Номер провадження 2/243/1079/2024
Номер справи 243/3594/24
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(Заочне)
«12»червня 2024 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Хаустової Т.А.,
з участю: секретаря судового засідання Кравченко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі Наказу № 29-к «Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Горлівської міської ради Донецької області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою до Горлівської міської ради Донецької області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,обґрунтовуючи своїпозовні вимогитим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 ум.Макіївка Донецькоїобласті померїї батько ОСОБА_3 .За ОСОБА_3 відповідно додоговору купівлі-продажуквартири,посвідченого приватнимнотаріусом АгашковимО.В.від 04.07.2012року №1949,залишилася квартира АДРЕСА_1 ,яка складаєтьсяз 3-хкімнат,загальною площею54,91кв.м,житловою площею39,80кв.м.З 07.04.2014року всятериторія Горлівськогорайону Донецькоїобласті єтимчасово окупованоютериторією. КП «Горлівськеміське бюротехнічної інвентаризації»не відновилороботу натериторії підконтрольнійУкраїні. В зв`язкуз чим, ОСОБА_3 при життіне змігзвернутися добюро технічноїінвентаризації,з метоювиготовлення технічногопаспорту наквартиру тазавершити процедуруреєстрації прававласності навищевказане майноу встановленомузаконодавством порядку. 28.12.2021року,позивач звернуласьдо приватногонотаріуса Краматорськогорайонного нотаріальногоокругу ОрловоїЛ.О.з заявоюпро прийняттяспадщини післясмерті батька ОСОБА_3 15.02.2022року приватнимнотаріусом позивачубуло виданосвідоцтво проправо наспадщину зазаконом №278,яка складаєтьсяз автомобілямарки SEAT,модель CORDOBA2004року випуску.В березні2024року позивачзвернулася доприватного нотаріусаОрлової Л.О.,яка наразіє діючимнотаріусом Київськогоміського нотаріальногоокругу таздійснює нотаріальнудіяльність вм.Києві,з проханнямзавершити спадковусправу тавидати наїї ім`ясвідоцтво проправо наспадщину зазаконом наспадкове майнопісля смерті ОСОБА_3 ,а самена квартиру АДРЕСА_1 . Отримавши усну відмову позивач звернулася з заявою до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просила надати дозвіл приватному нотаріусу провести необхідні дії по спадковій справі № 304/2021 для оформлення її спадкових прав та у разі неможливості провести необхідні дії для оформлення спадкових прав, просила надати роз`яснення щодо порядку її подальших дій для завершення отримання свідоцтва про право на спадщину. На звернення позивача було надано роз`яснення її права звернення до суду для захисту її прав.
В зв`язку з викладеним, позивач просить суд визнати за нею право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , житловою площею 39,80 кв.м, загальною площею 54,91 кв.м, в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач, ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце проведення судового засідання, не з`явилася, до суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.
Представник відповідача, Горлівської міської ради Донецької області, повідомлявся про розгляд справи в суді, а також про необхідність надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують його відзив.
У відповідності до п.3, п.4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідач своєчасно і належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи, не використав наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду позивача (представника позивача), відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах справи доказами та ухвалити заочне рішення.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Горлівської міської ради Донецької області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Згідно зст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно дост. 392 Цивільного кодексу Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зіст. 16 Цивільного кодексу Україниспособом захисту цивільних прав є визнання права.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 від 04 червня 1993 року та Свідоцтвом про шлюб ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 від 30 квітня 2014 року.
Згідно зі Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 27 грудня 2021 року, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на нерухоме майно, а саме на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , яка належала спадкодавцю на підставі договору купівлі-продажу квартири від 04 липня 2012 року.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №377734057 від 08.05.2024, щодо об`єкта нерухомого майна станом на 08 травня 2024 року відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_3 , відсутні.
15 лютого 2022 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається з автомобіля марки SEAT, модель CORDOBA 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Відповідно доповідомлення Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціївід 02квітня 2024року,Наказом Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Харків)від 24.06.2022року №78/В«Про припиненнянотаріальної діяльностіОрлової Любові»діяльність приватногонотаріуса ОрловоїЛ.О.по Краматорськомурайонному нотаріальномуокругу припиненаз 24.06.2022.Вищезазначеним наказомприватного нотаріусаОрлову Л.О.зобов`язано передативсі документинотаріального діловодствата архівудо Донецькогообласного державногонотаріального архівупісля закінченнядії воєнногостану та/абоприпинення обставин,які створюютьзагрозу життюта здоров`юна територіїДонецької області.Документи нотаріальногоділоводства таархіву приватногонотаріуса ОрловоїЛ.О.до Донецькогообласного державногонотаріального архівуне передавались,відомості простан збереженняархіву відсутні.Приватний нотаріусОрлова Л.О.є діючимнотаріусом Київськогоміського нотаріальногоокругу.Нотаріус невправі здійснюватинотаріальну діяльністьза межамисвого нотаріальногоокругу. Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч.1 ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Відповідно дост.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч.ч.1, 5ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1296 та ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п. 4.16 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012р. за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Відповідно до п. 4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012р. за № 282/20595, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008р. № 7 у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Частиною 1 статті 316 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
В силу положень ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зі ст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Стаття 1 ЦПК України закріплює, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
В силу ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Виходячи із сформованої практики Європейського суду з прав людини, ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, по своїй суті, є гарантом права власності, оскільки визнає право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
Як було встановлено судом, спадкодавцем спірна квартира була набута за договором купівлі-продажу 04 липня 2012 року, договір було посвідчено нотаріусом Горлівського міського нотаріального округу Агашковим О.В., зареєстровано в реєстрі за №1949, та отримано витяг з Державного реєстру правочинів від 04 липня 2012 року.
Відповідно до частин другої, третьої статті 3 Закону України від 01 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Речові права на нерухоме майно, що виникли до 1січня 2013 року,визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:1)реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна в Україні, зокрема, на квартири в багатоквартирних будинках, станом на 08 вересня 1999 року і до 01 січня 2013 року регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема:
- Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, яка була затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09 червня 1998 року № 121, який був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 червня 1998 року за №399/2839 (Інструкція втратила чинність згідно з наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 15 лютого 2002 року № 36);
-Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке було затверджене наказом Міністерства юстиції України від07лютого 2002 року №7/5і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за№ 157/6445.
Інструкція про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, передбачала, що державну реєстрацію права власності на об`єкти нерухомого майна, зокрема, квартири багатоквартирних будинків, здійснюють комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації на підставі правовстановлювальних документів, що на оригіналі правовстановлювального документа робиться реєстраційний напис, а якщо на правовстановлювальному документі, немає місця для реєстраційного напису, то видається реєстраційне посвідчення, яке є невід`ємною частиною такого документа.
Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно передбачало, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв`язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється бюро технічної інвентаризації за місцезнаходженням об`єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів. Згідно пункту 3.8 цього положення після прийняття рішення реєстратором та внесення запису до Реєстру прав на правовстановлювальних документах робиться відповідна відмітка (штамп) про реєстрацію відповідних прав, видається витяг установленої форми з Реєстру прав та повертаються правовстановлювальні документи власнику (власникам) або уповноваженій ним (ними) особі. До створення Реєстру прав реєстрація прав здійснюється шляхом ведення реєстрових книг, записи яких прирівнюються до даних Реєстру прав (пункт 8.1).
За життя спадкодавець не встиг зареєструвати належним чином договір купівлі-продажу квартири.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 розпочато антитерористичну операцію. Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 02 грудня 2015 року № 1275-р. м. Горлівка (Горлівська міська рада), відносяться до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Станом на день винесення рішення м. Горлівка є тимчасово окупованою територією, суд вважає, що вказані обставини є загальновідомими, та не потребують додаткового доказування.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15 квітня 2014 року передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно із Наказом міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, на території Донецької області, зокрема, на території міста Горлівка Донецької області, тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України.
Відповідач не скористався своїм правом надати відзив на позов, заперечення та докази на спростування вищевикладених висновків суду.
З огляду на зазначене, приймаючи до уваги, що позивач прийняла спадщину, але не може скористатись в повному обсязі своїм правом власності на спадкове майно шляхом нотаріального оформлення спадщини, суд приходить до висновку про обґрунтованість її вимог, а тому позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 16, 25, 328, 373, 374, 392, 1216- 1218, 1220, 1221, 1222, 1223, 1225, 1268, 1269, 1270 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 14, 81,82, 89, 259, 263 265, 273, ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Горлівської міської ради Донецької області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_3 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_4 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на квартиру загальною площею 54,91 кв.м, житловою площею 39,80 кв.м, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 12 червня 2024 року.
Головуючий:
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2024 |
Оприлюднено | 14.06.2024 |
Номер документу | 119679825 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про державну власність щодо визнання права власності |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні