ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/761/24
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., дослідивши в спрощеному позовному провадженні матеріали справи
За позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі»
до Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія»
про стягнення 19 942,97 грн
Без виклику учасників справи;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія» про стягнення 19 942,97 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії шляхом самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі позивача, у зв`язку з чим позивачем подано даний позов про стягнення з відповідача 19 220,41 грн вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, 377,23 грн 3% річних, 345,33 грн інфляційних втрат.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/761/24. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5, 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи Господарським судом Київської області та про його право подати відзив на позовну заяву, з урахуванням того, що у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду відкриття провадження у справі від 04.04.2024 була направлена відповідачу на його адресу-місцезнаходження, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Шевченка, буд. 2, м. Боярка, Київська обл., 08150.
Однак зазначене поштове відправлення повернулось на адресу Господарського суду Київської області 29.04.2024 з відміткою працівника поштової установи на довідці про причини повернення/досилання Ф.20 «за закінченням встановленого терміну зберігання».
З огляду на наведене, Господарський суд Київської області повторно направив на адресу-місцезнаходження відповідача ухвалу про відкриття провадження у справі від 04.04.2024. Проте зазначене поштове відправлення також повернулось на адресу Господарського суду Київської області з відміткою працівника поштової установи на довідці про причини повернення/досилання Ф.20 «за закінченням встановленого терміну зберігання».
Відповідно до частин 3, 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Порядок вручення судових рішень визначено у ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, за змістом ч. 5 якої учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Частиною 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з пп. 3-5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку визначають Правила надання послуг поштового зв`язку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, і які регулюють відносини між ними.
Поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю. Поштові картки, листи з позначкою «Вручити особисто», рекомендовані (реєстровані) листи з позначкою «Судова повістка» приймаються для пересилання лише з повідомленням про їх вручення згідно із законодавством (п. 8 та п. 15 Правил надання послуг поштового зв`язку).
Рекомендовані поштові відправлення з позначкою «Судова повістка», адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду (пункт 83 Правил надання послуг поштового зв`язку).
Відповідно до пунктів 101, 102 Правил надання послуг поштового зв`язку, уразі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв`язку, відправлення «EMS» - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод. Строк зберігання за заявою відправника/адресата (одержувача) і за додаткову плату може бути продовжений. У разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» або реєстрованого поштового відправлення з позначкою «Адміністративна послуга» такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення. Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику, крім випадків, коли відправником надано розпорядження «не повертати». Повернення відправлень, від яких відмовився адресат або вручення яких неможливе, повинне здійснюватися негайно. Невручені міжнародні поштові відправлення надсилаються до місця міжнародного поштового обміну, з якого вони були одержані.
Виходячи з аналізу положень ст. 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 8, 15, 83, 101, 102 Правил надання послуг поштового зв`язку, суд дійшов висновку, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв`язку та/або адреси електронної пошти або відомостей про зареєстрований електронний кабінет в окремій підсистемі Електронного суду, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена ст. 162, 165, 258, 263, 290, 295 Господарського процесуального кодексу України, і судовий документ повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі. Подібні висновки викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17 та від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19.
Встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.
Суд звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду. Аналогічні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
З урахуванням зазначеного вище, Господарський суд Київської області зазначає, що судом було вжито усіх належних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи судом, у зв`язку із чим суд дійшов висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 04.04.2024 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
ВСТАНОВИВ:
Відносини, пов`язані з розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ) та договором.
11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Відповідно до положень пункту 2.1.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу. Якщо за об`єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу, оператор системи розподілу не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п. 1.2.15 ПРРЕЕ, укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
З початком функціонування ринку електричної енергії (01.01.2019), на підставі п. 6 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» взаємовідносини між сторонами регулюються умовами публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на головній сторінці веб-сайту позивача за посиланням: www.dtek-krem.com.ua/ua/enter-contract.
В матеріалах справи наявний паспорт точки/точок розподілу електричної енергії споживача Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія» (далі відповідач, споживач) від 19.05.2023, що є додатком № 2 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 220015858, відповідно до якого енергетичний ідентифікаційний код (ЕІС-код) точки/точок комерційного обліку 62Z4683887530329.
Вказаний паспорт містить відомості щодо об`єкта споживача Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія»: 1) вид об`єкта: церква; 2) адреса об`єкта: м. Боярка, вул. Шевченка, 2; 3) ступінь напруги 0,38 кВ; схема живлення за точкою розподілу основна; 4) приєднана потужність за точкою розподілу: 20 кВт; 5) дозволена потужність: 20 кВт тощо.
Суд зазначає, що споживаючи електричну енергію за адресою, вказаною в паспорті точки розподілу, споживач акцептував умови зазначеного договору. Заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково, а також заяв про його розірвання чи припинення від споживача, відповідно до вимог п. 1.2.15 ПРРЕЕ, не надходило та матеріали справи не містять.
Згідно з п. 2.1 договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП № 309 від 14.03.2018, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018 (зі змінами та доповненнями), за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки/точок розподілу електричної енергії за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.
Відповідно до п. 6.2 даного договору, споживач зобов`язується, зокрема, виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти оператора системи розподілу про недоліки в роботі вузла вимірювання; узгоджувати з оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам оператора системи розподілу, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; у разі зміни власника об`єкта (звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті письмово повідомити оператора системи розподілу про розірвання цього договору та не пізніше дня звільнення об`єкту здійснити всі оплати передбачені умовами цього договору.
Як передбачено пунктами 8.6, 8.7 договору, у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача, він сплачує оператору системи розподілу вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ. Споживач не несе відповідальності перед оператором системи розподілу відповідно до вимог п. 8.6 цієї глави договору, лише якщо доведе, що порушення виникли з вини оператора системи розподілу або внаслідок дії обставин непереборної сили.
Умовами п. 5.1.1 ПРРЕЕ встановлено, що оператор системи має право, зокрема: на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Звертаючись до суду із даним позовом про стягнення з Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія» вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 19 220,41 грн, позивач стверджує, що 26.05.2022 уповноваженими представниками Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (далі позивач, оператор системи) на об`єкті відповідача були проведені роботи з відключення об`єкта відповідача відповідно до наряду на відключення, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи копію акта встановлення/зміни/технічної перевірки/контрольного огляду/збереження вузла обліку (засобу обліку) № 400010 від 26.05.2022 та наряд на відключення від 26.05.2022.
В подальшому, як зазначив позивач, 21.04.2023 уповноваженими представниками позивача за участю представника споживача за наслідками проведення технічної перевірки на об`єкті відповідача за адресою: Боярка, вул. Шевченка, 2, було виявлено факт порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Судом встановлено, що 21.04.2023 уповноваженими представниками оператора системи в кількості двох осіб за участю представника споживача Супрунюк Лариси Михайлівни, було проведено технічну перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: Боярка, вул. Шевченка, 2, що підтверджується актом технічної перевірки № 448625 від 21.04.2023.
Вказаний акті містить відомості про електролічильник, інформацію про пломби державного повірителя та/або заводу-виробника засобу обліку, інформацію про пломби ПрАТ ДТЕК КРЕМ», індикатори впливу магнітного поля в тому числі вбудовані та місця їх пломбування. У додаткових відомостях акта технічної перевірки № 448625 від 21.04.2023, вказано про те, що складено акт про порушення № К046556. Виявлено самовільне підключення після відключення з порушенням схеми обліку. Вказаний акт підписаний представниками позивача та представником споживача без зауважень.
З матеріалів справи вбачається, що 21.04.2023 уповноваженими представниками оператора системи в кількості двох осіб за участю представника споживача було проведено технічну перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: Боярка, вул. Шевченка, 2, в результаті якої виявлені порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.5, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом з нижніх губок ввідного автомату. Виявити яке при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження імпульси відсутні, лічильний механізм розрахункового лічильника не враховує електричну енергію, електроенергія не враховується. Порушення продемонстровано споживачу. Самовільне підключення виконано після відключення 26.05.22 та зірвано пломбу АВ АІ-0019929 тип 201.
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи було складено акт про порушення № К046556 від 12.04.2023 (копія акта наявна в матеріалах справи).
У пункті 1 акта про порушення вказано відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта. Акт про порушення містить зображення схеми електроживлення споживача. Пункт 2 акта про порушення містить відомості про місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан. У пунктах 3, 4 акта про порушення вказані відомості про комунікаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача; результати проведення вимірів та параметри схеми електроживлення споживача на дату складання акта про порушення.
В пункті 5 акта про порушення в графі «перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено, що споживач не надав можливості здійснити заміри при максимальному навантаженні і не допустив в усі приміщення. Дозволена потужність споживання згідно договору.
Відповідно до пункту 6 акта про порушення, самовільне підключення виконано споживачем приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювався частковий демонтаж шафи обліку.
За змістом пп. 7-9 акта про порушення, схема обліку електричної енергії відновлена. Споживач був повторно відключений. Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: необхідно відключити від опори ввідний провід для унеможливлення повторного підключення.
В пункті 10 акта про порушення, вказано перелік вилучених та укладених у пакети засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: зірвана пломба АІ-0019929, зразок проводу 2х 0,5 мм. Пакет опломбований пломбою № UA0084563. Акт пломбування від 21.04.2023 № 448625.
В пункті 11 акта про порушення наведено відомості про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора.
Акт про порушення № К046556 від 12.04.2023 підписано двома представниками оператора системи та представником споживача. В графі «зауваження до складеного акта» представник споживача зазначив, що зауважень не має.
15.05.2023 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 126, про перенесення розгляду акта про порушення на іншу дату та час; споживача запросити належним чином. Вказаний протокол підписаний членами комісії.
Представник споживача на засідання комісії 15.05.2023 не з`явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора був повідомлений актом про порушення.
17.05.2023 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/5575 від 17.05.2023, яким повідомив споживача про дату, час та місце засідання комісії з розгляду складеного акта про порушення № К046556 від 12.04.2023. Вказаний лист був отриманий відповідачем 25.05.2023, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення за №0600027062285.
12.06.2023 відбулось засідання комісії з повторного розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 265, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії, відповідно до пункту 8.4.12, підп. 6 п. 8.4.2, п. 8.4.12 формули 8 ПРРЕЕ за період 182 дні з 21.10.2022 до 20.04.2023 обсягом 3029 кВт/год загальною вартістю 19 220,41 грн.
В пункті 2 протоколу зазначено про суть, обставини порушення згідно акта: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом з ВА, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Самовільне підключення виконано після відключення, та зірвано пломбу на АВ. ЕІС-код 62Z4683887530329.
Порушення, що сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене відкритим способом, про що зазначено в п. 7 протоколу.
В пункті 11 протоколу зазначено, що протокол разом з розрахунком величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електроенергії та/або збитків надіслано поштою.
Суд встановив, що вказаний протокол № 265 від 12.06.2023 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб.
У свою чергу представник споживача на засідання комісії 12.06.2023 не з`явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора був повідомлений листом № 04/530/5575 від 17.05.2023.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К046556 від 21.04.2023, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за 182 дні обсягом 3029 кВт/год складає 19 220,41 грн.
В подальшому, позивачем було складено повідомлення про оплату за червень 2023 року від 13.06.2023 по акту про порушення ПРРЕЕ № К046556 від 21.04.2023, відповідно до якого сума до сплати становить 19 220,41 грн із поміткою, що повідомлення про оплату необхідно оплатити до 13.07.2023 (копія наявна в матеріалах справи).
Судом встановлено, що позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/6190 від 14.06.2023, яким повідомив відповідача про результати засідання комісії від 12.06.2023 з розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, що оформлене протоколом № 265 від 12.06.2023. Разом з листом позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 265 від 12.06.2023, розрахунок по акту про порушення № К046556 від 21.04.2023 та рахунок до акта про порушення (копія листа наявна в матеріалах справи).
Вказаний лист, згідно пояснень позивача, був отриманий відповідачем 22.06.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600028791752. Проте, як зазначає позивач, відповідач в добровільному порядку вартість необлікованої електричної енергії не оплатив.
Оскільки відповідач обов`язок щодо оплати вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до рішення засідання комісії позивача по розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, оформленого протоколом № 265 від 12.06.2023, в добровільному порядку не виконав, позивач звернувся до суду із даним по стягнення з відповідача 19 220,41 грн вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а також нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 377,23 грн 3% річних та 345,33 грн інфляційних втрат.
За приписами ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно із ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Як було зазначено судом вище, відносини, пов`язані з розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ) та договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
Згідно з ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до п. 1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2.3.3 ПРРЕЕ передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (п. 2.3.4 ПРРЕЕ).
Пунктом 3.4 ПРРЕЕ встановлено, що відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема: на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднанні до електричних мереж на території діяльності оператора системи; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до відповідно до договору встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п. 8.2.6 ПРРЕЕ).
З матеріалів справи вбачається, 26.05.2022 уповноваженими представниками позивача на об`єкті відповідача були проведені роботи з відключення об`єкта відповідача відповідно до наряду на відключення, що підтверджується копією акта встановлення/зміни/технічної перевірки/контрольного огляду/збереження вузла обліку (засобу обліку) № 400010 від 26.05.2022 та нарядом на відключення від 26.05.2022.
У вказаному вище акті зазначено, місце розташування лічильника: на фасаді будинку; тип лічильника НІК 2301 АП2; заводський номер 0933456, 2013 року випуску. Показання лічильника 186029,9.
В графі «інформація про пломби ПрАТ «ДТЕК КРЕМ», індикатори впливу магнітного поля, в тому числі вбудовані та місця їх пломбування зазначено: місце пломбування ВА у відключ. стані, номер пломби АІ-0019929, тип 201. В додаткових відомостях зазначено, що відключено на ВА по заявці постачальника.
Судом було встановлено, що 21.04.2023 уповноваженими представниками оператора системи в кількості двох осіб за участю представника споживача Супрунюк Лариси Михайлівни, було проведено технічну перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 2, в результаті якої виявлені порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.5, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом з нижніх губок ввідного автомату. Виявити яке при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження імпульси відсутні, лічильний механізм розрахункового лічильника не враховує електричну енергію, електроенергія не враховується. Порушення продемонстровано споживачу. Самовільне підключення виконано після відключення 26.05.22 та зірвано пломбу АВ АІ-0019929 тип 201.
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи було складено акт про порушення № К046556 від 12.04.2023.
У пункті 1 акта про порушення вказано відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта. Акт про порушення містить зображення схеми електроживлення споживача. Пункт 2 акта про порушення містить відомості про місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан. У пунктах 3, 4 акта про порушення вказані відомості про комунікаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача; результати проведення вимірів та параметри схеми електроживлення споживача на дату складання акта про порушення. В пункті 5 акта про порушення в графі «перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено, що споживач не надав можливості здійснити заміри при максимальному навантаженні і не допустив в усі приміщення. Дозволена потужність споживання згідно договору. Відповідно до пункту 6 акта про порушення, самовільне підключення виконано споживачем приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювався частковий демонтаж шафи обліку. За змістом пп. 7-9 акта про порушення, схема обліку електричної енергії відновлена. Споживач був повторно відключений. Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: необхідно відключити від опори ввідний провід для унеможливлення повторного підключення.
В пункті 10 акта про порушення, вказано перелік вилучених та укладених у пакети засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: зірвана пломба АІ-0019929, зразок проводу 2х 0,5 мм. Пакет опломбований пломбою № UA0084563. Акт пломбування від 21.04.2023 № 448625.
В пункті 11 акта про порушення наведено відомості про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора.
Акт про порушення № К046556 від 12.04.2023 підписано двома представниками оператора системи та представником споживача. В графі «зауваження до складеного акта» представник споживача зазначив, що зауважень не має.
Суд враховує, що наявний в матеріалах справи паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії, що є додатком № 2 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 220015858, містить відомості про об`єкт споживача Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія», розташований за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 2.
Відповідач не заперечує того, що об`єкт, розташований за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 2, є об`єктом споживача.
Також в матеріалах справи відсутні докази відновлення відповідачу на його об`єкт, розташований за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 2, електропостачання та зняття з електролічильника відповідача пломби АІ-0019929 ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі».
Отже суд встановив, що уповноваженими представниками оператора системи під час проведення перевірки на об`єкті відповідача за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 2, було виявлено факт порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії: п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.5, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що зазначено в акті про порушення № К046556 від 12.04.2023.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У постанові Верховного Суду від 17.02.2020 у справі № 906/941/18 зазначено, що саме перебування на об`єкті позивача (в даному випадку об`єкті відповідача) особи, яка має доступ до закритих приміщень, допустила представників оператора системи на об`єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою.
З огляду на наведене, суд встановив, що акт про порушення №К046556 від 12.04.2023 підписаний уповноваженим представником відповідача без зауважень та заперечень.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Отже, споживач несе відповідальність, в тому числі, за безоблікове користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Також відповідно до п. 8.7 типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, споживач не несе відповідальності перед оператором системи відповідно до вимог підпунктів 8.5 та 8.6 цієї глави договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини оператора системи або внаслідок дії обставин непереборної сили.
Однак, матеріали справи не містять доказів повідомлення споживачем оператора системи про виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку, яке виконано проводом з нижніх губок ввідного автомату після відключення об`єкта споживача від електропостачання 26.05.2022, та про зірвання пломби оператора системи розподілу до виявлення порушення представниками позивача.
Суд також вважає за необхідне наголосити на тому, що відповідач жодним чином не спростовує факт виявлення представниками позивача на об`єкті відповідача за адресою: с. Боярка, вул. Шевченка, 2, порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме факт самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку, що відповідає порушенню п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке зазначено в акті про порушення № К046556 від 21.04.2023.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
15.05.2023 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 126, про перенесення розгляду акта про порушення на іншу дату та час; споживача запросити належним чином.
Вказаний протокол підписаний членами комісії. Представник споживача на засідання комісії 15.05.2023 не з`явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора був повідомлений актом про порушення.
17.05.2023 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/5575 від 17.05.2023, яким повідомлено споживача про дату, час та місце засідання комісії з розгляду складеного акта про порушення № К046556 від 12.04.2023. Вказаний лист був отриманий відповідачем 25.05.2023, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення за №0600027062285.
12.06.2023 відбулось засідання комісії з повторного розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 265, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії, відповідно до пункту 8.4.12, підп. 6 п. 8.4.2, п. 8.4.12 формули 8 ПРРЕЕ за період 182 дні з 21.10.2022 до 20.04.2023 обсягом 3029 кВт/год загальною вартістю 19 220,41 грн.
В пункті 2 протоколу зазначено про суть, обставини порушення згідно акта: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом з ВА, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Самовільне підключення виконано після відключення, та зірвано пломбу на АВ. ЕІС-код 62Z4683887530329.
Порушення, що сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене відкритим способом, про що зазначено в п. 7 протоколу.
В пункті 11 протоколу зазначено, що протокол разом з розрахунком величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електроенергії та/або збитків надіслано поштою.
Суд встановив, що вказаний протокол № 265 від 12.06.2023 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб. З боку відповідача протокол не підписаний.
Представник споживача на засідання комісії 12.06.2023 не з`явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора був повідомлений листом № 04/530/5575від 17.05.2023.
За змістом п. 8.2.6 ПРРЕЕ, комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.
Доказів звернення відповідачем до позивача про перегляд рішення комісії, оформленого протоколом № 265 від 12.06.2023, матеріали справи не містять.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К046556 від 21.04.2023, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за 182 дні обсягом 3029 кВт/год складає 19 220,41 грн.
В подальшому, позивачем було складено повідомлення про оплату за червень 2023 року від 13.06.2023 по акту про порушення ПРРЕЕ № К046556 від 21.04.2023, відповідно до якого сума до сплати становить 19 220,41 грн із поміткою, що повідомлення про оплату необхідно оплатити до 13.07.2023.
Судом встановлено, що позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/6190 від 14.06.2023, яким повідомив відповідача про результати засідання комісії від 12.06.2023 з розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, що оформлене протоколом № 265 від 12.06.2023. Разом з листом позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 265 від 12.06.2023, розрахунок по акту про порушення № К046556 від 21.04.2023 та рахунок до акта про порушення. Вказаний лист був отриманий відповідачем 22.06.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600028791752.
Проте доказів сплати відповідачем в добровільному порядку вартості необлікованої електричної енергії матеріали справи не містять.
За змістом п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
При цьому суд зауважує, що дії уповноважених працівників позивача при проведенні перевірки вимог ПРРЕЕ та при складанні акта про порушення №К046556 від 21.04.2023, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 265 від 12.06.2023, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, відповідач у встановленому порядку не оскаржував. Протилежного суду не доведено.
Отже, господарський суд дійшов висновку, що представниками позивача проведено перевірку та виявлено на об`єкті відповідача за адресою: м. Боярка, вул. Шевченка, 2, порушення відповідачем ПРРЕЕ, що зафіксовано в акті про порушення №К046556 від 21.04.2023, на підставі якого в подальшому позивачем було прийнято рішення комісії, оформлене протоколом № 265 від 12.06.2023, відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії); 3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо); 4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів); 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку; 8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії; 9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно з підп. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
За змістом п. 8.4.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (8) Wдоб.с.п=Pс.п*tвик.с.п.,
де Pс.п. потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами: (9) у разі підключення до однієї фази Pс.п.=І*Uном.фаз.*cosц, (10) у разі підключення до трьох фаз Pс.п.=3*І*Uном.фаз.*cos,
де І сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Pс.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології; Uном.фаз номінальна фазна напруга, кВ; cosц косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosц приймається рівним 0,9; tвик.с.п. час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, нарахованого на підставі Акта про порушення №К046556 від 21.04.2023, за період з 21.10.2022 до 20.04.2023 за формулою 8 відповідно до п. 8.4.12 ПРРЕЕ, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії становить 3029 кВт/год на загальну суму 19 220,41 грн.
Здійснивши власний перерахунок, відповідно до положень ПРРЕЕ та наявних в матеріалах справи відомостей, перевіривши здійснене позивачем нарахування вартості необлікованої електричної енергії, суд дійшов висновку про те, що вказаний розрахунок здійснений згідно законодавчих вимог на підставі вірно обраних формули та показників.
Контррозрахунку або правильного розрахунку, що, на переконання відповідача, відповідає вимогам ПРРЕЕ до суду не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведений та документально підтверджений факт порушення Громадською організацією «Боярський християнський центр милосердя «Надія» Правил роздрібного ринку електричної енергії та наявність підстав для стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 19 220,41 грн.
При цьому судом було встановлено, що позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/6190 від 14.06.2023, яким повідомив відповідача про результати засідання комісії від 12.06.2023 з розгляду акта про порушення № К046556 від 21.04.2023, що оформлене протоколом № 265 від 12.06.2023. Разом з листом позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 265 від 12.06.2023, розрахунок по акту про порушення № К046556 від 21.04.2023 та рахунок до акта про порушення. Вказаний лист був отриманий відповідачем 22.06.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600028791752.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно підп. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ передбачено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Отже, враховуючи, що відповідач отримав розрахункові документи для оплати вартості необлікованої електричної енергії, доказів перегляду рішення в порядку, передбаченому ПРРЕЕ матеріали справи не містять, як і не містять доказів визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № К046556 від 21.04.2023, оформленого протоколом № 265 від 12.06.2023, господарський суд дійшов висновку, що строк оплати нарахованої позивачем вартості необлікованої електричної енергії за порушення відповідачем ПРРЕЕ є таким, що настав.
Проте в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в сумі 19 220,41 грн в добровільному порядку. Протилежного суду не доведено.
При цьому, як зазначалось вище, доказів оскарження споживачем рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № 046556 від 21.04.2023, оформленого протоколом № 265 від 12.06.2023, матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей, повідомлених позивачем, не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 19 220,41 грн.
Відповідно зі ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача за прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії 3% річних в сумі 377,23 грн та інфляційні втрати у розмірі 345,33 грн за період прострочення з 24.07.2023 до 18.03.2024.
Здійснивши перерахунок 3 % річних та інфляційних втрат, в межах періоду розрахунку позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню повністю.
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України).
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Приймаючи до уваги висновки суду про повне задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3 028,00 грн.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Громадської організації «Боярський християнський центр милосердя «Надія» (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 2, м. Боярка, Києво-Святошинський р-н, Київська обл., 08150; код ЄДРПОУ 20578095) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (місцезнаходження: вул. Стеценка, буд. 1-А, м. Київ, 04136; код ЄДРПОУ 23243188) 19 220,41 грн вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, 377,23 грн 3 % річних, 345,33 грн інфляційних втрат та 3 028,00 грн судового збору.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно ч. 2 ст. 256, ст. 257 та підп. 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 17.06.2024.
Суддя Л.В. Сокуренко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 19.06.2024 |
Номер документу | 119773481 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Київської області
Сокуренко Л.В.