Рішення
від 23.04.2024 по справі 208/9665/23
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА 

справа № 208/9665/23

№ провадження 2/208/365/24

РІШЕННЯ

Іменем України

23 квітня 2024 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання Грищенко О.Л.,

Учасники справи

позивач ОСОБА_1 ,

відповідач Територіальна громада в особі Кам`янської міської ради,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дербіна Регіна Євгенівна, Житлово-будівельний кооператив № 13 «Дружба»,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Кам`янської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дербіна Регіна Євгенівна, Житлово-будівельний кооператив № 13 «Дружба» про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Територіальної громади в особі Кам`янської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дербіна Регіна Євгенівна, Житлово-будівельний кооператив № 13 «Дружба» про визнання права власності в порядку спадкування за законом.

У своєму позові позивач просить суд визнати за нею, ОСОБА_1 , право власності на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 40,9 кв.м., житловою площею 26,80 кв.м., в порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтуванні позову ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її бабуся ОСОБА_2 , після її смерті залишилось спадкове майно, а саме квартира АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 в свою чергу успадкувала вказане майно від свого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки на час його смерті була зареєстрована та проживала разом зі своїм чоловіком у вищезазначеній квартирі.

Крім неї, ніхто зі спадкоємців першої черги в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини не звертався та на час смерті ОСОБА_3 із ним не проживав, а відтак спадщину не прийняв.

За життя ОСОБА_3 був членом ЖБК №13 «Дружба», одержав квартиру АДРЕСА_1 та пайовий внесок за цю квартиру сплатив повністю в 1981 році, проте не оформив свідоцтво про право власності на квартиру.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_2 , через відсутність будь-яких документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно ні на ім`я ОСОБА_3 , ні на ім`я ОСОБА_2 .

Отже, ОСОБА_1 зазначає, що вимушена звернутись до суду із даним позовом про визнання права власності на спірну квартиру у порядку спадкування за законом, оскільки за життя її дід ОСОБА_3 правовстановлюючі документи не оформив, а вона як спадкоємець не має іншої юридичної можливості для оформлення свого права власності на спірну квартиру.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник не з`явились, представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю, позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені у позовній заяві.

В судове засідання представник відповідача Територіальної громади в особі Кам`янської міської ради не з`явився, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дербіна Регіна Євгенівна не з`явилась, повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

В судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Житлово-будівельного кооперативу № 13 «Дружба» не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, проти вимог позивача не заперечує.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

26 жовтня 2023 року ухвалою суду відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.

18 грудня 2023 року ухвалою суду клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено. Витребувано від Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дербіної Регіни Євгенівни належним чином завірену копію спадкової справи, заведену після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

17 січня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті.

Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані суду докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про одруження, ОСОБА_3 уклав шлюб з ОСОБА_4 1 серпня 1970 року, актовий запис №952 (а.с.13).

Відповідно до довідки Житлово-Будівельного Кооперативу №13 «Дружба» від 23.05.2019 року, вбачається, що ОСОБА_3 був членом ЖБК № 13 «Дружба», створення якого затверджено рішенням виконкому Дніпродзержинської РНД від 11.02.1971р. №87; одержав 2-х кімнатну квартиру АДРЕСА_1 ) на першому поверсі, загальною площею 40,94 кв.м., житловою площею 26,21 кв.м., та пайовий внесок за цю квартиру сплатив повністю в 1981 році, в сумі 4055,18 коп. (а.с.23-25).

Однак, відповідно до листа від 28.07.2021 року №05-07/1240, наданого Департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради вбачається, що у період з 1998 по 2012 роки Виконавчим комітетом міської ради не приймалось рішення про оформлення права власності на кооперативну квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , до перейменування АДРЕСА_2 . Оформлення права власності на квартири членам житлово-будівельних кооперативів, які повністю внесли пайові внески, з 2012 року здійснюється державним реєстратором прав на нерухоме майно (а.с.21).

Відповідно до листа Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» вих.№1986 від 30.10.2020 року вбачається, що згідно архівних даних відомості стосовно реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 на підприємстві відсутні (а.с.26).

Рішенням Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 04 вересня 2019 року по справі №208/3650/19 заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа Заводський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області про визнання фізичної особи померлою, задоволено. Оголошено громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, померлим (а.с.14-16).

Відповідно до свідоцтва про смерть (запис поновлено) серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , актовий запис №06 (а.с.17).

Із довідки Житлово-будівельного кооперативу №13 «Дружба» про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб вбачається, що ОСОБА_3 проживав за адресою: АДРЕСА_3 до моменту смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 . Разом з ним були зареєстровані дружина ОСОБА_2 , та онука ОСОБА_1 (а.с.22).

Відповідно дост.1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже, ОСОБА_2 прийняла спадщину шляхом постійного проживання разом із ОСОБА_3 , однак не отримала свідоцтво про право на спадщину, що також підтверджується копією спадкової справи №759/2020, заведеної після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №860 (а.с.18).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 вбачається, що батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , актовий запис №3209 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.11).

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу, ОСОБА_6 після укладення шлюбу з ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 , актовий запис №958, змінила прізвище з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 » (а.с.12).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 вбачається, що батьками ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , актовий запис № 1117, є ОСОБА_7 та ОСОБА_11 (а.с.9).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 , ОСОБА_12 після укладення шлюбу з ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_9 , актовий запис №10, змінила прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_14 » (а.с.10).

Згідно до копії спадкової справи № 47/2022 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведеної 12 грудня 2022 року, заяву про отримання свідоцтва про право на спадщину подано тільки ОСОБА_11 , яка діє від імені ОСОБА_1 .

В матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_11 , відповідно до якої остання відмовилась від належної їй за законом частки у спадщині після померлої матері ОСОБА_2 на користь онуки померлої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Згідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дербіної Р.Є. від 19 вересня 2023 року, було відмовлено ОСОБА_11 , яка діє від імені ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що не надано документів, що підтверджують право власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 ні на ім`я ОСОБА_3 , ні на ім`я ОСОБА_2 (а.с.19-20).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 1статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1ст. 16 ЦК України).

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема визнання права (п. 1 ч. 2ст. 16 ЦК України).

У відповідності до ч.1ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Відповідно дост.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно із ч.ч. 1, 3ст.15 ЗУ «Про власність» № 697-ХІІ від 07.02.1991, який діяв до вступу в законну силуЦивільного кодексу Українив редакції 2003 року, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває право власності на це майно; громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.

Відповідно до ч.3ст.384 ЦК України, у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 07.02.2014 № 5, суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства.

Згідно п.3.3. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, у разі смерті члена житлово-будівельного, садівницького товариства, якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, але свідоцтво про право власності не отримав, квартира в житлово-будівельному кооперативі та житловий будинок у садівницькому товаристві входять до складу спадщини.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 виплатив пайовий внесок за квартиру за адресою: АДРЕСА_3 у повному обсязі та набув право власності на неї, а ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 шляхом постійного проживання разом із ним.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до частини 1 та 5 статті 1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкодавцеві з часу відкриття спадщини.

В матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_11 , відповідно до якої остання відмовилась від належної їй за законом частки у спадщині після померлої матері ОСОБА_2 на користь онуки померлої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до частини першої, п`ятої, шостої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Встановивши дані обставини та враховуючи, що спадкоємець ОСОБА_1 у встановленому законом порядку прийняла спадщину, але не може отримати свідоцтво право на спадщину за законом на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 , в зв`язку з тим, що не подано документів, що підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає захистові.

За таких обставин, обираючи спосіб захисту порушеного права, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 , після померлої ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, встановивши всі фактичні обставини справи, всебічно дослідивши їх, визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

На підставі ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1523,05 грн..

Враховуючи, що позивач з вимогою про повернення оплаченого судового збору не звертався, судовий збір залишається за позивачем.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 15, 16, 328, 384, 392, 1216-1218, 1223, 1261, 1265, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 4, 76, 77, 80, 81, 89, 141, 247, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Кам`янської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дербіна Регіна Євгенівна, Житлово-будівельний кооператив № 13 «Дружба» про визнання права власності в порядку спадкування за законом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3 ) право власності на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 40,9 кв.м., житловою площею 26,80 кв.м., в порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського Апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Похваліта С. М.

СудЗаводський районний суд м.Дніпродзержинська 
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119635026
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —208/9665/23

Рішення від 23.04.2024

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 17.01.2024

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 26.10.2023

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні