Рішення
від 06.06.2024 по справі 442/3169/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/3169/24

Провадження №2/442/890/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого - судді Крамара О.В. розглянувши в приміщенні суду в м. Дрогобичі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом кредитної спілки «Бойківщина» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и в :

18.04.2024, позивач кредитна спілка «Бойківщина» звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про солідарне стягнення заборгованості у сумі 50167 грн. 64 коп. та судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 19 травня 2020 року до Кредитної спілки «Бойківщина» звернулася відповідач ОСОБА_1 із заявою про надання кредиту. Цього ж дня кредитний комітет прийняв рішення про надання кредиту члену кредитної спілки - відповідачу ОСОБА_1 та було укладено кредитний договір № 50. Згідно договору ОСОБА_1 надано грошові кошти в кредит у сумі 51100.00 грн. строком на 36 місяців з 19 травня 2020 року по 19 травня 2023 року під 0,1315 % за кожен календарний день від суми залишку кредиту з наступного дня після надання кредиту.

У забезпечення своєчасного виконання відповідачем ОСОБА_1 умов кредитного договору було прийнято: поруку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , згідно договорів поруки № 50 та №50/1 відповідно, від 19 травня 2020 року. Згідно п. 1.1. Договорів поруки поручитель зобов`язується відповідати перед Кредитною спілкою «Бойківська» по зобов`язаннях відповідача ОСОБА_1 , що виникли за кредитним Договором, укладеним між Кредитною спілкою «Бойківська» та відповідачем ОСОБА_1 ..

Відповідно до п.2.2. Договорів поруки, поручителі та позичальник несуть солідарну відповідальність перед кредитором за повернення кредиту, сплату процентів за користування ним, а також за відшкодування збитків завданих кредитору невиконанням (неналежним виконанням) позичальником умов кредитного договору №50 від 19 травня 2020 року.

У зв`язку з порушенням умов Договору щодо несвоєчасного погашення кредиту, згідно з графіком, позивачем неодноразово в усному порядку проводились нагадування відповідачам про потребу в погашенні кредиту, а також направлено лист-претензію № 58 від 01 березня 2024 року про сплату боргу. Проте відповідачі свої зобов`язання не виконали та станом на 04 квітня 2024 року заборгованість по Кредитному договору становить 50167 грн. 64 коп., у тому числі: заборгованість по тілу кредиту 44229,92 грн; заборгованість по процентах за користування кредитом 5937,72 грн. Оскільки відповідачі порушили зобов`язання з повернення суми кредиту, то позивач просить позов задовольнити, стягнути на його користь вказану заборгованість, а також судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3028,00 грн.

Ухвалою від 18.04.2024 в зазначеній справі відкрито провадження та постановлено розглядати дану справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін на 06.06.2024. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подачі відзиву на позовну заяву. Також позивачу встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

24.04.2024 року відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали поштову кореспонденцію, що підтверджується поштовим відправленням.

Як вбачається з повернутої кореспонденції, яка направлялась на адресу відповідача ОСОБА_3 , така нею не отримувалась. Відправлення повернуто за зворотньою адресою, причина повернення: "адресат відсутній за вказаною адресою".

Пунктом 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України визначено, що судова повістка фізичній особі направляється за адресою її місця проживання чи перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Відтак, суд приходить до висновку про належне вжиття всіх заходів щодо повідомлення відповідачів про розгляд даної справи, а тому суд, у відповідності до вимог п. 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України вважає відповідачів належним чином повідомленими про дату, час, місце та порядок судового розгляду зазначеної справи.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідачами ні відзиву, ні клопотання про розгляд справи за участю сторін суду не надано.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст.ст.12, 81 ЦПК України).

Згідно з ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Згідно з ст.1050 та ч.1 ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а громадянин зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У відповідності до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Зобов`язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору і в установлений договором строк (ст.ст.526, 530 ЦК України). За умовами ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Між сторонами виник спір з приводу повернення грошових коштів, отриманих в кредит, та відповідальності за неналежне виконання зобов`язань позичальником.

Судом встановлено, що 19 травня 2020 року між Кредитною спілкою «Бойківщина» та відповідачем ОСОБА_1 укладено договір про споживчий кредит № 50 (відновлювальна кредитна лінія). Згідно договору ОСОБА_1 надано грошові кошти в кредит у сумі 51100,00 грн. строком на 36 місяців з 19 травня 2020 року по 19 травня 2023 року під 0,1315 % за кожен календарний день від суми залишку кредиту з наступного дня після надання кредиту.

Крім того, для забезпечення своєчасного виконання відповідачем ОСОБА_1 умов вказаного договору було укладено договори поруки № 50 від 19 травня 2020 року з відповідачем ОСОБА_2 , та №50/1 від 19 травня 2020 року з відповідачем ОСОБА_3 ..

Згідно з умовами договору про споживчий кредит, відповідач ОСОБА_1 зобов`язалась погашати заборгованість за кредитом та відсотками за його використання, згідно з графіком платежів (п.5.1 кредитного договору).

Судом встановлено, що Кредитна спілка «Бойківщина» умови укладеного договору виконала, надавши відповідачу ОСОБА_1 можливість розпоряджатися кредитними коштами у розмірі, встановленому Договором.

Із матеріалів справи вбачається, що в порушення умов вказаного договору, ОСОБА_1 свої зобов`язання належним чином не виконала, допустила прострочення повернення кредиту із його складовими частинами, внаслідок чого позивачем станом на 04 квітня 2024 року нарахована заборгованість за кредитним договором № 50 на загальну суму 50167 грн. 64 коп., у тому числі: заборгованість по тілу кредиту 44229,924 грн; заборгованість за процентами за користування кредитом 5937,72 грн.

У зв`язку з порушенням умов Договору щодо несвоєчасного погашення кредиту, згідно з графіком, позивач неодноразово в усному порядку проводились нагадування відповідачам про потребу у погашенні кредиту, а також направлялися вимоги про сплату заборгованості: зокрема, лист-претензію № 58 від 01 березня 2024 року про сплату боргу.

Суд враховує також, що відповідачі, які повідомлені про розгляд даної справи, відзиву до суду не подали, не спростували розрахунків позивача щодо заборгованості за тілом кредиту та за відсотками, які передбачені у підписаних ними договорах, що було їхнім процесуальним обов`язком відповідно до вимог статей 12, 81 ЦПК України.

Відповідно до ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Абзацом 3 ч. 1 ст. 21 цього Закону передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі.

Відповідно до ст. 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Відповідно до ст.599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Згідно з ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строки, встановлені договорами.

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ч.1 ст.625 ЦК України).

На підставі наведеного суд приходить до переконання, що вимоги КС «Бойківщина» є підставними та підлягають до задоволення.

На підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь КС «Бойківщина» необхідно стягнути судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн. (по 1009,33 грн з кожного відповідача), що були сплачені позивачем при зверненні з вказаним позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 89, 141, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

Позов задоволити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь Кредитної спілки «Бойківщина» заборгованість за договором про споживчий кредит № 50 (відновлювальна кредитна лінія) від 19 травня 2020 року в розмірі 50167 гривень 64 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь Кредитної спілки «Бойківщина» сплачений судовий збір у розмірі по 1009 гривень 33 копійки.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 06.06.2024.

Суддя О.В. Крамар

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119633353
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —442/3169/24

Рішення від 06.06.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Крамар О. В.

Ухвала від 18.04.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Крамар О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні