ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.06.2024м. ДніпроСправа № 904/1092/24
Господарський суд Дніпропетровської області
у складі судді Дупляка С.А.,
за участю секретаря судового засідання Євтушенка Д.Є.,
представників учасників справи:
від позивача: Герасименко О.О.;
від відповідача: представник не з`явився;
розглянувши матеріали справи №904/1092/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА"
до Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємство "ПРОДМАШСТРОЙ"
про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
1. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА" (далі - позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою від 12.03.2024 за вих. №б/н до Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємство "ПРОДМАШСТРОЙ" (далі - відповідач) про стягнення 110.936,28 грн заборгованості зі сплати за електричну енергію.
Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №904/1092/24 визначено суддю ДУПЛЯКА Степана Анатолійовича, що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2024.
Ухвалою від 18.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Повідомлено учасників справи, що підготовче засідання відбудеться 17.04.2024.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 18.03.2024 надсилалася відповідачу на адресу: 49033, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул.152-ї дивізії, будинок 3, кімната 423; за трек-номером 0600256463560.
Зазначена кореспонденція вручена відповідачу 06.04.2024, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням.
Господарський суд також бере до уваги і те, що ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 18.03.2024, 17.04.2024, 15.05.2024 були оприлюднені в Єдиному державному реєстрі судових рішень невідкладно.
Суд вважає за необхідне зазначити, що статтями 42, 43 ГПК України передбачено, що учасники справи мають право ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; а також повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.
Сторони мають цікавитися станом відомих їм судових проваджень.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (частина третя статті 13 ГПК України).
Згідно частини четвертої статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов`язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Так, суд встановив, що ухвала від 18.03.2024 вважається врученою відповідачу у день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про її вручення, а саме 06.04.2024.
Відповідачу(ам) в ухвалі від 18.03.2024 встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач(і) має(ють) право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 165 ГПК України, власні заяви чи клопотання, подання яких передбачене положеннями ГПК України, (у разі наявності), а також всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 165 ГПК України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду копія відзиву та доданих до нього документів, в т.ч. заяв чи клопотань, відповідач(і) зобов`язаний(і) надіслати іншим учасникам справи, докази чого надати суду разом з відзивом (розрахунковий чек, опис вкладення до цінного листа).
Крім цього, відповідачу(ам) роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем(ами) відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
Отже, строк для подачі відзиву відповідачем тривав до 21.04.2024.
Через систему "Електронний Суд" від відповідача 17.04.2024 надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
Ухвалою від 17.04.2024 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання у справі до 15.05.2024.
Ухвалою від 15.05.2024 закрито підготовче провадження. Призначено справу до судового розгляду по суті на 13.06.2024.
Станом на момент винесення рішення відзив відповідачем не надано.
В судовому засіданні 13.06.2024 позивач відповів на запитання суду, надав пояснення у справі. Позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання 13.06.2024 не з`явився. Через канцелярія суду 13.06.2024 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, мотивоване тим, що «представник відповідача не може з`явитися в судове засідання через військову агресію російської федерації до України у зв`язку із складним залізничним сполученням».
Згідно зі ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Враховуючи те, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, та зважаючи на процесуальні строки розгляду справи, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності вказаних представників.
При цьому суд відзначає, що відповідач в жодне із трьох засідань (17.04.2024, 15.05.2024, 13.05.2024) не з`явився, за його клопотанням судове засідання уже відкладалось.
Однак відповідач не скористався ані можливістю подати відзив у справі, ані взяти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Більш того відповідач жодним чином не обґрунтував своє клопотання від 13.06.2024 щодо того, про яке «складне залізничне сполучення» йде мова, де саме знаходиться представник відповідача тощо, а також не надав жодних доказів на підтвердження таких обставин.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийняв рішення у справі.
З урахуванням режиму воєнного стану та можливості повітряної тривоги в місті Дніпрі у Господарському суді Дніпропетровської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. Відтак, справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Стислий виклад позиції позивача
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу № 4000011 від 30.06.2021 в частині здійснення повної та своєчасної оплати.
Стислий виклад позиції відповідача
Відповідач відзив на позов не надав.
2. ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
Предметом доказування у справі, відповідно до ч. 2 ст. 76 ГПК України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У даному випадку до предмета доказування входять такі обставини: наявності/відсутності договірних відносин сторін; надання послуг з постачання електричної енергії; настання строку оплати послуг з постачання електричної енергії; оплати/неоплати послуг з постачання електричної енергії.
Законом України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу, договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником, постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами, умови постачання електричної енергії, права та обовязки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до законів України «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» (далі - закон) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор), видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (постанова НКРЕКП від 14.08.2018 № 839) ТОВ «ЕНЕРА» (далі - позивач, постачальник).
У статті 4 Закону передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір на постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з частиною 11 статті 56 Закону Регулятор (НКРЕКП, п. 72 ст. 1 Закону) затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу.
Суд встановив, що 30.06.2021 між ТОВ «ЕНЕРА» (далі - позивач, постачальник) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ - ПІДПРИЄМСТВО «ПРОДМАШСТРОЙ» (далі - відповідач, споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №4000011 (далі - договір).
Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону, п. 3.1.1 р. III Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, від 14.03.2018 № 312 (далі - правила), постачання електричної енергії споживачам здійснюється обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Постачання електричної енергії електропостачальником здійснюється з дотримання правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу, який затверджує Регулятор (ч.ч. 6, 7, 11 ст. 56 Закону).
Відповідно до п. 1.2.7 р. І Правил постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пунктами 3.2.1, 3.2.9 р. III Правил передбачено, що електропостачальники, які постачають електричну енергію споживачам на роздрібному ринку, мають самостійно розробити форму відповідного договору на основі примірного чи типового договору, який є додатком до цих Правил. Розроблені форми договорів електропостачальники мають оприлюднювати на своїх офіційних веб-сайтах. За наявності публічних комерційних пропозицій електропостачальник розміщує на своєму веб-сайті та в центрах обслуговування споживачів бланк заяви-приєднання до договору постачання електричної енергії споживачу.
ТОВ «ЕНЕРА» розроблено та оприлюднено договір про постачання електричної енергії споживачу, бланк заяви-приєднання та комерційні пропозиції на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет за адресою: http://enera.ua/content/contract.
Пунктами 3.2.6, 3.2.10 р. III Правил визначено, що укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання. Споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії має обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору постачання електричної енергії споживачу. Така комерційна пропозиція є невід`ємним додатком до договору.
Також згідно з п. 3.1.7 р. III Правил договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.
При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Пунктом 3.1.9 р. III Правил передбачено, що споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно заяви - приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, що є додатком 1 до договору, початком постачання електричної енергії є 01 липня 2021 року.
Відповідно до п. 13.2 договору договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до договору. Договір діє до моменту початку постачання електричної енергії споживачу іншим постачальником.
Пунктом 2.1. договору визначено, що Постачальник (Позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідач) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
У заяві-приєднання зазначено адреси 5 об`єктів та 5 ЕІС-кодів точок комерційного обліку, на які у лютому 2022 року постачалась електрична енергія:
1) 6220005331549012 (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Заводська, буд.ів, к. 2);
2) 6220769839487961 (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, буд. 2в);
3) 6221032512881798 (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, буд. 2в);
4) 6221055890653969 (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, буд. 2в);
5) 6226536051214673 (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 7а);
Відповідно до п. 5.2. договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком № 2 до договору.
На виконання п. 3.1.4 р. III ПРРЕЕ ТОВ «ЕНЕРА» звернулося до ТОВ «ЛЕО» з заявою-приєднання до договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії.
На підставі заяви-приєднання публічний договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії між ТОВ «ЕНЕРА» та ТОВ «ЛЕО» було укладено, про що свідчить Реєстр електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж території провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання».
У лютому 2022 року, функції оператора комерційного обліку по Луганській області покладені на оператора системи розподілу ТОВ «ЛЕО», який надає данні щодо обсягів спожитих споживачем за точками обліку.
Відповідно до п. 3.6 договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, за підсумками розрахункового періоду до 12:00 години 9-го числа місяця, що є наступним за розрахунковим місяцем, ОСР надає, а постачальник узгоджує фактичні обсяги купівлі електричної енергії, сумарно по всім споживачам.
Згідно отриманої інформації від ТОВ «ЛЕО» у лютому 2022 року ТОВ «ПРОДМАШСТРОЙ» за всіма точками комерційного обліку (точками розподілу), визначеними у заяві - приєднання, було поставлено такі обсяги електричної енергії:
1) 6220005331549012 - 12 828 кВт*год;
2) 6220769839487961 - 0 кВт*год;
3) 6221032512881798 - 30 кВт*год;
4) 6221055890653969 - 1 818 кВт*год;
5) 6226536051214673 - 6 586 кВт*год;
Всього: 21 262 кВт*год.
На підставі отриманих даних відповідно до п. 4.3. правил та договору постачальник склав акт прийому-передавання товарної продукції активної електричної енергії за лютий 2022 року - акт від 28.02.2022 № 4000011/54052/1 -21 262кВт*год.
Акт прийняття - передавання товарної продукції - електричної енергії 22.09.2022 був направлений разом з претензією № 03.2/1617 від 21.09.2022 рекомендованим листом з описом вкладення та рекомендованим повідомленням про вручення за №2103702661200 на адресу ТОВ «ПРОДМАШСТРОЙ»: вул.152-ї дивізії, будинок 3, кімната 423, місто Дніпро, Дніпропетровська обл., Україна, 49033, разом з рахунком №4000011/54052/1, лист був отриманий відповідачем 27.09.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
В подальшому позивач повторно 04.01.2024 направив разом з листом № 01.1/15 від 04.01.2024, рекомендованим листом за №2103702893136 на адресу ТОВ «ПРОДМАШСТРОЙ»: вул. 152-ї дивізії, будинок 3, кімната 423, місто Дніпро, Дніпропетровська обл., Україна, 49033, разом з рахунком №4000011/54052/1, лист було отримано відповідачем 09.01.2024 відповідно до роздруківки з сайту АТ «Укрпошта» за трекінгом №2103702893136, а також на електронну адресу: office@prodmashstroy.com.ua.
Відповідно до розділу «Інші умови» додатку № 2 до договору «Комерційна пропозиція» інформування споживача про суми до сплати по рахункам, виставленим згідно з умовами договору, строки їх оплати, може здійснюватися шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет на своєму офіційному сайті у мережі інтернет; засобами електронного зв`язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднання до умов договору; на поштову адресу місця реєстрації юридичної особи; СМС-повідомленням на номер, зазначений у заяві-приєднання до умов договору; в центрах обслуговування споживачів.
Датою отримання таких повідомлень та платіжних документів буде вважатися дата їх особистого вручення або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, у якому обслуговується одержувач.
Згідно з п. 4.12, 4.13, 4.14 ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується:
протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем;
в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Платіжний документ формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи надаються електропостачальниками споживачам безкоштовно. Платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до пункту «спосіб оплати» Комерційної пропозиції (додаток № 2 до договору) оплата електричної енергії здійснюється споживачем плановими платежами, а сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті споживачем не пізніше 5 робочих днів з дня отримання рахунку.
На виконання пункту 4.13. ПРРЕЕ для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію постачальник сформував та виставив споживачу платіжний документ у паперовій формі на підставі даних комерційного обліку - рахунок 4000011/54052/1 остаточного розрахунку за спожиту активну електричну енергію за лютий 2022 року по особовому рахунку №4000011.
Зокрема, на виконання умов Договору Постачальником направлено Споживачу рахунок-фактуру № 4000011/54052/1 від 28.02.2022 на оплату отриманого обсягу електроенергії за лютий 2022 року, об`ємом 21 262 кВт*год, на суму 110.936,25 грн.
Таким чином, позивач поставив відповідачу у лютому 2022 року електричну енергію в об`ємі 21.262 кВт*год. на загальну суму 110.936,28 грн.
Відповідач свої зобов`язання за договором у повному обсязі не виконав у зв`язку з чим виникла заборгованість з оплати за спожиту електроенергію за лютий 2022 року, яка склала 110.936,28 грн та яка на дату подання позовної заяви відповідачем не сплачена.
Оскільки відповідач у добровільному порядку заборгованість за послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії не оплатив, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
3. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Предметом позову позивач визначив 110.936,28 грн заборгованості зі сплати за електричну енергію.
Згідно з нормами ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. ст. 625, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України, ч. 1 ст. 173 ГК України).
Відповідно до ст. 638 ЦК України, яка кореспондується зі ст. 180 ГК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
В ч. 3 ст. 180 ГК України визначено, що при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Оцінивши зміст договору, господарський суд встановив, що сторонами погоджено його істотні умови.
Договір підписано уповноваженими особами та скріплено печатками.
Договір у встановленому порядку не оспорено; не розірвано; не визнано недійсним.
Таким чином укладений між сторонами договір є дійсним, укладеним належним чином та є обов`язковим для виконання сторонами.
Пунктом 2.1. договору визначено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Як встановлено судом, позивач поставив відповідачу у лютому 2022 року електричну енергію в об`ємі 21.262 кВт*год. на загальну суму 110.936,28 грн.
Згідно із частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до частини 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (частина 1 стаття 714 Цивільного кодексу України).
За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (частина 1 статті 275 Господарського кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем спожито електроенергію за лютий 2022 року в загальній кількості 21.262 кВт*год., яка склала 110.936,28 грн, однак оплачено її не було.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Суд встановив, що строк оплати електроенергії, спожитої у лютому 2022 року в загальній кількості 21.262 кВт*год вартістю 110.936,28 грн, є такими, що адже згідно з п. 4.12, 4.13, 4.14 ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується:
протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем;
в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Платіжний документ формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи надаються електропостачальниками споживачам безкоштовно. Платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до пункту «спосіб оплати» Комерційної пропозиції (додаток № 2 до договору) оплата електричної енергії здійснюється споживачем плановими платежами, а сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті споживачем не пізніше 5 робочих днів з дня отримання рахунку.
Договір, відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Приписами статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, позовні вимоги про стягнення з відповідача 110.936,28 грн основної заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати
Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73 - 79, 86, 129, 233, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю - підприємство "ПРОДМАШСТРОЙ" (49033, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 152-ї дивізії, будинок 3, кімната 423; ідентифікаційний код 21817337) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА" (01601, місто Київ, ВУЛИЦЯ ГОСПІТАЛЬНА, будинок 12-Е, 3 ПОВЕРХ, кімната 16; ідентифікаційний код 25498917) 110.936,28 грн (сто десять тисяч дев`ятсот тридцять шість грн 28 к.) заборгованості зі сплати за електричну енергію, 2.422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 к.) судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складене 13.06.2024.
Суддя С.А. Дупляк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2024 |
Оприлюднено | 14.06.2024 |
Номер документу | 119705346 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дупляк Степан Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні