Рішення
від 28.05.2024 по справі 905/1732/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

28.05.2024 Справа №905/1732/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

секретар судового засідання Фурсов Я.О.,

розглянувши матеріали справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Збут-Енерго Плюс (61001, м. Харків, пр. Героїв Харкова, буд. 64А; код ЄДРПОУ 43709245)

до відповідача: Комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради Маріупольська міська лікарня №8 (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченко, 4; код ЄДРПОУ 03096897)

про стягнення 58 878,89 грн.

від позивача: Марченко О.П. - адвокат, за довіреністю (в режимі відеоконференції),

від відповідача: Сковронський В.І. - за довіреністю (в режимі відеоконференції),

Товариство з обмеженою відповідальністю Збут-Енерго Плюс звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради Маріупольська міська лікарня №8 про стягнення 58 878,89 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору на постачання електричної енергії споживачу №16/22-ЗП від 04.01.2022 щодо оплати вартості поставленої електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 01.01.2024 відкрито провадження у справі №905/1732/23 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

16.02.2024 відповідачем було надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо позовних вимог у повному обсязі.

Жодних доказів, які б підтверджували кількість спожитої електроенергії споживачем до позовної заяви позивачем не додано, а тому об`єктивно не можливо встановити, яку саме суму за спожиту електроенергію і на підставі чого визначено ціну позову встановити не можливо.

28.03.2024 позивачем було надано відповідь на відзив, в якій останній не погоджується з позицією відповідача.

Облік поставленої електропостачальником електричної енергії ведеться оператором розподілу, у постачальника відсутній ані законодавчий обв`язок, ані технічна можливість ведення такого обліку.

Позивач не здійснює функції з обліку електричної енергії та не визначає обсяги спожитої електричної енергії споживачами, в силу покладених на електропостачальника функцій та обов`язків, позивач не здійснює фіксацію (зйом) показників електролічильників, не визначає обсяг проданої електричної енергії. Тому у даному випадку, щомісячний розрахунок обсягів спожитої відповідачем електричної енергії здійснює АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ».

Відповідно до п.4.3 ПРРЕЕ оператором системи розподілу та адміністратором комерційного обліку, було надано позивачу інформацію про обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії відповідачем, за період з лютого по липень 2022 року.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

16.04.2024 відповідачем було надано заперечення на відповідь на відзив, в якій останній не погоджується з позицією позивача та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Через схожість назв юридичних осіб, позивач намагається ввести в оману суд, оскільки як по тексту позовної заяви, відповіді на відзив, а також в додатках позивачем всюди вказується і посилання робиться на АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», а додаються документи видані ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.05.2024 у судовому засіданні оголошено перерву до 28.05.2024.

У судове засідання 28.05.2024 представники сторін з`явились в режимі відеоконфеернції.

Розглянувши матеріали справи, та надані сторонами документи, судом встановлено наступне.

04.01.2022 року між ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЗБУТ - ЕНЕРГО ПЛЮС" (далі Постачальник або Позивач) та Комунальним некомерційним підприємством Маріупольської міської ради Маріупольська міська лікарня №8 (далі Споживач або Відповідач) було укладено Договір на постачання електричної енергії споживачу № 16/22-ЗП (далі - Договір).

За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до п. 2.2. договору код за ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія (Електрична енергія та супутні послуги на потреби КНП «ММЛ №8»).

Згідно з п. 5.1. договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Ціна за 1 кВТ*год становить 7,56798 грн. з урахуванням тарифу передачі та тарифу розподілу (у редакції додаткової угоди № 2).

За приписами п. 5.7. договору Споживач здійснює оплату вартості фактично використаної електричної енергії на підставі належним чином оформлених платіжних документів. Постачальник надає Споживачу у паперовому вигляді (з підписом та мокрою печаткою) рахунок та акт прийняття-передачі товарної продукції до 10 числа місяця наступного за звітнім.

Розрахунковий період: нарахування проводиться з 1 числа до останнього числа звітного місяця.

Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію протягом 20 календарних днів з дати отримання рахунку та акту прийняття-передачі товарної продукції.

Пункт 6.2. договору зобов`язує Споживача забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору.

Постачальник має право отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію.

Позивач вказує, що в порушення своїх обов`язків Відповідач не виконав свої зобов`язання зі сплати вартості спожитої електричної енергії у лютому 2022, у зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість за спожиту електроенергію у розмірі 58 878,89 грн.

Статтею 712 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з статтею 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до частини 6 статті 265 Господарського кодексу України до відносин поставки, не врегульованих цим кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договори купівлі-продажу.

Згідно з статтею 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором не встановлено інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з статтями 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту. Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (стаття 610 Цивільного кодексу України).

Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Позивач вказує, що належним чином виконав свої обов`язки за договором та поставив відповідачу електричну енергію, розрахунок суми позовних вимог здійснено позивачем на підставі інформації щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів які приєднані до електричних мереж або відносяться до території ліцензованої діяльності оператора системи розподілу ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».

Відповідно до інформації ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» обсяг спожитої електричної енергії в лютому 2022 становив 7 780 кВт*год (360 925,50 353 146,00), вартість 1 кВт*год дорівнює 7,56798 грн., тобто розмір заборгованості відповідача становить 58 878,89 грн. (7,56798 грн. х 7 780 кВт*год).

Відповідачем не надано доказів оплати 58 878,89 грн., тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо заперечень відповідача про: 1) неможливість точно встановити обсяг спожитої електричної енергії через відсутність доступу до електричних лічильників; 2) відсутність в акті №377 дати складання, який зі сторони відповідача не підписаний, оскільки останній не може фактично встановити кількість спожитої електроенергії; 3) невідповідність використаних позивачем даних, оскільки оператором комерційного обліку є АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», а дані до позовної заяви надані ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі», суд зазначає наступне.

По-перше, під час судового засідання представник позивача зазначив, що в тексті позовної заяви дійсно допущена описка щодо посилання на лист АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" від 21.04.2023, як оператора розподілу/передачі електричної енергії.

При цьому, зауважив, що лист на який йде посилання наданий ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі», який і єфактичним оператором розполіду в межах спірних правовідносин.

Такі твердження позивача відповідають дійсності, оскільки, як вбачається з заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, яка подавалась власне відповідачем, оператором визначено ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».

Крім того, заперечуючи обсяги споживання, відповідач не надав жодних обгрунтувань, які б доводили протилежне.

Так, з метою врегулювання подібних спорів, були прийняті відповідні нормативно-правові акти, так, у відповідності до пунктів 8.6.9-8.6.11 Кодексу комерційного обліку електроенергії (далі - ККО), що кореспондуються з п.9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України № 148 від 13.04.2022 року (далі - Положення), передбачено визначення обсягів спожитої електричної енергії розрахунковим шляхом.

Положеннями ККО встановлено, що у разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

Середньодобовий обсяг споживання електричної енергії електроустановками споживача для цілей розрахунків визначається у кВт*год з округленням до чотирьох цифр після коми на основі фактичного споживання в аналогічному періоді попереднього року, розрахованого з урахуванням знятих фактичних або (у разі їх відсутності) оціночних показів лічильника та коефіцієнта приросту/зниження споживання (для індивідуальних побутових споживачів).

У разі відсутності відповідних історичних даних середньодобовий обсяг споживання розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів, кількості днів між цими зчитуваннями при умові, що між датами зчитування цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).

За приписами ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Тобто, відповідач, викладаючи свої заперечення мав займати проактивну позицію, а саме отримати відомості (якщо вони в нього втрачені), щодо обсягів споживання за аналогічний період попереднього року, та спростувати обгрунтованість стягнення коштів.

Проте, такі дії відповідачем не вчинені, та, одностороння позиція з відмови у виконанні зобов`язань, при розумінні того, що електрична енергія фактично споживалась у лютому 2022 року, свідчить про недотримання процесуальних положень щодо обов`язку доведення своїх заперечень.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення позову, судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України , суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Збут-Енерго Плюс до Комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради Маріупольська міська лікарня №8 про стягнення 58 878,89 грн. задовольнити.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради Маріупольська міська лікарня №8 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Збут-Енерго Плюс заборгованість в сумі 58 878,89 грн. та витрати на оплату судового збору в сумі 2 684,00 грн.

У судовому засіданні 28.05.2024 складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 03.06.2024.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Збут-Енерго Плюс (61001, м. Харків, пр. Героїв Харкова, буд. 64А; код ЄДРПОУ 43709245).

Відповідач: Комунальне некомерційне підприємство Маріупольської міської ради Маріупольська міська лікарня №8 (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченко, 4; код ЄДРПОУ 03096897).

Суддя О.М. Сковородіна

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення28.05.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119677202
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/1732/23

Судовий наказ від 26.06.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Рішення від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Рішення від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 14.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 03.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 01.01.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні