ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.06.2024 Справа №905/1758/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Устимової А.М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (ідентифікаційний код 23697280)
до відповідача1 Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ» (ідентифікаційний код 35729623),
відповідача2 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідача 3 ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 )
про солідарне стягнення заборгованості в загальному розмірі 53 665,16 грн
В С Т А Н О В И В:
Стислий зміст і підстави позовних вимог
29.12.2023 шляхом застосування підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (далі - ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК») звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ» (далі - ТОВ «НОВАТОР-СТ»), відповідача 2 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), відповідача 3 ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) про стягнення солідарно з відповідача 1 та відповідача 2, відповідача 1 та відповідача 3 заборгованості в загальному розмірі 53 665,16 грн, з яких заборгованість по комісії поточна - 5000,00 грн, заборгованість по комісії прострочена - 42280,72 грн, заборгованість за несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісії (3% річних) станом на 23.02.2022 включно - 1450,21грн, сума збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляціі? за несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісіі? станом на 23.02.2022 року включно - 4934,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Позичальник і Поручителі належним чином не виконали взяті на себе зобов`язання за кредитним договором №1811/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020 та договорами поруки №1811/2021/СРД-МСБ-П2 та №1811/2021/СРД-МСБ-П1 від 13.10.2020, внаслідок чого утворилась заборгованість по комісії. Крім того, несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісії стало підставою для нарахування 3% річних, індексу інфляції?.
Процедура провадження у справі у господарському суді
Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.12.2023 для розгляду даної справи визначена суддя Устимова А.М.
Ухвалою від 03.01.2024 Господарський суд Донецької області позовну заяву залишив без руху.
На виконання ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки суд має доступ до даних Єдиного державного демографічного реєстру в підсистемі «Електронний суд» та відповідно має можливість отримати дані щодо зареєстрованого місця реєстрації фізичної особи самостійно, останнім 02.01.2024 здійснено запити до Єдиного державного демографічного реєстру.
Ухвалою від 22.01.2024 Господарський суд Донецької області прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №905/1758/23, вирішив справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановив відповідачам строк для подання відзиву на позов та доказів, на яких ґрунтуються їх заперечення протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому цієї ухвали. Попередити відповідачів, що у разі ненадання ними відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст. 242 ГПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відповідно до частин 5 та 7 ст. 6 ГПК України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
За ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.(п.7 ст.42 ГПК України).
З довідки про доставку електронного листа, що сформована у програмі «Діловодство спеціалізованого суду», вбачається - ухвала отримана у електронному кабінеті у підсистемі «Електронний суд» ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» 22.01.2024.
За довідкою з підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ» не має зареєстрованого електронного кабінету.
Згідно даних, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адреса місцезнаходження ТОВ «НОВАТОР-СТ»: 84511, Донецька область, м.Бахмут, вул. Б. Горбатова, буд.39.
За даними Єдиного державного демографічного реєстру станом на 02.01.2024 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджений Наказом № 309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, до території України, що тимчасово окупована Російською Федерацією, з 07.04.2014 відноситься вся територія Донецького району, з 13.12.2023 - м.Бахмут.
Факт тимчасової окупації вказаних міст визнається судом загальновідомим, тому згідно приписів ст. 75 ГПК України не потребує доведення.
Пунктом 21 Перехідних положень ГПК України врегульовано, що особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються Законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції».
За змістом ч.1 ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Відповідачі повідомлені шляхом розміщення на офіційному веб-порталі «Судова влада України» відповідного оголошення про відкриття провадження у справі в порядку, передбаченому ч.5 ст. 122 Господарського процесуального кодексу України.
У Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявна інформація щодо офіційної електронної адреси ТОВ «НОВАТОР-СТ» novator-st@ukr.net. На вказану адресу електронної пошти судом направлена ухвала від 22.01.2024 про відкриття провадження у справі. Згідно довідки про доставку електронного листа, що сформована у програмі «Діловодство спеціалізованого суду», вбачається - ухвала отримана на вказану електронну адресу відповідачем 1 22.01.2024. Також суд намагався передати ТОВ «НОВАТОР-СТ» телефонограму за номером телефону, який вказаний у Реєстрі, однак зв`язок не було встановлено.
Суд також бере до уваги, що відповідачі мали можливість ознайомитись з процесуальними документами у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua), який є відкритим для доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
З огляду на зазначене, суд вважає, що вчинено всі можливі дії з метою повідомлення відповідачів.
За змістом ч. 1 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 2 ст. 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) від сторін до суду не надходило.
Щодо строку розгляду справи суд зазначає таке.
Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об?єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
У зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України № 271/2024 від 06.05.2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України № 3684-IX від 08.05.2024, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Розпорядженням №9-р від 15.04.2022 року «Про організацію роботи та комунікацію між працівниками в Господарському суді Донецької області в умовах воєнного стану», наказом №23 від 15.04.2022 «Про впровадження дистанційної роботи працівникам апарату суду та оголошення простою» запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у відділеному режимі, встановлено дистанційний режим роботи.
Рішенням зборів суддів Господарського суду №2 від 13.06.2022 року з метою оптимізації знаходження працівників та відвідувачів у приміщенні суду, в залежності від об?єктивних обставин, пов?язаних із збройною агресією, у тому числі інтенсивністю бойових дій у місті Харкові подовжено обмежений доступ учасників судового процесу до приміщення суду та запропоновано дистанційне спілкування шляхом електронного та поштового листування, телефонування, участі в судових засіданнях в режимі відеоконференцій, подання документів в електронному вигляді із застосуванням підсистеми «Електронний суд».
Розпорядженням суду №6-р від 25.05.2023 продовжено особливий режим роботи Господарського суду Донецької області в умовах воєнного стану з урахуванням Рішення зборів суддів від 13.06.2022р. №1, а саме: суддям та працівникам апарату суду виконання посадових обов?язків в змішаному режимі (дистанційно в доступному для них місці в межах Україні або в приміщенні суду (за необхідністю та в умовах безпеки), яке дає можливість упродовж робочого часу забезпечувати отримання, оброблення, реєстрацію, відправлення вхідної та вихідної кореспонденції та відправлення правосуддя; зазначено, що приймаючи до уваги наявність загрози життю, здоров?ю учасників судового провадження при перебуванні у приміщенні Господарського суду Донецької області в місті Харкові, учасникам судових засідань рекомендується утриматись від відвідування приміщення суду, свої процесуальні права та обов?язки реалізовувати з використанням альтернативних способів подачі документів та участі в судових засіданнях.
Приймаючи до уваги введення в Україні воєнного стану, наслідком чого стала дистанційна робота суду у віддаленому режимі, суд розглядає спір в межах розумних строків в контексті положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поза межами строків, що визначені процесуальним законом.
Згідно з ч.1,8 ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Позиція учасників процесу
ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що на підставі укладеного між ним та ТОВ «НОВАТОР-СТ» кредитного договору №1811/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020 відкрив Позичальнику відкличну кредитну лінію з лімітом у сумі 1000000,00грн на поповнення обігових коштів на строк з 13.10.2020 по 12.10.2023. Позивачем свої обов`язки за кредитним договором були виконані в повному обсязі 15.10.2020.
З метою забезпечення виконання зобов`язань між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», Позичальником та ОСОБА_1 укладено договір поруки №1811/2021/СРД-МСБ-П1 від 13.10.2020, між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», Позичальником та ОСОБА_2 - договір поруки №1811/2021/СРД-МСБ-П2 від 13.10.2020, згідно яких Поручитель 1, 2 поручаються перед Кредитором за виконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору укладеному між Кредитором та Позичальником.
Всупереч положень п.п.1.4, 3.6, 6.2.3 договору Позичальник не сплатив комісію, внаслідок чого станом на 08.11.2022 заборгованість по комісії поточна склала 5000,00 грн., заборгованість по комісії прострочена - 42280,72 грн. Вказану заборгованість, а також суму нарахованих 3%річних та втрати від інфляції станом на 23.02.2022, які нараховані внаслідок несвоєчасного погашення кредиту, процентів і комісії, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідача1 та відповідача 2, з відповідача 1 та відповідача 3.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст. 11, 15-16, 509, 525, 526, 530, 536, 599, 610-612, 623, 625, 627, 629, 631, 633, 634, 1046-1049, 1050, 1054, 1066, 1069 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст.ст. ст.ст. 173, 174, 193, 216, 217, 220 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 4, 7, 11, 14, 42, 162, 164, 176 ГПК України.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 22.01.2022 відповідачам встановлений строк на подання відзиву на позовну заяву - п`ятнадцять днів з дня вручення вказаної ухвали. Останні попереджені судом, що у разі відсутності відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Згідно ч.9 ст.165, ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідачі під час розгляду справи відзиву суду не надали, ніяким іншим способом своєї правової позиції за заявленим позовом не висловили, доказів на підтвердження поважності причин не можливості вчинення даних дій не надали, тому у порядку ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Виклад обставин справи, встановлених судом
13.10.2020 між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» (Банк) та ТОВ «НОВАТОР-СТ» (Позичальник) підписано кредитний договір 1811/2021/СРД-МСБ-П1, за умовами п.1.1 якого Банк відкриває відновлювану відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 1000000,00 (Один мільйон)гривень 00копійок, а Позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути Кредит у порядку та на умовах, визначених цим Договором. Відновлення ліміту кредитування за окремим рішенням колегіального органу банку. Цільове використання (мета) Кредиту; на поповнення обігових коштів.(п.1.2 договору).
Договір згідно п.9.15 набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до дати повного виконання Сторонами зобов`язань за цим Договором.
У відповідності до п.3.1 кредитні кошти надаються Банком Позичальнику на підставі письмової анкети-заяви/заяви Позичальника в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами, шляхом перерахування з позичкового рахунку НОМЕР_3 , відкритого в АБ «УКРГАЗБАНК». код Банку 320478 на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_4 . відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК», код Банку 320478.
Строк кредитування визначений п.1.3.1 договору, а саме, надання Кредиту здійснюється з « 13» жовтня 2020 року по « 12» жовтня 2023 року (включно).
В преамбулі кредитного договору визначені терміни, що застосовуються в договорі, а саме: фактична заборгованість - розмір грошових зобов`язань Позичальника перед Банком за цим Договором щодо погашення суми Кредиту та заборгованості по сплаті процентів за користування кредитними коштами, комісій, інших платежів та витрат, передбачених цим Договором. Плата за кредит - проценти за користування кредитними коштами та комісії, розмір яких встановлюється Банком та планується Позичальником у порядку та у строки, передбачені цим Договором.
Як визначено п. 1.3.2 договору Позичальник зобов`язаний сплачувати Кредит у строки дії Ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над Лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток І до цього Договору) та у будь - якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по « 13» жовтня 2023 року (включно).
У додатку №1 до кредитного договору №1811/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020 сторонами підписано графік зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії за періодами.
Позичальник зобов`язаний згідно умов п. 1.4 договору сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додатку 2 до цього Договору, (далі за текстом - «Тарифи») та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі, розмір яких визначений п.п. 1.4.1 - 1.4.4.
Згідно п.3.6 кредитного договору Позичальник сплачує комісії Банку. Комісії сплачуються Позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до цього Договору). У разі, якщо Тарифами за видачу Банком відповідної довідки передбачено, що сплата за комісії здійснюється в день видачі Банком такої довідки фактичне надання Банком довідки здійснюється лише після сплати Позичальником зазначеної комісії. У разі якщо останній день для сплати комісій припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
За умовами п.6.2.3 останнього Позичальник взяв на себе зобов`язання своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому цим Договором, сплачувати Плату за Кредит, а також суми передбачених цим Договором штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтвердженні та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цього Договору.
Додатком № 2 до кредитного договору №1811/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020, що підписано сторонами, встановлено, що за надання кредитних коштів / управління кредитними коштами Позичальник сплачує комісію за управління кредитними коштами 0,5% від загального ліміту кредитної лінії, визначеної в п. 1.1. кредитного договору (мінімум 100,00 грн.), без ПДВ. Встановлено наступний порядок нарахування комісії: нарахування здійснюється щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця або в день достроково розірвання договору або в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення. Порядок сплати комісії Позичальником: сплата здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа, місяця наступного за місяцем нарахування, а також в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день достроково розірвання кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення, на рахунок № НОМЕР_5 відкритий в Банку.
Згідно п.7.5.1 договору у випадку неповернення в строк Кредиту при настанні Події припинення, вся заборгованість Позичальника щодо погашення суми Кредиту вважається простроченою і Позичальник зобов`язаний сплатити на користь Банку проценти від суми простроченої заборгованості Позичальника щодо погашення суми Кредиту, які у відповідності до ч.2. ст.625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у процентах та дорівнюють 18,0 (вісімнадцять цілих нуль десятих) % річних розрахованих від суми простроченої заборгованості Позичальника щодо погашення суми Кредиту за весь період прострочення.
Сторони визначили, що днем настання Події припинення і днем визнання заборгованості Позичальника щодо погашення суми Кредиту простроченою є: закінчення строку кредитування - наступний календарний день після кінцевої дати строку кредитування визначеної в п. 1.3. цього Договору; пред`явлення Банком вимоги про дострокове повернення Кредиту дата зазначена в такому письмовому повідомленні Банку;
звернення Банку з позовом про дострокове стягнення кредиту, у тому числі, шляхом звернення стягнення на заставлене майно - наступний календарний день за днем поштового відправлення позовної заяви Банку до відповідача(-чів) (п.7.5.2 договору).
Крім того, Позичальник у п.6.2.9 останнього зобов`язався у строк не більше 5 (п`яти) банківських днів після настання нижченаведеного факту повідомити Банк про: - зміну власних реквізитів (поштової адреси, місцезнаходження юридичної особи / органу управління юридичної особи / іншого органу або юридичної особи, які мають право діяти від імені юридичної особи, номерів телефонів тощо), зміни в особовому складі керівництва Позичальника;
13.10.2020 між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», Позичальником та ОСОБА_1 (Поручитель) укладено договір поруки №1811/2021/СРД-МСБ-П1.
13.10.2020 між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», Позичальником та ОСОБА_2 (Поручитель) договір поруки №1811/2021/СРД-МСБ-П2.
Суд вважає за доцільне навести зміст їх умов один раз, оскільки вони є ідентичними.
Згідно з п.1.1 договорів поруки Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по кредитному договорі №Ш1/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020 року, а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, (далі по тексту - кредитний договір), укладеному Кредитором з Позичальником, згідно якого Позичальник зобов`язаний у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше 12.10.2023року:
- повернути кредит у розмірі 1000 000,00 (Один мільйон) гривень 00 копійок;
- сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 13,0 (тринадцять цілих нуль десятих) % річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), у розмірі базової процентної ставки збільшеної на 5,0 (п`ять цілих нуль десятих) процентних пункти, при настанні умов, передбачених п. 1.4.3. кредитного договору, сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування у розмірі підвищеної процентної ставки згідно з умовами п. 1.4.3. кредитного договору;
- комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами;
- відшкодувати Кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання Позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором.
У разі зміни умов Кредитного договору, зокрема, але не виключно: у разі підвищення розміру процентів за користування кредитними коштами; відстрочення виконання зобов`язання, що призвело до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування кредитними коштами; встановлення (збільшення розміру) неустойки; встановлення нових умов щодо порядку зміни процентної ставки за користування кредитними коштами в сторону збільшення; розширення змісту основного зобов`язання щодо дострокового повернення кредиту та плати за користування ним. Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по Кредитному договору в обсязі, що встановлюється після внесених таких змін.
Поручитель несе солідарну відповідальність з Позичальником перед Кредитором за виконання зобов`язань по кредитному договору(п.1.2 договорів поруки).
Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і Позичальник(п.1.3 договорів поруки).
Згідно п.2.1 договорів поруки у випадку невиконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору Кредитор звертається з письмовою вимогою про виконання зобов`язань по кредитному договору до Позичальника та Поручителя.
Відповідно п. 2.2 договорів поруки Поручитель зобов`язаний не пізніше 2-х банківських днів з дати отримання письмової вимоги Кредитора, перерахувати суму заборгованості Позичальника за кредитним договором на рахунок(ки), номера якого(их) зазначається(ються) в письмовій вимозі Кредитора.
За умовами п. 5.1 договорів поруки договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по « 12» жовтня 2033 року.
Крім того, згідно п.6.5 останніх, у випадку зміни адреси або банківських реквізитів, Сторони зобов`язуються в 3-денний строк інформувати про це один одного в письмовій формі.
Прийняті на себе зобов`язання ПАТ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК «УКРГАЗБАНК» виконав, що підтверджується банківськими виписками з поточного рахунку ТОВ «НОВАТОР-СТ» за період з 13.10.2020 по 08.11.2022.
Станом на 08.11.2022 у Позичальника відсутня заборгованість за тілом кредиту та процентами за користування кредитними коштами, однак за розрахунком Кредитора щодо основної заборгованості мали місце періоди прострочення виконання зобов`язання з повернення грошових коштів у період з 16.09.2021 по 26.09.2021 на суму 191 533,39грн, у період з 18.10.2021 по 12.12.2021 на суму 248 357,76 грн; щодо сплати процентів : у період з 16.12.2020 по 20.12.2020 на суму 10 761,26грн, з 16.03.2021 по 15.04.2021 на суму 10091,02грн, з 16.04.2021 по 29.04.2021 на суму 21 263,22 грн, з 16.09.2021 по 26.09.2021 на суму 6 028,13грн, з 18.10.2021 по 28.10.2021 на суму 4 504,25грн, з 29.10.2021 по 15.11.2021 на суму 5 759,84грн, з 16.11.2021 по 29.11.2021 на суму 7 284,48грн, з 30.11.2021 по 30.11.2021 на суму 2 690,54грн, з 01.12.2021 по 12.12.2021 на суму 2 414,27грн, з 31.12.2021 по 03.01.2022 на суму 1 076,22грн.
Одночасно станом на 08.11.2022 Позичальником зобов`язання щодо оплати комісії виконані частково, за розрахунком Кредитора наявна заборгованість зі сплати комісії в сумі 47280,72грн (поточка комісія - 5000,00 грн, заборгованість по комісії прострочена - 42280,72 грн). Крім того, Кредитор вказує, що мали місце періоди прострочення виконання зобов`язання з оплати комісії за період з 16.12.2020 по 16.12.2020 на суму 5 000,00грн, з 17.12.2020 по 20.12.2020 на суму 4 893,46 грн, з 16.03.2021 по 16.03.2021 на суму 5 000,00грн, з 17.03.2021 по 15.04.2021 на суму 3 808,17грн, з 16.04.2021 по 29.04.2021 на суму 8 808,17грн, з 16.09.2021 по 16.09.2021 на суму 5 000,00грн, з 17.09.2021 по 26.09.2021 на суму 3 357,76грн, з 18.10.2021 по 18.10.2021 на суму 5 000,00грн, з 19.10.2021 по 15.11.2021 на суму 4 907,25грн, з 16.11.2021 по 29.11.2021 на суму 9 907,25грн, з 16.0./2022 по 16.02.2022 на суму 5 000,00грн, з 17.02.2022 по 23.02.2022 на суму 2 280,72грн.
Предмет позовних вимог - стягнення заборгованості зі сплати комісії та нарахованих 3% річних, інфляційних втрат, за періоди коли, за ствердженням позивача, мало місце порушення грошового зобов`язання з оплати тіла кредиту, процентів та комісії.
Правова оцінка аргументів учасників справи та мотиви рішення суду
Перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, поданих запереченнях і поясненнях сторін, дослідивши надані в порядку статті 74 Господарського процесуального кодексу України письмові докази в їх сукупності та взаємозв`язку, господарський суд, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам у справі, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог зважаючи на таке.
За своєю правовою природою судове рішення є засобом захисту прав або інтересів фізичних та юридичних осіб.
Приписами статті 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Реалізуючи встановлене статтею 55 Конституції України та статтею 4 Господарського процесуального кодексу України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи законний інтерес. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи. Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною.
Виходячи з наведених обставин, надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд визнає, що між Сторонами виникли зобов`язальні правовідносини на підставі укладеного Кредитного договору №1811/2021/СРД-МСБ від 13.10.2020, який за своїм змістом та правовою природою є кредитним договором.
За приписами частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфу 1 («Позика») цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору ( частина друга статті 1054 ЦК України).
Тим самим у межах кредитного договору позичальник отримує позичені кошти у своє тимчасове користування на умовах повернення, платності і строковості.
Згідно з частиною першою статті 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахуванням грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок ( частина третя статті 1049 ЦК України).
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності правових підстав для стягнення Банком з ТОВ «НОВАТОР-СТ» солідарно з кожним Поручителем: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 простроченої та поточної заборгованості по комісії, заборгованості за несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісії (3% річних), суми збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісії , що розраховані станом на 23.02.2022.
Що стосується обставин наявності заборгованості за вимогами позивача суд зазначає наступне.
Приписами частини першої статті 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Під виконанням сторонами зобов`язання слід розуміти здійснення ними дій щодо реалізації прав і обов`язків, що випливають із зобов`язання, передбаченого договором.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Відповідно з частиною першою статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Положеннями статей 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків у відповідності до частини другої статті 11 ЦК України є, зокрема, договори та інші правочини.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 202 ЦК України).
Частиною першою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків
Згідно з частиною першою статті 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша статті 628 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 1.3.2. кредитного договору Позичальник зобов`язаний сплачувати Кредит у строки дії Ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над Лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток І до цього Договору) та у будь - якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по « 13» жовтня 2023 року (включно).
Терміни, що застосовуються в договорі, визначені у преамбулі кредитного договору, а саме: фактична заборгованість - розмір грошових зобов`язань Позичальника перед Банком за цим Договором щодо погашення суми Кредиту та заборгованості по сплаті процентів за користування кредитними коштами, комісій, інших платежів та витрат, передбачених цим Договором. Плата за кредит - проценти за користування кредитними коштами та комісії, розмір яких встановлюється Банком та планується Позичальником у порядку та у строки, передбачені цим Договором.
За правилами, встановленими в пункті 3.2. договору, погашення кредиту Позичальник здійснює на рахунок № НОМЕР_5 в АБ «УКРГАЗБАНК», код Банку 320478, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до цього Договору. Якщо останній день для сплати чергового платежу по Кредиту припадає на вихідний або святковий день, то сплата чергового платежу по Кредиту здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. У разі ненадходження платежів від Позичальника у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. н. 3.10-3.11 цього Договору.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього Договору, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в п.п.1.4.1 цього Договору. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360». виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання Кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий Кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання цього Договору, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п.1.3. цього Договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення Кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені в п.7.5.2. цього Договору (пункт 3.3. договору).
У пункті 3.4. договору визначено, що проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування Кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п.1.3 цього Договору, або в день зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання цього Договору на рахунок № НОМЕР_6 , відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК», код Банку 320478. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п.3.7. цього Договору. Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк, передбачений цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки, зазначеної у п.1.4.2. цього Договору, до дати погашення простроченої заборгованості по Кредиту, або настання Події припинення визначеної в п. 7.5.2. цього Договору. У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п.п.3.10-3.11. цього Договору.
Обов`язки Позичальника визначені в розділі VІ кредитного договору, за змістом якого Позичальник зобов`язується: 6.2.2. Своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені в п.1.3. цього Договору, повернути отриману суму Кредиту (отримані в межах кредитної лінії суми Кредиту); 6.2.3. Своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому цим Договором, сплачувати Плату за Кредит, а також суми передбачених цим Договором штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтвердженні та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цього Договору.
Згідно п.7.5.1. договору у випадку неповернення в строк Кредиту при настанні Події припинення, вся заборгованість Позичальника щодо погашення суми Кредиту вважається простроченою і Позичальник зобов`язаний сплатити на користь Банку проценти від суми простроченої заборгованості Позичальника щодо погашення суми Кредиту, які у відповідності до ч.2. ст.625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у процентах та дорівнюють 18,0 (вісімнадцять цілих нуль десятих) % річних розрахованих від суми простроченої заборгованості Позичальника щодо погашення суми Кредиту за весь період прострочення.
За змістом пункту 1.4 договору Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додатку 2 до цього Договору, (далі за текстом - «Тарифи») та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі: 1.4.1. За користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3 цього Договору з врахуванням встановленого Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі Базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 13,0 (тринадцять цілих нуль десятих) % річних. 1.4.2. За користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п.1.3 цього Договору, у т.ч. у строки визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором. Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 1.4.1. Договору збільшеного на 5,0 (п`ять цілих нуль десятих) % річних).
Додатком № 2 до кредитного договору №1811/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020, що підписано сторонами, встановлено, що за надання кредитних коштів / управління кредитними коштами Позичальник сплачує комісію за управління кредитними коштами 0,5% від загального ліміту кредитної лінії, визначеної в п. 1.1. кредитного договору (мінімум 100,00 грн.), без ПДВ. Встановлено наступний порядок нарахування комісії: нарахування здійснюється щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця або в день достроково розірвання договору або в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення. Порядок сплати комісії Позичальником: сплата здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа, місяця наступного за місяцем нарахування, а також в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день достроково розірвання кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення, на рахунок № НОМЕР_5 відкритий в Банку.
Відповідно до пункту 3.6. договору Позичальник сплачує комісії Банку. Комісії сплачуються Позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до цього Договору). У разі, якщо Тарифами за видачу Банком відповідної довідки передбачено, що сплата за комісії здійснюється в день видачі Банком такої довідки фактичне надання Банком довідки здійснюється лише після сплати Позичальником зазначеної комісії. У разі якщо останній день для сплати комісій припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
Розмір щомісячної комісії встановлено в пункті 1.1. Тарифів, що наведені в Додатку 2 до кредитного договору та є його невід`ємною частиною, за розрахунком суду, 5000 грн щомісяця (0,5% від загального ліміту кредитної лінії, що складає 1000000,00грн).
На підтвердження факту неналежного виконання ТОВ «НОВАТОР-СТ» своїх зобов`язань за кредитним договором, а саме, несвоєчасного здійснення платежів за тілом кредиту, процентів, оплати комісії частково позивач надав відповідні документи первинного бухгалтерського обліку - виписки з банківського рахунку, які відповідно до ст.ст. 1, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» є належними та допустимими доказами у справі.
Суд дійшов висновку, що при виконанні даного кредитного договору ТОВ «НОВАТОР-СТ» як Позичальником були допущені порушення його умов щодо здійснення оплати комісії в сумі 47280,72грн, зобов`язання з оплати якої до закінчення терміну дії договору передбачено пунктами 1.3.2., 1.4 кредитного договору та додатком №2 до останнього.
Дослідивши представлені позивачем докази, перевіривши їх, суд визнає, що зроблений Кредитором розрахунок суми заборгованості з комісії є повним, узгоджується з умовами кредитного договору.
Правовідносини Сторін, що не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України (пункт 9.1. договору).
Загальні правила відповідальності за порушення грошового зобов`язання визначені нормою статті 625 ЦК України, відповідно до якої боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Господарський суд зазначає, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення відсотків річних та інфляційних втрат є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.
Вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції та 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу (постанова Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №905/600/18).
Відтак для належного виконання зобов`язання Боржнику необхідно було дотримувати визначені у договорі строки, зокрема, щодо сплати щомісячних платежів за кредитом, процентів за користування кредитними коштами, комісії, а прострочення виконання зобов`язання є його порушенням, тому, оскільки воно має місце у певні періоди, що визначені позивачем у розрахунках, застосування до спірних правовідносинах положень статті 625 ЦК України правомірне.
З огляду на вимоги ст. 79, 86 ГПК України господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру заборгованості.
Перевіривши за допомогою програми «Калькулятор підрахунку штрафів» Інформаційно-правові системи ЛІГА:ЗАКОН здійснений позивачем внаслідок несвоєчасного виконання грошового зобов`язання розрахунок 3% річних за тілом кредиту у період з 16.09.2021 по 26.09.2021 на суму 191 533,39грн, у період з 18.10.2021 по 12.12.2021 на суму 248 357,76 грн; за процентами : у період з 16.12.2020 по 20.12.2020 на суму 10 761,26грн, з 16.03.2021 по 15.04.2021 на суму 10091,02грн, з 16.04.2021 по 29.04.2021 на суму 21 263,22 грн, з 16.09.2021 по 26.09.2021 на суму 6 028,13грн, з 18.10.2021 по 28.10.2021 на суму 4 504,25грн, з 29.10.2021 по 15.11.2021 на суму 5 759,84грн, з 16.11.2021 по 29.11.2021 на суму 7 284,48грн, з 30.11.2021 по 30.11.2021 на суму 2 690,54грн, з 01.12.2021 по 12.12.2021 на суму 2 414,27грн, з 31.12.2021 по 03.01.2022 на суму 1 076,22грн; з оплати комісії: за період з 16.12.2020 по 16.12.2020 на суму 5000,00грн, з 17.12.2020 по 20.12.2020 на суму 4 893,46 грн, з 16.03.2021 по 16.03.2021 на суму 5 000,00грн, з 17.03.2021 по 15.04.2021 на суму 3 808,17грн, з 16.04.2021 по 29.04.2021 на суму 8 808,17грн, з 16.09.2021 по 16.09.2021 на суму 5 000,00грн, з 17.09.2021 по 26.09.2021 на суму 3 357,76грн, з 18.10.2021 по 18.10.2021 на суму 5 000,00грн, з 19.10.2021 по 15.11.2021 на суму 4 907,25грн, з 16.11.2021 по 29.11.2021 на суму 9 907,25грн, з 16.0./2022 по 16.02.2022 на суму 5 000,00грн, з 17.02.2022 по 23.02.2022 на суму 2 280,72грн, суд визнає його арифметично та методологічно вірним. Позовні вимоги в цій частині задовольняються у повному обсязі в сукупній сумі 1450,21грн.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. (п.п.3.2 п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань»).
Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат, суд встановив, що останній здійснено позивачем методологічно невірно, оскільки період нарахування визначений у календарних датах. Періоди співпадають з періодами нарахування 3% річних, які вказані вище.
Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ухвалена постанова від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19, згідно п.26 якої визначено методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних. Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не вбачає необхідності відступу від такого способу розрахунку інфляційних збитків у порядку статті 625 ЦК України, оскільки він не суперечить зазначеній нормі права та законодавству, яке застосовується при розрахунку інфляційних збитків.
З огляду на наведене, суд, базуючись на вказаній методології, здійснив перерахування суми інфляційних втрат, виходячи з місяця як бази нарахування, з урахуванням періодів заборгованості, та дійшов висновку, що позивач мав право на нарахування суми інфляційних втрат відносно прострочки виконання грошового зобов`язання з оплати тіла кредиту за листопад 2021 на суму 248 357,76грн; за процентами за березень-квітень 2021 на суму 10091,02грн, листопад 2021 на суму 5759,84грн, за грудень 2021 на суму 1076,22грн, за комісією за квітень 2021 на суму 3808,17грн, за листопад 2021 на суму 4907,25грн. Сукупно сума нарахованих інфляційних втрат складає 2376,81грн.
Відповідно до частини першої статті 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
Поняття поруки закріплено у статті 553 ЦК України, відповідно до якої за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Отже, порука є спеціальним додатковим заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання. Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника, та кредитором боржника.
Статтею 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Отже, обсяг зобов`язань поручителя визначається як умовами договору поруки, так і умовами основного договору, яким визначено обсяг зобов`язань боржника, забезпечення виконання яких здійснює поручитель.
Положеннями статті 559 ЦК України визначено, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання. У разі зміни зобов`язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшився обсяг відповідальності боржника, такий поручитель несе відповідальність за порушення зобов`язання боржником в обсязі, що існував до такої зміни зобов`язання. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов`язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не погодився забезпечувати виконання зобов`язання іншим боржником у договорі поруки чи при переведенні боргу. Порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя. Для зобов`язань, виконання яких здійснюється частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною зобов`язання, починаючи з дня закінчення строку або настання терміну виконання відповідної частини такого зобов`язання.
З огляду на викладені приписи норми права суд зазначає, що порука є строковим зобов`язанням, і сплив цього строку, встановленого договором чи законом, припиняє суб`єктивне право кредитора. При цьому строк поруки не є строком для захисту порушеного права, а є строком існування зобов`язання поруки.
Згідно пункту 5.1. договорів поруки цей договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по « 12» жовтня 2033 року.
Звернення ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» до суду з позовною заявою про захист порушеного права, в тому числі до Поручителів, мало місце 29.12.2023.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позивач звернувся з позовною заявою про стягнення заборгованості за кредитним договором до Поручителів у межах строку існування поруки за договорами №1811/2021/СРД-МСБ-П1 та №1811/2021/СРД-МСБ-П2.
У пункті 5.2. вказаних договорів зазначено, що порука припиняється у разі: 5.2.1. припинення забезпеченого нею зобов`язання за кредитним договором; 5.2.2. якщо після настання строку виконання зобов`язання Кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване Позичальником або Поручителем.
Доказів, що свідчили б про настання вказаних обставин, суду не надано.
У пункті 2.1. договорів поруки встановлено, що у випадку невиконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору Кредитор звертається з письмовою вимогою про виконання зобов`язань по кредитному договору до Позичальника та Поручителя.
Поручитель зобов`язаний не пізніше 2-х банківських днів з дати отримання письмової вимоги Кредитора, перерахувати суму заборгованості Позичальника за кредитним договором на рахунок(ки), номера якого(их) зазначається(ються) в письмовій вимогі Кредитора (пункт 2.2. договорів поруки).
Докази про виконання Поручителями грошового зобов`язання Позичальника за кредитним договором в матеріалах справи відсутні.
Господарський суд констатує, що у відповідності до наведеного положення позивач реалізував право на пред`явлення письмової вимоги до поручителів на виконання ними солідарного з боржником зобов`язання щодо погашення заборгованості за кредитним договором шляхом подання позову до суду в установленому законом порядку та в межах строку поруки.
Відповідно до статті 8 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України, норми якої мають пряму дію та найвищу юридичну силу, гарантується.
Відповідальність Поручителів перед позивачем є солідарною разом з Позичальником як з боржником за основним зобов`язанням. При цьому Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і Позичальник. Вказане випливає з пунктів 1.2., 1.3. Договорів поруки.
Відповідно до частини першої статті 541 ЦК України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.
Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі (частина друга статті 534 ЦК України).
Частина третя статті 554 ЦК України передбачає, що особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
У Постанові Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 201/13782/14-ц няавний правовий висновок, згідно якого в разі укладення кількох договорів поруки, які забезпечують виконання одного зобов`язання, виникає декілька самостійних зобов`язань, сторони яких (поручителі) перебувають у правовідносинах з одним боржником, проте не пов`язані правовідносинами між собою. У такому разі кожен поручитель відповідає перед кредитором боржника в обсязі та відповідно до умов договору поруки, стороною якого він є. Порука декількох осіб може визначатися як спільна в разі укладення договору поруки кількома поручителями та встановлення умовами договору волевиявлення цих осіб щодо спільного забезпечення зобов`язання. Лише в такому випадку поручителі відповідають перед кредитором солідарно з боржником та солідарно між собою (спільна порука). У разі укладення між поручителями кількох договорів поруки на виконання одного й того самого зобов`язання у них не виникає солідарної відповідальності між собою.
Відповідно до частин першої, другої статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Наведена процесуальна норма зобов`язує суд у кожному конкретному випадку оцінювати наявні докази в їх сукупності, з урахуванням повноти встановлення всіх обставин справи, які необхідні для правильного вирішення спору.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що ТОВ «НОВАТОР-СТ» як Позичальник та ОСОБА_1 і ОСОБА_2 як Поручителі неналежним чином виконали свої зобов`язання за кредитним договором №1811/2020/СРД-МСБ від 13.10.2020, внаслідок чого утворилась заборгованість з оплати комісії в сумі 47280,72грн, 3% річних в сумі 1450,21грн, інфляційних витрат в сумі 2376,81грн, розмір якої належним чином доведений і документально підтверджений, тому в цій частині вимоги позивача є обґрунтованими та наявні правові підстави для стягнення цієї простроченої заборгованості з відповідачів в судовому порядку.
Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням наявні у справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, господарський суд, враховуючи наведені положення цивільного законодавства та визначені процесуальним законом стандарти доказування, дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Розподіл судових витрат
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов?язаних з розглядом справи.
Судовий збір, відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на задоволення позовних вимог частково, судовий збір стягується з відповідача на користь позивача в сумі 2556,09грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76 - 79, 86, 91, 123, 129, 236 - 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» до відповідача1 Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ», відповідача 2 ОСОБА_1 , відповідача 3 ОСОБА_2 про солідарне стягнення з відповідача 1 та відповідача 2, відповідача 1 та відповідача 3 заборгованості в загальному розмірі 53 665,16 грн, з яких заборгованість по комісії поточна - 5000,00 грн, заборгованість по комісії прострочена 42280,72 грн, 3% річних за несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісії 1450,21грн, сума збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції? за несвоєчасне погашення кредиту, процентів і комісіі? 4934,23 грн задовольнити частково.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ» (адреса місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул.Б.Горбатова, буд.39, ідентифікаційний код 35729623), відповідача 2 ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (адреса місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська 1, ідентифікаційний код 23697280) заборгованість з оплати комісії в сумі 47280,72грн, 3% річних в сумі 1450,21грн, інфляційні втрати в сумі 2376,81грн.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ» (адреса місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул.Б.Горбатова, буд.39, ідентифікаційний код 35729623), відповідача 2 ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (адреса місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська 1, ідентифікаційний код 23697280) заборгованість з оплати комісії в сумі 47280,72грн, 3% річних в сумі 1450,21грн, інфляційні втрати в сумі 2376,81грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАТОР-СТ» (адреса місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул.Б.Горбатова, буд.39, ідентифікаційний код 35729623) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (адреса місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська 1, ідентифікаційний код 23697280) судовий збір в сумі 852,03грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (адреса місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська 1, ідентифікаційний код 23697280) судовий збір в сумі 852,03грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (адреса місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська 1, ідентифікаційний код 23697280) судовий збір в сумі 852,03грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду підписано 11.06.2024.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.М. Устимова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 14.06.2024 |
Номер документу | 119646180 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні