ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"11" червня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/761/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.
при секретарі судового засідання Кастровій М.С.
розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю АДАМА УКРАЇНА (04050, м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс № 4А/41, код ЄДРПОУ 36138418) до Фермерського господарства ТЮЛЬПАН (75642, Херсонська обл., Скадовський р-н, с. Олексіївка, Бехтерська ТГ, пров. Промисловий, буд. 3, код ЄДРПОУ 19226698)
про стягнення суми попередньої оплати за Договором поставки від 15.12.2021 № ADV_TLP_1/2022 в розмірі 2 715 748,58 грн.
Представники:
Від позивача не з`явився;
Від відповідача не з`явився.
в с т а н о в и в:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.05.2024 ухваленим у справі № 916/761/23 позов задоволено. Стягнуто з Фермерського господарства ТЮЛЬПАН на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АДАМА УКРАЇНА 2 715 748,58 грн. та витрати на сплату судового збору в розмірі 32 588,98 грн. Призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати (понесені у справі судові витрати) на 22.05.2024. Запропоновано позивачу протягом 5 днів з дня ухвалення рішення у цій справі надати докази понесення у справі судових витрат.
14.05.2024 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АДАМА УКРАЇНА» про ухвалення додаткового рішення щодо відшкодування витрат на правничу (правову) допомогу (вх. № 2-808/24), в якій просило ухвалити додаткове судове рішення у справі № 916/761/24 та стягнути з ФГ «ТЮЛЬПАН» витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000,00 грн. Також позивач просив суд розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення щодо відшкодування витрат на правничу (правову) допомогу у справі № 916/761/24 здійснювати за відсутності свого повноважного представника.
Позивач не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про місце, дату та час повідомлений належним чином.
Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно із приписами статей 233, 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 22.05.2024 підписано вступну та резолютивну частини рішення без його проголошення.
Відповідно до частин першої, другої статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно із частиною третьою статті 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
За приписами статті 14 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Адвокатське бюро може залучати до виконання укладених бюро договорів про надання правової допомоги інших адвокатів на договірних засадах. Стороною в договорі про надання правової допомоги є Адвокатське бюро. Адвокатське бюро зобов`язане забезпечити дотримання професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 цього Закону).
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Водночас для включення всієї суми гонорару у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а їх розмір є розумний та виправданий. Тобто суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
Відповідно до частини першої статті 15 Господарського процесуального кодексу України, пропорційність у господарському суді, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 916/15357/17.
Судом встановлені наступні обставини.
16.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «АДАМА УКРАЇНА» та адвокатом Козачком Іваном Петровичем було укладено Договір про надання правової (правничої) допомоги № 01 (далі Договір від 16.02.2023).
Відповідно до пунктів 1.1, 4.1 Договору від 16.02.2023 клієнт доручає, а адвокат бере на себе зобов`язання надавати правничу допомогу клієнту в обсязі та на умовах, передбачених договором та/або додатками до договору. Отримання винагороди адвокатом за надання правової допомоги відбувається у формі гонорару.
Згідно із Додатком від 11.12.2023 до Договору про надання правової (правничої) допомоги № 01 від 16.02.2023 сторони, зокрема, домовились про наступне: « 1.2 Гонорар адвоката за послуги, визначені у Додатку, становить 5 000,00 грн.».
Позивачем до заяви про ухвалення додаткового рішення щодо відшкодування витрат на правничу (правову) допомогу (вх. № 2-808/24 від 14.05.2024) додано Акт наданих послуг від 10.05.2024, згідно із яким сторони склали цей акт про наступне:
1. Сторони підтверджують надання адвокатом клієнту наступних послуг згідно Додатку від 11.12.2023 до договору про надання правової (правничої) допомоги № 01 від 16.02.2023 року:
- ознайомлення зі спірним правочином (договір поставки ADV_TLP_1/2022 від 15.12.2021, укладений між боржником та клієнтом), стороною якого є Фермерське господарство «ТЮЛЬПАН», первинними документами на виконання спірного правочину, на підставі яких виникла заборгованість боржника перед клієнтом;
- складення претензії за спірним правочином та розрахунків штрафних санкцій до неї;
- складення, підписання та направлення до Господарського суду Одеської області позовної заяви про стягнення коштів (основного боргу), а також складення, підписання та подання розрахунків розміру основної заборгованості та штрафних санкцій до позовної заяви;
- складення, підписання та направлення до Господарського суду Одеської області клопотання про участь у судових засіданнях у справі в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів;
- участь у судових засіданнях у справі в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.
2. За результатами розгляду справи Господарський суд Одеської області виніс рішення у справі № 916/761/24, яким позовні вимоги були задоволені повністю. Враховуючи вказане, мета юридичного супроводу була досягнута.
3. Гонорар адвоката за послуги, надані згідно Додатку до договору про надання правової (правничої) допомоги № 01 від 16.02.2023, становить 5 000,00 грн.
4. Сторони підтверджують, що послуги надані в повному та належному обсязі, якісно та вчасно.
5. Клієнт не має жодних претензій або зауважень щодо отриманих послуг за цим актом.
6. Цей акт складено у двох оригінальних примірниках, по одному для кожної із сторін. Обидва примірники є аутентичними та мають однакову юридичну силу.
Відповідно до частин четвертої, п`ятої статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідачем не подано клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Згідно із частиною першою статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини дев`ятої статті 129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Суд враховує завдання господарського судочинства, особливості предмету спору, ціну позову, складність справи, значення розгляду справи для сторін, час витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), вважає за можливе здійснити розподіл витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають відшкодуванню та стягненню з Відповідача в загальному розмірі 5 000,00 грн.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232, 233, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Стягнути з Фермерського господарства ТЮЛЬПАН (75642, Херсонська обл., Скадовський р-н, с. Олексіївка, Бехтерська ТГ, пров. Промисловий, буд. 3, код ЄДРПОУ 19226698) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АДАМА УКРАЇНА (04050, м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс № 4А/41, код ЄДРПОУ 36138418) витрати на правову допомогу адвоката в розмірі 5 000,00 грн.
2. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст додаткового рішення складено 11.06.2024.
Суддя Ю.А. Шаратов
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 13.06.2024 |
Номер документу | 119677862 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Шаратов Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні