Рішення
від 27.05.2024 по справі 607/3369/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.05.2024 Справа №607/3369/24 Провадження №2/607/1422/2024

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі :

головуючого судді Кунець Н.Р.

з участю секретаря судового засідання Ковбасюк М.В

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи Служба у справах дітей Підволочиської селищної ради, Управління сім`ї молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, Тернопільський обласний центр соціально - психологічної допомоги «Родина» про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 , треті особи Служба у справах дітей Підволочиської селищної ради, Управління сім`ї молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що батьками малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , при цьому відомості про батька зазначені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. Водночас вона є тіткою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по лінії біологічного батька та він з березня 2021 року проживає у її сім`ї, оскільки його мати ОСОБА_3 добровільно передала сина їй на виховання. Позивач вказує, що ОСОБА_3 жодної участі у вихованні та утриманні сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не приймає, не створила йому належних умов проживання та жодного разу не звернулась з пропозицією повернути їй сина для спільного проживання. Так, з 2021 по 2024 роки, ОСОБА_3 практично не навідувалась до сина за його місцем проживання, жодного разу не приїхала до нього на День народження, не приносила йому подарунки та не вітала його навіть по телефону, при цьому спілкувалась з ним у телефонному режимі дуже рідко, а часто на телефонні дзвінки не відповідала, ігноруючи їх. Останній раз ОСОБА_6 , бачився з матір`ю у серпні 2023 року, коли вимушено залишився із нею за її місцем проживання у с. Кам?янки, Підволочиської територіальної громади Тернопільського району на 10 днів. Однак зі слів ОСОБА_6 , під час його перебування із матір`ю, остання часто сварила його, використовуючи нецензурні слова. На даний час ОСОБА_3 остаточно припинила спілкування з дитиною. Окрім цього, на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини, неодноразово розглядалось питання неналежного виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 щодо дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначені факти, як кожен окремо так і в сукупності, на думку позивача свідчать про свідоме усунення та нехтування матір`ю своїх обов`язків, ухиляння від виконання батьківських обов`язків по догляду та утриманню малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З огляду на вищевикладене, позивач просить суд: позбавити батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнути з ОСОБА_3 , аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (1416 грн. 50 коп.), починаючи з дня подання позовної заяви і до повноліття.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального провадження та призначено судове засідання. Копію позовної заяви з додатками надіслано до Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради та зобов`язано, протягом одного місяця, надати висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Протокольною ухвалою суду від 03.04.2024 постановленою у судовому засіданні без видалення в нарадчу кімнату та занесеною до протоколу судового засідання залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Тернопільський обласний центр соціально - психологічної допомоги «Родина».

23.04.2024 судом зареєстровано висновок Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради,затверджений рішенням виконавчого комітету Зборівської міської ради № 679 від 17.04.2024 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

24.04.2024 судом зареєстровано пояснення подані представником Служби у справах дітей Підволочиської селищної ради, відповідно до яких, на сьогоднішній день ОСОБА_3 з малолітньою донькою ОСОБА_7 проживає, без реєстрації, в будинку, який їй не належить, в с. Кам`янки, Підволочиської ТГ. Не працює. Перебуває на обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах служби у справах дітей селищної ради та на соціальному супроводі комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» селищної ради, оскільки самостійно не може подолати складні життєві обставини. Умови проживання потребують суттєвого покращення. Продукти харчування та одяг надає Підволочиська селищна рада. ОСОБА_2 з березня 2021 року, з матір`ю не проживає. Мати ОСОБА_6 , ОСОБА_8 правом наданим їй ст.157 Сімейного кодексу України не скористалася, жодного разу не зверталася до органу опіки, піклування про встановлення графіку побачень з дитиною та усунення перешкод у її вихованні та спілкуванні, повернення дитини або її відібрання від інших осіб. Самоусунулась від утримання і виховання дитини. Начальником служби у справах дітей селищної ради 19.03.2024 проведено бесіду з ОСОБА_3 . Їй повідомлено про розгляд справи про позбавлення батьківських прав, наслідки позбавлення батьківських прав, її права та обов`язки. У зв`язку із вищевикладеним, Служба у справах дітей Підволочиської селищної ради позовні вимоги підтримує.

Протокольною ухвалою суду від 01.05.2024 постановленою у судовому засіданні без видалення в нарадчу кімнату та занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження у даній справі та призначено розгляд справи по суті.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити з підстав викладених у позовній заяві. З приводу ухвалення заочного рішення не заперечила.

Присутній в судовому засіданні малолітній ОСОБА_2 суду повідомив, що він більше двох років живе у місті Тернополі з тіткою ОСОБА_9 , яка ним повністю опікується та йому подобається жити з тіткою. Свою маму ОСОБА_3 він останній раз бачив літом 2023 року, а до того ще у 2021 році. Вказав, мати не приїжджає до нього, не дзвонить, не спілкується з ним, не вітає його з днем народження та не дарує подарунки.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, хоча була обізнана про наявність вказаного судового провадження, оскільки 31.03.2024 надіслала до суду заяву, у якій вказала, що позовні вимоги не підтримує та просила проводити підготовче судове засідання без її участі, у зв`язка із тим, що вона не має фінансової можливості приїхати на засідання, а також повідомити її про наступне судове засідання за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 .

Про день та час слухання справи 27.06.2024 відповідач ОСОБА_3 повідомлялась у встановленому законом порядку, зокрема шляхом надіслання на поштову адресу за її місцем проживання повістки про виклик до суду. Крім того судом додатково вживались заходи повідомлення відповідача ОСОБА_3 через офіційний веб-сайті судової влади України, шляхом розміщення оголошення про виклик останньої до суду. ВідповідачОСОБА_3 про причини своєї неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи та відзиву на позов не подавала.

Представник третьої особи Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради в судове засідання не з`явився, проте подав заяву про розгляд справи без присутності органу опіки та піклування за наявними матеріалами у справі.

Представник третьої особи Служби у справах дітей Підволочиської селищної ради в судове засідання не з`явився, проте подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.

Представник третьої особи Тернопільського обласного центру соціально - психологічної допомоги «Родина» в судове засідання не з`явився, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином. Про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.

Суд вважає, що відповідач про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомила, відзиву на позов не подавала, тому відповідно до ст. 280 ЦПК України, справу слід вирішити на підставі наявних доказів та постановити заочне рішення, оскільки проти заочного розгляду справи не заперечує позивач.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне:

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , актовий запис № 2, що вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданим 29.01.2015 Виконкомом Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області.

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00034562955 від 13.01.2022, відомості про батька ОСОБА_4 до актового запису № 2 від 29.01.2015 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внесено на підставі заяви матері про державну реєстрацію народження дитини відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України від 29.01.2015.

Згідно з довідкою № 15/01 від 30.01.2024 та характеристики № 24/02-12 від 29.01.2024 виданих Тернопільською ЗОШ І-ІІІ ступенів № 14 ім. Б. Лепкого Тернопільської міської ради Тернопільської області, ОСОБА_2 , 2014 року народження, дійсно навчається у Тернопільській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 14 ім. Б. Лепкого у 3-В класі з 01.09.2021. Оформленням і збором необхідної документації щодо прийому ОСОБА_10 до школи займалася ОСОБА_1 (біологічна тітка по батьківській лінії). За час навчання в школі ОСОБА_6 зарекомендував себе старанним, здібним, активним, комунікабельним учнем. Уміє логічно мислити, аналізувати, робити правильні висновки. Систематично виконує домашні тренувально-навчальні вправи та завдання. ОСОБА_10 веселий, товариський, самостійний, користується авторитетом серед однокласників, підтримує дружні стосунки з багатьма учнями класу. До школи ОСОБА_12 завжди приходить охайно вдягнений, акуратний та доглянутий. Навчанням дитини, його успіхами, шкільним життям цікавиться тільки пані ОСОБА_9 , до речі, ОСОБА_10 звертається до неї - мама, та дуже тепло відгукується про її ставлення до нього. ОСОБА_13 відповідально ставиться до поставлених задач: оплачує придбання необхідних зошитів та шкільного приладдя, оплачує сніданки та обіди в школі, в позаурочний час допомагає учню готуватися до уроків, відвідує батьківські збори. Біологічної мами ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , за період навчання учня в школі не бачила (за 2,5 роки). ОСОБА_14 не цікавиться шкільними успіхами ОСОБА_10 , його потребами. На зв`язок із класним керівником, пані ОСОБА_15 не виходила та жодних контактів не підтримує.

Як слідує із характеристики керівника гуртка образотворчого мистецтва «Пташка», який працює в ТЗОШ № 14 ім. Б. Лепкого Марчук О.Д. , учень 3-В класу ОСОБА_2 систематично відвідує заняття, акуратний, відповідальний, виконавчий та талановитий хлопчик. Виявляє інтерес до мистецтва. Приводить на гурток та забирає по закінченню занять ОСОБА_1 , яка опікується дитиною та дбає про те, щоб ОСОБА_12 вчасно прийшов, щоб всі інструменти, які потрібні для роботи в гуртку були наявні, забезпечує всім необхідним для розвитку і творчих здібностей ОСОБА_6 .

За інформацією завідувача педіатричного відділення № 2 поліклінічного відділу КНП «ТМДКЛ» Червоної Н.Л. від 24.03.2024, дитина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на обліку у лікаря-педіатра педіатричного відділення № 2 , поліклінічного відділу КНП « ТМДКЛ», Ірхи Г.Р. , з 28.07.2021, декларація створена в присутності матері та тітки (рідна сестра по татові) ОСОБА_1 . На даний час дитина проживає по місці реєстрації, ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , яка і здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до довідки лікаря-педіатра педіатричного відділення № 2 , поліклінічного відділу КНП « ТМДКЛ» Ірхи Г.Р. від 10.01.2024, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на обліку в дитячій поліклініці з серпня 2021 року. Єдиний раз під час заключення декларації була присутня мама ОСОБА_3 . В поданому при відвідуванні поліклініки, хлопчика супроводжувала ОСОБА_1 .

Згідно довідки № 13 від 05.01.2024 виданої ПП «Наш дім», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та разом з нею зареєстровані: чоловік - ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; син - ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; племінник - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживає без реєстрації, підстава - акт № 13 від 03.01.2024).

Як вбачаться з акту обстеження житлових умов від 03.01.2024, комісією а складі майстра дільниці ОСОБА_21 , паспортиста ОСОБА_22 провели комісійне обстеження кватири АДРЕСА_3 , в ході якого встановлено, що ОСОБА_2 , не зареєстрований але проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до заяв ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 від 03.01.2024, останні підтвердили, що з березня 2021 року за адресою: АДРЕСА_2 проживає малолітня дитина ОСОБА_2 , разом зі своєю тіткою ОСОБА_1 та її родиною.

Як вбачається з акту обстеження умов проживання, головними спеціалістами ССД управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Чайковським В.В. , Ксьонжик О.В. , Хоркавою К.І. , 10.01.2024 проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_2 , де проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_19 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ході якого встановлено, що умови проживання задовільні. Санітарно - гігієнічні та житлово - побутові умови на належному рівні. В помешканні є усі необхідні речі побуту, а саме холодильник, пральня машина, два телевізори, дві шафи, диван. Для виховання та розвитку дитини створенні такі умови: виділено окрему кімнату, у якій є дитяче ліжко, робоче місце, шафа, тумбочка, телевізор, ноутбук, мобільний телефон, Наявні дитячі книги, розвиваючі ігри, підручники, одяг відповідно до віку та сезону. Мама дитини ОСОБА_3 з сином не проживає. Вона добровільно передала ОСОБА_6 на виховання сестрі покійного співжителя ОСОБА_1 , а саме з січня 2021 року.

16.01.2024 головним спеціалістом ССД управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Чайковським В.В. здійснено візит за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 , під час якого проведено розмову з малолітнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ході якої з`ясовано, що ОСОБА_6 дуже подобається проживати з ОСОБА_1 . Він відмічає, що ОСОБА_29 його любить, купляє все необхідне, піклується про нього. Зі слів ОСОБА_6 , останній раз бачився з мамою у серпні 2023 року. Мама до нього не телефонує, не цікавиться ним. ОСОБА_6 не має бажання повертатись до своєї мами і проживати з нею.

Рішенням Комісії з питань захисту прав дитини Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 50 від 18.02.2022, перенесено розгляд питання про неналежне виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 щодо дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на наступне судове засідання. Комісією встановлено, що до жовтня 2021 року ОСОБА_3 проживала разом з двома малолітніми дітьми ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в с. Кам?янки Підволочиського району Тернопільської області. Відомості про батька дітей записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. 29.01.2021 малолітнього сина ОСОБА_6 мати добровільно передала на виховання сестрі покійного співжителя ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , 06.10.2021 за направленням служби у справах дітей Підволочиської селищної ради Тернопільської області ОСОБА_3 разом із малолітньою донькою, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , влаштовано в Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родина».

Згідно із рішенням Комісії з питань захисту прав дитини Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 68 від 25.03.2022, комісією встановлено, що впродовж проживання в Тернопільському обласному центрі соціально-психологічної допомоги «Родина», ОСОБА_30 недобросовісно доглядає малолітню дитину: в дівчинки спостерігається психологічна та педагогічна занедбаність, висока тривожність, страх, агресивність, часто принижує її нецензурними словами. Відповідно до інформації Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 14 Тернопільської міської ради, навчанням ОСОБА_6 , його успіхами, шкільним життям цікавиться тітка ОСОБА_9 . Біологічної мами, ОСОБА_3 , за період навчання дитини в школі не було, жодних контактів із класним керівником вона не підтримує. Відповідно до інформації завідувачки педіатричним відділенням №2 комунального некомерційного підприємства «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня», догляд за дитиною здійснює сестра по лінії батька ОСОБА_1 . На засіданні комісії з`ясувалось, що мати дітей має намір лікуватись у КНП ТОР «Тернопільський обласний центр соціально-небезпечних захворювань». Відтак, беручи до уваги думку членів комісії, а також результати відкритого голосування, комісія вирішила повернутись до розгляду питання виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 стосовно дітей після закінчення терміну її лікування.

Як слідує, з рішення Комісії з питань захисту прав дитини Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 127 від 24.06.2022, відповідно до інформації Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги «Родина» від 22.06.2022 № 25, ОСОБА_3 та її неповнолітня донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 14.06.2022 вибули з центру соціально-психологічної допомоги «Родина» в Підволочиський район, село Кам?янки. Лікування в психоневрологічній лікарні ОСОБА_3 не проходила. Беручи до уваги думку членів комісії, а також результати відкритого голосування, комісія з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради вирішила: зобов`язати ОСОБА_1 щомісячно письмово інформувати службу у справах дітей управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей про стан відвідування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 матір`ю ОСОБА_3 , її участі у вихованні та утриманні дитини; службі у справах дітей управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради інформувати службу у справах дітей Підволочиської селищної ради Тернопільської області про повернення ОСОБА_3 разом з дитиною на постійне місце проживання в с. Кам?янки Підволочиської територіальної громади Тернопільської області з метою здійснення контролю та відповідної профілактичної роботи.

Відповідно до акту обстеження матеріально - побутових умов проживання гр. ОСОБА_3 від 14.06.2022, завідувачем відділення соціальної роботи Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг Скалатської територіальної громади» Галай О.Б. , було проведено обстеження матеріально - побутових умов проживання гр. ОСОБА_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 . При обстеженні встановлено, що і слів сусідів ОСОБА_3 зареєстрована у житловому будинку з дітьми, але не проживає у ньому. Умови в житловому приміщенні незадовільні. Складаєтсья з двох кімнат, кухні та коридору, немає освітлення, електрики. Зовні та всередині багато тріщин, протікає дах. В одній з кімнат обвалюється стеля. Потрібен капітальний ремонт. В такому будинку на даний момент з малолітніми дітьми проживати не можливо.

Згідно з актом обстеження умов проживання від 30.10.2023, складеним начальником служби у справах дітей Підволочиської селищної ради Карпець У., фахівцем соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг Підволочиської селищної ради» Процаніною Н., соц. працівниками КЗ «ЦНСП» Федин Г., ДОП відділення поліції № 5 ТРУП Думанською У., проведено обстеження умов проживання за адресою: с. Кам?янки Тернопільський район, Тернопільська область, де проживають: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в ході якого встановлено, що мама з дитиною проживають в одній кімнаті,яка опалюється електричними нагрівачами. Є проблеми з дахом, який протікає. Їжу готують на електричній плитці. Для виховання та розвитку дитини створенні такі умови: є місце для сну і відпочинку, є іграшки, одяг. ОСОБА_32 є ученицею Кам`янківського ліцею. Мати прив`язана до дитини, не працює, не отримує соціальних допомог, ЦНСП постійно надається натуральна допомога. Без допомоги ОСОБА_3 не має ресурсу доглядати дитину. Матір попереджено про виконання батьківських обов`язків та забезпечення дитини всім необхідним, пошуком роботи.

Органом опіки і піклування суду надано висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затверджений рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 679 від 17.04.2024.

Відповідно до вищевказаного висновку, орган опіки і піклування, беручи до уваги рекомендації комісії з питань захисту прав дитини, вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З висновку вбачається, що ОСОБА_1 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини повідомила, що вона є рідною тіткою ОСОБА_6 , оскільки покійний біологічний батько дитини, ОСОБА_33 , був її рідним братом та співмешканцем матері дитини, ОСОБА_3 . Також пояснила, що малолітній ОСОБА_2 уже три роки проживає разом із нею. Мати дитини не бере жодної участі у житті сина, не цікавиться станом здоров`я, не піклується про його фізичний, моральний та духовний розвиток, жодних покладених обов`язків не виконує. Мати дитини, ОСОБА_3 , на засідання комісії не з`явилася та не повідомила про причини своєї відсутності.

Відповідно до статті 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.

Згідно частини четвертої статті 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Такий обов`язок батьків передбачений і ч. 2 ст. 150 СК України.

Статтею 9 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 та набула чинності для України 27.09.1991, визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Частиною 1 ст. 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки і піклування, прокурор, а також сама дитина, що досягла чотирнадцяти років (стаття 165 СК України).

Відповідно до норм Сімейного кодексу України кожний із батьків зобов`язаний піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, проявляти у відношенні неї батьківське піклування, зобов`язаний виховувати та утримувати дитину до її повноліття. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09, рішення від 17.07.2015) Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту інтересів дитини, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування повинно вирішуватися лише після всебічного дослідження позицій сторін, насамперед, з`ясування ставлення батьків до дитини.

Встановлено, що малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 разом з тіткою ОСОБА_1 .

Суд вважає, що позивач належними, допустимими та достатніми доказами довела, що відповідач ОСОБА_3 не бере участі у вихованні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не навідується до нього, не цікавиться його життям та станом здоров`я, не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не забезпечує дитину необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, а також не приймає участі в навчально-виховному процесі, не спілкується з ним, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, протягом тривалого часу, зокрема, із 2021 року, ухиляється від виконання свого обов`язку по вихованню малолітньої дитини, не виявляє до нього материнської уваги та турботи та не надає матеріальної допомоги на його утримання.

За таких підстав суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 ухиляється від виконання своїх материнських обов`язків по вихованню малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відтак позов є обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню.

При цьому суд зазначає, що позбавлення батьківських прав не тягне невідворотних наслідків, оскільки не позбавляє особу права на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.09.2021 у справі № 459/3411/17.

Відтак суд доходить висновку, що рішення про позбавлення батьківських прав відповідача відповідає якнайкращим інтересам дитини, не позбавляючи при цьому відповідача можливості за її бажанням піклуватися про дитину. Більше того за правилами ст. 169 СК України позбавлені батьківських прав батьки вправі звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав за умови зміни своєї поведінки, якщо це буде відповідати інтересам дитини.

Окрім цього, частина 3 ст. 166 СК України визначає, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Стаття 180 СК України визначає, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України N789-XII від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Також, Конвенцією про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держава зобов`язується забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів (ч. 1, 2 ст. 3).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Аліменти - це кошти на утримання дитини. Аліменти необхідні, щоб забезпечити базові матеріальні умови для життя дитини: оплату харчування, одягу, предметів гігієни, шкільного приладдя, спожитих дітьми комунальних послуг, лікування нескладних захворювань та інше.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів ( ч.2 ст. 182 СК України).

У відповідності до вимог ч.3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Судом зауважує, що стягнення аліментів має ціль найбільш повно захищати інтереси дитини, забезпечити їй не тільки необхідні кошти для існування, але і зберегти по можливості той рівень життя, який дитина мала при сумісному проживанні з обома батьками.

Положеннями ст. 191 СК України встановлено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Враховуючи вищевикладене, та те, що дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на повному утриманні ОСОБА_1 , при цьому відповідач ОСОБА_3 участі в його утриманні не приймає, суд вважає, що з ОСОБА_3 слід стягнути на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 14.02.2024 і досягнення дитиною повноліття.

Згідно ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

За таких обставин суд вважає, що рішення в частині стягнення аліментів за один місяць, слід допустити до негайного виконання.

Також, в силу вимог ст. 141 ЦПК України, за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав з відповідача на користь позивача слід стягнути 1211,20 грн судового збору.

Керуючись ст. 150 ч. 2, 3 , 164, 166, 167, 180, 181, 182, 184, 191, 193 ч. 2 СК України, ст. 4, 76, 89, 133 ч. 1, 141 ч. 1, 6, 247 ч. 2, 259, 263-265, 280, 282-284, 288, 289, 354, 430 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи Служба у справах дітей Підволочиської селищної ради, Управління сім`ї молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, Тернопільський обласний центр соціально - психологічної допомоги «Родина» про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати із ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 14.02.2024 і досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Рішення суду в частині стягнення аліментів допустити до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення суду в загальному порядку встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду відповідачем подається протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 17.06.2024.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_4 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 .

Третя особа: Служба у справах дітей Підволочиської селищної ради, код ЄДРПОУ 04396294, адреса місцезнаходження: вул. А.Шептицького, 4 смт. Підволочиськ, Тернопільська область.

Третя особа: Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, код ЄДРПОУ: 43459222, адреса місцезнаходження: бульвар Т. Шевченка, 1, м. Тернопіль, 46001.

Третя особа: Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родина», код ЄДРПОУ 33589362, адреса місцезнаходження вул. Коновальця, 18 м. Тернопіль, 46001.

Головуючий суддяН. Р. Кунець

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено19.06.2024
Номер документу119768562
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —607/3369/24

Рішення від 27.05.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Рішення від 27.05.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні