ЄУН 387/285/24
Номер провадження по справі 2-о/387/23/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2024 року смт. Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі:
головуючого судді Майстер І.П.
за участю секретаря судового засідання Косюг І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Піщанобрідська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім`єю, -
В С Т А Н О В И В :
Заявниця звернулася до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю, в якій зазначила, що з 1973 по грудень 2023 проживати з ОСОБА_3 однією сім`єю, без реєстрації шлюбу. З самого початку сумісного проживання між ними виникли повноцінні сімейні відносини. За час проживання з ОСОБА_4 вона не перебувала в шлюбі з іншим чоловіком. ОСОБА_3 був одружений проте у 2005 році шлюб розірвав. ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Піщаний Брід Новоукраїнського району Кіровоградської області, після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме земельну ділянку. Вона звернулася до нотаріуса з питанням щодо оформлення спадкових прав, проте їй було роз`яснено, що їй необхідно довести факт спільного проживання, а тому ОСОБА_1 вимушена в судовому порядку встановити факт проживання з ОСОБА_4 однією сім`єю без реєстрації шлюбу .
Заявниця в судовому заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити, обґрунтувала обставинами викладеними в заяві. Також ОСОБА_1 додала, що інших спадкоємців ОСОБА_3 немає. Також ОСОБА_3 був одружений, але у 2005 році розлучився та дітей не мав. З 1973 року по час смерті ОСОБА_5 вони проживали спільно та мали спільний побут і вели спільне господарство.
Також в судове засідання 13.06.2024 представник позивача надав до суду заяву про слухання справи за його відсутності, заяву підтримують.
Заінтересована особа Піщанобрідська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області в судове засідання явку свого представника не забезпечила, про день, час та місце слухання справи повідомлена вчасно належним чином, надали до суду заяву про слухання справи за їх відсутності.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце слухання справи повідомлявся.
Суд результатом розгляду справи, дослідження доказів, допиту свідків вважає, що заява є обґрунтованою і підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що зі свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 25.12.2023, виданого Піщанобрідською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області, встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті село Піщаний Брід Новоукраїнського району Кіровоградської області ( а.с.6).
З довідки №369 від 06.02.2024, виданої Піщанобрідською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області, встановлено, що ОСОБА_1 дійсно зареєстрована і проживає у селі Піщаний Брід Новоукраїнського району Кіровоградської області і згідно з даними з погосподарських книг, дана громадянка є власником житлового будинку, який знаходиться за вищевказаною адресою з 1973 року. ОСОБА_1 проживала в даному житловому будинку разом з померлим ОСОБА_3 , 1944 року народження з 1973 року (а.с. 10).
Згідно зі свідоцтвом про право власності від 19.11.2013 індексний номер 13005417, встановлено, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки розташованої на території Піщанобрідської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області , кадастровий номер 3521785300:02:002:2224, площею 4,1979 га (а.с.11).
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № інформаційної довідки 76427821 від 01.04.2024 встановлено, що у спадкові реєстрі відсутня інформація, щодо відкриття спадкової справи ОСОБА_3 (а.с. 20).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу №00044903516 від 08.05.2024, наявний актовий запис, що ОСОБА_3 розірвав шлюб 20 вересня 2005 року актовий запис №163.
Також заявником в судове засідання долучено до матеріалів справи копії погосподарських книг і облікових карток Піщанобрідської сільської ради за 1973-2023 роки. Суд з`ясував, що зі змісту погосподарських книг і облікових карток Піщанобрідської сільської ради за 1974-2023 роки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали разом з 1973 року в належному їй будинку за адресою АДРЕСА_1 .
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні надав показання, що 1989 року він знайомий із ОСОБА_1 та проживає по АДРЕСА_1 . На той час ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали разом як чоловік із жінкою до самої смерті ОСОБА_3 . ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали в одному домоволодінні по АДРЕСА_1 та були пов`язані спільним побутом.
Свідок ОСОБА_7 судовому засіданні надала показання, що вона проживає по АДРЕСА_1 та з 2005 року знайома з ОСОБА_8 , яка переїхала до ОСОБА_3 та спільно проживали як чоловік із жінкою та піклувалися один про одного до самої смерті ОСОБА_3 . ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали в одному домоволодінні по АДРЕСА_1 , були пов`язані спільним побутом та виховували спільного сина.
Отже суд за наслідками отриманих пояснень сторони заявниці, показань свідків, досліджених письмових доказів, доходить до таких висновків.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка.
Згідно з ч. 2 ст. 3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно з вимогами ч. 4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Прикінцеві положення СК України не передбачають винятків і спеціальних правил дії у часі норм СК України. Отже СК України застосовуються до сімейних відносин, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Водночас слід розмежовувати сферу дії ст. 74 СК України «Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі» і ст. 1264 ЦК України, оскільки зазначені норми регулюють різні правовідносини (сімейні та спадкові). Якщо вимога про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу заявлена у зв`язку з таким проживанням не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, відповідні відносини є спадковими і до них слід застосовувати ст. 1264 ЦК України.
Відповідно, передбачений ст. 1264 ЦК України п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини, і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю, у тому числі до набрання чинності Кодексом.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 18 вересня 2023 року у справі № 582/18/21 (провадження № 61-20968сво21) - https://reyestr.court.gov.ua/Review/113690426.
Відповідно до частин першої, п`ятої та шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За вимогами статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Водночас суд зазначає, що відповідно до пояснень заявниці, яка повідомляла, що покійний ОСОБА_3 був одружений та у 2005 році розлучився, а також відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу №00044903516 від 08.05.2024, ОСОБА_3 розірвав шлюб 20 вересня 2005 року актовий запис №163.
Чинним на час виникнення спірних правовідносин КпШС України не передбачалося можливості встановлення факту спільного проживання жінкою та чоловіком, які проживають однією сім`єю, але не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, а виникнення такого права стало можливим з 1 січня 2004 року, коли набрав чинності Сімейний кодекс України.
Водночас суд не може встановити факт проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу, у випадку, якщо один з них перебував у зареєстрованому шлюбі, оскільки це прямо суперечить вимогам статті 25 Сімейного кодексу України.
Отже факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підлягає встановлення з 20 вересня 2005 року по дату смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 293,294, 315, 316,319, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Піщанобрідська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області про встановлення факту проживання однією сім`єю - задовольнити частково.
Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу з 20 вересня 2005 року по 22 грудня 2023 року.
В іншій частині заявлених вимог відмовити.
В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються такі реквізити сторін та інших учасників справи:
заявник -ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка села Фурманівка Новоукраїнського району Кіровоградської області, жителька АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
заінтересована особа - Піщанобрідська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області ( вулиця Незалежності, 29, село Піщаний Брід, Новоукраїнського району Кіровоградської області код ЄДРПОУ 04365810).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І.П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2024 |
Оприлюднено | 18.06.2024 |
Номер документу | 119765404 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні