Ухвала
від 11.06.2024 по справі 341/1200/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/1200/24

Номер провадження 2/341/461/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2024 року м. Галич

Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Островська Н. І., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) про скасування рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень у державному реєстрі прав на нерухоме майно на земельну ділянку,

встановив:

06.06.2024 до суду надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить суд:

- витребувати земельну ділянку площею 1,74 га кадастровий номер: 2621281500:03:001:0038 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в с. Делієве, урочище «Коло Шандурихи», Деліївської сільської ради з незаконного володіння ОСОБА_2 на його користь, та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер: 31643768 від 30.09.2016 у державному реєстрі прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 1,74 га, кадастровий номер: 2621281500:03:001:0038 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в с. Делієве, урочище «Коло Шандурихи», Деліївської сільської ради за ОСОБА_2 ;

-стягнути з відповідача на його користь судові витрати.

Вивчивши матеріали позову, суд вважає за необхідне залишити його без руху з огляду на наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява, у якій позивач викладає вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування, за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.

Отже, відповідно до норм чинного ЦПК України у позовній заяві має бути викладено зміст позовних вимог; обставини, якими позивач обґрунтовує ці позовні (правова підстава позову) вимоги та зазначення доказів, що їх підтверджують; наявність підстав для звільнення від доказування.

Тобто на цій стадії цивільного процесу позивач зобов`язаний виконувати вимоги щодо доведення певного кола фактів, що мають процесуальне значення для підтвердження наявності права на пред`явлення позову та дотримання процесуального порядку його пред`явлення.

Проте вказана позовна заява подана із порушенням вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України.

Так, відповідно до п. 4 ч. 3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів, зміст позовних вимог щодо кожного з них.

Слід зазначити, що зміст позовних вимог (п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України) це певна форма захисту, яку просить позивач від суду, і має суттєве значення при розгляді справи та відповідно вимагає чіткого визначення, оскільки у випадку задоволення позову, зміст таких вимог викладається у резолютивній частині судового рішення.

Відповідач є обов`язковим учасником цивільного процесу його стороною. Основною ознакою сторін цивільного процесу є їхня особиста і безпосередня заінтересованість; саме сторони є суб`єктами правовідношення, з приводу якого виник спір. Крім того, відповідач є тією особою, на яку вказує позивач як на порушника свого права.

Як вбачається з позову, ОСОБА_1 , звертається до суду з вимогою про скасування рішення державного реєстратора Криси М. С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.10.2016, індексний номер: 32008010. Проте не додає доказів на підтвердження викладених фактів, зокрема, самого рішення (належно завіреної копії рішення) державного реєстратора від 24.10.2016, що оскаржується, та не заявляє відповідного клопотання про його витребування, у разі неможливості надання.

Не долучено також позивачем розпорядження Галицької державної адміністрації від 11.08.2006 № 246, на підставі якого позивач отримав державний акт серії ЯД № 867754 про право власності на земельну ділянку, про що йдеться у позові.

Суд зазначає, що зазначення доказів, які підтверджують кожну обставину позову щодо порушення прав позивача, є обов`язковими для особи, яка пред`являє позов, оскільки без зазначення доказів, що підтверджують вимоги, суд не може здійснити підготовку справи до розгляду та належним чином провести судове засідання.

Крім того, порушуючи вимогу про скасування рішення державного реєстратора Криси М. С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 31643768 від 30.09.2016 за ОСОБА_2 на земельну ділянку з таким же кадастровим номером згідно рішенню місцевого органу державної виконавчої влади про затвердження технічної документації із землеустрою, серія та номер: 605, виданий 12.09.2016, видавник Галицька районна державна адміністрація, позивачем не залучено та не ставиться питання ані про залучення ОСОБА_2 , ані про залучення даного суб`єкта державної реєстрації до участі у справі відповідно до ст. 53 ЦПК України.

Окрім того, як вбачається з Інформації з реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, спірна земельна ділянка орендована ТзОВ «Даноша» строком до 03.10.2041 з правом пролонгації. Отже, вказане товариство також не залучено до участі у справі як третя особа, права якої порушуються.

Не долучено і копії договору оренди спірної земельної ділянки, укладеного ОСОБА_2 та ТзОВ «Даноша».

Разом з цим слід ураховувати, що належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження має бути особа, право чи обтяження якої зареєстровано.

Окрім цього, згідно з абзацом 2 частини 3 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952, із змінами, у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі, якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень.

Отже, з метою ефективного захисту порушених прав законодавець визначив, що ухвалення судових рішень про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; скасування державної реєстрації прав обов`язково має супроводжуватися одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Таким чином, позивачу, окрім наведеного вище, необхідно додатково конкретизувати зміст позовних вимог, зазначивши у прохальній частині позову про визнання, зміну чи припинення за судовим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства, позивача чи відповідача та яких саме прав.

Окрім того, заявляючи вимогу про витребування спірної земельної ділянки з незаконного володіння ОСОБА_2 , у порушення вимог п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позивачем жодним чином не підтверджено викладені обставини.

Також, позов не містить інформації щодо відомої офіційної електронної адреси та адреси алектронної пошти позивача та відповідача.

Варто зазначити, що від змісту позовної заяви залежать дії суду при вирішенні питання про відкриття провадження у справі і проведення подальших підготовчих дій для розгляду справи у судовому засіданні та при її розгляді по суті, у тому числі і про її судову юрисдикцію та підсудність, про визначення обставин, що мають значення для її вирішення, про залучення до процесу інших осіб, тобто визначення кола осіб, права яких також можуть бути порушені, дослідження доказів тощо.

Водночас від змісту позовної заяви залежать позиція відповідача, котрий, як і позивач, має право на судовий захист, а для реалізації цього права має бути обізнаний з тим, які вимоги до нього заявлені, з яких підстав і якими доказами це підтверджується.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасник цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.

Водночас, суд роз`яснює вимоги ст. 177 ЦПК України, за якою позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Згідно зі ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260 ЦПК України,

постановив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень у державному реєстрі прав на нерухоме майно на земельну ділянку-залишити без руху.

Надати позивачу строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення вказаних в ній недоліків.

У разі, якщо у встановлений строк виявлені недоліки не будуть усунуті, позовна заява буде вважатися не поданою та повернута позивачам.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СуддяНаталя ОСТРОВСЬКА

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.06.2024
Оприлюднено14.06.2024
Номер документу119679347
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —341/1200/24

Ухвала від 16.07.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ОСТРОВСЬКА Н. І.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ОСТРОВСЬКА Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні