КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року м.Кропивницький Справа № 340/3072/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "АНТАРІО" (вул.Франка Івана, 1А, м.Світловодськ, Кіровоградська область, 27500, код ЄДРПОУ 32816975) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. В.Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25000, код ЄДРПОУ 43995486) про скасування рішення та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
10.05.2024 ПП "Антаріо" звернулось до суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1491 від 22.02.2024 про відповідність ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМТСВА «АНТАРІО» (код ЄДРПОУ 32816975) критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість;
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1964 від 07.03.2024 про відповідність ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМТСВА «АНТАРІО» (код ЄДРПОУ 32816975) критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області виключити ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМТСВО «АНТАРІО» (код ЄДРПОУ 32816975) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України. Вказує, що відповідачем не дотримано вимог законодавства при прийнятті рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, відповідачем зазначено лише відомості, які свідчать про наявність юридичних підстав, керуючись якими відповідач має повноваження включити позивача до переліку ризикових платників податків. Проте, як вказує позивач, фактичних доказів, що дані відомості обґрунтовані та стосуються товариства, відповідачем не надано.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач позов не визнає, просить суд відмовити у його задоволенні та в обґрунтування своєї позиції зазначає, що спірне рішення щодо включення відповідача до переліку ризикових платників відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості, затверджених постановою КМ №1165 від 11.12.2019, прийнято у зв`язку з тим, що згідно відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України, зазначений суб`єкт господарювання приймає участь у ймовірних схемах формування, використання та розповсюдження ризикового податкового кредиту. На думку відповідача, оскаржуване рішення не порушує прав позивача та не може бути оскаржене до суду, що підтверджується судовою практикою з аналогічних спорів.
Отже, на думку відповідача, спірне рішення прийнято обґрунтовано, є правомірним та скасуванню не підлягає.
Позивач подав відповіді на відзив.
Дослідивши надані сторонами матеріали та з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АНТАРІО» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.04.2004 р. Керівником Підприємства є ОСОБА_1 . Підприємство перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Кіровоградській області. Є платником податку на додану вартість з 01.08.2022 - 328169711274. Статутний капітал ПП «АНТАРІО» становить 1000 грн.
Основним видом господарської діяльності Підприємства є:
46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Також відповідно до відомостей, які наявні в Єдиному державному реєстрі підприємств та організації України, зареєстровано такі види діяльності:
46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням;
46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;
49.20 Вантажний залізничний транспорт;
52.10 Складське господарство;
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Для здійснення господарської діяльності Підприємство орендує офісне приміщення, розташоване за адресою: 27500, Кіровоградська область, Олександрійський район, м. Світловодськ, вул. Франка Івана, буд. 1А.
Оренда здійснюється на підставі Договору оренди № 02/08/2022 від 02.08.2022, укладеної міжТОВ фірма «Альянс імпекс» та ПП «Антаріо».
ПП «АНТАРІО» має Ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі № 990614202201708 від 12.12.2022 строк дії до 12.12.2027.
Характер господарської діяльності ПП «АНТАРІО» полягає у досягненні домовленостей з постачальниками нафтопродуктів, пошук покупців та забезпеченні перевезення нафтопродуктів від постачальників до покупців (залучається сторонній перевізник).
Слід зазначити, що в рамках господарських відносин Позивача із контрагентами, Відповідачу разом із поясненнями були надані копії відповідних документів, які складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, що засвідчують факт реального виконання Позивачем та його контрагентами господарських зобов`язань, а саме:
Відповідно до Договору поставки № 2804/1 від 28.04.2023, Продавець -ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АНТАРІО» в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов`язується передавати товари, у власність Покупця - ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРГАЛ», а Покупець зобов`язується прийняти товар та повністю оплатити його ціну.
Виконання Договору №2804/1 від 28.04.2023 в період з 15.09.2023 по 09.11.2023 підтверджується: Видатковою накладною № 260 від 15.09.2023 на суму 146 107,10 грн. у тому числі ПДВ 24 351,18 грн., Товарно-транспортною накладною №150923/4 від 15.09.2023, транспортування самовивіз ТОВ ТД «ІНТЕРГАЛ», автопідприємством - ТОВ «АРЕВ», Паспортом Якості №236 від 14.09.2023. Податковою накладною № 263 від 15.09.2023 в ЄРПН № 9243949217 від 20.09.2023 та зареєстровано АН форма «П» № 376 від 15.09.2023 № 9239523976. Видатковою накладною № 323 від 09.11.2023 на суму 139 155, 39 грн. у тому числі ПДВ 23 192, 57 грн., Товарно-транспортною накладною № 091123/3 від 09.11.2023, транспортування самовивіз ТОВ ТД «ІНТЕРГАЛ», автопідприємством - ТОВ «АРЕВ», Паспортом якості COD:LC-L-03-QUAL-26726. Зареєстровано ПН № 326 від 09.11.2023 в ЄРПН №9320897101 від 27.112023, зареєстровано АН форма «П» № 504 від 09.11.2023 № 9301434700 від 09.11.2023. Видатковою накладною № 324 від 09.11.2023 на суму 27 773, 60 грн. у тому числі ПДВ 4 628, 93 грн., Товарно-транспортною накладною № 091132/2 від 09.11.2023, транспортування самовивіз ТОВ ТД «ІНТЕРГАЛ», автопідприємством - ТОВ «АРЕВ», Паспортом якості 156 від 16.10.2023, Паспортом якості 3084 від 01.11.2023, зареєстровано ПН № 345 від 09.11.2023 в ЄРПН 9329655505 від 05.12.2023, зареєстрована АН форма «П» №503 від 09.11.2023 № 93014333713 від 09.11.2023. Актом звірки.
Відповідно до Договору поставки №ТД-128 від 19.12.2022, Постачальник -ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРГАЛ» зобов`язується передати у власність Покупця - ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «АНТАРІО» нафтопродукти, надалі Товар, а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити Товар відповідно до умов Договору.
Виконання Договору № ТД-128 від 19.12.2022 в період з 20.10.2023 по 30.10.2023 підтверджується: Видатковою накладною № ТД2010/01 від 20.10.2023 на суму 1 447 786, 00 у тому числі ПДВ 241 297, 67 грн., Товарно-транспортна накладна ТД2020/01 від 20.10.2023, транспортування автопідприємством ФОП «Уханов О.С», Паспортом якості № 478 від 16.08.2023, Паспортом якості № 430, зареєстрована ПН № 24 від 20.10.2023, зареєстровано АН форма «П» з ЄРАН № 201004 від 20.10.2023 та № 201003 від 20.10.2023., акцизною накладною форми «П» від 20.10.2023,
Видатковою накладною № ТД3010/02 від 30.10.2023 на суму 308 080, 50 у тому числі ПДВ 51 346, 75 грн., Товарно-транспортною накладною., Податковою накладною №44 від 30.10.2023, акцизна накладна форми «П» № 301004 від 30.10.2023, Паспортом якості №562 від 03.10.2023, паспортом якості №1008 від 22.08.2023.,
Відповідно до Договору на перевезення вантажів автомобільним транспортом у місцевому та міжміському сполученні № 07/12-1 від 07.12.2022, Перевізник ФОП ОСОБА_2 зобов`язаний виконати перевезення, а Замовник ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АНТАРІО» має забезпечити приймання та відпуск вантажів у строки обумовлені сторонами.
Виконання Договору №07/12-1 від 07.12.2022 в період з 20.10.2023 по 30.10.2023 підтверджується: Актом здачі-приймання робіт № 2 від 20.10.2023, Актом здачі-приймання робіт № 3 від 30.10.2023, Платіжною інструкцією №432 від 31.10.2023.
22.02.2024, ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АНТАРІО» через "Електронний кабінет платника податків" отримало рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №1491 від 22.02.2024. Зі змісту зазначеного рішення вбачається, що «Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165, у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме п.8 Критеріїв ризиковості.
Підприємством було подано на розгляд комісії регіонального рівня пояснення та
копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність
платника податку критеріям ризиковості платника податку № 1964 від 07.03.2024 року (далі по тексту Рішення №1964 від 07.03.2024), яке платник податку отримав через "Електронний кабінет платника податків."
В обґрунтування Рішення №1964 від 07.03.2024 про відповідність ПП «АНТАРІО» критеріям ризиковості платника податків ГУ ДПС у Кіровоградській області зазначено, що «Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165 з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 27.02.2024 №7 прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Код податкової інформації, яка є підставою прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
- 01 постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання;
- 03 відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній /розрахунку коригування (відсутність відомості про об`єкт оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
- 12 постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку;
- 13 придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
Не погодившись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку, комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Згідно додатку 4 Порядку № 1165 рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить формулювання рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку прийнято з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме п. 8 Критеріїв.
Пункт 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно додатку 4 Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов`язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку, та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Оскаржуване рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить наступну розшифровку:
- згідно інформаційно-аналітичних систем ДПС України, встановлено можливі ознаки ризиковості діяльності суб`єкта господарювання. Встановлено, що підприємство має незначну кількість найманих працівників для надання послуг по утриманню автомобільних доріг та відсутні основні засоби для забезпечення відповідного надання послуг, що може свідчити про здійснення безтоварних операцій.
Відповідно до п. 26, 27 Порядку № 1165 комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком. Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Згідно п. 40, 42, 43, 44, 45, 46 Порядку № 1165 засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд акцентує увагу на тому, що відповідач, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду підстави, за яких вона дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Окрім того, незважаючи на те, що затверджена Порядком N 1165 форма рішення не передбачає конкретизації підстав критеріїв ризиковості платника податку, це не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
Водночас, відповідач не зазначив, яка саме податкова інформація в нього наявна, про які саме факти вона свідчить, якими процесуальними документами, що мають доказове значення, вона підтверджується.
Так, оскаржуване рішення мотивоване тим, що позивач приймає участь у ймовірних схемах формування та використання ризикового податкового кредиту, що базується на відомостях інформаційно-аналітичних систем ДПС України, проте у чому саме полягають такі відомості, яка саме інформація мається на увазі, коли, яким чином та якими документами вона встановлена та зафіксована, відповідачем суду не пояснено, відповідних доказів не надано, як і не наведено жодних даних відносно згаданої схеми формування та використання ризикового податкового кредиту та ролі позивача у ній.
В наданому до суду витягу з протоколу апаратної наради Головного управління ДПС у Кіровоградській області №20 від 11.10.2022 міститься лише посилання на те що підприємство має незначну кількість найманих працівників для надання послуг по утриманню автомобільних доріг та відсутні основні засоби для забезпечення відповідного надання послуг, що може свідчити про здійснення безтоварних операцій, проте будь-яких даних про те, які саме операції, вчинені безпосередньо позивачем є ризиковими та чому, вказаний протокол не містить, як і не містять будь-яких даних щодо дослідження чи обговорення членами комісії інформації щодо згаданої схеми формування та використання ризикового податкового кредиту та ролі позивача у ній, з урахуванням наданого позивачем пакету документів та пояснень.
До суду будь-яких документів, які б містили вищезазначену інформацію, також не надано.
За таких підстав, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано жодних доказів, які досліджувалися в ході засідання комісії та які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення, як і не надано доказів, які б вказували на наявність ознак відповідності позивача критеріям ризиковості платника податку та його включення до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, зокрема п. 8 Критеріїв.
Крім цього, зі змісту оскаржуваного рішення та наведених вище протоколів слідує, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування, а за результатами розгляду доповідної записки відділу з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Кіровоградській області від 11.10.2022 №76/11-28-18-03-04у зв`язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, що суперечить положенням Порядку № 1165.
Доводи відповідача щодо неможливості оскарження спірного рішення окремо від рішення про відмову у реєстрації податкової накладної суд не приймає за наступних підстав.
Право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку N 1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку N 1165), а саме "Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку".
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16 грудня 2020 року у справі N 340/474/20, від 5 січня 2021 року у справі N 640/10988/20, від 5 січня 2021 року у справі N 640/11321/20.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 і Порядок №1165, який набрав чинності з 01 лютого 2020 року, передбачають різні механізми зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів; механізм розгляду скарги щодо рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З аналізу наведених норм вбачається, що, на відміну від Порядку №117, положення Порядку №1165 встановлюють можливість платника податку оскаржити рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, у тому числі у судовому порядку, а тому надання оцінки правомірності такому рішенню у межах судового оскарження на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, відповідає завданням адміністративного судочинства.
Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом у справі № 640/6130/20, постанова від 23 червня 2022 року.
За таких обставин, суд не приймає до уваги доводи відповідача з посиланням на практику Верховного Суду, викладену у постановах від 20.11.2019 по справі № 480/4006/18, від 30.11.2020 у справі № 520/4986/19, тощо, оскільки вказані судові рішення ухвалені за інших фактичних обставин, під час дії норм Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2018 №117, які на час прийняття оскаржуваного рішення втратили чинність, оскільки з 01.02.2020 набув чинності Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165, в якому прямо передбачена можливість оскарження рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку у судовому порядку.
Доводи відповідача з приводу відсутності порушеного права позивача суд також не приймає до уваги, оскільки з положень наведених вище норм чинного законодавства України чітко та однозначно слідує, що прийняття контролюючим органом рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку змінює правовий режим моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в ЄРПН.
При цьому, такі наслідки носять для позивача виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на позивача покладається додатковий обов`язок щодо надання пояснень та документів, при цьому остаточне рішення про реєстрацію податкової накладної чи про відмову в реєстрації може бути прийнято лише після надання таких пояснень та документів.
Негативні наслідки від необґрунтованого прийняття зазначеного рішення полягають також у тому, що контрагенти позивача не мають можливості сформувати податковий кредит за податковою накладною, реєстрація якої зупинена, що у подальшому несе ризики припинення господарських відносин між позивачем та його контрагентами.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб`єктів господарювання, у зв`язку з чим рішення відповідача є протиправними та підлягає скасуванню, з виключенням позивача з переліку платників податку, що відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 КАС України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду в розмірі 6056,00 грн., вказані суми підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1491 від 22.02.2024 про відповідність ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМТСВА «АНТАРІО» (код ЄДРПОУ 32816975) критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість;
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1964 від 07.03.2024 про відповідність ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМТСВА «АНТАРІО» (код ЄДРПОУ 32816975) критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість;
Зобов`язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області виключити ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМТСВО «АНТАРІО» (код ЄДРПОУ 32816975) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути на користь Приватного підприємства "АНТАРІО" (код ЄДРПОУ 32816975) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 6056,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2024 |
Оприлюднено | 17.06.2024 |
Номер документу | 119717586 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Ю.П. ПАСІЧНИК