Рішення
від 14.06.2024 по справі 927/343/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

14 червня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/343/24 Господарський суд Чернігівської області у складі:

судді Ноувен М.П.,

розглянувши справу №927/343/24, розгляд якої здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "СП ЮКОЙЛ",

вул.Пулюя Івана, 48а, м. Біла Церква, Київська область, 09100;

поштова адреса: вул. Базова, 3а, м. Запоріжжя, 69014

код 31852954

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні комунікаційні системи",

вул. Широка, буд.2, м. Чернігів, 14021;

код 42942374;

про стягнення 59514,58 грн;

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "СП ЮКОЙЛ" звернувся до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні комунікаційні системи" про стягнення 59 514,58 грн заборгованості, з яких 49 000,00 грн - сума основного боргу, 8751,18 грн - пеня, 859,40 грн - 3 % річних, 904,00 грн - інфляційне збільшення.

Дії суду щодо розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 15.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).

Позивач повідомлений про час та місце розгляду справи в суді, що підтверджується наявною у матеріалах справи довідкою про отримання ухвали в електронному кабінеті позивачем.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 15.04.2024, направлена відповідачу на юридичну адресу: вул. Широка, 2, м. Чернігів, 14021, повернулась до суду з поштовою відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

За правилом статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З огляду на вказані положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про належне повідомлення позивача та відповідача про розгляд справи у господарському суді.

Позиції учасників справи.

Позов мотивовано неналежним виконання договору поставки № ЩС-20/17 від 01.08.2023 року.

Відповідач у встановлені судом строки відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.

За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у статтях 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Будь-яких заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

Перелік обставин, які є предметом доказування. Перелік доказів.

Враховуючи предмет і підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань у Відповідача перед Позивачем по суті спору; доведеність суми боргу та наявність правових підстав для застосування до Відповідача наслідків порушення грошових зобов`язань по суті спору.

Позивачем на підтвердження своїх вимог надано копії:

- договору поставки № ОС-20/17 від 01.08.2023;

- видаткова накладна № 025705 від 03.08.2023;

- рахунок на оплату № 030690 від 01.08.2023;

- платіжна інструкція № 2282 від 09.11.2023;

- розрахунок пені, 3% річних, інфляційного збільшення;

- претензія № 03/24 від 18.01.2024;

- відповідь № 451949 від 26.01.2024, № 597098 від 11.03.2024;

- роздруківки електронного документа відомостей ЄДРПОУ сторін;

Відповідачем на підтвердження своїх заперечень жодних доказів не надано.

Обставини справи встановлені судом. Оцінка аргументів та нормативно правове обґрунтування.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "СП Юкойл" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сучасні комунікаційні системи» (Покупець) 01 серпня 2023 року укладено Договір поставки №ОС-20/17 (далі Договір а.с.4-5).

Відповідно до пункту 1.1 Договору поставки - Постачальник зобов`язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити масла, мастила та технічні рідини, іменовані в подальшому «Товар».

Постачання Товару здійснюється партіями. Постачальник і Покупець погоджують можливість постачання кожної партії Товару, при цьому узгоджується найменування, асортимент, ціна і кількість передбачуваного до поставки Товару.

У разі якщо асортимент передбачуваного до постачання Товару містить більше 3-х (трьох) найменувань, Постачальник має право вимагати надання, а Покупець зобов`язаний надати заявку у письмовій формі ( факсограмою, поштовим відправленням, електронною поштою). Заявка надається на фірмовому бланку, підписується повноважним представником Покупця і скріплюється печаткою. (п.1.2)

Найменування, асортимент, ціна, кількість Товару вказуються у видаткових накладних, виданих Постачальником на кожну узгоджену, поставлену партію Товару, і завірених підписом повноважного представника Покупця. У кожній видатковій накладній в обов`язковому порядку вказується номер і дата цього Договору.

На вимогу однієї із сторін, умови щодо найменування, асортименту, ціни, кількості Товару, що поставляється, фіксуються в специфікаціях, належно оформлених у вигляді Додатків до цього Договору, які є невід`ємною його частиною (п. 1.3. Договору)

Ціна Товару за цим Договором встановлюється в гривнях і вказується в рахунку, що пред`являється до сплати Постачальником на кожну узгоджену, поставлену партію Товару, з відображенням її у відповідній видатковій накладній. (п.2.1).

Відповідно до п.2.2, 2.3. Договору ціна Товару, зазначена в рахунку на оплату, що виставляються Постачальником, відображена у відповідних видаткових накладних, визначається з урахуванням умов поставки, передбачених цим Договором.

Загальна вартість Договору визначається як сумарна вартість Товару, поставка якого здійснена відповідно до умов цього Договору та підтверджена видатковими накладними.

Оплата за Товар, поставлений за цим Договором, здійснюється Покупцем шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника у порядку та строки, передбачені цим Договором. (п.3.1).

Покупець здійснює оплату вартості узгодженої партії поставленого Товару, на підставі рахунку, пред`явленого до оплати Постачальником, протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з моменту поставки відповідної партії Товару.(п.3.2).

Відповідно до п. 4.1. Договору, товар за цим Договором поставляється на умовах DDP, склад Покупця/вантажоодержувача. Адреса складу Покупця/вантажоодержувача зазначається у відповідній товарно-транспортній накладній.

Умови поставки розуміються у відповідності з правилами «Інкотермс» в редакції 2010 року, які застосовуються з урахуванням особливостей, пов`язаних з внутрішньодержавним характером цього Договору, а також особливостей, що впливають з умов цього Договору.

Датою поставки вважається дата передачі Товару, зазначена у відповідній видатковій накладній, що видана Постачальником і завірена підписом повноважного представника Покупця. (п.4.4.)

Відповідно до п. 7.2. Договору, при недотриманні Покупцем строків оплати, встановлених п. 3.2. та п. 3.5.цього Договору Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Цей Договір набуває чинності з моменту підписання його повноважними представниками Сторін і діє до 31 грудня 2023 року, або до належного виконання Сторонами прийнятих на себе зобов`язань за цим Договором, в залежності від того, яка з цих подій настане раніше. У разі, якщо за 30 календарних днів до закінчення строку дії Договору жодна із Сторін письмово не повідомить іншу Сторону про своє бажання припинити Договір, він вважається продовженим ще на один календарний рік на тих самих умовах. При цьому кількість таких продовжень не обмежується. (п.10.1).

Позивачем, відповідно до умов Договору, був виставлений рахунок на оплату № 030690 від 01.08.2023 на суму 51 000,00 грн.

Згідно з видатковою накладною № 025705 від 03.08.2023р., ТОВ «СП ЮКОЙЛ» передало, а ТОВ «Сучасні комунікаційні системи» прийняло Товар (олива моторна WOLVER TURBO EVOLUTION SAE 10W-40 бочка 208л метал на суму 20 722,00 грн, олива гідравлічна WOLVER HYDRAULIKOL HLP 46 бочка 208 л метал, мастило YUKO LITOL-24 EP 17 кг відро 20л жесть, мастило WOLVER ULTRON EP2 (NLGI) картуш 0,4 л ПЕ) на загальну суму 51 000,00 грн. разом з ПДВ.

Відповідачем частково оплачено товар з простроченням, що підтверджується платіжною інструкцією № 2282 від 09.11.2023 на суму 2000,00 грн.

В порушення умов Договору поставки, ТОВ «Сучасні комунікаційні системи» за поставлену продукцію не розрахувалося в повному обсязі, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість в сумі 49 000,00 грн.

За порушення строку оплати, позивач заявив до стягнення 8751,18 грн пені за період з 18.08.2023 по 15.02.2024, 904,00 грн інфляційних за період з серпня 2023 року по лютий 2024 року, 859,40 грн 3 % річних за період з 18.08.2023 по 14.03.2024.

18.01.2024 Позивачем на адресу відповідача направлялась претензія № 03/24 від 18.01.2024 з вимогою сплатити заборгованість в сумі 57 807,02 грн.

Відповіді на претензію Позивачем на отримано, борг не сплачено.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 ЦК України, цивільні відносини можуть регулюватися звичаєм, зокрема звичаєм ділового обороту. Звичаєм є правило поведінки, яке не встановлене актами цивільного законодавства, але є усталеним у певній сфері цивільних відносин.

У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст.173 ГК України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ч.1 ст. 174 Господарського кодексу України (надалі Господарського кодексу України), господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

У відповідності до ч.1 ст.193 ГК України, ст.526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі статтею 629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Суд при вирішенні спору враховує, що правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються нормами про договір поставки.

Відповідно до ст. 712 ЦК України, продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Частини перша та шоста статті 265 Господарського кодексу України передбачають, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

За змістом статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити продукцію (товар) після його прийняття або прийняття товарно-розпорядчих документів на нього, якщо договором чи товарно-розпорядчими документами не визначено іншого строку оплати.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За ст.526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається. Зазначені положення викладені і в ст.193 ГК України.

Відповідно до ст.599 ЦК України та ст.202 ГК України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин відповідно до ст.230 ГК України зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Законом щодо окремих видів зобов`язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається. (ч.1 ст.231 ГК).

Право встановити в договорі розмір та порядок нарахування штрафу та можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов`язань надано сторонам частинами другою та четвертою статті 231 ГК України. В інших випадках порушення виконання господарських зобов`язань чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень передбачати в договорі одночасне стягнення пені та штрафу, що узгоджується зі свободою договору, встановленою статтею 627 ЦК України, а також приписами статті 546 ЦК України та статті 231 ГК України.

Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання за договором, штрафу та пені не суперечить статті Конституції України, оскільки згідно зі статтею 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до статті 230 ГК України видами штрафних санкцій, тобто є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності.

У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Матеріалами справи встановлено, що на виконання умов Договору відповідно до видаткової накладної № №025705 від 03.08.2023 позивач поставив, а відповідач отримав Товар на загальну суму 51000 грн.

Видаткова накладна підписана представниками сторін та скріплена печатками товариств. Зауваження та заперечення відсутні.

З урахуванням умов Договору строк оплати до 17.08.2023.

Платіжною інструкцією № 2282 від 09.11.2023 відповідач здійснив часткову оплату вартості Товару в сумі 2000 грн.

Станом на день звернення позивача до суду заборгованість відповідача становила 49000 грн.

Доказів оплати суми заборгованості матеріали справи не містять.

За прострочення виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано та пред`явлено до стягнення 8751,18 грн пені за період з 18.08.2023 по 15.02.2024, 904,00 грн інфляційних за період з серпня 2023 року по лютий 2024 року, 859,40 грн 3 % річних за період з 18.08.2023 по 14.03.2024 з урахуванням строку настання виконання зобов`язання та здійсненої часткової оплати.

Судом здійснено перерахунок заявлених позивачем сум та встановлено, що пеня за період з 18.08.2023 по 15.02.2024 становить 8728,80 грн, 3% річних за період з 18.08.2023 по 14.03.2024 становлять 858,58 грн.

При цьому суд зазначає, що позивачем не враховано, що 2024 рік є високосним роком і нарахування з 01.01.2024 здійснюється з розрахунку 366 днів.

Здійснивши перерахунок інфляційних судом встановлено, що останні становлять 1008,63 грн.

Відповідно до ст. 14, 237 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.

Відтак, вимога позивача про стягнення інфляційних є правомірною, підтверджується матеріалами справи і підлягає задоволенню в заявленій позивачем сумі 904,00 грн.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СП Юкойл» підлягають частковому задоволенню і з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 49000 грн боргу, 8728,80 грн пені, 858,58 грн 3% річних, 904,00 грн інфляційних.

В решті вимог по стягненню 22,38 грн пені та 0,82 грн 3% річних позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат.

Згідно з п.5 частини 1 статті 237 Господарського процесуального кодексу України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Ціна заявленого позову складає 59514,58 грн, тобто за розгляд даного спору при подачі позову до Державного бюджету України сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн згідно Закону України «Про судовий збір».

Статтею 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням того, що позовні вимоги задоволені судом частково, судовий збір в сумі 3026,82 грн покладається на відповідача.

Судовий збір в сумі 1,18 грн покладається на позивача.

Керуючись статтями 129, 236 - 239, 240, 241, 247 - 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СП Юкойл», код 31852954, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні комунікаційні системи», код 42942374, про стягнення 59514,58 грн задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні комунікаційні системи», код 42942374 (вул. Широка, 2, м. Чернігів, 14021) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СП ЮКОЙЛ», код 31852954 (вул.Пулюя Івана, 48а, м. Біла Церква, Київська область, 09100) борг в сумі 49000 грн, пеню в сумі 8728,80 грн, 3% річних в сумі 858,58 грн, інфляційні в сумі 904,00 грн, судовий збір в сумі 3026,82 грн.

3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

4. В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені статтею 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя М.П. Ноувен

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення14.06.2024
Оприлюднено17.06.2024
Номер документу119740959
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —927/343/24

Рішення від 14.06.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні