Рішення
від 17.06.2024 по справі 912/1064/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 24 46 63/32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2024 рокуСправа № 912/1064/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу №912/1064/24

за позовом Приватного підприємства "Компанія Росток-Агро", вул. Аджамська, буд. 27, м. Кропивницький, 25015

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Ніка М", вул. Металургів, буд. 29, кв. 21, смт Нове, м. Кропивницький, 25491

про стягнення 78 084,97 грн

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Приватного підприємства "Компанія Росток-Агро" (ПрП "Компанія Росток-Агро", позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Ніка М" (ТОВ "Агро-Ніка М", відповідач) з вимогами про стягнення 54760,00 грн боргу, 12297,85 грн пені та 11027,12 грн 3% річних, з покладенням судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором поставки №2 240 від 06.09.2022 в частині оплати товару.

Ухвалою від 29.04.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/1064/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення про вручення 21.05.2024 ухвали суду. Відзив на позов відповідач суду не подав.

Суд дослідив докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

06.09.2022 ПП "Компанія Росток-Агро" (Постачальник) та ТОВ "Агро-Ніка М" (Покупець) уклали Договір поставки № 2240 (далі Договір, а.с. 4-6) за умовами якого:

- в терміни визначені Договором, Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця продукцію виробничо-технічного призначення (Товар), а Покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього грошову суму (вартість, ціну), визначену договором (п. 1.1.),

- за даним Договором постачається виключно оригінальна продукція, асортимент, кількість, ціна якої визначаються Додатками та/або накладними та/або рахунками-фактури, що є невід`ємною частиною цього Договору (п. 2.1.),

- порядок розрахунків за поставлений товар визначається в Додатках до даного договору (п. 3.1.),

- товар, що був переданий Покупцю в межах цього Договору тільки згідно накладних (без укладення інших письмових угод, додатків) має бути оплачений не пізніше 10 днів з моменту його отримання за відповідною накладною (п. 3.5.),

- за порушення умов Договору винна сторона відшкодовує спричинені цим збитки в порядку, передбаченому чинним законодавством та з урахуванням даного Договору (п. 7.1.),

- крім відповідальності встановлено п. 7.1. Договору Покупець за несвоєчасну оплату продукції сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення (п. 7.1.1.),

- в разі невиконання Покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого товару та невиконання зобов`язань передбачених розділом 3 цього Договору Покупець, відповідно до ст. 625 ЦК України, сплачує на користь Постачальника крім суми заборгованості 30% річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідним Додатком до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати (п. 7.7.),

- Договір набуває чинності з дня його підписання представниками обох сторін і діє до повних розрахунків (п. 11.2.).

Договір підписано сторонами та скріплено печатками.

До Договору сторони підписали Додаток № БП000000918 від 27.04.2023 (а.с. 7), де погодили асортимент, кількість, ціну та вартість товару, що становить 54760,56 грн. Також у Додатку сторони погодили терміни оплати 54760,56 грн 15.08.2023.

На виконання умов Договору ПП "Компанія Росток-Агро" поставило відповідачу товар на загальну суму 54760,56 грн згідно видаткової накладної № 12799 від 27.04.2023.

Однак позивач зазначає, що ТОВ "Агро-Ніка М" зобов`язання з оплати товару не здійснило, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті суд враховує таке.

Згідно ст. 173, 174, 193 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарських зобов`язань є господарський договір, до виконання якого застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

За своїм змістом та правовою природою укладений Договір є договором поставки.

Згідно з ч. 1 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 712 ЦК України встановлено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 525, 526 ЦК України).

Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено судом, позивач свої обов`язки за Договором виконав належним чином, здійснивши передачу товару відповідачу на суму 54760,56 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи підписаною сторонами та скріпленою печатками видатковою накладною № 12799 від 27.04.2023 (а.с. 8).

Враховуючи умови оплати товару в п. 3.1. Додатку до Договору та загальні норми цивільного законодавства, строк оплати за поставлений товар є таким, що настав 15.08.2023.

У вказані строки відповідач не виконав зобов`язання з оплати 54760,56 грн, тому суд дійшов висновку, що відповідачем порушено умови Договору, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 54760,56 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також позивач заявив до стягнення за період з 15.08.2023 до 16.04.2024 пеню в розмірі 12 297,85 грн та 11 027,12 грн 30% річних.

Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до статті 611 ЦК України одним з наслідків порушення зобов`язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов`язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов`язання, зокрема у випадку прострочення виконання.

Неустойкою (штрафом, пенею), згідно ст. 549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно п. 7.1.1. Договору сторони погодили, що крім відповідальності встановлено п. 7.1. Договору Покупець за несвоєчасну оплату продукції сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення.

За змістом статті 625 ЦК України, яка регулює відповідальність за порушення грошового зобов`язання, стягувана позивачем з відповідача сума інфляційних втрат та 3 % річних від несплаченої (неповернутої) суми попередньої оплати є відповідальністю сторони господарського договору за допущене нею правопорушення у сфері господарювання.

За п. 7.7. Договору в разі невиконання Покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого товару та невиконання зобов`язань передбачених розділом 3 цього Договору Покупець, відповідно до ст. 625 ЦК України, сплачує на користь Постачальника крім суми заборгованості 30% річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідним Додатком до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати.

Відповідно до п. 6ст. 232 ГПК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Також за нормами ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Суд дослідивши період нарахування позивачем пені та 30 % річних встановив, що він не відповідає нормам законодавства.

При розрахунку пені та 30 % річних позивачем враховано день оплати товару, що не включається до періоду часу, за який може здійснюватися стягнення пені, а також пеню розраховано без урахування шестимісячного строку на її нарахування.

У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.

Відтак здійснивши розрахунок пені та 30% річних з суми заборгованості 54760,56 грн, суд встановив, що за період з 16.08.2023 до 15.02.2024 пеня становить 9 683,21 грн, а 30% річних за період з 16.08.2023 до 16.04.2024 11 013,97 грн.

Відтак позовні вимоги ПрП "Компанія Росток-Агро" підлягають частковому задоволенню. З ТОВ "Агро-Ніка М" підлягає стягненню 54760,56 грн боргу, 9 683,21 грн пені та 11 013,97 грн 30 % річних.

В решті позовні вимоги заявлені необґрунтовано та задоволенню не підлягають.

Відповідно до норм ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір суд покладає на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі 3028,00 грн, з урахуванням мінімального розміру ставки судового збору.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 250, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Ніка М" (вул. Металургів, буд. 29, кв. 21, смт Нове, м. Кропивницький, 25491, і.к. 38802763) на користь Приватного підприємства "Компанія Росток-Агро" (вул. Аджамська, буд. 27, м. Кропивницький, 25015; поштова адреса - а/с 36, м. Кропивницький, 25005, і.к. 36585182) 54 760,56 грн боргу, 9 683,21 грн пені та 11 013,97 грн 30 % річних, а також 3028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії ухвали надіслати позивачу до Електронного кабінету, відповідачу ( АДРЕСА_1 ).

Повне рішення складено 17.06.2024.

Суддя В.Г. Кабакова

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.06.2024
Оприлюднено19.06.2024
Номер документу119773528
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/1064/24

Рішення від 17.06.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

Ухвала від 29.04.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні