Справа № 128/1679/24
РІШЕННЯ
Іменем України
11 червня 2024 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Бондаренко О.І.
при секретаріЛітневській А.Р.
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Якушинецька сільська рада Вінницького району Вінницької області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 1,7142 га, кадастровий номер 0522482200:01:000:0107, що розташована на території Дашковецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №067541 від 18.10.2012 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 . Заявник ОСОБА_1 , як рідна дочка спадкодавця ОСОБА_2 являється спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом. Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла заявник ОСОБА_1 , так як вона постійно проживала разом із батьком на час відкриття спадщини, що у відповідності до ч.3 ст.1268 ЦК України свідчить про прийняття нею спадщини. Спору з приводу спадкового майна немає. Однак, оформити спадщину в державній нотаріальній конторі в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,7142 га, кадастровий номер 0522482200:01:000:0107, що розташована на території Дашковецької сільської ради Вінницького району, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, заявник не може,по тійпричині,що ОСОБА_1 не подала в шестимісячний строк з дня смерті батька до нотаріальної контри заяву про прийняття спадщини і не була зареєстрована з ним за однією адресою.
За таких обставин встановлення факту постійного проживання зі ОСОБА_2 на час відкриття спадщини необхідний для можливості оформлення на її ім`я спадщини, яка відкрилась після смерті батька.
В судове засідання сторони не з`явилися, надали заяви, якими просять справу слухати в їх відсутність.
Представник заявниці ОСОБА_1 адвокат Білозор О.Л. подав суду заяву, згідно якої вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просить вимоги заяви задоволити та винести рішення по справі, змін та доповнень не має.
Представник заінтересованої особи Якушинецької сільської ради в особі ОСОБА_3 також подали суду заяви, згідно якої при вирішенні заяви покладаються на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку сторін, викладену у письмових заявах, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявниці ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 24.09.2013 року (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 1,7142 га, кадастровий номер 0522482200:01:000:0107, що розташована на території Дашковецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №067541 від 18.10.2012 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 (а.с.10).
Заявник ОСОБА_1 , як рідна дочка спадкодавця ОСОБА_2 являється спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом, факт родинних відносин підтверджено (а.с.11, 12,13).
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла заявник ОСОБА_1 , так як вона постійно проживала разом із батьком на час відкриття спадщини, що у відповідності до ч.3 ст.1268 ЦК України свідчить про прийняття останньою спадщини, що підтверджується довідкою Якушинецької сільської ради та актом (а.с.16, 17).
Оформити спадщину в державній нотаріальній конторі в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,7142 га, кадастровий номер 0522482200:01:000:0107, що розташована на території Дашковецької сільської ради Вінницького району, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, заявник не може,по тійпричині,що ОСОБА_1 не подала в шестимісячний строк з дня смерті батька до нотаріальної контри заяву про прийняття спадщини і не була зареєстрована з ним за однією адресою (а.с.18).
Дані правовідносини регулюються наступними нормативно-правовими положеннями. Статтею 2 ЦПК Українипередбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як визначено в ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідност. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Відповідно до положень ст. 1264 ЦК України, четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Із роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, тощо.
Відповідно до п.23 вказаної Постанови, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформлені спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Також слід зазначити, що у Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних кримінальних справ від 16.05.2013 року за № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначено, що заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в порядку окремого провадження підлягають задоволенню судом, якщо у паспорті спадкоємця відсутня відмітка про місце реєстрації особи».
За змістом ч.2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Оскільки, в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт постійного проживаннязі спадкодавцемне меншеп`яти роківдо дня відкриттяспадщини, асаме,що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , а встановлення його факту має юридичне значення для заявника, то з метою забезпечення реалізації його прав, які підлягають судовому захисту, суд вважає за необхідне встановити факт про який просить заявник.
Таким чином, встановлення факту проживання на час відкриття спадщини зі спадкодавцем породжує для заявника юридичні наслідки, він зможе оформити свої спадкові права. Крім того, встановлення даного факту не пов`язується з наступним вирішенням підвідомчого суду спору про право та чинним законодавством не передбачено порядок іншого (позасудового) його встановлення.
Відповідно дост. 229 ЦПК України, суд під час розгляду справи повинен безпосередньо дослідити докази у справі: ознайомитися з письмовими та електронними доказами, висновками експертів, поясненнями учасників справи, викладеними в заявах по суті, показаннями свідків оглянути речові докази.
З огляду на викладене, виходячи з інтересів особи щодо захисту її права на спадкування, зважаючи на те, що заявник немає іншої можливості, крім в судовому порядку, встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню, оскільки вимога його законна, обґрунтована та доказово підтверджена письмовими доказами, які в свою чергу є послідовними та логічними, а тому не викликають сумніву в їх правдивості.
Встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини надасть змогу першому реалізувати своє право на оформлення спадщини після смерті останньої у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 7ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Також суд вважає за необхідне роз`яснити учасникам справи положення ч.ч. 4, 5ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 4, 11,12, 13,18, 247, 315, 316 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задоволити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників:
Заявник ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа Якушинецька сільська рада Вінницького району Вінницької області, адреса: с. Якушинці, вул. Новоселів,1, Вінницького району Вінницької області.
Повний текст судового рішення виготовлено 11.06.2024.
Суддя Оксана БОНДАРЕНКО
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 12.06.2024 |
Номер документу | 119642774 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Бондаренко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні