Справа № 605/131/24
РІШЕННЯ
Іменем України
"17" червня 2024 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Горуц Р.О.
секретаря судового засідання Лежигубської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, вказуючи, що після смерті її баби ОСОБА_2 , вона з поважних причин пропустила строк для подання заяви про прийняття спадкового майна, оскільки про наявність заповіту їй стало відомо після закінчення строку для прийняття спадщини.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Підтримання ними позовних вимог та прохання про розгляд справи у їх відсутності, викладено у адресованій суду заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить положенню ч.3 ст.211 ЦПК України.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Прохання про розгляд справи у його відсутності викладено у адресованій суду заяві. При вирішенні справи покладається на думку суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважаючи причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, дійшов до переконання, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві власності належало дві земельні ділянки, а саме: площею 1,25 га та 0,33 га, відповідно з кадастровими номерами 6124883500:01:001:0132, 6124883500:01:001:0797, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Литвинівського старостинського округу Тернопільського району (колишньої Литвинівської сільської ради Підгаєцького району) Тернопільської області, що підтверджується державними актами на право власності на земельну ділянку.
04 серпня 2020 року ОСОБА_2 склала заповіт, який посвідчено секретарем Литвинівської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області, розпорядженням якого все належне їй майно, заповіла позивачці.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11 лютого 2022 року.
Позивач зверталася в Підгаєцьку державну нотаріальну контору із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , на що отримала відмову у зв`язку з тим, що нею пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Із відповіді завідувача Підгаєцької державної нотаріальної контори від 13 березня 2024 року №196/01-16 вбачається, що за даними Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась.
Встановлено, що на той момент, коли позивач дізналася про існування заповіту, остання пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
В силу ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності із ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У законі не міститься визначення поняття поважності причин порушення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін.
Суд, вважає, що проживання позивача та спадкодавця в різних місцях, а також той факт, що позивач не знала про існування заповіту, значно звузило можливість здійснення нею цивільних прав, створивши перешкоди вчасно подати заяву про прийняття спадщини, а тому ці обставини слід визнати поважними.
Відповідно до ст.63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій,отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Як свідчатьобставини справи посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, не вчиняла дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, не здійснила її виклик як спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчить про неналежне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.
Необхідність вчиненнянотаріусом або в сільських населених пунктах - уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування, дій для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснити виклик спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, відповідаєтакож правовим висновкам Верховного Суду України викладеним у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 та Верховного Суду викладеним у постанові від 28 жовтня 2019 року у справі №761/42165/17-ц.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підставний, а тому підлягає до задоволення.
Судові витрати слід покласти на позивача в межах нею понесених.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме два місяці з часу набрання даним рішенням законної сили.
Судові витрати покласти на позивача в межах нею понесених.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: 48030, с. Литвинів Тернопільський район Тернопільська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
Представник позивача: ОСОБА_3 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №58 від 18 червня 1993 року, 47501, м. Бережани вул. Підгірна, 7 Тернопільського району Тернопільської області;
Відповідачі: Підгаєцька міська рада Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: 48000, м. Підгайці вул. Шевченка, 39, код ЄДРПОУ 04058462.
Головуючий: Р. О. Горуц
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 18.06.2024 |
Номер документу | 119768478 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Горуц Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні