Рішення
від 14.06.2024 по справі 229/1202/24
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 229/1202/24

Провадження № 2/229/971/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

14 червня 2024 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі:головуючого суддіДубовика Р.Є.,за участю секретаря судового засідання Жаріної Ю.В.,розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дружківка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача адвокат Корзаченко В.М., який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_3 аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі 6 000 (шість тисяч) гривень, щомісячно, на час навчання доньки, починаючи з дня подачі позовної заяви і до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення 23 років.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач з 2004 року проживала з відповідачем однією сім`єю без реєстрації шлюбу та від спільного проживання сторони мають двох доньок - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка на сьогодні вже є повнолітньою та неповнолітню ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сімейні стосунки сторін по справі не склалися, та на сьогодні вони припинили спільне проживання. На даний час позивач проживає разом зі спільними дітьми окремо від відповідача. Відповідач мешкає у місті Києві, має постійний заробіток, однак на утримання дітей матеріальну допомогу надає вкрай рідко та у незначних сумах. 07 лютого 2024 року донька сторін по справі ОСОБА_4 досягла повноліття, на даний час проживає з позивачем, перебуває на її утриманні. Починаючи з 18 серпня 2023 року донька ОСОБА_6 зарахована на 1 курс денної форми навчання та є студенткою відокремленого структурного підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за спеціальністю 192 «Будівництво та цивільна інженерія». Дата закінчення навчання 30 червня 2026 року. Зважаючи на необхідність стаціонарного навчання доньки, остання позбавлена можливості знайти собі додатковий підробіток, власного доходу не має і заробітків матері не вистачає для повноцінного забезпечення одягом, спеціальною навчальною літературою та приладдям, харчуванням та для забезпечення інших повноцінних потреб доньки. Відсутність належної матеріальної допомоги від відповідача позбавляє позивача можливості забезпечити рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного й соціального розвитку спільної доньки. Вказує, що відповідач не має інших аліментних зобов`язань, є працездатним та працює і має постійний заробіток, а відтак спроможний сплачувати аліменти на утримання повнолітньої доньки під час продовження її навчання у закладі вищої освіти. Вказані обставини змушують позивача звернутися до суду з цим позовом.

У відкрите судове засідання позивач ОСОБА_2 та її представник адвокат Корзаченко С.В. не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача, на позовних вимогах наполягає, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився,був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, відповідно до ст. ст. 128, 129 ЦПК України.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками дитини є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . (а.с.6).

Згідно довідки Відокремленого структурного підрозділу «Дружківський житлово-комунальний фаховий коледж Донбаської національної академії будівництва і архітектури» від 02.02.2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є студенткою І курсу денної форми навчання Відокремленого структурного підрозділу «Дружківський житлово-комунальний фаховий коледж Донбаської національної академії будівництва і архітектури» за спеціальністю 192 «Будівництво та цивільна інженерія», навчання відбувається за рахунок держбюджету, термін навчання з 01.09.2023 по 30.06.2026. (а.с.9).

Позивач вказує, що окрім старшої доньки, їй доводиться витрачати грошові кошти також на утримання молодшої доньки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.7), оплачувати орендоване житло, що підтверджується договором оренди житлового приміщення №1 від 26.01.2024 року (а.с.8), комунальних послуг, придбати продукти харчування, одяг, предмети першої необхідності, медичні препарати, тощо. Зважаючи на необхідність стаціонарного навчання, ОСОБА_4 позбавлена можливості знайти собі додатковий підробіток, а відтак розраховує лише на фінансову допомогу матері та можливі аліменти від батька. Батько в добровільному порядку матеріальної допомоги майже не надає, є фізично здоровою, працездатною людиною, інших аліментних зобов`язань не має, працює та має постійний дохід, отже спроможний сплачувати аліменти на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання.

Частиною 1 ст. 180 Сімейного Кодексу України визначено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з вимогами ст. 199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Статтею 200 Сімейного кодексу України закріплено, що суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

За вимогами ст. 182 ч. 1 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з роз`ясненнями, наданими у п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Таким чином, при вирішенні питання про стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання, та визначення їх розміру має значення, зокрема, встановлення можливості надання батьками матеріальної допомоги, а також з`ясування потреби повнолітніх дочки, сини, які продовжують навчання, в отриманні такої допомоги.

Відповідно до положень ст. 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Зазначена норма встановлює рівний обов`язок обох батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ч. 3 ст. 181 Сімейного Кодексу України).

Відповідно до ст. 184 Сімейного кодексу України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Частиною першою статті 191 Сімейного кодексу України визначено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

З огляду на викладене, враховуючи, що стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання та в цей період не має самостійного заробітку, тому потребує матеріальної допомоги з боку батьків, є одним із способів захисту інтересів дитини, таку допомогу крім матері має надавати також і батько, виходячи з рівного обов`язку батьків утримувати повнолітніх дітей, які продовжують навчання, та у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, приймаючи до уваги, що відповідач не надав суду доказів, на підтвердження незадовільного стану його здоров`я та доказів, які б свідчили про неможливість надавати матеріальну допомогу на навчання доньки, зважаючи на принцип диспозитивності цивільного судочинства, враховуючи вимоги розумності і справедливості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача аліменти на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_4 в розмірі 6000 грн., починаючи з 15 лютого 2024 року щомісячно на час навчання дитини, але не пізніше досягнення нею 23-х річного віку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

Згідно із ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Тому з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 1 211 гривні 20 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 182, 191, 199-200 Сімейного кодексу України, ст.ст. 10, 13, 141, 263-265, 280-282, 354, 430 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , аліменти на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі 6 000 (шість тисяч) гривень, щомісячно, на час навчання доньки, починаючи з 15 лютого 2024 року і до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення нею 23 років.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , у дохід державного бюджету судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Р.Є. Дубовик

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.06.2024
Оприлюднено18.06.2024
Номер документу119766061
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —229/1202/24

Рішення від 14.06.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Дубовик Р. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні