Рішення
від 11.06.2024 по справі 681/163/24
ПОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 681/163/24

Провадження 2/681/183/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2024 року

Полонський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді Горщара А.Г.

за участю секретарів судових засідань Салюк Т.М., ОСОБА_1

представника позивача адвоката Крижанівського О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полонне за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Полонської міської ради Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання права на земельну частку (пай), -

встановив:

В лютому 2024 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати за ним право на земельну частку (пай) бувшого КПС «Промінь», що розташована на території Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, а у разі відсутності із земель запасу Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Шепетівського району Хмельницької області, розміром 3,28 умовних кадастрових гектари.

Позов мотивований тим, з 01 червня 1995 року по 07 вересня 1996 року позивач знаходися у трудових відносинах з КСГП «Промінь» та в 1995 році був прийнятий в члени КСГП «Промінь». В 1995 році в КСГП «Промінь» проводилось розпаювання земель колективної власності та 05 жовтня 1995 року було видано Державний акт на право колективної власності серії ХМ № 12. Станом на час видачі вказаного Державного акту та набрання чинності Указу Президента України № 720/95 від 08.08.1995 ОСОБА_3 працював у КСГП «Промінь» та продовжував працювати після розпаювання земель колективної власності.

Звернувшись в 2023 році до Відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з запитом про надання Списку власників земельних часток (паїв) по бувшому КСГП «Промінь» з метою оформлення належного йому права на земельну частку (пай) позивач дізнався, що не був включений до Списку власників земельних часток (паїв) згаданого КСГП та не має змоги використати своє право на земельну частку (пай).

ОСОБА_2 також зазначив, що був звільнений з роботи та вийшов з членів КСГП «Промінь» 07 вересня 1996 року, тобто після прийняття рішення про розпаювання земель колективної власності. Крім того з протоколом загальних зборів ССВ «Промінь» був затверджений додатковий список осіб, які мають право на земельну частку (пай), у вказаному списку зазначено і його прізвище ім`я та по батькові, але згаданий список осіб не був переданий до Відділу Держгеокадастру.

Тому за захистом порушеного права позивач звернувся до суду.

В судове засідання позивач не з`явився, свої інтереси доручив представляти адвокату Крижанівському О.А.

Представник позивача ОСОБА_4 в судовому засідання позов підтримав з наведених вище підстав.

Представник відповідача на розгляд справи не з`явився, подав до суду клопотання, в якому просив судове засідання проводити у його відсутності та вказав про незаперечення щодо задоволення заяви позивача.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предметаспору, на стороні відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у поданому письмовому поясненні зазначив, що Головне управління та його структурні підрозділи відповідно до положень ЗК України не розпоряджається спірною земельною ділянкою, оскільки вона належить до земель колективної власності, а не до земель державної власності. Також землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які станом на 01.01.2019 перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду за захистом своїх прав, оскільки з часу видачі державного акту на право колективної власності на землю минуло більше 25 років. Тож просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши учасника процесу, дослідивши письмові докази, суд зазначає про наступне.

Встановлено, що колективне сільськогосподарське підприємство «Промінь» с.Роговичі Полонського району Хмельницької області 05 жовтня 1995 отримало Державний акт на право колективної власності на землю (а.с.13-16).

Як вбачається з виданих 13.12.2021 архівним відділом Шепетівської РДА архівних витягів із протоколів засідання правління КСГП «Промінь» с.Роговичі Полонського району від 02 вересня 1995 року № 7 та від 07 вересня 1996 року № 8 вказане засідання правління вирішило рекомендувати зборам уповноважених працівників спілки прийняти ОСОБА_2 в члени спілки і надати роботу помічником комбайнера з 01.06.1995 року, а 07.09.1996 надало останньому дозвіл на вихід з членів спілки і звільнення з роботи (а.с.9, 10).

Протоколом загальних зборів ССВ «Промінь» с.Роговичі Полонського району від 15 лютого 2000 року № 1 були прийняті рішення про зменшення розміру земельного паю з 3,40 га в умовних кадастрових гектарах на 3,28 га по причині пропуску при паюванні землі осіб, які мають право на земельний пай, а також затверджено додатковий список осіб, які мають право на земельний пай, куди входить ОСОБА_2 , дані обставини підтверджуються архівним витягом з зазначеного протоколу, виданим архівним відділом Шепетівської РДА № 99\07-15 від 13 грудня 2021 року (а.с.11).

Зі змісту листа Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області № 1754/291-23 від 17.08.2023 вбачається, що ОСОБА_2 не був включений до списку власників земельних часток (паїв) по бувшому КСП «Промінь» (а.с.12).

За даними листа Полонської міської ради № 323 від 08.02.2024 на звернення ОСОБА_2 , на території Роговичівського старостинського округу із земель колишнього КСП «Промінь» рахується вільна (невитребувана) земельна частка (пай), основна земельна ділянка площею 2,7912 га з кадастровим номером 6823686500:06:004:0187, та додаткова (схилова) земельна ділянка з кадастровим номером 6823686500:06:005:0284, які можуть бути виділені позивачу відповідно до рішення суду (а.с.35).

Вирішуючи правомірність заявлених позовних вимог, суд зазначає про таке.

За положеннямичастини 1статті 1Закону України«Про колективнесільськогосподарське підприємство»№ 2114-ХІІвід 14.02.1992(вредакції від21.01.1994) колективне сільськогосподарське підприємство (надалі підприємство) є добровільним об`єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і дії на засадах підприємництва та самоврядування.

Стаття 5вказаного Закону№ 2114-ХІпередбачає,що членствов підприємстві ґрунтується на праві добровільноговступу дочленів підприємстваі безперешкодного виходу ізскладу йогочленів. Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут.

За положеннями частини 1 та частини 4 статті 10 Закону № 2114-ХІІ земля може належати підприємству на праві колективної власності, а також може бути надана у постійне або тимчасове користування на умовах оренди. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, а право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди, оформляється договором. Члену підприємства, який побажав вийти з його складу для організації селянського (фермерського) господарства, земельна ділянка надається із земель запасу, а в разі їх відсутності із земель підприємства, придатних для сільськогосподарського виробництва в частині, що припадає на одного члена колективу.

Частиною дев`ятоюстатті 5 Земельного кодексу України(в редакції від 22.06.1993) передбачено, що кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомоюстатті 6 цього Кодексу.

Частина 2 статті 23 Кодексу передбачає, що Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акту додається список цих громадян.

Відповідно до абзацу третього пункту 1, абзацу першого пункту 2, пунктів 5, 6Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі вустановленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку. Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.

Виходячи із системнихположень ст.23ЗК України(вредакції від22.06.1993) таУказу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»слід зробитивисновокпро те, щоособа набуває право на земельний пай за наявності таких умов: перебування у членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

В постановіПленуму ВерховногоСуду Українивід 16.04.2004№ 7«Про практикузастосування судамиземельного законодавствапри розглядіцивільних справ»зазначено,що членколективного сільськогосподарськогопідприємства,включений досписку,що додаєтьсядо державногоакту направо колективноївласності наземлю,набуває правана земельнучастку (пай)з днявидачі цьогоакту. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент реєстрації державного акта на право колективної власності на землю.

Зазначений підхід застосований Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.05.2021 у справі № 599/2259/19, від 15.06.2021 у справі № 743/961/20.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 на час одержання КСП «Промінь» Державного акту на право колективної власності на землю 05 жовтня 1995 року - був членом вказаного КСП, а відтак має право на земельну частку (пай).

У зв`язку з пропущенням осіб, які мають право на земельну частку (пай) при паювання земель позивач був включений до додаткового списку таких осіб.

Вказані обставини підтверджуються, зокрема, даними вказаних вище архівних витягів із протоколів засідання правління КСГП «Промінь» с.Роговичі Полонського району від 02 вересня 1995 року № 7 та від 07 вересня 1996 року № 8 та з протоколу загальних зборів ССВ «Промінь» с.Роговичі Полонського району від 15 лютого 2000 року № 1.

Відтак, оскільки позивачем належними та допустимими доказами доведено його членство в КСП «Промінь» на час отримання останнім Державного акту на право колективної власності на землю, а також включення до додаткового списку осіб, які мають право на земельний пай, порушене право останнього на земельну частку (пай) підлягає захисту, а позов задоволенню.

Також суд зазначає, що передбачена ст. 257 ЦК України позовна давність не може бути застосована як підстава для відмови в позові у даному випадку, оскільки позивач, будучи членом КСГП «Промінь» на час отримання ним Державного акту на право колективної власності на землю, помилково не був включений до списку власників земельних часток (паїв), що додавався до вказаного Державного акту, проте 15 лютого 2000 року його право було поновлено та ОСОБА_2 був включений до додаткового списку осіб, які мають право на земельний пай.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.13, 81, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) в бувшому КПС «Промінь» площею 3,28 га в умовнихкадастрових гектарах,що розташованана територіїколишньої Роговичівської сільської ради Полонського району Хмельницької області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач Полонськаміська радаХмельницької області,код ЄДРПОУ 04060743, місцезнаходження: вул. Лесі Українки, 114, м.Полонне, Шепетівського району, Хмельницької області, поштовий індекс 30501.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 39767479, місцезнаходження: вул.Інститутська, 4/1, м.Хмельницький, поштовий індекс 29016.

Головуючий:

СудПолонський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення11.06.2024
Оприлюднено14.06.2024
Номер документу119682821
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —681/163/24

Рішення від 11.06.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

Ухвала від 13.02.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горщар А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні