Ухвала
від 17.06.2024 по справі 693/777/24
ЖАШКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 693/777/24

Провадження № 2/693/325/24

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження у справі

17.06.2024 року м. Жашків

Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Коцюбинська Ю.Д., перевіривши матеріали цивільної справи за позовною заявою ТОВ «»Генезис-Агро Жашків» до ОСОБА_1 про встановлення факту перевищення повноважень директором, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Генезис-Агро»,

У С Т А Н О В И В:

Представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах позивача з позовною заявою до відповідача про встановлення факту перевищення повноважень директором, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Генезис-Агро».

В обґрунтування позову вказав, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «ГЕНЕЗИС - АГРО», було засновано громадянами України, а саме, ОСОБА_3 (доля в статутному капіталі 40%), ОСОБА_4 (доля в статутному капіталі 40%), ОСОБА_5 (доля в статутному капіталі 20%) відповідно до Протоколу №1 Загальних Зборів Засновників від 04.11.2003 року та Статуту зареєстрованого Жашківською райдержадміністрацію Розпорядженням №88 від 09.12.2003р..

22 грудня 2023 року ОСОБА_3 вніс до статутного фонду ТОВ «ГЕНЕЗИС-АГРО ЖАШКІВ», в якості внеску до Статутного фонду його корпоративні права в СТОВ НВФ «ГЕНЕЗИС-АГРО» і ТОВ «ГЕНЕЗИС-АГРО ЖАШКІВ» стало засновником СТОВ НВФ «ГЕНЕЗИС-АГРО» з долею в статутному капіталі 40%.

Відповідно до п. 9.5. Статуту Виконавчим органом Товариства є Дирекція, яку очолює Директор. Директор призначається Загальними зборами Засновників Товариства строком на 5 років.

Відповідно до п.5. Протоколу №1 Загальних Зборів Засновників від 04.11.2003 року ОСОБА_1 було призначено першим директором Відповідача, в ході діяльності Підприємств ОСОБА_1 згідно з витягу з ЄДРПОУ юридичної особи 3275663 з 07.02.2012 року знову став керівником даної юридичної особи.

З моменту обрання (07.02.2012 року) до цього часу питання про переобрання ОСОБА_1 з посади директора Товариства на Загальних зборах засновників не розглядалось, оскільки самі загальні Збори засновників з цього питання не проводились з 07.02.2012 року. Термін перебування на посаді ОСОБА_1 сплинув ще 07.02.2017 року.

Однак в супереч діючому законодавству України Загальними зборами Засновників новий директор обраний не був і відомості про ОСОБА_1 , як керівника Товариства з Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців України виключені не були.

Відповідно до п. 9.6. Статуту - директор вправі без доручення здійснювати дії Товариства. Він уповноважений керувати поточними справами Товариства і виконувати рішення Загальних зборів Засновників Товариства та Правління Товариства, і представляти Товариство в його відносинах з іншими юридичними особами, вести переговори та укладати угоди від імені Товариства, організовувати введення протоколів засідань Загальних зборів Засновників та Правління Товариства.

За весь період коли ОСОБА_1 є директором, він жодного разу не повідомив Загальні Збори чи Правління Товариства про хід його господарської діяльності і тим самим позбавив Загальні збори Засновників та Правління надати правовий чи фінансовий аналіз діяльності Товариства, і як то передбачено чинним законодавством України та Право-засновницькими документами Засновники позбавлені їх законного права, як найменш щорічно прийняти рішення про розподіл прибутків чи збитків за результатами звітного року.

На цей час, ОСОБА_1 , безпідставно, як директор веде господарську діяльність від імені Товариства. Укладає різні цивільно-правові та господарські угоди.

Відповідно до п.9.7.6. Статуту Товариства директор вправі укладати від імені Товариства договори та контракти, сума яких не перевищує 500 000,00 грн.

Зазначає, що ОСОБА_1 перевищив свої повноваження як директора, підписавши від імені Товариства договір поставки №173-2023 від 02.05.2023 та специфікації до нього №1 - №12 з ПП «Поділля-Агрохімсервіс» на загальну суму 547 330,00 грн. Товар поставлений був, а розрахунки з поставником своєчасно проведені не були. ОСОБА_1 без погодження з Засновниками підписав вищевказаний договір. Загальні збори з цього приводу не скликались та не проводились.

У позовній заяві просить встановити факт, що має юридичне значення, що директор СТОВ НВФ «ГЕНЕЗИС-АГРО» ОСОБА_1 перевищив свої повноваження, укладаючи від імені Товариства договір поставки №173-2023 від 02.05.2023 та специфікації до нього №1 -№12 з ПП «Поділля-Агрохімсервіс» (код ЄДРПОУ 36327834) на загальну суму 547 330,00 грн., не отримавши при цьому схвалення укладання такого договору від Загальних зборів засновників, а також стягнути з відповідача судовий збір, сплачений при подачі позову.

Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, суддя перевіряє чи належить справа до юрисдикції суду.

Згідно із ч.ч. 1, 2ст. 4 ЦПК Україникожна особамає правов порядку,встановленому цимКодексом,звернутися досуду зазахистом своїхпорушених,невизнаних абооспорюваних прав,свобод чизаконних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Правила визначення компетенції судів щодо розгляду цивільних справ передбачені вст. 19 ЦПК України, у якій визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Можна зробити висновок, що загальні суди не мають чітко визначеної предметної юрисдикції і розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин в усіх випадках, за виключенням, якщо розгляд таких справ прямо визначений за правилами іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне.

По-друге, таким критерієм є суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

Відповідно до частин 1,2ст. 4 ГПК Україниправо на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначенаст. 20 ГПК України, за змістом ч. 1 якої господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Відповідно до змісту ч.1ст. 167 ГК Україникорпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно дозакону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно із ч.3ст. 167 ГК Україникорпоративними відносинами є відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Як передбачено п. 4.1. Статуту Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничої фірми «Генезис-Агро» засновниками товариства є: ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 .

Управління товариством здійснюється: загальними зборами засновників товариства; правлінням товариства; дирекцією; ревізійною комісією (п. 7.1. Статуту).

Відповідно до п. 9.5 Статуту виконавчим органом товариства є Дирекція, яку очолює директор. Директор призначається загальними зборами засновників товариства строком на 5 років.

Пунктом 9.6 Статуту визначено, що директор вправі без доручення здійснювати дії товариства. Він уповноважений керувати поточними справами Товариства і виконувати рішення загальних зборів засновників товариства та правління товариства, і представляти товариство в його відносинах з іншими юридичними особами, вести переговори та укладати угоди від імені Товариства, організовувати ведення протоколів засідань загальних зборів засновників та правління товариства.

Частиною 3ст. 99 ЦК Українипередбачено, що члени виконавчого органу можуть бути у будь-який час усунені від виконання своїх обов`язків, якщо у установчих документах не визначені підстави їх усунення.

Устатті 5-1 КЗпП Українизазначено, що держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення.

За приписом частини четвертоїстатті 13 Конституції Українидержава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання. Корпоративні права учасників товариства є об`єктом такого захисту, зокрема у спосіб, передбачений частиною третьоюстатті 99 ЦК України, згідно з якою повноваження члена виконавчого органу можуть бути в будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень.

У даній справі директор товариства це особа, якій засновниками ввірено організаційно-розпорядчі та адміністративно господарські функції, які пов`язані з управлінням поточною діяльністю товариства. Цей аспект правового статусу виконавчого органу товариства зумовлено, зокрема, особисто-довірчими відносинами із засновниками юридичної особи.

Оцінка виконання обов`язків директора як виконавчого органу товариства за своєю правовою природою, предметом регулювання правовідносин і правовими наслідками відрізняється від оцінки дотримання вимогКЗпП України посадовою особою підприємства.

Наведене надає підстави для висновку про наявність між товариством та його директором корпоративних відносин, спори в яких, з огляду на приписи ст. 20 Господарського кодексу України, є предметом розгляду судівгосподарської юрисдикції.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За наведених підстав, суддя приходить до висновку щодоналежності даної справи до розгляду господарським судом та наявності підстав для відмови у відкритті провадження у справі.

За положенням частини 5статті 186 ЦПК Українивідмовляючи увідкритті провадженняз підстави,встановленої пунктом1частини першоїцієї статті,суд повиненроз`яснити заявнику,до юрисдикціїякого судувіднесено розглядсправи.

Керуючись ст. ст. 4, 19, 186 ЦПК України, суддя

П О С Т А Н ОВ И В:

У відкритті провадження у цивільній справі за позовною заявою ТОВ «»Генезис-Агро Жашків» до ОСОБА_1 про встановлення факту перевищення повноважень директором, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Генезис-Агро» - відмовити.

Роз`яснити позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Головуючий: Юлія Дмитрівна Коцюбинська

СудЖашківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.06.2024
Оприлюднено19.06.2024
Номер документу119774627
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них

Судовий реєстр по справі —693/777/24

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Коцюбинська Ю. Д.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Коцюбинська Ю. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні