Рішення
від 10.06.2024 по справі 910/559/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2024 Справа № 910/559/24

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

Державного агентства меліорації та рибного господарства України, вул. Сечових Стрільців, 45-А, м. Київ, 04053

до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія - Спецбуд, вул. Пирогова, буд. 40, с. Світлогірське, Кобеляцький район, Полтавська область, 39262

про стягнення плати за спеціальне використання водних біоресурсів,

без виклику представників сторін.

Обставини справи: Державне агентство меліорації та рибного господарства України звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія-Спецбуд про стягнення плати за спеціальне використання водних біоресурсів у розмірі 11 250,00 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору в частині внесення плати за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів.

10.05.2024 від позивача надійшло клопотання про залишення відзиву без розгляду (вх. № 6557).

Відповідно до частини 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Згідно зі статтею 113 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Отже, встановлений судом строк для подання відзиву на позов становить 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Ухвалу про відкриття провадження у справі відповідач отримав 26.03.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, а відзив на позовну заяву подав через систему електронний суд 03.05.2024, що відповідно, виходить за межі, встановленого строку.

Згідно зі статтею 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про залишення без розгляду відзиву на позовну заяву відповідно до частини 2 статті 118 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.01.2024 позовну заяву Державного агентства меліорації та рибного господарства України та додані до неї документи передано за підсудністю до Господарського суду Полтавської області.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 04.03.2024 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивач, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до частини 2 статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 147 Про деякі питання проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів, затвердження типового договору на право спеціального використання водних ресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України Державним агентством меліорації та рибного господарства (далі - Держрибагентство) 15.02.2023 оголошено приведення аукціону з продажу лота Право використання водних біоресурсів Кам`янське водосховище КАМ10min.

За результатами проведення аукціону, Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія - Спецбуд визначено переможцем електронного аукціону.

Пунктом 16 Порядку реалізації експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1479, встановлено обов`язок переможця аукціону укласти, договір з організатором протягом 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу за результатами аукціону, та здійснити справляння не менш як 25 відсотків ціни реалізації, лота на рахунок, зазначений організатором в оголошенні та договорі, протягоь десяти робочих днів з дня опублікування договору в електронній торговій системі. Справляння решти ціни реалізації лота здійснюється щокварталу до 10 числа першого місяця кварталу, що настає за днем опублікування договору в електронній торговій системі, рівними частинами, але не пізніше 10 жовтня року, на який укладено договір. Аналогічні положення місяться у пункті 1.8 Порядку.

На виконання вимог Порядку, за результатами проведеного аукціону Державне агентство меліорації та рибного господарства та ТОВ Компанія-Спецбуд 06.03.2023 уклали договір КАМ10min на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах).

Відповідно до пункту 1 договору Держрибагентство надає, а користувач отримує право на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарському водному об`єкті (його частині), а саме на Кам`янське водосховище.

Підпунктами 1, 7 пункту 8 договору встановлено обов`язок користувача виконувати умови укладеного договору та вимоги законодавства в галузі рибного господарства, а також вносити щоквартальну плату за спеціальне використання водних біоресурсів та цей договір за кодом бюджетної класифікації 13070200 - плата за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів (у разі здійснення промислу).

Крім того, Сторони дійшли згоди, що усі спори розбіжності, що можуть виникнути у зв`язку з виконанням договору, Сторони врегульовують шляхом переговорів. У разі коли спори та розбіжності не можуть бути вирішені шляхом переговорів вони підлягають вирішенню в судовому порядку відповідно до законодавства (пункти 10 та 11 договору).

Пунктом 21 договору, визначено ціну договору, яка становить 45 000,00 грн на рахунок UA 598999980334199898000010832 за кодом бюджетної класифікації 13070200.

Цей договір укладено до 31.12.2023 (пункт 13 договору).

Відповідно до оприлюдненої на електронному майданчику (https:// рrozorro.sale/auction/BSE001-UA-20230215-60551) інформації про аукціон наведені «Додаткові відомості», в яких зокрема зазначено: «…здійснити справляння не менш як 25 відсотків ціни реалізації лота на рахунок територіального органу Казначейства за місцем державної реєстрації (https://www/treasury.gov.ua/reguisites). Обираємо регіон назву територіальної громади, в графі «Найменування податку, збору, платежу" зазначаємо «Плата за спеціальне використання рибних та інших водник ресурсів», вид бюджету зазначаємо місцевий»), протягом десяти робочих днів з дня опублікування договору в електронній торговій системі. Справляти решту ціни реалізації лота щокварталу до 10 числа першого місяця кварталу, що настає за днем опублікування договору в електронній торговій системі, рівними частинами, але не пізніше 10 жовтня року, на який укладено договір...».

Отже, відповідно до вимог пункту 16 Порядку та підпункту 7 пункту 8 договору, ТOB Комнанія-Спецбудл взяла на себе зобов`язання щоквартально вносити плату за спеціальне використання водних біоресурсів за кодом бюджетної класифікації 13070200 та здійснити справляння не менш як 25 відсотків ціни реалізації лота на рахунок, зазначений організатором в оголошенні та договорі, протягом десяти робочих днів з дня опублікування договору в електронній торговій системі. Справляння решти ціни реалізації лота здійснюється щокварталу до 10 числа першого місяця кварталу, що настає за днем опублікування договору в електронній торговій системі, рівними, частинами, але не пізніше 10 жовтня року, на який укладено договір.

Тобто, враховуючи вимоги чинного законодавства та умови договору ТОВ Компанія - Спецбуд, зобов`язувалося сплатити 45 000,00 грн.

Проте, як зазначає позивач, відповідач здійснив часткову сплату за спеціальне використання водних ресурсів у сумі 33 750,00 грн. Сума заборгованості становить 11 250,00 грн.

19.12.2023 позивач звернувся до відповідача з претензією - вимогою № 17 щодо своєчасного перерахування плати за спеціальне використання водних біоресурсів.

Проте відповідач заборгованість не сплатив.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України та статті 202 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 222 Господарського кодексу України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Відповідно до пункту 21 договору, ціна цього договору становить 45 000,00 грн.

Згідно з підпунктом 7 пункту 8 договору, відповідач зобов`язувався вносити щоквартальну плату за спеціальне використання водних біоресурсів.

Проте на виконання умов договору відповідач здійснив часткову сплату за спеціальне використання водних ресурсів у сумі 33 750,00 грн.

Ураховуючи кладене, суд дійшов висновку, що вимога стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 11 250,00 грн, що є правомірною, обґрунтованою, відповідачем не спростованою, та підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 232 - 233, 237 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія - Спецбуд (вул. Пирогова, буд. 40, с. Світлогірське, Кобеляцький район, Полтавська область, 39262, код ЄДРПОУ 40957415) на користь Державного агентства меліорації та рибного господарства України (вул. Січових Стрільців, буд. 45-А, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 37472282) 11 250,00 грн боргу, 2 684,00 грн судового збору.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Суддя Дмитро СІРОШ

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.06.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119677984
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань інші договори

Судовий реєстр по справі —910/559/24

Рішення від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

Ухвала від 26.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні