Рішення
від 15.05.2024 по справі 941/259/24
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 рокусмт ПетровеСправа № 941/259/24 Провадження № 2/941/201/24

Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Шаєнко Ю. В.

при секретарі Фатьяновій А.І.

розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в смт.Петрове Кіровоградської області справу за позовом ОСОБА_1 до Петрівської селищної ради Кіровоградської області про встановлення факту, що має юридичне значення, та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер громадянин ОСОБА_2 , після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,9444 га, що розташована на території Ганнівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524980400:02:000:0928, яку спадкодавець за життя заповів позивачу, однак позивач після смерті ОСОБА_2 не подав вчасно до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, так як не знав про наявність заповіту, таким чином, позивачем було пропущено строк для прийняття спадщини, а також нотаріусом було роз`яснено, що у наданих позивачем правовстановлюючих документах, існують розбіжності у прізвищі спадкодавця, тому позивач просить встановити факт, що має юридичне значення, та визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Представник позивача подав до суду заяву, в якій підтримує позов, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, і просить справу розглянути без його участі та участі позивача.

Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить справу слухати без його участі, позов визнає повністю.

Ухвалою суддіПетрівського районногосуду Кіровоградськоїобласті від21березня 2024року вирішенорозглядати справуу відкритомусудовому засіданніза правиламизагального позовногопровадження танадано відповідачустрок дляподання відзивутерміном 15днів здня врученняухвали провідкриття провадженняу справі.На виконаннявимог ст.178ЦПК Українивідповідачу встановленийсудом строквідзиву ненадав.Враховуючи те,що позивачпозовні вимогипідтримує,а відповідачїх визнаєповністю, судприходить довисновку проможливість ухваленнярішення упідготовчому судовомузасіданні занаявними матеріалами,в порядкуст.ст.200,206ЦПК України.

Суд, дослідивши документи справи, вважає, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер громадянин ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті №00043604413, виданого 15 лютого 2024 року Петрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Одеса)(а.с.14).

Післясмерті ОСОБА_2 залишилося спадковемайно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9444 га, що розташована на території Ганнівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524980400:02:000:0928, яку спадкодавець за життя заповів позивачу(а.с.15).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 27.11.2014 року державним реєстратором реєстраційної служби Петрівського районного управління юстиції Кіровоградської області Абоімовою В.В., індексний номер 30111030(а.с.16), прізвище, ім`я, по батькові власника земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,9444 га, кадастровий номер: 3524980400:02:000:0928, зазначено ОСОБА_2 , що не співпадає з прізвищем спадкодавця зазначеному у витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті №00043604413, виданого 15 лютого 2024 року Петрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Одеса)(а.с.14), згідно якого прізвище, ім`я, по батькові спадкодавця - ОСОБА_2 .

Зазначена обставина також підтверджується витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень серії ЕЕМ №701186, виданому 27.11.2014 року державним реєстратором реєстраційної служби Петрівського районного управління юстиції Кіровоградської області Абоімовою В.В.(а.с.17) та Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №368682421 від 06.03.2024 року(а.с.18-19).

ОСОБА_2 за життя склав заповіт, посвідчений 04 грудня 2014 року приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Каліушком Денисом Ігоровичем(реєстровий номер 1282), яким він заповів ОСОБА_1 належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9444 гектара у межах згідно з планом, що розташована на території Ганнівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524980400:02:000:0928, належної йому на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 27 листопада 2014 року реєстраційною службою Петрівського районного управління юстиції Кіровоградської області індексний номер 30111030(а.с.15). У вищевказаному заповіті прізвище, ім`я, по батькові спадкодавця зазначено ОСОБА_2 , що не співпадає з прізвищем спадкодавця зазначеному у витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, згідно якого померлою особою являється ОСОБА_2 . Однак у графі «підпис» даного заповіту мається підпис заповідача та особисто ним зазначене прізвище ОСОБА_3 . Зазначена обставина підтверджує належність заповіту померлому ОСОБА_2 .

Відповідно до довідки Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 15.02.2024 року №299(а.с.20), прізвище померлого ОСОБА_2 також вказано як ОСОБА_4 , що не відповідає прізвищу зазначеному у витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті.

Дані невідповідності в написанні прізвища померлого ОСОБА_2 виникли в результаті неправильного перекладу його прізвища з російської на українську мову, та перешкоджають спадкоємцю ОСОБА_1 отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народженням цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

У відповідності до ч.2 ст.315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У відповідності до роз`яснень, викладених у п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року(із змінами) в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Встановлення факту належності документів спадкодавця тягне для позивача юридичні наслідки, а саме дає змогу отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 позивач незвернувся вшестимісячний строк донотаріальної конториз заявоюпро прийняттяспадщини,так якне знавпро заповіт.Дізнавшись пронаявність заповіту,позивач звернувся до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказану земельну ділянку, однак отримав письмове роз`яснення про неможливість видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку належну спадкодавцю, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини(а.с.21), в зв`язку з тим, що позивач не звернувся вчасно у шестимісячний строк до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування(ст.ст.1220, 1222, 1270 ЦК України), право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивачу не було відомо про наявність заповіту складеного спадкодавцем ОСОБА_2 на його користь, яким він заповів належну йому земельну ділянку. Тобто, пропущення строку для прийняття спадщини позивачем відбулося з поважних причин в результаті його необізнаності про наявність заповіту.

Нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з підпунктом 2.2. пункту 2 глави 10 розділу II чинного на час виникнення спірних правовідносин Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Підпунктом 3.2. пункту 3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, передбачено, що для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася, про що мається інформаційна довідка зі спадкового реєстру №76713942 видана 23.04.2024 року.

Оскільки після смерті спадкодавця ОСОБА_2 ніхто спадщину не приймав, спадкова справа не заводилася, а отже нотаріус не перевіряв наявність заповіту та не міг вчиняти інші вище зазначені дії щодо повідомлення про його наявність.

Судпри вирішенніпитання проповажність причинпропуску строкудля прийняттяспадщини враховуєсвободу заповітута повагудо воліспадкодавця,як фундаментальнийпринцип спадковогоправа.А отженеобізнаність спадкоємцяпро наявністьзаповіту єповажною причиноюпропуску строкудля прийняттяспадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, в разі пропущення строку для прийняття спадщини, встановленого ст.1270 ЦК України, з поважних причин, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, суд вважає можливим визначити додатковий строк позивачу для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті громадянина ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, суд вважає, що заяву слід задовольнити в повному обсязі.

Вказані правовідносинирегулюються ст.ст.1270,1272ЦК Українита п.6ч.1ст.315,ч.2ст.315 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273, 319 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Встановити факт того, що заповіт, складений 04 грудня 2014 року від імені ОСОБА_2 , посвідчений приватним нотаріусом Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Каліушком Д.І., зареєстрований в реєстрі за №1282; свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 27.11.2014 року індексний номер: 30111030, видане на ім`я ОСОБА_2 реєстраційною службою Петрівського районного управління юстиції Кіровоградської області; довідка Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 15.02.2024 року №299 про місце реєстрації ОСОБА_2 , дійсно належать ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати ОСОБА_1 поважною причину пропуску визначеного законом строку для прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю с.Новомануйлівка Петрівського району Кіровоградської області, додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилася після смерті громадянина ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.

Суддя (підпис) Ю. В. Шаєнко

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення15.05.2024
Оприлюднено18.06.2024
Номер документу119760282
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —941/259/24

Рішення від 15.05.2024

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

Ухвала від 21.03.2024

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні