справа № 619/3445/24
провадження № 2-о/619/98/24
Ухвала
17 червня 2024 року
м. Дергачі
Дергачівськийрайонний суд Харківської області у складі: головуючого судді Нечипоренко І.М.,за участю секретаря судового засідання Міщенко О.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадженняцивільну справу № 619/3445/24,
ім`я (найменування) заявника та заінтересованої особи:
завниця: ОСОБА_1 ,
заінтересована особа: Служба у справах дітей, сімей та молоді Золочівської селищної ради,
вимоги заяви: про надання права на побачення з дитиною матері, що позбавлена батьківських прав,
представник заявниці: ОСОБА_2 .
Питання, що вирішується ухвалою.
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, у якій просить надати їй право на регулярні періодичні побачення та спілкування з дитиною.
Зі змісту заяви вбачається, що ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав щодо сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який у даний час перебуває у ДБСТ Абзалових.
Від заявниці та її представника надійшла заява про залучення до участі у справі прийомних батьків та заслуховування думки малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб ( ч. 4 ст. 294 ЦПК України).
У п. 5. Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, передбачені ст.143 ЦПК, зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Згідно з п. 16 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затверджений постановою КМУ від 26 квітня 2002 р. N 564, вихованці мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншимиродичами,крім випадків,коли цеможе заподіятишкоду їхжиттю,здоров`ю таморальному вихованню.Форми такогоспілкування визначаютьоргани опікита піклуванняза погодженнямз батьками-вихователями та за участю соціальних працівниківабо фахівців із соціальної роботи, які здійснюють соціальне супроводження сімей.
Крім того, частинами 1, 2 ст. 171 СК України передбачено, що дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
У статті 9 Закону України "Про охорону дитинства" закріплено, що кожна дитина має право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку.
В постанові ВС від 18 серпня 2021 року у справі № 303/3102/19 (провадження № 61- 13918св20) зазначено, що з досягненням віку десяти років у дитини з`являється право не тільки бути вислуханою і почутою, але й право брати активну участь у вирішенні своєї долі, зокрема, у визначенні місця проживання.
Аналогічні положення закріплені у статті 12 Конвенції про права дитини, згідно з якою держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю.
Відповідно до статті 6 Європейської конвенції про здійснення прав дітей (дата підписання - 25 січня 1996 року, дата набрання чинності для України - 01 квітня 2007 року) під час розгляду справи, що стосується дитини, перед прийняттям рішення судовий орган надає можливість дитині висловлювати її думки і приділяє їм належну увагу.
З цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства. Закріплення цього права підкреслює, що дитина є особистістю, з думкою якої потрібно рахуватись, особливо при вирішенні питань, які безпосередньо її стосуються.
Ухвалюючи рішення у справі "М. С. проти України" від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), Європейський суд з прав людини указав на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по-перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16 липня 2015 року у справі "Мамчур проти України", заява № 10383/09).
Як убачається із розпорядження Золочівської РДА ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . влаштований з 20.07.2018 в прийомну сім`ю ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Суд вважає за необхідне, враховуючи суть заяви, залучити до участі у справі як заінтересованих осіб прийомних батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , та оскільки дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг десятилітнього віку, суд вважає, що він має бути вислуханий з питань, що стосуються його особисто.
Керуючись ст. 294, 258-261 ЦПК України, суд
постановив:
Залучити прийомних батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , до участі у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Служба у справах дітей, сімей та молоді Золочівської селищної ради про надання права на побачення з дитиною, як заінтересованих осіб.
Направити заінтересованим особам копію ухвали та копію заяви з додатками.
Заінтересовані особи у справах окремого провадження мають права та обов`язки сторін, крім випадків, передбачених урозділі IVцього Кодексу.
Зобов`язати прийомних батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 забезпечити прибуття в судове засідання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для заслуховування його думки щодо побачень з матір`ю.
Ухвала оскарженню окремо відрішення судуне підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І. М. Нечипоренко
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 18.06.2024 |
Номер документу | 119765634 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Нечипоренко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні