Дата документу 14.06.2024Справа № 554/6203/23 Провадження № 2/554/2328/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.06.2024 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави в складі:
головуючого - судді Материнко М.О.,
за участю секретаря Литвин А.С.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Полтавської філії міських електромереж Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії,
в с т а н о в и в:
Позивач АТ «Полтаваобленерго» в особі ПФ міських електромереж АТ «Полтаваобленерго» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії.
В обґрунтування позову зазначало, що
17.04.2019 загальними зборами акціонерів ПАТ «Полтаваобленерго» було перейменовано на АТ «Полтаваобленерго». З 07.10.2005 ОСОБА_1 приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії шляхом оплати рахунків за спожиту електричну енергію. Отже, з 07.10.2005 між АТ «Полтаваобленерго» та ОСОБА_1 діє публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом оплати рахунків за спожиту нею електричну енергію. Тобто, відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №15040200-7. Споживач електричної енергії, це фізична особа, у томі числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання, а тому ОСОБА_1 користується електричною енергією за допомогою електрообладнання для задоволення потреб. Відповідач являється власником квартири АДРЕСА_1 і являється споживачем електричної енергії. Пунктом 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 визначено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок. Нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.
17.09.2018 споживач ОСОБА_1 був відключений від електропостачання за борги за електричну енергію.
28.07.2022 під час проведення технічної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 , представниками ПФ міських електромереж АТ «Полтаваобленерго» Яковенко О.П., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за участю споживача ОСОБА_1 виявлено порушення п. 1.2.1, 2.3.1, 2.3.4, 5.5.5.1, 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комуна них послуг від 14.03.2018 №312, та п.11.9.1, 11.9.2 КСР, а саме - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, після відключення. Підключено розетку поза приладом обліку відкритою електропроводкою з поетажного щита в квартиру через двері. Спожита таким чином електрична енергія лічильником не обраховувалась.
Спожита таким чином електроенергія електролічильником не обраховується, що є порушенням. В порядку п. 8.2.5. ПРРЕЕ на місці виявлення порушення ПРРЕЕ представниками АТ «Полтаваобленерго» ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в присутності споживача ОСОБА_1 був складений акт про порушення №005275 від 28.07.2022 в двох примірниках. Вказаний акт про порушення було підписано уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго» та двома незаінтересованими особами. Споживач ОСОБА_1 акт підписав та зазначав що « тимчасово підключився, поки прийшов додому. Не працюю, пенсію не отримую». Акт про порушення №005275 від 28.07.2022 складений у відповідності до ПРРЕЕ та умов договору. У відповідності до п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце , час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення ПРРЕЕ у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості не облікованої електричної енергії. Споживач ОСОБА_1 був повідомлений про дату і місце розгляду акту про порушення №005275 від 28.07.2022, однак на засідання не з`явився. В подальшому відповідач заподіяні збитки не відшкодував та платежів з метою повернення боргу не здійснював, а тому загальний розмір заборгованості на день подачі позову складає : 20803,02 грн., через що звертаються до суду з позовом.
Просило стягнути вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії з відповідача на користь ПФ міських електромереж АТ «Полтаваобленерго» в сумі 20803,02 грн та судовий збір у розмірі 2684 грн..
Ухвалою судді Октябрського районного суду м. Полтави від 14.07.2023 року відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, просив розглядати справу у його відсутність, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач, будучи повідомленим про розгляд справи, у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подавав.
За таких обставин судом відповідно до ст. ст. 280, 281 ЦПК України постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 власником квартири АДРЕСА_1 .
07.10.2005 приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії шляхом оплати рахунків за спожиту електричну енергію.
Таким чином, з 07.10.2005 між АТ «Полтаваобленерго» та ОСОБА_1 діє публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом оплати рахунків за спожиту нею електричну енергію.
17.09.2018 споживач ОСОБА_1 був відключений від електропостачання за борги за електричну енергію.
17.04.2019 загальними зборами акціонерів ПАТ «Полтаваобленерго» було перейменовано на АТ «Полтаваобленерго».
Таким чином, відповідач є споживачем послуг, що надаються позивачем за адресою - АДРЕСА_3 .
28.07.2022 під час проведення технічної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 , представниками ПФ міських електромереж АТ «Полтаваобленерго» Яковенко О.П., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за участю споживача ОСОБА_1 було виявлено порушення п. 1.2.1, 2.3.1, 2.3.4, 5.5.5.1, 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комуна них послуг від 14.03.2018 №312, та п.11.9.1, 11.9.2 КСР, а саме - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, після відключення. Підключено розетку поза приладом обліку відкритою електропроводкою з поетажного щита в квартиру через двері. Спожита таким чином електрична енергія лічильником не обраховувалась
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що уразі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснення відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. Правил.
В порядку п. 8.2.5. ПРРЕЕ на місці виявлення порушення ПРРЕЕ представниками АТ «Полтаваобленерго» ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в присутності споживача ОСОБА_1 був складений акт про порушення №005275 від 28.07.2022 в двох примірниках. Вказаний акт про порушення було підписано уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго» та двома незаінтересованими особами. Споживач ОСОБА_1 акт підписав та зазначав що « тимчасово підключився, поки прийшов додому. Не працюю, пенсію не отримую».
Акт про порушення№005275 від 28.07.2022 складений у відповідності до ПРРЕЕ та умов договору.
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що уразі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснення відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. Правил.
У відповідності до п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення ПРРЕЕ у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.
24.08.2022 в порядку, передбаченому п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення №005275 від 28.07.2022, уповноважені представники оператора системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення, керуючись п. 8.4.2. ПРРЕЕ було визначено обсяг не облікованої електричної енергії та суму завданих збитків споживачем в розмірі 20803,02 грн.,виходячи з наступних даних:порушення ПРРЕЕз боку ОСОБА_1 підпадаєпід п.п.7п.8.4.2.ПРРЕЕ,а саме - самовільне підключення електропроводки до електромережі оператора системи поза приладом обліку відкритою проводкою.
Згідно п. 8.4.6. Правил, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі. Згідно п. 8.4.7. Правил, розрахунок вартості не облікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: - вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт-год.) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн./кВт-год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (\?доб, кВт-год); кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
На засіданні комісії ОСОБА_1 не був. Про місце, час і дату засідання повідомлений шляхом направлення за адресою його проживання запрошення.
Таким чином, сума завданих збитків за не обліковану енергію згідно акта про порушення АТ "Полтаваобленерго" становить 20803,02 грн.
Пунктом 48 Правил користування електричною енергію для населення,затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 за. N1357, споживач несе відповідальність згідно із законодавством запорушення правил користування електричною енергією, в тому числі і за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Як вбачається із матеріалів справи, предметом даного спору є стягнення вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, обрахованої на підставі складеного акту про вчинення цього порушення згідно «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії…».
Підставою позову є делікт, а не стягнення заборгованості у зв`язку з фактичнимвикористанням електричної енергії користувачем нежитлового приміщення без укладання договору про надання таких послуг.
Відповідно п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 12.06.2009 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду», уточнюючи позовні вимоги або заперечення проти позову, суд визначає характер спірних правовідносин сторін, зміст їх правових вимог і матеріальний закон, що їх регулює, і яким належить керуватися при вирішенні спору. Зокрема, у позивача суд повинен з`ясувати предмет позову (що конкретно вимагає позивач), підставу позову (чим він обґрунтовує свої вимоги) і зміст вимоги (який спосіб захисту свого права він обрав).
Згідно п.53. Правил користування електричною енергією для населення у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач пред`явив позов до ОСОБА_1 стягнення вартості не облікованої електричної енергії. Підставою позову вказав акт про порушення №005275 від 28.07.2022, складений відносно ОСОБА_1 , протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією для населення Полтавської філії від 24.08.2022 за №27, згідно якого ОСОБА_1 , як споживач, допустив порушення п.48 ПКЕЕН шляхом самовільного підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю енерго-постачальника. Підключення електророзетки поза приладом обліку відкритою електропроводкою від ввідного кабелю та розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією для населення, відносно вказаної особи.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача 20803,02 грн на відшкодування завданих збитків.
Також з відповідача на користь позивача відповідно до вимог ст.141 ЦПК України підлягає до стягнення 2684 грн. понесених позивачем судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 67, 68 ЖК України, ст. 625 ЦК України , ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Полтавської філії міських електромереж Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Полтавської філії міських електромереж Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії з відповідача на користь ПФ міських електромереж АТ «Полтаваобленерго» в сумі 20803,02 грн та судовий збір у розмірі 2684 грн..
Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Полтаваобленерго» в особі Полтавської філії міських електромереж АТ «Полтаваобленерго» (м. Полтава, вулиця Маршала Бірюзова,47 А, р/р № НОМЕР_1 в АТ «ТАСКОМБАНК», МФО 339500, код ЄДРПОУ 37709834).
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , Ідентифікаційний номер : НОМЕР_2 .
Суддя М.О.Материнко
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2024 |
Оприлюднено | 17.06.2024 |
Номер документу | 119744802 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Материнко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні