Провадження № 2-о/742/96/24
Єдиний унікальний № 742/1934/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2024 року
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Коваленко А.В., присяжних: Пархоменко О.М., Трепаченка А.М., секретаря судових засідань Риндя Л.А., розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа : Прилуцька районна державна адміністрація Чернігівської області як орган опіки та піклування, комунальне некомерційне підприємство "Прилуцький обласний будинок дитини" "Надія" Чернігівської обласної ради, про усиновлення малолітньої дитини,
за участю позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області як орган опіки та піклування ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про усиновлення дитини,
В С Т А Н О В И В :
Заявники у своїй заяві вказують, що вони (подружжя) перебувають з 13 лютого 2024 року на обліку як кандидати в усиновлювачі у Службі у справах дітей Носівської міської ради за №3. Для виховання і утримання дитини мають всі належні матеріальні та житлові умови, тому просять суд: винести рішення про усиновлення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вихованки КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; записати її батьком ОСОБА_1 , матір`ю ОСОБА_2 ; змінити прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на « ІНФОРМАЦІЯ_11 », по батькові з « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на « ІНФОРМАЦІЯ_11 », дату народження з « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ім`я та місце народження залишити без змін.
У судовому засіданні заявники підтримали свої вимоги в повному обсязі та просили суд такі задовольнити.
Крім того, ОСОБА_2 повідомила суд , що їй відома про те, що у ОСОБА_5 , яку вони бажають усиновити мається рідний брат, який також знаходиться у КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія».
Представник Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області як орган опіки та піклування ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти усиновлення громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вихованки КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як таке, що відповідає інтересам дитини. Також показала, що дійсно у КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» знаходиться рідний брат ОСОБА_5 , але рішення щодо роз`єднання дітей не приймалося, оскільки у нього є батько.
Представник Прилуцької районної державна адміністрація Чернігівської області як орган опіки та піклування ОСОБА_3 в судовому засіданні вказала, що дійсно у КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» знаходиться рідний брат ОСОБА_11 , у якого згідно рішення суду є батько. Батько на даний час не бажає забирати сина та звернувся з заявою про залишення сина у КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія». Крім того, вказала, що батько написав лист в якому вказує, що він не має наміру забирати на виховання ОСОБА_5 .
Представник КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради в судове засідання не з`явився, проте в своєму листі, не заперечує проти усиновлення їх вихованки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , просить справу розглянути без їх присутності.
Вислухавши пояснення заявників та інших осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
В преамбулі Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, що ратифікована Постановою ВР України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, і є частиною національного законодавства України, визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння.
Статтею 3 Конвенції про права дитини визначено, що у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст.21 Конвенції про права дитини, держави-учасниці, які визнають і/чи дозволяють існування системи усиновлення, забезпечують, щоб найкращі інтереси дитини враховувалися в першочерговому порядку, і вони: а) забезпечують, щоб усиновлення дитини дозволяли лише компетентні власті, які визначають згідно з застосовуваним законом і процедурами та на підставі всієї інформації, що має відношення до справи і достовірна, що усиновлення допустимо з огляду на статус дитини щодо батьків, родичів і законних опікунів і що, якщо потрібно, зацікавлені особи дали свою усвідомлену згоду на усиновлення та на підставі такої консультації, яка може бути необхідною.
Згідно із ч.ч.5, 6 ст.24 ЗУ «Про охорону дитинства», усиновлення допускається виключно в інтересах дитини України відповідно до закону. Усиновлення (удочеріння) є оформлена спеціальним юридичним актом (рішенням суду) передача на виховання в сім`ю неповнолітньої дитини на правах сина чи дочки.
Статтею 207 СК України установлено, що усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до ч.1 ст.208 СК України, усиновленою може бути дитина (стаття 6 цього Кодексу).
Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років. Усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п`ятій та шостій цієї статті. Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі (ч.ч.1, 2, 3, 5 ст.211 СК України).
Не можуть бути усиновлювачами особи, які: 1) обмежені у дієздатності; 2) визнані недієздатними; 3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; 4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім`ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини; 5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; 6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; 7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу); 8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я; 9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини; 10) були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень; 11) за станом здоров`я потребують постійного стороннього догляду; 12) є особами без громадянства; 13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини (ст.212 СК України).
Усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення має бути безумовною. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом (ч.ч.1, 2, 5 ст.217 СК України).
Усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони, в тому числі, невідомі (п.1 ч.1 ст.219 СК України).
Для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку із віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками (ст.218 СК України).
Особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст.223 СК України).
Суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: 1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; 2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; 4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини (ч.ч.1, 2 ст.224 СК України).
Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст.225 СК України).
Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини (ст.229 СК України).
Відповідно до вимог ч.ч.2, 4 ст.231 СК України, якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Статтею 233 СК України встановлено, що на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.293 ЦПК України, справи про усиновлення розглядаються у порядку окремого провадження.
Згідно із ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Статтею 310 ЦПК України встановлено, що заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.
Частинами 1, 3, 4 ст.313 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов`язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати. Для забезпечення таємниці усиновлення у випадках, встановлених Сімейним кодексом України, суд розглядає справу в закритому судовому засіданні. Суд перевіряє законність підстав для усиновлення, в тому числі наявність згоди усиновлюваної дитини, якщо така згода є необхідною, або наявність згоди усиновлюваної повнолітньої особи.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3, 5, 6, 7 ст.314 ЦПК України, за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.
Так судом встановлено, що заявники бажають усиновити дитину позбавлену батьківського піклування та перебувають на обліку у Службі у справах дітей Носівської міської ради від 13 лютого 2024 року за №3.
Для виховання і утримання дитини є всі необхідні матеріальні та житлові умови: заявники на даний час зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.23).
Квартира належить на праві приватної власності ОСОБА_2 (а.с.28).
Квартира загальною площею 72,4 кв.м, з усіма комунальними зручностями, умови проживання задовільні, створені належні умови для виховання та розвитку дитини(а.с.23).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2 ) перебувають у шлюбі з 01 вересня 2007 року, шлюб зареєстровано у відділі реєстрації актів цивільного стану Носівського районного управління юстиції Чернігівської області, про що в Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис за №95(а.с.36).
Згідно з медичних висновків про стан здоров`я, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за станом здоров`я можуть усиновити дитину(а.с.39-46).
Відповідно до довідки виданої Міністерством Внутрішніх Справ України, за обліками МВС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на території України станом на 26.11.2023 року до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи непогашеної судимості немає, в розшуку не перебуває(а.с.47).
Згідно з довідкою виданої Міністерством Внутрішніх Справ України, за обліками МВС ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на території України станом на 04.12.2023 року до кримінальної відповідальності не притягувалася, не знятої чи непогашеної судимості немає, в розшуку не перебуває(а.с.48).
Заявники мають власних неповнолітніх дітей: дочку ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ОСОБА_1 працює в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві на посаді старшого пожежного-рятувальника. Загальна сума його доходу з червня 2023 по листопад 2023 року включно становить 180029 грн(а.с.32).
Згідно з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 28 червня 2022 року Носівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 25 вересня 2019 року Ніжинським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області складено актовий запис №461 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).
Відповідно до витягу з Держаного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 23 червня 2022 року, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 в м.Ніжин, Чернігівської області, її матір'ю записано ОСОБА_16 , батьком записано ОСОБА_17 на підставі заяви матері про державну реєстрацію про народження відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного Кодексу України від 25.09.2019(а.с.17,18)
Згідно з рішення Носівського районного суду Чернігівської області від 18 грудня 2023, ОСОБА_16 позбавлено батьківських прав відносно дітей: доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.13-16)
Відповідно до висновку КНП «Прилуцька міська дитяча лікарня» від 27.02.2024 року, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , здорова(а.с.22).
Із станом здоров`я дитини заявники ознайомлені і мають тверде бажання на усиновлення, жодних заборон, передбачених законом, для усиновлення не вбачається.
Відповідно до листа Служби у справах дітей Носівської міської ради Чернігівської області №01-17/64 від 15.03.2024, у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не має рідних братів та сестер, які перебувають на обліку з усиновлення(а.с.19)
Відповідно до рішення виконавчого комітету Носівської міської ради Чернігівської області від 30 червня 2022 №146, доцільне влаштування малолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , до КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради терміном на шість місяців(а.с.11)
Рішенням Носівського районного суду Чернігівської області від 13 червня 2023 року визнано ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , батьком ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.73-75)
Відповідно до заяви від 21.05.2024 начальнику служби у справах дітей Прилуцької РДА ОСОБА_19 від ОСОБА_18 , останній не планує забирати на виховання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,яка є вихованкою КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради(а.с.76)
Згідно з заяви від 07.02.2024 КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради від ОСОБА_18 , останній тимчасово влаштував дитину ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , до КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради на строк 6 місяців(а.с.77)
Згідно з рішення виконавчого комітету Носівської міської ради Чернігівської області від 30 червня 2022 №486, надано статус дитини позбавленої батьківського піклування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебуває в Комунальному некомерційному підприємстві «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія`Чернігівської обласної ради(а.с.12)
Згідно з акту КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виховується в їх закладі з 02.07.2022 року по теперішній час. За час перебування дитини у закладі ніхто із рідних дитину не відвідував, не телефонував, не приймав ніякої участі у вихованні та утриманні дитини(а.с.20).
15 березня 2024 року адміністрація КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради надала згоду на усиновлення вихованки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (а.с.21).
Як вбачається з висновку Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області за №1.2-22/1400 від 22 березня 2024 року про доцільність усиновлення громадянами України ОСОБА_1 , ОСОБА_2 вихованця КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дане усиновлення є доцільним, та таким, що відповідає інтересам дитини(а.с.6-9).
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Носівської міської ради Чернігівської області від 20 травня 2024, тимчасово влаштовано дитину, позбавлену батьківського піклування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вихованку «Прилуцького обласного будинку дитини «Надія» Чернігівської обласної ради, у сім`ю потенційних усиновлювачів, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.72).
Згідно з заяви від 07.02.2024 КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради від ОСОБА_18 , останній тимчасово влаштував дитину ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , до КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради на строк 6 місяців(а.с.77)
Надаючи оцінку дослідженим в судовому засіданні доказам, суд констатує, що
заявники позитивно характеризуються, мають своїх дітей, а отже мають досвід щодо виховання та утримання дітей, забезпечені житлом та мають достатній дохід, який може забезпечити належне утримання усиновлюваної дитини.
Обставин, що передбачені ст.212 СК України, наявність яких виключала б для заявників можливість бути усиновлювачами малолітньої дитини, судом не встановлено.
Натомість судом встановлено, та підтверджено показаннями представників Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області як орган опіки та піклування, заявниці ОСОБА_2 , рішенням Носівського районного суду Чернігівської області від 18 грудня 2023, ОСОБА_16 позбавлено батьківських прав відносно дітей: доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Рішенням Носівського районного суду Чернігівської області від 13 червня 2023 року, яким визнано ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , батьком ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , заявою від 21.05.2024 начальнику служби у справах дітей Прилуцької РДА ОСОБА_19 від ОСОБА_18 , відповідно до якої останній не планує забирати на виховання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є вихованкою КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради, що в КНП «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія» Чернігівської обласної ради знаходиться рідний брат ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Також, матеріалами справи встановлено, що ухвалюючи висновок про доцільність усиновлення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , органом опіки й піклування наявність у останньої брата не враховувалося.
Відповідно до пункту 74 "Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей", затвердженого 08 жовтня 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України №905, зазначено, що роз`єднання братів і сестер, що перебувають на обліку дітей, які можуть бути усиновлені, не допускається. В окремих випадках, за умови, що вичерпані усі можливості влаштування братів і сестер на виховання в одну сім`ю, районна, районна у місті Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті ради за місцем перебування дитини на місцевому обліку може надати згоду на роз`єднання братів і сестер при усиновленні в разі: коли один з братів, сестер страждає на тяжке захворювання, що вимагає спеціального догляду за дитиною; усиновлення дитини, яка виховується в дитячому або іншому закладі, в той час, як її брати, сестри проживають в сім`ях громадян України; наявності інших обставин, що унеможливлюють влаштування дітей на виховання в одну сім`ю. Роз`єднання братів і сестер у зв`язку з відмовою кандидатів в усиновлювачі від усиновлення будь-кого з них не допускається.
Відповідно до частини 1 статті 210 Сімейного кодексу України, якщо на обліку для можливого усиновлення перебувають рідні брати та сестри, вони не можуть бути роз`єднані при їх усиновленні. За наявності обставин, що мають істотне значення, суд за згодою органу опіки та піклування може постановити рішення про усиновлення когось із них або усиновлення їх різними особами.
Як передбачено частиною 1 статті 213 Сімейного кодексу України, за наявності кількох осіб, які виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину, переважне право на її усиновлення має громадянин України: 1) в сім`ї якого виховується дитина; 2) який є чоловіком матері, дружиною батька дитини, яка усиновлюється; 3) який усиновлює кількох дітей, які є братами, сестрами; 4) який є родичем дитини.
У пункті 35 "Порядку провадження органами опіки, піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини", затвердженого 24 вересня 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №866, зазначено, що під час визначення форми влаштування в інтересах дитини мають бути враховані обставини, за яких дитина втратила батьківське піклування, її життєвий шлях, родинні зв`язки, наявність братів і сестер, контакти із соціальним оточенням, стан здоров`я, освіта, інші потреби".
Відповідно до пункту 36 "Порядку провадження органами опіки, піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини" рідні брати і сестри не можуть бути роз`єднані під час влаштування. У разі неможливості влаштувати їх разом через стан здоров`я одного з братів/сестер опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, керівники закладів зобов`язані забезпечити постійні контакти між дітьми, в тому числі періодичні зустрічі, листування, телефонні розмови, обмін фотокартками тощо. Якщо за віком або станом здоров`я дитина не може самостійно писати, повідомлення від її імені та з її слів пишуть особи, які здійснюють догляд за дитиною. Періодичність зустрічей встановлюється залежно від обставин перебування дітей, але не рідше ніж два рази на рік.
Як передбачено частиною 1 статті 10 Європейської конвенції про усиновлення дітей (переглянутої) від 27 листопада 2008 року, ратифікованої 15 лютого 2011 року Законом України №3017-VI, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише після належного попереднього встановлення обставин стосовно усиновлювача, дитини та її сім`ї. Під час такого встановлення обставин і після цього дані можуть збиратися, оброблятися й розповсюджуватися лише відповідно до правил, які стосуються професійної конфіденційності й захисту персональних даних.
Як вже зазначалось, згідно пункту 74 "Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей" роз`єднання рідних братів та сестер допускається чинним законодавством лише в разі, якщо вичерпані усі можливості влаштування братів і сестер на виховання в одну сім`ю. Структура даної норми вказує на те, що ініціюванню процедури роз`єднання рідних братів та сестер має передувати низка дій по влаштуванню дітей в одну родину, та в разі якщо всі можливості влаштування дітей в одну родину вичерпані дітей може бути роз`єднано.
Наданий до суду лист ОСОБА_18 , який визнаний рішенням суду батьком ОСОБА_17 , про те, що він не бажає забирати на виховання ОСОБА_5 не свідчить, що вичерпаними є всі допустимі можливості влаштування дітей в одну сім`ю, оскільки батько не бажає забирати і свого сина- ОСОБА_17 . Виходячи з обставин справи, враховуючи відсутність фактів на підтвердження вжиття посадовими особами інших заходів для забезпечення влаштування дітей в одну родину, суд приходить до висновку, що висновок органу опіки та піклування щодо доцільності усиновлення ОСОБА_5 та те, що дане усиновлення буде відповідати інтересам дитини є необґрунтованим та передчасним, оскільки жодних дій спрямованих на влаштування брата та сестри в одну сім`ю не вчинено.
Судом, після встановлення даних обставин було оголошено перерву в судовому засіданні з метою вирішення органом опіки та піклування питання про доцільність роз`єднання брата та сестри, але представник органу опіки та піклування не надав суду жодних доказів вчинення даних дій.
Доводи представників органу опіки та піклування про те, що ОСОБА_17 не перебуває на обліку для можливого усиновлення, а отже підстав для прийняття рішення про роз`єднання дітей не має, суд вважає безпідставними, оскільки на переконання суду усиновлення ОСОБА_5 , без вирішення питання про можливість облаштування брата та сестри в одну сім`ю, чи прийняття обгрунтованого рішення про розділення дітей, може призвести до безпідставного розлучення брата і сестри, що суперечитиме їх інтересам.
Враховуючи, що органом опіки та піклування не вжито заходів передбачених ст.210 Сімейного кодексу України, пункту 74 "Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей" в зв`язку з чим надано до суду необґрунтований висновок щодо доцільності усиновлення, суд позбавлений можливості прийняти рішення, оскільки без виконання вище вказаних норм права неможливо з`ясувати чи буде усиновлення ОСОБА_5 відповідати її інтересам, так як роз`єднання братів та сестер можливе лише у виключних випадках про які у висновку органу опіки та піклування не вказано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усиновлення ОСОБА_5 є передчасною та не підлягає задоволенню.
Також суд, вважає за необхідне роз`яснити заявникам, що після усунення недоліків вказаних у рішенні суду останні не позбавлені прав повторно звернутися до суду з аналогічною заявою.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.313,314,354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа : Прилуцька районна державна адміністрація Чернігівської області як орган опіки та піклування, комунальне некомерційне підприємство "Прилуцький обласний будинок дитини" "Надія" Чернігівської обласної ради, про усиновлення малолітньої дитини- відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Анатолій КОВАЛЕНКО
Присяжні: Пархоменко О.М.
Трепаченко А.М.
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 19.06.2024 |
Номер документу | 119789172 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Коваленко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні