Постанова
від 29.11.2007 по справі 10991-2007а
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

10991-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.11.2007Справа №2-27/10991-2007А

За позовом – Обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся», м. Сімферополь. вул.. Жукова, 29а, кв. 37; м. Сімферополь, а/с 1461.      

До відповідача –   ДПІ в м. Сімферополь, м. Сімферополь, вул. М. Залкі, 1/9.

Про  визнання відмови недійсною і спонукання до вчинення певних дій.       

Суддя Н.В. Воронцова.

При секретарі Топоріщевої Т. П.

представники:

Від позивача –     Шатунов,  дор. у справі.   

Від відповідача –  Підронова, дор. у справі.   

Сутність спору:          

          Позивач   звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом про  спонукання ДПІ в м. Сімферополь включити Обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся» у Реєстр неприбуткових організацій і установ.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що висновок ДПІ в м. Сімферополь стосовно невідповідності статуту позивача п. п. “є” п. п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” є самовільним та невідповідним законодавству, оскільки у Господарському кодексі України, ні в Закону України «Про кооперацію» не передбачено, що укладання договорів неприбутковим організаціям заборонено. Позивач вважає, що вимога відповідача про обмеження позивача на укладання договір є обмеженням права юридичної особи та є порушенням чинного законодавства України.  

На підставі викладеного, просить позов задовольнити.  

Позивач заявою від 20.09.2007 р. збільшив позовні вимоги та просить суд визнати відмову у реєстрації за листом ДПІ в м. Сімферополь  від 14.06.2007 р. №40992/10/154 недійсною. Також просить суд спонукати ДПІ в м. Сімферополь включити обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся» у Реєстр неприбуткових організацій і установ з 01.07.2007 р.

Вказане обґрунтовує тим,  що  відповідно до розділу 5  ч. 12 Статуту позивача майно кооперативу не підлягає розподілу між його членами і передається іншій неприбутковій організації. Додержання цієї норми дає підстави для включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій. Можливість включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ, зокрема, житлово – будівельних кооперативів, створених у порядку, визначеному законом, надано абз. «є» п.п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”. Згідно до порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ ( організацій ),  який затверджено наказом ДПАУ від 03.07.2000 р. №355,  передбачено, що житлово – будівельні кооперативи створені в порядку, визначеному Законом, мають ознаки неприбутковості.  

Суд прийняв до уваги вказане уточнення позивача.

Відповідач у запереченнях на позов повідомив про те, що підставою для відмови до Реєстру неприбуткових організацій і установ України слугував той факт,  що у розділі 4 «Управління кооперативу» передбачено, що голова правління має право укладати угоди між кооперативом та іншими особами, здійснювати операції з майном кооперативу ( оренда, суборенда, списання матеріалних засобів ), розпоряджатися засобами та майном в межах, передбачених загальними зборами членів кооперативу, що передбачає отримання прибутку.    

На підставі викладеного, просить у позові відмовити.  

Позивач заявою від 01.10.2007 р. уточнив позові вимоги та просить визнати бездіяльність ДПІ в м. Сімферополь незаконною.   Також просить суд забовязати відповідача прийняти рішення про внесення обслуговуючого кооперативу «Житлово – будівельний кооператив «Залісся» До Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Суд прийняв до уваги вказане уточнення позивача.

Позивач заявою від 22.11.2007 р. знов уточнив позовні вимоги та просить суд визнати відмову у реєстрації за листом ДПІ в м. Сімферополь  від 14.06.2007 р. №40992/10/154 недійсною.   Визнати обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся» неприбутковою організацією.      Також просить суд спонукати ДПІ в м. Сімферополь включити обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся» у Реєстр неприбуткових організацій і установ з 01.07.2007 р.

Суд прийняв до уваги вказане уточнення позивача.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази,  заслухавши пояснення представників сторін, суд,  -     

       

В С Т А Н О В И В :

Позивач  звернувся до  ДПІ в м. Сімферополь з заявою по формі 1 – РН вх. №15520/10 від 21.03.2007 р., відповідно до якої просив включити обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся»  до Реєстру неприбуткових організацій і установ України.

Відповідач по справі листом від 14.06.2007 р. №40992/10/154 повідомив позивачу про те, що у розділі 4 «Управління кооперативу» передбачено, що голова правління має право укладати угоди між кооперативом та іншими особами, здійснювати операції з майном кооперативу ( оренда, суборенда, списання матеріалних засобів ), розпоряджатися засобами та майном в межах, передбачених загальними зборами членів кооперативу, що передбачає отримання прибутку та протирічить п.п. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.   Також у вказаному листі позивачу було рекомендовано внести зміни у статутні документи та вказано,  що при подачі повторної заяви, звернення позивача буде знову розглянуто на предмет включення її  до Реєстру неприбуткових організацій і установ України.

При таких обставинах позовні вимоги необхідно задовольнити частково,  виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п. п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»  ця  стаття  застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є:

    а) органами   державної  влади  України,  органами  місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;

    б) благодійними   фондами   і   благодійними   організаціями, створеними   у   порядку,   визначеному   законом  для  проведення благодійної діяльності,  в тому числі громадськими  організаціями, створеними    з   метою   провадження   екологічної,   оздоровчої, аматорської  спортивної,   культурної,   освітньої   та   наукової діяльності, а також творчими спілками;

    в) пенсійними  фондами,  кредитними  спілками,  створеними  у порядку, визначеному законом;

    г) іншими,  ніж  визначені  у  абзаці  "б"  цього   підпункту юридичними   особами,  діяльність  яких  не  передбачає  одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів;

    д) спілками,  асоціаціями  та  іншими  об'єднаннями юридичних осіб,  створеними  для  представлення  інтересів  засновників,  що утримуються  лише  за  рахунок  внесків  таких  засновників  та не проводять  підприємницької  діяльності,  за   винятком   отримання пасивних доходів;

    е) релігійними  організаціями,  зареєстрованими  у   порядку, передбаченому законом.

є )   житлово-будівельними      кооперативами,      об'єднаннями співвласників  багатоквартирних  будинків,  створеними  у порядку, визначеному  законом;  

ж)  професійними  спілками,  їх об'єднаннями та організаціями профспілок,  утвореними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до п.п. 7.11.5 п. 7. 11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від  оподаткування  звільняються доходи неприбуткових організацій,  визначених у абзаці "г" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді  коштів  або  майна,  які  надходять  таким  неприбутковим організаціям від проведення їх основної діяльності  та  у  вигляді пасивних доходів.

Відповідно до п. п. 7.11.8 п. 7. 11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» доходи   або   майно  неприбуткових  організацій,  за винятком неприбуткових організацій,  визначених у абзацах  "а"  та "в" підпункту 7.11.1,  не підлягають розподілу між їх засновниками або  учасниками  та  не  можуть   використовуватися   для   вигоди будь-якого  окремого  засновника  або учасника такої неприбуткової організації,  її  посадових  осіб  (крім  оплати   їх   праці   та відрахувань на соціальні заходи).

Відповідно до п.п. 7.11.11 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у   разі  ліквідації  неприбуткової  організації  її активи  повинні  бути  передані  іншій  неприбутковій  організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.

Судом встановлено, що обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся»  створений в наслідок добровільного обєднання осіб на основі членства для задоволення спільних потреб з питань будівництва, обслуговування, експлуатації житлових будинків та інших споруд, утримання у відповідному стані спільних територій, нерухомого майна, земельних ділянок тощо,  належних кооперативу ( його членам ) на праві власності або орендованого чи наданого у безоплатне користування.   

Відповідно до ст.. 3 Статуту позивача майно кооперативу становить основні фонди та оборотні кошти,  а також  інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі кооперативу.

Джерелами формування майна позивача є вступні, членські та цільові внески його члені, паї та додаткові паї.

Для забезпечення статутної діяльності кооператив може формувати пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди.

Пайовий фонд – майно кооперативу, що формується за рахунок паїв ( у тому числі додаткових ) членів та асоційованих членів кооперативу.

Неподільний фонд створюється в обов'язковому порядку і формується за рахунок вступних внесків. Цей фонд не може бути розподілений  між членами Кооперативу.

Резервний фонд створюється за рахунок перерозподілу неподільного фонду та за рахунок інших не заборонених законом надходжень для покриття можливих втрат ( збитків ).

Спеціальний фонд створюється за рахунок цільових внесків членів кооперативу та інших передбачених законом надходжень для забезпечення його статутної діяльності і використовується за рішенням органів управління кооперативу.   

Відповідно до  п. 1.2 Положення «Про реєстр неприбуткових організацій і установ» організації і установи,  які не підпадають під визначення неприбуткових у відповідно до п.п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»,  не повинні проходити реєстрацію відповідно до вказаного Положення.

Суд дійшов висновку, що позивач по справі повністю підпадає  під визначення п.п. «є» п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Дослідивши вимоги п.п. 1.2 п. 1. п.п. 2.1, 2.2, 2.4, 2.12 п. 2 вказаного Положення, суд дійшов висновку про те, що при наявності ознак неприбуткової організації у відповідності до п.п. 7.11.11 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»  відмова у внесенні неприбуткової організації ( установи ) до реєстру може бути обумовлено  тільки  неповнотою даних відносно відповідності нормативним і установчим документам.

Посилання відповідача  на той факт,  Статут позивача надає право голові правління кооперативу укладати угоди між кооперативом та іншими особами, здійснювати операції з майном кооперативу ( оренда, суборенда, списання матеріалних засобів ), розпоряджатися засобами та майном в межах, передбачених загальними зборами членів кооперативу, що передбачає отримання прибутку, зовсім не свідчить про те, що вказана діяльність буде здійснюватися за метою отримання прибутку.

Відповідно до ст.. 2 Закону України «Про кооперацію» кооператив -   юридична   особа,  утворена  фізичними  та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для  ведення  спільної  господарської  та іншої діяльності з метою задоволення своїх  економічних,  соціальних  та  інших  потреб  на  засадах самоврядування.    

Обслуговуючий кооператив  -  кооператив,   який   утворюється шляхом  об'єднання  фізичних  та/або  юридичних  осіб  для надання послуг переважно членам кооперативу,  а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.  Обслуговуючі кооперативи надають послуги  іншим  особам  в  обсягах,  що   не   перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Відповідно до ст.. 3 Закону України «Про кооперацію» основними завданнями кооперації є: підвищення життєвого рівня  членів  кооперативів,  захист  їх майнових інтересів і соціальних прав; створення системи   економічної   і  соціальної  самодопомоги населення та суб'єктів господарювання;  залучення у виробництво товарів,  робіт,  послуг,  додаткових трудових  ресурсів,  підвищення  трудової  і соціальної активності населення;   створення і   розвиток   інфраструктури,    необхідної    для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення  потреб у товарах і послугах;      сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.

Відповідно до ст.. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому  Кодексі  розуміється діяльність    суб'єктів   господарювання   у   сфері   суспільного виробництва,  спрямована на виготовлення та реалізацію  продукції, виконання  робіт чи надання послуг вартісного характеру,  що мають цінову визначеність. Господарська діяльність,  що здійснюється  для  досягнення економічних   і   соціальних  результатів  та  з  метою  одержання прибутку, є   підприємництвом,   а   суб'єкти   підприємництва   - підприємцями.  Господарська  діяльність  може  здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Відповідно до ст.. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на   власний   ризик   господарська  діяльність,  що  здійснюється суб'єктами  господарювання  (підприємцями)  з   метою   досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Наявність такого повноваження  у голови правління  як укладання договорів зовсім не передбачає отримання кооперативом прибутку.

Також треба вказати, що відповідно до п. 2.2  Положення «Про реєстр неприбуткових організацій і установ» для  внесення  до  Реєстру неприбуткова організація або установа  повинні  подати  (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням  реєстраційну  заяву  за  формою N 1-РН згідно з додатком   1  до  цього  Положення,  а  також  копію  статутних  і установчих  документів.

Вказана вимога позивачем була виконана.

Відповідно до п. 2.4 Положення «Про реєстр неприбуткових організацій і установ»  результатами  розгляду  заяви  можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 про: - внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру;  - відмову  внесення  неприбуткової  організації (установи) до Реєстру.      Рішення  готується  у  двох  примірниках  -  перший надається організації  або установі, а другий залишається в органі державної податкової служби.

Однак в супереч вказаному, відповідачем не було винесено рішення по результатам розгляду заяви позивача, а було лише надіслано лист  від 14.06.2007 р. №40992/10/154, у якому відповідач не відмовляв позивачу, а лише запропонував   певні рекомендації, що є порушенням встановленого Законом порядку.  

Однак в частині визнання позивача неприбутковою організацією у позові необхідно відмовити оскільки це не відповідає способу  захисту порушеного права. Організація визнається неприбутковою в силу закону.   

При таких обставинах по справі, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково.

Вступна і резолютивна частини постанови проголошено 29.11.2007 р.

Постанову у повному обсязі складено 04.12.2007 р.     

На  підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 – 164, 167  Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити частково.

2.          Визнати відмову у реєстрації, викладену в листі державної податкової інспекції  в м. Сімферополь  від 14.06.2007 р. №40992/10/154 недійсною.

3.       Спонукати державну податкову інспекцію  в м. Сімферополь, ( м. Сімферополь, вул.. М. Залкі, 1/9 )  включити обслуговуючий кооператив «Житлово – будівельний кооператив «Залісся», (м. Сімферополь. вул.. Жукова, 29а, кв. 37 )  у Реєстр неприбуткових організацій і установ з 01.07.2007 р.

           4.            Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31115095700002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405 ) на користь обслуговуючого кооперативу «Житлово – будівельний кооператив «Залісся», м. Сімферополь. вул.. Жукова, 29а, кв. 37; м. Сімферополь, а/с 1461, ( ЄДРПОУ 34897579, банківські реквізити не відомі )   судовий збір у розмірі 1, 70 грн.

           5.               В іншій частині позовних вимог відмовити.

           Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу, за заявою особи на користь якої воно винесено.  

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

  

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Воронцова Н.В.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення29.11.2007
Оприлюднено14.12.2007
Номер документу1197221
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10991-2007а

Постанова від 29.11.2007

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Воронцова Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні