодили ціну виготовлення одиниці готового товару, яка вказується накладних по кожному виду товару окремо (пункт 3.1 договорів). Замовник здійснює попередню оплату - 50% вартості переробки кожної партії та другу половину (50%) вартості переробки - протягом п`яти днів з дня одержання повідомлення про готовність готового товару (п.3.2 договорів).

Одночасно, із матеріалів справи видно, що ФОП передаючи позивачу на склад значні партії шкірсировини на обробку за внутрішніми накладними оприбуткування такої ціни не зазначили, у договорі теж така відсутня. Тому, ціна вартості послуг з промислової обробки шкірсировини стає відома замовникам із видаткових накладних, які видаються ТОВ "Світ Шкіри" після здійснення пром.переробки шкірсировини та напівфабрикату, тобто після готовності товару.

В, п.1.1. договорів на промислову обробку шкірсировини видно, шо замовник постачає, а виконавець приймає на обробку шкірсировину та напівфабрикат "вет-блу" різних видів і сортів в кількості до 100 тон.

Отже, шкірсировина та напівфабрикат "вет-блу" передавався підприємцями відповідно до внутрішніх накладних оприбуткування на склад, де кількість зазначалась в штуках та кілограмах, без зазначення якості та сорту шкірсировини, що не спростував апелянт

Стосовно доводів апелянта щодо відсутності замовлення від ФОП на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, в судовому засіданні встановлено, що такі замовлення приймалися усно в телефонному режимі.

При цьому, замовлення від ФОП на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами підтверджується наступними доказами:

- копії прейскурантів цін на послуги промислової обробки давальницької шкірсировини та напівфабрикату за повним технологічним процесом до стадії хромового напівфабрикату вет-блу, краст та готової шкіри на 2022 рік;

-копії технічного завдання промислової обробки давальницької шкірсировини ВРХ та напівфабрикату вет-блу за повним технологічним процесом до стадії хромового напівфабрикату вет-блу, красту, шкіри готової;

-копія зведеної відомості незавершеного виробництва станом на 01.12.2022р.;

-копії реєстру замочок шкірсировини за 2022 року, партій замочок шкіряної сировини, декларації переробки шкірсировини, виробничих паспортів на партії;

-копія наказу від 01.02.2005р. № 15 Про встановлення норм витрат сировини ВРХ, яка переробляється на шкіру хромову для взуття, ремінну шкіру, напівфабрикат вет-блу;

-копія зведеного реєстру та переліку використання хімічних матеріалів та вет-блу за грудень 2022 року;

-копія технологічних карт виготовлення карт виготовлення шкіри взуттєвої в жиру вальному відділенні викінчувального цеху (технологія виготовлення).

Крім того, ТзОВ «Світ Шкіри» надав під час проведення перевірки контролюючому органу калькуляції вартості, в т.ч промислової переробки 1 кг сировини розвагою 8 кг і більше напівфабрикату вет блу; 1 кг напівфабрикату вет-блу із шкур ВРХ розвагою 1 шт до 8 кг; пром переробки 1м2 шкіри ремінної лакової від напівфабрикату ветблу: пром. Переробки 1м2 шкіри взуттєвої від напівфабрикату вет блу: вартості1м.2 шкіри взуттєвої в асортименті, що не спростував апелянт.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ТзОВ «Світ Шкіри» технологію розрахунок хім. Матеріалів ( кг) проводиться відповідно до ваги шкірсировини кожної партії. Позивач відпускає замовнику готовий товар в кількості з врахуванням фактичних витрат на 1 кг шкірсировини згідно затвердженої калькуляції. При пром.переробці шкірсировини до напівфабрикату «вет-блу» облік ведеться в штуках і кілограмах. Технологічний процес промислової переробки сировини ( шкіри сирої) до напівфабрикату вет-блу є складним та складається з декілької процесів: відмочування, зоління, міздріння, знезолення, пікелювання, дублення, промивка, віджимання, а кінцевий продукт зольно-дубильного цеху є напівфабрикат вет-блу, що не спростував апелян.

Стосовно доводів апелянта на відсутність у позивача документів на перевезення/переміщення (товаро-транспортні накладні) ТМЦ, а саме напівфабрикату вет-блу -промпереробка, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що за умовами договорів замовник здійснює доставку шкірсировини на склад виконавця за власний рахунок Тому, наявність чи відсутність у контрагентів власних транспортних засобів жодним чином не може свідчити про неможливість доставки шкірсировини на склад виконавця.

Тобто, відсутність у контрагентів матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання господарської операції та не свідчить про одержання не обґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру. Основні та транспортні засоби можуть перебувати в постачальника на праві оренди, лізингу, позички тощо.

Податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах контрагентів ТзОВ «Світ Шкіри» по ланцюгах постачання, а також податкова інформація надана іншими контролюючими органами носить інформаційний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального закону. (Постанови Верховного суду від 20.03.2018р. у справі 804/939/16, від 17.01.2023р. у справі № 160/5341/20, від 21.03.2018р. у справі № 822/1815/17) та не доводить наявності порушень податкового законодавства позивачем.

При цьому, податковий орган не провів зустрічних звірок з контрагентами. Відсутні покликання на будь-які запити і відповіді державних органів які володіють інформацією та згідно закону ведуть облік суб`єктів підприємницької діяльності.

Щодо доводів апелянта про визначення 20% сировини замовника загальній вартості готової продукції. ( ст.14 ПК України) колегія суддів звертає увагу на наступне.

Зокрема, така вимога застосовується тільки у випадках, коли ПК України. передбачено спеціальні норми саме для операцій із давальницькою сировиною. Однак, ПК України не передбачено норм для оподаткування давальницьких операцій.

Тому, до ТзОВ «Світ Шкіри» не застосовується вимога щодо визначення 20 відсотків сировини замовника у загальній вартості готової продукції.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що товаро-транспортні накладні надавались до перевірки які контролюючий орган залишив поза увагою.

ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

ст.4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких основних принципах: превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.

Будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що спірні господарські операції оформлені і підтверджені договорами, накладними, рахунками, податковими накладними та банківськими виписками, які містять: назву документа; дату і місце його складання; назву суб`єкта господарювання, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції; найменування товару; одиницю виміру господарської операції; вартість певної одиниці виміру і загальну вартість поставки; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис та дані, які дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, що відповідає вимогам до первинних документів, встановленим Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Тому, відсутність або помилковість даних у окремих товарно-транспортних накладних на перевезення вантажів автомобільним транспортом - не свідчить про нереальність господарської операції як такої.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду у постанові від 15.05.2019р. у справі №804/12339/13-а, товарно-транспорті накладні не є первинними документами, які використовуються в бухгалтерському обліку щодо обліку господарських операцій з купівлі-продажу (поставки товару). Таку функцію вони мають тільки при оподаткуванні операцій за договорами перевезення.

Фактично ТТН може бути лише доказом факту перевезення (переміщення) товару, однак, факт передання товару та, відповідно, набуття права власності на нього, підтверджується представленими товариством до перевірки первинними бухгалтерськими документами (видатковими і податковими накладними, договорами поставки, банківськими виписками і платіжними документами), які відповідають вимогам, передбачених ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та містять вичерпні і необхідні дані, втому числі щодо самого факту переміщення/постачання товару.

З врахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що всі первинні документи, які надав позивач контролюючому органу під час проведення перевірки та суду, є належними та допустимими доказами в підтвердження господарських операцій. Сукупність наданих доказів свідчить про реальність здійснення господарських операцій ТзОВ «Світ-Шкіри» з ФОП ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Щодо завищення від» ємного значення, що включається до складу податкового кредиту( показника рядка 16) Декларації з податку на додану вартість за грудень 2022р. в сумі 1096855 грн. колегія суддів зазначає наступне.

Як видно з матеріалів справи, за результатами позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Світ Шкіри» з питань законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від» ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис грн. по декларації за листопад 2022р. ( прим. Попередній акт від 13.02.2023р. № 782/09-19-07-01/32624277) з врахуванням завищення сум від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду ( показник рядку 21 Декларації за листопад 2022р.) на суму 1096855 (податкове повідомлення-рішення від 17.03.2023р. № 001603/0701. Оскільки, на час складення акту перевірки 22.03.2023р. так і на даний момент податкові зобов`язання згідно податкових повідомлень-рішень № 001602/0701 від 17.03.2023р., № 001603/0701 від 17.03.2023р. на підставі акту перевірки від 13.022023рю є неузгодженими, а тому податковий орган протиправно покликається на неузгоджені суми.

При цьому, Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2023р.у справі № 300/3773/23 визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення рішення від 17.03.2023р. № 001602/0701 та № 001603/0701. Ухвало. Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024р. відкрито провадження у цій справі за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.

Отже, доводи апелянта про неузгоджені суми, в тому числі на завищену позивачем суму від`ємного значення, що враховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду ( показник рядка 21 Декларації за листопад 2022р.) на суму 1096855 ( ППР від 17.03.2023р. № 001603/0701) є протиправним, оскільки такого завищення не момент проведення перевірки не було.

Крім того, доводи апелянта про завищення ТзОВ «Світ Шкіри» суми від`ємного значення, яка підлягає до бюджетного відшкодування ( показник рядка 20.2 Декларації) всього в сумі 300000 грн. внаслідок заниження показника рядка 9 ( колонка Б) Декларації є помилковими виходячи з наступних підстав.

Як видно з матеріалів справи позивач в грудні 2022р. від нерезидентів отримав товарно-матеріальні цінності, що підтверджується ВМД UA206070012948UA від 20.12.2022р. на суму 58193,20 євро. Придбано засоби для промислового використання в процесі жирової обробки шкіри та ВМД № 22 UA206070012997 U3 від 21.12.2022р. на суму 12153,50 євро. Придбано запчастини до обладнання.

ТзОВ «Світ шкіри» здійснило оплату ПДВ при розмитненні товару в грудні 2022р. в сумі 570000 грн, що підтверджується платіжними дорученнями та банківськими виписками від 2012.2022р.

Позивач з врахуванням п.п. 198, п. 198.2 ст. 198, п.198.2, п.201.12. ст.201, відніс до податкового кредиту суми податку оплаченого при здійсненні операцій з ввезенням товарів на митну територію України відповідно до митних декларацій та іншого придбаного товару 9 послуг) в Україні.

При цьому, сума від`ємного значення ПДВ в розмірі 1632601 грн. з декларації за листопад 2022р. перенесено в рядок 16 декларації за грудень 2022р.

Крім того, ТзОВ «Світ Шкіри» віднесло до податкового кредиту суми податку, сплаченого при здійсненні операції з ввезення товарів на митну територію України відповідно до митних декларацій та іншого придбаного товару ( послуг) в України в розмірі 559001 грн. ( рядок 11.1 декларації за грудень 2022р) та відобразив вказану суму від`ємного значення ПДВ в податковій декларації з ПДВ за грудень 2022р.

Сума від`ємного значення ПДВ в розмірі 1632301 грн. з додатку 2 декларації за листопад 2022р. перенесена в рядок 16 декларації за грудень 2022р. та відображена в таблиці № 1 Додатку 2 Декларації з ПДВ за грудень 2022р.

Таким чином, враховуючи наявність митних декларацій та фактичну сплату ПДВ при розмитнені ввезеного товару, що підтверджується банківськими документами та в межах реєстраційного ліміту позивач сформував:

- сума до бюджетного відшкодування в грудні 2022р., що відображено в додатку 3 « Розрахунок суми бюджетного відшкодування» до декларації з ПДВ за грудень 2022р. в розмірі 300000 грн. ( рядок 20.2 Декларації)

- сума від`ємного значення звітного ( податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного ( податкового) періоду ( Д2) до декларації з ПДВ за грудень 2022р. в розмірі 1074972 грн. ( рядок 21 Декларації).

ТзОВ «Світ Шкіри» сформував заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та просив бюджетне відшкодування яке визначене в податковій декларації ( рядок 20.2, рядок 20.2.1 Декларації з ПДВ) за грудень 2022р. с в розмірі 300000 перерахувати на рахунок банку.

Отже, колегія суддів погоджується з твердженнями позивача про те, що не було допущення жодних порушень нарахування сум бюджетного відшкодування на додану вартість за грудень 2022р.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірних висновків про наявність підстав для задоволення позову, оскільки суб`єкт владних повноважень в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області діяв не у спосіб визначений законами та Конституцією України. Тому, податкові повідомлення-рішення форми «Р» № 003936/0701 від 05.05.2023р.; форми «В1» № 003935/0701 від 05.05.2023р. та форми «В4» № 003937/0701 від 05.05.2023р. слід визнати протиправними та скасувати.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 січня 2024 року у справі № 300/5023/23 без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська судді О. І. Довга Р. М. Шавель Повне судове рішення складено 07.06.2024р

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.05.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119627590
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них бюджетного відшкодування з податку на додану вартість