Рішення
від 10.06.2024 по справі 913/223/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2024 року м.Харків Справа № 913/223/24

Провадження №8/913/223/24

Суддя Господарського суду Луганської області Іванов А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін справу

за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Газтрім», м. Київ,

до відповідача - Акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт», м. Лисичанськ Луганської області,

про стягнення 371 190 грн. 00 коп.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Газтрім» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт», в якій просило стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 371 190 грн. 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.07.2021 між сторонами було укладено Договір поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021, відповідно до умов якого позивач зобов`язався передати у власність відповідача нафтопродукти: дизельне паливо, паливо для реактивних двигунів, бензини марки А-80, А-92, А-95, газ вуглеводневий скраплений, масла та інше (далі - Товар), а відповідач зобов`язався прийняти Товар та сплатити за нього, відповідно до умов цього Договору.

Як зазначає позивач, він належним чином виконав свої зобов`язання за Договором та поставив Товар відповідачу, що підтверджується відповідними видатковими накладними.

В свою чергу, відповідач зобов`язання за Договором належним чином не виконав та в повному обсязі за Товар не розрахувався, в зв`язку з чим станом на 29.03.2022 його заборгованість складала 1 001 190 грн. 00 коп.

Позивач зауважує, що 29.03.2022 направив відповідачу Претензію №1 від 29.03.2022 із вимогою сплатити наявну заборгованість за Договором в розмірі 1 001 190 грн. 00 коп.

Листом від 30.03.2022 відповідач повідомив про те, що м. Лисичанськ перебуває в зоні активних бойових дій, посадові особи та персонал АТ «Лисичанськнафтопродукт» евакуйовані, а доступ до офісних приміщень, документації та печатки унеможливлено. Проте відповідач не відмовляється від виконання зобов`язань за Договором поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021 та сплатить заборгованість найближчим часом.

Позивач вказує, що 30.03.2022 та 12.04.2022 відповідач частково сплатив заборгованість на загальну суму 630 000 грн. 00 коп., тому станом на дату подання позовної заяви заборгованість складає 371 190 грн. 00 коп.

Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом про стягнення з відповідача суми заборгованості за Договором.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.04.2024 справу №913/223/24 передано на розгляд судді Іванову А.В.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, без виклику сторін.

Запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали надати відзив на позовну заяву з доказами направлення іншій стороні; у разі отримання відповіді на відзив, у п`ятиденний строк з дня її вручення, подати суду обґрунтовані заперечення з доказами направлення іншій стороні; подати контррозрахунок заборгованості в разі незгоди з її розміром, визначеним позивачем, з доказами направлення іншим учасникам справи.

Запропоновано позивачу у разі отримання відзиву на позовну заяву, у п`ятиденний строк з дня його отримання подати суду обґрунтовану відповідь на відзив, з доказами направлення іншій стороні.

Запропоновано відповідачу зареєструватися в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.

Позивачу запропоновано направити позовну заяву з додатками відповідачу на адреси його електронної пошти, наявні в позовних матеріалах: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2

Згідно з ч. 6. ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Однак відповідач в порушення вказаних вимог не зареєстрував свій електронний кабінет в ЄСІТС, тому електронний варіант ухвали від 11.04.2024 про відкриття провадження у справі №913/223/24 було надіслано йому на адресу електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак повернено (не доставлено) з повідомленням про помилку, що підтверджується відповідною довідкою.

При цьому, згідно інформації з даного реєстру місцезнаходженням відповідача є: 93117, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Бахмутська, буд. 61.

Разом з тим, судом враховано, що Лисичанську міську територіальну громаду було включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22.12.2022.

Тому суд був фактично позбавлений можливості після відкриття провадження у справі надіслати відповідачу копію ухвали засобами поштового зв`язку.

Натомість, відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України (з посиланням на вебадресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

З огляду на викладене, на офіційному сайті Господарського суду Луганської області було розміщено повідомлення для відповідача про відкриття провадження у справі №913/223/24.

Відтак, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про відкриття провадження у справі №913/223/24 та її розгляд в умовах воєнного стану.

Проте, відзиву на позовну заяву, будь-яких письмових пояснень, заяв чи клопотань від відповідача не надходило.

Частиною 8 ст. 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01.07.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Газтрім» (далі - Постачальник, позивач) та Акціонерним товариством «Лисичанськнафтопродукт» (далі - Покупець, відповідач) було укладено Договір поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021 (надалі - Договір), за умовами п.п. 1.1.-1.2. якого позивач зобов`язався передати у власність відповідача нафтопродукти: дизельне паливо, паливо для реактивних двигунів, бензини марки А-80, А-92, А-95, газ вуглеводневий скраплений, масла та інше (далі - Товар), а відповідач зобов`язався прийняти Товар та сплатити за нього, відповідно до умов цього Договору. Товар за цим Договором буде постачатися окремим партіями

Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця Товар у відповідності з цим Договором. У разі, якщо постачання здійснюється не умовах передоплати, заявка Покупця на поставку Товару підлягає виконанню Постачальником не раніше оплати Товару Покупцем (п. 2.1.1. Договору).

За приписами п.п. 2.2.1.-2.2.4. Договору Покупець зобов`язується надати Постачальнику заявку на відвантаження Товару за формою узгодженою Сторонами в Додатку №1 до цього Договору, протягом робочого дня, але не пізніше 16:00 годин. Приймати Товар в кількості зазначеній в товаросупровідних документах. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений Постачальником Товар, а також витрати, пов`язані з транспортуванням Товару. Протягом 5 календарних днів з моменту отримання оригіналів первинних бухгалтерських документів підписати їх, скріпити печаткою та направити один підписаний екземпляр Постачальнику.

Товар постачається Покупцю на умовах: FCA, CPT, EXW згідно «Інкотермс-2010» згідно заявки Покупця (п. 3.1. Договору).

Згідно з п. 3.2.1 Договору Постачання за цим Договором здійснюється окремим партіями на підставі даних заявки Покупця. Заявка на постачання надається Покупцем за формою, визначеною в Додатку №1 до цього Договору, в письмовій формі електронною поштою на електронну адресу, вказану в 9.2. Договору.

Фактична кількість поставленого Покупцю Постачальником Товару підтверджується комплексом товарно-транспортних документів (п. 4.2. Договору).

Пунктом 4.4. Договору передбачено, що наявність підписів уповноважених представників Сторін на видаткових та/або товарно-транспортних накладних, актах приймання-передачі Товару, свідчить про те, що всі відомості зазначені в них є вірними, погодженими та прийнятими Сторонами без претензій щодо предмету поставки, кількості, якості, ціни Товару.

Ціна на Товар, що буде постачатися окремим партіями на підставі цього Договору, є договірною та буде визначатися Сторонами на підставі оплачених покупцем рахунків-фактур, згідно заявок Покупця на поставку Товару (п. 5.1. Договору).

За змістом п.п. 5.2-5.3. Договору Покупець здійснює 100% передплату за Товар шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника до моменту поставки Товару згідно рахунку-фактури Постачальника. Постачальник має право відвантажити Покупцю Товар без передплати. Сторони домовилися, що у такому випадку Покупець зобов`язується сплатити за поставлений Товар на підставі Договору протягом 3 банківських днів з дати поставки Товару, визначеної п. 3.4. цього Договору.

В п. 9.1. сторони визначили, що цей Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє по 31 грудня 2021 р., а в частині взаєморозрахунків - до їх повного завершення. Закінчення строку дії Договору не звільняє винну Сторону від відповідальності за його невиконання.

Вказаний Договір підписаний уповноваженим представниками Сторін та скріплений їх печатками без жодних зауважень та застережень.

Як зазначає позивач, він належним чином виконав свої зобов`язання за Договором та поставив Товар відповідачу, що підтверджується відповідними видатковими накладними.

В свою чергу, відповідач зобов`язання за Договором належним чином не виконав та в повному обсязі за Товар не розрахувався, в зв`язку з чим станом на 29.03.2022 його заборгованість складала 1 001 190 грн. 00 коп.

Позивач зауважує, що звертався до відповідача з Претензією №1 від 29.03.2022 із вимогою сплатити наявну заборгованість за Договором в розмірі 1 001 190 грн. 00 коп.

Листом від 30.03.2022 відповідач повідомив про те, що м. Лисичанськ перебуває в зоні активних бойових дій, посадові особи та персонал АТ «Лисичанськнафтопродукт» евакуйовані, а доступ до офісних приміщень, документації та печатки унеможливлено. Проте відповідач не відмовляється від виконання зобов`язань за Договором поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021 та сплатить заборгованість найближчим часом.

Позивач вказує, що 30.03.2022 та 12.04.2022 відповідач частково сплатив заборгованість на загальну суму 630 000 грн. 00 коп., тому станом на дату подання позовної заяви заборгованість складає 371 190 грн. 00 коп.

Оскільки відповідачем обов`язок щодо оплати за поставлений позивачем Товар згідно Договору поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021 в повному обсязі не виконано, останній звернувся з даним позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 371 190 грн. 00 коп.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.

Приписами ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами ст. 193 ГК України.

Положеннями ч. 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 7 ст. 193 ГК України, не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч. 1 ст. 638 ЦК України).

За змістом ст. 627 ЦК України відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За своєю правовою природою договір, який укладено сторонами, є договором поставки.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За змістом ч.ч. 1-3 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що позивач належним чином виконував свої зобов`язання за Договором поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021 та поставляв відповідачу Товар (паливо дизельне) з липня 2021 року по лютий 2022 року згідно видаткових накладних, втому числі і видаткової накладної №1073 від 23.02.2022 на суму 1 001 190 грн. 00 коп.

.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За правилами ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України врегульовано, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Покупець здійснює 100% передплату за Товар шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника до моменту поставки Товару згідно рахунку-фактури Постачальника. Постачальник має право відвантажити Покупцю Товар без передплати. Сторони домовилися, що у такому випадку Покупець зобов`язується сплатити за поставлений Товар на підставі Договору протягом 3 банківських днів з дати поставки Товару, визначеної п. 3.4. цього Договору (п. 5.2.-5.3. Договору).

Проте, відповідач своєчасно та в повному обсязі не сплатив позивачу за поставлений Товар згідно видаткової накладної №1073 від 23.02.2022, а лише частково сплатив 50 000 грн. 00 коп. згідно платіжної інструкції №239 від 30.03.2022 та 580 000 грн. 00 коп. згідно платіжної інструкції №2 від 12.04.2022, а разом 630 000 грн. 00 коп., внаслідок чого у нього утворилась заборгованість в розмірі 371 190 грн. 00 коп.

Доказів оплати відповідачем заборгованості на суму 371 190 грн. 00 коп. матеріали справи не містять.

Приймаючи до уваги те, що відповідач не вчинив необхідних дій, передбачених сторонами у Договорі, та своєчасно не оплатив поставлений позивачем Товар, суд дійшов висновку, що останній прострочив виконання зобов`язання за Договором поставки нафтопродуктів №0648-МО від 01.07.2021.

Відтак, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 371 190 грн. 00 коп. є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

З позовної заяви вбачається, що судовими витратами в даній справі є сума сплаченого судового збору у розмірі 5 567 грн. 85 коп.

Разом з тим, за приписами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, звертаючись до суду з даним позовом за допомогою підсистеми «Електронний суд», позивачем мав бути сплачений судовий збір в розмірі 4 454 грн. 28 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, судовий збір слід покласти на відповідача.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Оскільки позивачем було сплачено суму судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, судовий збір в сумі 1 113 грн. 57 коп. підлягає поверненню в разі звернення до суду із відповідним клопотанням.

Суд звертає увагу відповідача, що згідно із ч. 2 ст. 11 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.

З огляду на те, що м. Лисичанськ Луганської області включено до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022, суд вважає за необхідне розмістити повідомлення для відповідача про ухвалення рішення у даній справі на офіційному вебпорталі судової влади з посиланням на вебадресу такого рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Керуючись ст.ст. 46, 73-74, 76-80, 129, 233, 236-238, 240-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Газтрім» до Акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт» задовольнити повністю.

2. Стягнути з Акціонерного товариства «Лисичанськнафтопродукт» (93117, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Бахмутська, буд. 61, ідентифікаційний код 03484062) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Газтрім» (01010, м. Київ, Хрестовий провулок, б. 2, оф. 402, ідентифікаційний код 42656879) заборгованість в розмірі 371 190 грн. 00 коп. та судові витрати у вигляді судового збору у сумі 4 454 грн. 28 коп.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 ГПК України та у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.

Рішення складено та підписано без його проголошення 10.06.2024.

Суддя А.В. Іванов

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.06.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119647759
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —913/223/24

Рішення від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Іванов А.В.

Ухвала від 11.04.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Іванов А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні