Рішення
від 10.05.2024 по справі 761/8913/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/8913/23

Провадження № 2/761/2129/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Макаренко І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фундуклєєвський» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках, інфляційних витрат та 3 % річних,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив суд стягнути на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фундуклєєвський» з ОСОБА_1 заборгованість по внесках, інфляційні витрати, 3 % річних та судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 .

Позивач є балансоутримувачем зазначеного будинку.

Загальними зборами членів ОСББ «Фундуклєєвський» від 30.06.2015 прийнято рішення про формування коштів ремонтного фонду та про здійснення заходів з утримання житлового комплексу. Вказаним рішенням було затверджено розмір і порядок сплати внесків на утримання житлового комплексу та ремонтного фонду та їх кошторис.

Відповідач має заборгованість по вказаних внесках, що разом з інфляційними витратами та 3 % річних складає 282947,28 грн.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 31.01.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, дійшов до таких висновків.

Будинок АДРЕСА_2 перебуває на балансі ОСББ «Фундуклєєвський», що підтверджується рішенням загальних зборів ОСББ від 25.05.2015 та актом приймання передачі від 25.06.2015.

Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Фундуклєєвський» діє на підставі положень Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх членів об`єднання (ст.10 Закону).

У відповідності до ст.10 Закону (в редакції, яка набрала чинності 01.07.2015 року) рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Право об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також право контролювати своєчасність та повноту сплати таких внесків та платежів встановлено положеннями ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

В свою чергу, приписами ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів

Також Об`єднання, відповідно до ст. 18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та статуту, зобов`язане забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.

25.06.2015 року ОСББ «Фундуклєєвський» прийняв на баланс вказаний будинок, що підтверджується копією акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс.

30.06.2015 року було проведено загальні збори ОСББ «Фундуклєєвський».

Загальні збори рішеннями, які оформлені протоколом вирішили (третє питання порядку денного), утворити ремонтний фонд об`єднання для виконання заходів, пов`язаних із значним витрачанням коштів (пункт 1 третього питання порядку денного).

Крім того, рішенням також затверджено розрахунок внесків до ремонтного фонду об`єднання за яким: розмір ремонтного фонду складається із вартості майна, створеного учасниками простого товариства, і вартості нового майна, яке потрібно створити = 4 051 993,00 долари США та розмір внесків на формування ремонтного фонду у перерахунку на один квадратний метр загальної площі, яка має належати власникам житлових і нежитлових приміщень становить 169 доларів США за 1 кв.м., що у перерахунку на валюту України на день загальних зборів становить 3 718,00 грн. за 1 кв.м. та затверджено вказані розміри обов`язкових внесків до ремонтного фонду. Крім того, вирішено, що сплата внесків до ремонтного фонду здійснюється за офіційним курсом НБУ співвідношення гривні до долару США на момент сплати внесків із розрахунку 169 доларів США за один квадратний метр загальної площі, яка має належати платнику.

Згідно з п.16 протоколу, сплата внесків для формування ремонтного фонду здійснюється платниками рівними частинами впродовж трьох наступних місяців: липень, серпень, вересень 2015 року на рахунок ОСББ «Фундуклєєвський».

Пунктами 7, 8, 9, 21 було вирішено здійснювати заходи з утримання житлового комплексу та визначено суму 6 грн. за 1 кв.м., починаючи з 01 липня 2015 року.

Згідно з п.14, суб`єктами, які зобов`язані сплачувати обов`язкові внески на формування ремонтного фонду і утримання житлового комплексу є особи, які зареєстрували своє право власності на нерухоме майно у житловому комплексі, або особи, які хоч і не зареєстрували своє право власності, проте як інвестори будівництва житлового комплексу чи з інших законних підстав, є власниками майнових прав на нерухоме майно у житловому комплексі або вважають себе власниками таких майнових прав.

06 жовтня 2015 року на загальних зборах співвласників ОСББ «Фундуклєєвський» прийнято рішення (пункт 3 порядку денного) за яким рішення з питання 3 «Про формування ремонтного фонду об`єднання та про розмір внесків на утримання житлового комплексу» порядку денного загальних зборів ОСББ «Фундуклєєвський» від 30 червня 2015 року доповнено пунктом 32. Даним пунктом встановлено, що у разі несвоєчасної та/або неповної сплати внесків для формування ремонтного фонду, внесків на утримання житлового комплексу боржники сплачують на користь об`єднання додаткові внески у розмірі 0,33 (нуль цілих і тридцять три сотих) відсотка від простроченої суми за кожний день прострочення. Крім суми додаткових внесків боржник, який прострочив та/або здійснив неповну сплату внесків, зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Встановлено, що дія абзацу першого пункту 32 поширюється на всю заборгованість зі сплати внесків для формування ремонтного фонду, внесків на утримання житлового комплексу, яка виникне (буде нарахована) станом на 01 листопада 2015 року за неповну та/або несвоєчасну сплату таких внесків за період до 01 листопада 2015 року, а також на всю заборгованість, яка виникне (буде нарахована) за неповну та/або несвоєчасну сплату таких внесків у подальшому (у період після 01 листопада 2015 року).

22 грудня 2015 року на загальних зборах співвласників ОСББ «Фундуклєєвський» прийнято рішення (пункти 3.4 та 3.5) за якими, встановлено, що у 2016 році внески на утримання житлового комплексу становлять 6 грн на один квадратний метр загальної площі, яка належить співвласникам; у 2016 році діє встановлений в 2015 році порядок сплати коштів на утримання житлового комплексу, порядок нарахування додаткових внесків на заборгованість зі сплати внесків до спільних коштів об`єднання (у тому числі внесків на утримання житлового комплексу, внесків на формування коштів Ремонтного фонду, внесків на формування коштів Спеціального фонду для придбання нерухомості та інших обов`язкових внесків і платежів); борг по сплаті внесків до ремонтного фонду сплачується до 01 травня 2016 року рівними частинами щомісяця, розмір кожної з яких визначається як результат поділу суми боргу на кількість місяців до 01 травня 2016 року, згідно з графіком погашення боргу, зазначеним у особистому зобов`язанні боржника зі сплати боргу.

Згідно відомостей Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо об`єкта нерухомого майна ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 (розмір частки у власності нежитлового приміщення становить 1/3).

Згідно з ч. 3 ст. 11, ч. 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язання можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, якими відповідно до ч. 2 ст. 4 ЦК України є, зокрема, закони України.

За змістом статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Зміст положення частини четвертої статті 319 ЦК України про те, що власність зобов`язує, яке має більш загальний характер, фактично розкривається через закріплений у наступній частині цієї статті принцип, що забороняє власникові використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Статтею 322 ЦК України визначено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, законодавством покладено обов`язок своєчасно вносити квартирну плату саме на власників.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, а невикористання власником належної йому квартири не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Так, рішенням загальних зборів ОСББ від 09.11.2015 року та від 22.12.2015 року, було встановлено, що на співвласників, які набули право власності на нерухомість у житловому комплексі по АДРЕСА_2 у повному обсязі поширюються зобов`язання співвласника як власника нерухомості, які виникають із положень рішення загальних зборів від 30.06.2015 року.

При цьому, ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачені права Об`єднання, серед яких останнє має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Отже, питання ремонту, будівництва чи перебудови будинку належить виключно до компетенції позивача у межах повноважень, визначених законом та статутом.

Наданий позивачем розрахунок заборгованості, який відповідачем не оспорений, був перевірений під час розгляду справи.

Враховуючи викладене вимоги про стягнення з відповідача боргу по внесках співвласника квартири АДРЕСА_4 витрат по управлінню будинком за період з 01.07.2018 по 31.01.2023 в сумі 123175,13 грн., інфляційних витрат за цей період в сумі 47251,87 грн., 3% річних за вказаний період в сумі 7547,25 грн.; заборгованості по внеску на поточний ремонт вестибюлів у сумі 2308,16 грн., інфляційні витрати за період з 16.01.2018 по 31.01.2023 в сумі 1344,00 грн., 3% річних за зазначений період в сумі 333,19 грн.; боргу по внеску на формування амортизаційного фонду за період з 01.10.2021 по 31.01.2023 в сумі 1402,40 грн., інфляційних витрат за цей період в сумі 367,08 грн., 3% річних за вказаний період в сумі 24,16 грн.; заборгованості по тепловій енергії за вищезазначені періоди, інфляційні витрати та 3% річних загальною сумою 13353,72 грн., заборгованості відшкодуванню витрат трубопроводу на теплову енергію для потреб централізованого опалення будинку за вищезазначені періоди, інфляційні витрати та 3% річних загальною сумою 4257,88 грн., а також по внесках співвласника 1/3 частини нежитлового приміщення АДРЕСА_5 по внесках витрат по управлінню будинком за період з 01.05.2018 по 31.01.2023 в сумі 45550,45 грн., інфляційних витрат за цей період в сумі 17629,18 грн., 3% річних за вказаний період в сумі 3004,33 грн.; боргу по внеску на формування амортизаційного фонду за період з 01.10.2021 по 31.01.2023 в сумі 656,00 грн., інфляційних витрат за цей період в сумі 171,71 грн., 3% річних за вказаний період в сумі 11,31 грн.; заборгованості відшкодуванню витрат трубопроводу на теплову енергію для потреб централізованого опалення будинку за період з 01.11.2019 по 31.01.2023 в сумі 987,20 грн., інфляційні витрати та 3% річних за вказаний період загальною сумою 404,52 грн.; заборгованості з відшкодування втрат місць загального користування на теплову енергію для потреб централізованого опалення будинку за період з 01.01.2020 по 31.01.2023 в сумі 9469,14 грн., інфляційних витрат за цей період в сумі 3265,60 грн., 3% річних за вказаний період в сумі 433,01 грн. - ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказів, щоб спростовували розмір заборгованості відповідача перед позивачем, суду не надано.

Разом із тим, суд не вбачає правових підстав для задоволення заяви про стягнення судових витрат у вигляді витрат на правову допомогу в сумі 28894,70 грн., враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У той же час інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи положення ст. 137 ЦПК України, судом враховано, що вирішення питання про компенсацію витрат на правничу допомогу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «East/West Alliance Limited» проти України»», зазначив, що оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії» (Bottazzi v. Italy), № 34884/97).

Згідно з п. 47 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» право на правову допомогу гарантовано статтями 8, 59 Конституції України, офіційне тлумачення якого надано Конституційним Судом України (Рішення під 16 листопада 2000 року № 13-рп/2000; Рішення від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009; Рішення від 11 липня 2013 року № 6-рп/2013).

В постанові від 01 жовтня 2002 року по справі № 30/63 Верховний Суд України звернув увагу, що судові витрати за участь адвоката при розгляді справи підлягають сплаті лише в тому випадку, якщо вони сплачені адвокату стороною, котрій такі послуги надавались, та їх сплата підтверджується відповідними фінансовими документами.

Стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Як вбачається з матеріалів справи, стороною позивача на підтвердження понесених витрат надано ордер на надання правничої (правової) допомоги, договір про надання правової допомоги від 06.02.2022, специфікацію від 06.02.2022, акт приймання-передачі наданих послуг від 10.03.2023 та платіжну інструкцію № 1834 від 13.03.2023 про сплату 3780,00 грн. за надання правничої допомоги згідно договору.

При цьому специфікація містить події, які на час її підписання не настали, зокрема, щодо участі в судовому засідання складання заперечень (пояснень) по суті спору та складання апеляційної/касаційної скарг із зазначенням вартості цих дій, тому суд не може врахувати таку специфікацію, на підтвердження виконаних робіт та понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу.

Позивачем надано акт приймання-передачі наданих послуг та платіжну інструкцію № 1834 від 13.03.2023 про сплату 3780,00 грн. за надання правничої допомоги згідно договору. Дані витрати позивача підтверджені належними та допустимими доказами, а тому дана сума судових витрат підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Суду не надано платіжних доручень з відміткою банку або інших банківських документів про сплату витрат у сумі 28894,70 грн., що позбавляє суд перевірити суми витрат, які поніс позивач за надану професійну правову допомогу.

Належних та допустимих доказів, які б давали підстави стверджувати, що на день винесення рішення позивачем понесені (сплачені) витрати на правову допомогу в розмірі 28894,70 грн., суду не надані.

Відповідно до с. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст. 4, 509, 525, 526, 625 ЦК України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст. 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, суд,

вирішив:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фундуклєєвський» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках, інфляційних витрат та 3 % річних- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фундуклєєвський» заборгованість по внесках, інфляційні витрати та 3 % річнихна загальну суму 282947,28 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фундуклєєвський» судовий збір у розмірі 4244,22 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фундуклєєвський» документально підтверджені витрати на правову допомогу в сумі 3780,00 грн., сплачені згідно платіжної інструкції № 1834 від 13.03.2023.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складене 10.05.2024.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.05.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119652325
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —761/8913/23

Рішення від 10.05.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні