Справа 556/1625/24
Номер провадження 1-в/556/222/2024
У Х В А Л А
Іменем України
14.06.2024 року смт. Володимирець
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
представника ДУ «Полицька виправна колонія (№76)»- ОСОБА_4 ,
засудженого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володимирець в режимі відеоконференції, клопотання ДУ «Полицька виправна колонія (№76)» про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким згідно ст. 82 КК України, в межах строків, невідбутої частини покарання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , до засудження працюючого, одруженого, освіта вища, освіта вища, електрозварник ручного зварювання ІІ розряду та кравець (ПНЦ №76), раніше не судимого.
Засудженого 26.03.2019 р. Здолбунівським районним судом Рівненської області за ст.ст. 115 ч.1, 185 ч.1, 357 ч.1, 357 ч.3, 70 ч.1 КК України на 9 років позбавлення волі.
Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 07.02.2022 відповідно до ч.5 ст. 72 КК України зараховано у строк покарання строк попереднього ув`язнення з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
в с т а н о в и в:
Адміністрація ДУ «Полицька виправна колонія (№76)» звернулася до суду з клопотанням про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким згідно ст. 82 КК України, як такому, що відбув 2/3 строку покарання.
У судовому засіданні представник адміністрації колонії підтримав клопотання. Засуджений позитивно характеризується, працює, заборгованість по виконавчому листу сплачує, здобув дві професії, став на шлях виправлення. А тому рахує, що ОСОБА_5 можна замінити невідбуту частину покарання більш м`яким пробаційним наглядом.
Засуджений ОСОБА_5 у судовому засіданні просив замінити невідбуту частину покарння пробаційним наглядом. Вину визнає, працює, має позитивні плани на майбюутнє, кошти по виконавчому листу сплачує відповідно до отримуваного заробітку.
Прокурор заперечив щодо задоволення даного клопотання, вважає його передчасним. ОСОБА_5 засуджений за особливо тяжкий злочин, мав одне стягнення, виконавчий лист не погашений.
Заслухавши думку прокурора, учасників провадження, дослідивши матеріали клопотання та особової справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно п.3 ч.1 ст.537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539цього Кодексу, має право вирішувати такі питання: про заміну невідбутої частини покарання або покарання у виді довічного позбавлення волі більш м`яким.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.539 КПК України клопотання (подання)про вирішення питання, пов`язаного із виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених пунктами 2-4,6,7 (крім клопотання про припинення примусового лікування, яке подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться установа або заклад, в якому засуджений перебуває на лікуванні), 7-1,13-1,13-4,14 частини першої статті 537 цього Кодексу.
На підставі ч.1 ст.539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
ОСОБА_5 раніше не судимий, засуджений 26.03.2019 р. Здолбунівським районним судом Рівненської області за ст.ст. 115 ч.1, 185 ч.1, 357 ч.1, 357 ч.3, 70 ч.1 КК України на 9 років позбавлення волі.
Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 07.02.2022 відповідно до ч.5 ст. 72 КК України зараховано у строк покарання строк попереднього ув`язнення з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
З характеристики засудженого та матеріалів особової справи вбачається, що ОСОБА_5 в місцях позбавлення волі знаходиться з 26.03.2019 року. У скоєному злочині розкаюється.
Початок строку відбування кримінального покарання 26.03.2019 року.
Кінець строку відбування кримінального покарання 09.05.2027 року.
З 24.04.2020 року засуджений відбуває міру кримінального покарання в державній установі «Полицька виправна колонія (№76)». За час відбування покарання ОСОБА_5 характеризується позитивно. Дотримується норм, які визначають порядок та умови відбування покарання, за що чотири рази заохочувався наказом начальника установи. Один раз притягувався до дисциплінарної відповідальності, стягнення погашене у встановленому законом порядку.
Засуджений працевлаштований в установі в цеху №1 (каменорізом). До роботи відноситься добре, дотримується вимог пожежної безпеки.
Згідно вироку має виконавчий лист на суму 25983 грн. 80 коп., відшкодовано 803 грн. 14 коп., продовжує сплачувати кошти.
Приймає активну участь у програмах диференційовано-виховного впливу на засуджених за напрямком «Фізкультура та спорт».
Підтримує соціально-корисні зв`язки з рідними шляхом телефонних переговорів, отримує від них посилки. Бере участь у реалізації плану індивідуальної роботи. Має позитивні плани на майбутнє, активно впроваджує їх у своєму житті.
Засуджений має вищу освіту. Навчався в Полицькому навчальному центрі (№76) та здобув професію «кравця» та «електрозварника ручного зварювання ІІ розряду». Володіє професійними навичками.
Відповідно до проведеної оцінки ризиків, засуджений має низький рівень вчинення повторного кримінального правопорушення після звільнення.
До засудження мав постійне місце проживання АДРЕСА_1 .
Законом України № 3342-IX від 23 серпня 2023 року «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» внесено зміни до Кримінального кодексу України, в ст.51Види покарань, а саме частину першу доповнено пунктом 7-1такого змісту:
"7-1) пробаційний нагляд.
Також цим Законом доповнено Кримінальний кодекс статтею 59-1 Пробаційний нагляд, де в ч. 1 даної статті зазначається, що покарання у виді пробаційного нагляду полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства. Пробаційний нагляд призначається на строк від одного до п`яти років. (ч.4 ст. 59-1 КК України)
А як зазначено в абзаці третьому частини першої статті 6 Закону України «Про пробацію» завданням пробації є здійснення нагляду за засудженими до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, особами, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт, особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, звільненими від відбування покарання вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до трьох років.
Даний пункт доповнено змінами:
-також здійснювати нагляд за особами, засудженими до покарання у виді пробаційного нагляду та за особами, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді пробаційного нагляду.
На засудженого до пробаційного нагляду суд покладає обов`язки відповідно до ч.ч. 2, 3 ст 59-1 КК України.
Статтею 51 КК України визначено види покарань та порівняльна суворість покарань, яка визначається від першого виду найбільш м`якого покарання до останнього найсуворішого. Пунктом 7-1 ч.1 вказаної статті визначено вид покарання «пробаційний нагляд», а пунктом 11 цієї ж статті є вид покарання «позбавлення волі на певний строк» з чого слідує, що «пробаційний нагляд» є більш м`яким видом покарання ніж позбавлення волі.
Відповідно до ч.1 ст. 82 КК України, особам, що відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі, невідбута частина покарання може бути замінена судом більш м`яким покаранням.
А як зазначено в п.3 ч.4 ст. 82 КК України, заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можлива після фактичного відбуття засудженим не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і вчинила нове умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.
Критеріями оцінки ступеня виправлення засудженого при застосуванні до нього положень ст.ст.81, 82 КК України є:
-ставлення засудженого до дотримання вимог встановленого порядку відбування покарання (режим) за весь період відбування покарання;
-участь у суспільно-корисній праці;
-участь у виховних заходах;
-участь у загальноосвітньому та професійно-технічному навчанні;
-участь у самодіяльних організаціях та соціально-корисна активність;
-участь у роботах з благоустрою установ та прилеглих територій,
-поліпшенні житлово-побутових умов засуджених або допоміжних робіт по забезпеченню установи продовольством;
-прагнення засудженого до відшкодування нанесених злочином збитків, сплати аліментів (за наявності виконавчих листів);
-визнання своєї вини у вчиненому злочині і каяття в ньому;
-підтриманні соціально-корисних зв`язків та позитивних намірів на життя після звільнення.
Як зазначено в п.п.2,17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 №2 «Про умовно-дострокове звільнення від відбуванняпокарання і заміну невідбутої частини покарання більш мяким», умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можливі лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою, прийняттятакого рішенняє доведеністьпри замініневідбутої частинипокарання більшм`яким-того,що засудженийстав нашлях виправлення(ч.3ст.82КК) та фактичне відбуття засудженим певної частини призначеного йому строку покарання (ч. 4 ст. 82 КК).
Оскільки судовий розгляд питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м`яким справляє великий виховний і запобіжний вплив як на самого засудженого, так і на інших осіб, суди під час судового засідання у справах цієї категорії повинні приділяти особливу увагу поясненням засудженого, представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії або служби у справах неповнолітніх по суті внесеного подання. Зокрема, слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
Згідност. 6 КВК України, виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки; свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.
Критерієм сумлінної поведінки є неухильне дотримання всіх вимог режиму місця відбування покарання та виконання всіх покладених на засудженого обовязків. Чесним ставленням до праці є постійна старанність у роботі, прагнення до кращого виконання дорученої роботи, підвищення кваліфікації, бережливе ставлення до матеріалів та обладнання. Висновок про виправлення засудженого має ґрунтуватися на аналізі даних про його поведінку за весь період відбування покарання, а не за час, що безпосередньо передує розгляду питання про можливість застосування умовно-дострокового звільнення від покарання.
Враховуючи вище викладене, оцінивши в сукупності всі дані, за весь період відбування покарання, які можуть служити чинником для визнання поведінки засудженого такою, що свідчить про його виправлення, а саме ОСОБА_5 позитивно характеризується, у скоєному злочині розкаюється; мав одне стягнення, яке погашено у встановленому законом порядку; має чотири заохочення; працевлаштований; до роботи відноситься добре; здобув дві професії в Полицькому ПНЦ №76; бере участь у програмах диференційованого виховного впливу на засуджених; на профілактичних обліках в установі не перебуває; має позитивні наміри на життя та бажання чесно працювати після звільнення, суд вважає, що ОСОБА_5 став на шлях виправлення та відбув 2/3 строку покарання призначеного за вироком суду.
А тому, суд приходить до висновку про можливість заміни засудженому невідбутої частини покарання більш м`яким покаранням - у вигляді пробаційного нагляду.
Згідно статті 49-2 КВК України строк покарання у виді пробаційного нагляду обчислюється з дня постановки засудженого на облік уповноваженим органом з питань пробації.
Відповідно до ч.2 ст. 72 КК України одному дню позбавлення волі відповідають два дні пробаційного нагляду.
Керуючись ст.ст. 51, 59-1, 82 КК України, ст.ст.537,539 КПК України, суд,-
у х в а л и в:
Клопотання ДУ «Полицька виправна колонія (№76)» про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким - пробаційним наглядом, в межах строків, невідбутої частини покарання ОСОБА_5 , задовольнити.
Засудженому ОСОБА_5 , замінити невідбуту частину покарання у вигляді позбавлення волі більш м`яким - на пробаційний нагляд строком на 2 роки 10 місяців 25 днів.
На підставі ст. 59-1 КК України встановити засудженому ОСОБА_5 такі обов`язки:
1) періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи, навчання;
3) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;
4) працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);
5) виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Строк відбування покарання засудженому ОСОБА_5 у виді пробаційного нагляду, рахувати з дня постановки на облік органом з питань пробації.
На ухвалу може бути подана апеляція до Рівненського апеляційного суду Рівненської області протягом 7 діб через Володимирецький районний суд Рівненської області з моменту проголошення, а засудженим з моменту вручення копії ухвали.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Володимирецький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2024 |
Оприлюднено | 19.06.2024 |
Номер документу | 119774333 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким |
Кримінальне
Володимирецький районний суд Рівненської області
Котик Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні