Постанова
від 13.06.2024 по справі 146/292/24
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 146/292/24

Провадження № 22-ц/801/1344/2024

Категорія: 94

Головуючий у суді 1-ї інстанції Скаковська І. В.

Доповідач:Панасюк О. С.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 рокуСправа № 146/292/24м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Панасюка О. С. (суддя доповідач),

суддів Берегового О. Ю., Шемети Т. М.,

з участю секретаря судового засідання Куленко О. В.,

розглянувши у закритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення дітей за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Томашпільського районного суду Вінницької області у складі судді Скаковської І. В., присяжних: Кушнір Т. Я., Мотрука С. Б. від 02 квітня 2024 року,

в с т а н о в и в:

У лютому 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду цим позовом, за яким просив:

- оголосити його усиновлювачем малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- імена малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце, дату та рік народження залишити без змін;

- внести зміни до актового запису цивільного стану № 3 від 02 лютого 2012 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчиненого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області, зокрема батьком усиновленої дитини записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ім`я, по батькові ОСОБА_3 змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », прізвище змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;

- внести зміни до актового запису цивільного стану № 64 від 05 листопада 2014 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області, зокрема батьком усиновленої дитини записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ім`я, по батькові ОСОБА_4 змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », прізвище змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

На обґрунтування заяви покликався на те, що 06 серпня 2019 року він уклав шлюб з ОСОБА_2 , від якого мають дочку ОСОБА_8 . Зазначав, що у дружини від попередніх відносин є дочка ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 , відомості про батька яких були записані в свідоцтвах про народження дітей відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (далі СК України). З малолітніми ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у нього склалися дружні, сімейні та гармонійні взаємовідносини, він піклується про них, створює всі належні умови для їх розвитку, утримує та виховує, ставиться до них як до рідних дітей. Вони вважають його своїм батьком, бажають носити його прізвище, тобто вони не заперечують проти їх усиновлення ним. Дружина ОСОБА_2 надала свою згоду на усиновлення її неповнолітніх дітей.

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 02 квітня 2024 року у задоволенні заяви відмовив.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_1 не довів суду чи здатний він реально стати батьком дітям, дати їм любов, забезпечити матеріально, чи зможе піклуватися про гармонійний розвиток дітей. Жодних відомостей про майновий стан, місце роботи тощо, а також документів, що підтверджують право власності або користування жилим приміщенням не надав.

Щодо висновку органу опіки і піклування, то суд першої інстанції не взяв його уваги, тому що вважав його недостатньо обґрунтованим, оскільки в ньому описуються досліджені документи та встановлені обставини, однак мотивів він не містить.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, просив рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове - про задоволення заяви.

На обґрунтування доводів апеляційної скарги покликався на ті ж обставини, що і в заяві про усиновлення дітей.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги апеляційний суд прийшов до висновку, що вона підлягає задоволенню з огляду на таке.

Частинами першою - третьою статті 367 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Установлено, що 06 серпня 2019 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області № 91 від 29 січня 2024 року за адресою в АДРЕСА_1 , проживає без реєстрації ОСОБА_1 , з дружиною ОСОБА_2 , дочка дружини ОСОБА_3 , син дружини ОСОБА_4 , дочка ОСОБА_8 .

З копії заяви ОСОБА_1 від 24 лютого 2024 року, адресованої начальнику служби у справах дітей Тульчинської РВА видно, що останній бажає усиновити дітей своєї дружини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягувався і засудженим не був, що підтверджується витягом з Інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявної судимості».

Як видно з акту обстеження умов проживання від 06 лютого 2024 року в житловому будинку в АДРЕСА_1 , для дітей створені всі умови проживання, є окрема кімната. Стосунки між членами сім`ї щирі, лагідні, теплі. В будинку проживає подружжя, з трьома дітьми, при цьому молодша дочка ОСОБА_8 - є дочкою заявника та ОСОБА_2 .

За висновками про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 здорові.

ОСОБА_2 дала згоду на усиновлення її дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . ОСОБА_1 , що підтверджується нотаріально посвідченою заявою.

В заявах діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вказали, що не заперечують проти того, щоб їх усиновив ОСОБА_1 , з яким проживають шість років і називають його татом.

У своєму висновку, виданому Тульчинською військовою адміністрацією Вінницької області, № 01-45/357 від 08 лютого 2024 року про доцільність усиновлення та відповідність інтересам малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 орган опіки та піклування вважав, що усиновлення малолітніх дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , громадянином України ОСОБА_1 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини.

Згідно зі статтею 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.

Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Усиновленою може бути дитина, тобто особа до досягнення нею повноліття (частина перша статті 208 цього Кодексу).

У статті 4 Європейської конвенції про усиновлення дітей, ратифікованої Законом N 3017-VI (3017-17) від 15 лютого 2011 року, проголошено, що компетентний орган не приймає рішення про усиновлення, якщо не є переконаним, що усиновлення відповідатиме найвищим інтересам дитини.

У кожному випадку компетентний орган приділяє особливу увагу важливості того, що усиновлення забезпечує дитину стабільними та гармонійними домашніми умовами.

Згідно з частинами першою - третьою статтею 10 цієї Конвенції Компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише після належного попереднього встановлення обставин стосовно усиновлювача, дитини та її сім`ї. Під час такого встановлення обставин і після цього дані можуть збиратися, оброблятися й розповсюджуватися лише відповідно до правил, які стосуються професійної конфіденційності й захисту персональних даних.

Установлення обставин в належному обсязі в кожній справі стосується настільки, наскільки це є можливим, та inter alia, таких питань:

a) особистості, стану здоров`я та соціального середовища усиновлювача, подробиць про його домівку та умови проживання, його здатності виховувати дитину;

b) причин, з яких усиновлювач бажає усиновити дитину;

c) причини, через які інший з подружжя або зареєстрованих партнерів не приєднується до заяви, коли лише один з подружжя або зареєстрованих партнерів звертається із заявою про усиновлення;

d) взаємної сумісності дитини й усиновлювача, а також тривалості часу, протягом якого дитина перебувала під його опікою;

e) особистості, стану здоров`я й соціального середовища дитини, а також з урахуванням встановлених законом обмежень її сімейного походження та її цивільного стану;

f) етнічного, релігійного та культурного походження усиновлювача й дитини.

Таке встановлення обставин повинно бути доручено особі чи установі, які визначено із цією метою законом або компетентним органом. Воно повинно здійснюватися настільки, наскільки це є практично можливим, соціальними працівниками, які мають кваліфікацію в цій сфері завдяки своїй професійній підготовці та власному досвіду.

Згідно з частиною першою статті 220 СК України, на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

Частиною першою статті 223 СК України установлено, що особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається.

Суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема:

1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини;

2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;

3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення;

4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною;

5) особу дитини та стан її здоров`я;

6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини (частини перша, друга статті 224 СК України).

Відповідно до частини другої статті 311 ЦПК України, до заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи:

1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя;

2) медичний висновок про стан здоров`я заявника;

3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;

4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;

5) інші документи, визначені законом.

Установлений цією нормою перелік документів не є вичерпним з одного боку, а з іншого - її конструкція, зокрема зазначення «за наявності» свідчить про те, що суд може зробити висновок про доцільність усиновленні і за відсутності окремих документів, якщо прийде до висновку про те, що усиновлення відповідатиме найкращим інтересам дитини.

При цьому апеляційний суд звертає увагу, що заява про усиновлення розглядається в порядку окремого провадження (вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України)).

Згідно з частинами першою - четвертою статті 294 ЦПК України ід час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.

З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.

Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Тобто у справах про усиновлення саме на суд покладається обов`язок вживати вичерпних заходів, зокрема й шляхом витребовування відповідних доказів, для того аби з`ясувати чи відповідатиме воно найкращим інтересам дитини.

У справі яка переглядається установлено, що відомості про батька малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в актових записах про народження записані на підставі статті 135 СК України зі слів матері. Біологічний батько з ними стосунків не підтримує, матеріального утримання не надає. ОСОБА_1 живе з ними однією сім`єю понад 5 років, з 06 серпня 2019 року зареєстрував шлюб з їхньою матір`ю ОСОБА_2 , від якого ІНФОРМАЦІЯ_4 у них народилась дочка ОСОБА_8 . Малолітні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 сприймають його за батька, прагнуть бути усиновленими та носити з ним одне прізвище. Він цікавиться життям дітей, бере участь у їх матеріальному забезпеченні. Визначених статтею 212 перешкод для усиновлення заявник не має, а тому суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про те, наданих заявником документів та думки самих дітей є замало для ухвалення рішення про усиновлення.

При цьому, як видно із рішення суду першої інстанції, причиною для відмови у задоволенні заяви стала відсутність документів про право власності чи користування житлом та майновий стан заявника. Однак суд не звернув уваги, що ОСОБА_2 має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_2 в будинку, який належить його матері. Не з`ясував на яких підставах їх сім`я користується будинком в АДРЕСА_1 , у якому створені належні умови для проживання та розвитку малолітніх. Натомість в суді апеляційної інстанції заявник пояснив, що цим будинком вони з дружиною і дітьми користуються без будь-яких часових обмежень з усного дозволу власниці, яка проживає за кордоном. Він також надав довідку фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 про його офіційне працевлаштування та розмір заробітної плати, позитивну характеристику з місця роботи.

За таких обставин апеляційний суд прийшов до висновку, що усиновлення ОСОБА_1 малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідатиме найкращим інтересам дітей, сприятиме забезпеченню стабільних та гармонійних умов їх життя, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нового судового рішення про задоволення заяви.

Керуючись статтями 367, 369, 374, 376, 382, 384, 389, 390 ЦПК України апеляційний суд,

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Томашпільського районного суду Вінницької області від 02 квітня 2024 року скасувати та ухвалити нове.

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення дітей задовольнити.

Оголосити громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_1 , усиновлювачем малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в актовому записі про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записати батьком.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в актовому записі про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записати батьком.

Прізвище ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а по-батькові на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ім`я та дату народження залишити без змін.

Прізвище ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а по-батькові на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ім`я та дату народження залишити без змін.

Внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_3 за № 3 від 02 лютого 2012 року, вчиненого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області.

Внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_4 за № 64 від 05 листопада 2014 року, вчиненого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

(Повний текст судового рішення виготовлено 14 червня 2024 року).

Головуючий О. С. Панасюк

Судді: О. Ю. Береговий

Т. М. Шемета

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення13.06.2024
Оприлюднено18.06.2024
Номер документу119739915
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —146/292/24

Постанова від 13.06.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Постанова від 13.06.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Ухвала від 13.03.2024

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Ухвала від 13.03.2024

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні