Рішення
від 17.06.2024 по справі 464/1322/24
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 464/1322/24

пр.№ 2/464/781/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

17.06.2024 м. Львів

Сихівський районний суд м. Львова

вскладі: головуючої судді Сабари Л.В.,

секретаря судового засідання Андрушко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

встановив:

позивач ОСББ «Вишня» звернулось до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в якому просить стягнути заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 12053,53 грн., за тілом кредиту у розмірі 30107,79 грн., за відсотками за кредитом у розмірі 16935,21 грн., а також судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що власники квартир у будинку АДРЕСА_1 у встановленому законодавством порядку створили ОСББ «Вишня», з метою сприяння використанню їх власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Відповідно до протоколу №6/052021 загальних зборів ОСББ «Вишня» від 06.05.2021 співвласниками прийнято рішення про затвердження оновленого переліку заходів з енергоефективності будинку та про укладення між об`єднанням та АТ «Кредобанк» договору про надання кредиту для фінансування таких заходів. Протоколом №16/0921 загальних зборів ОСББ «Вишня» від 16.09.2021 прийнято рішення про затвердження кредитної операції з АТ «Кредобанк». На підставі вищевикладеного, головою правління від імені та в інтересах ОСББ «Вишня» укладено договір кредитної лінії №693/21-0 від 29.09.2021, за яким надано кредит у розмірі 14611279,00 грн., а також встановлено графік платежів, які повинні здійснюватися ОСББ «Вишня», а співвласники квартир, в свою чергу, повинні сплачувати нарахування за договором відповідно до квадратних метрів. Водночас, відповідач ОСОБА_1 , який є власником квартири АДРЕСА_2 , а також там зареєстрований та проживає, та його син ОСОБА_2 , який також там зареєстрований та проживає, відмовляються оплачувати платежі відповідно до умов кредитного договору, на утримання та проведення реконструкції, поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна. Так, відповідачам скеровано попередження про необхідність сплатити борг, однак останні ухиляються від виконання своїх зобов`язань, а тому станом на день подання позовної заяви у них наявна заборгованість, розрахована відповідно до метра квадратного, та складається з заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 12053,53 грн., за тілом кредиту у розмірі 30107,79 грн., за відсотками за кредитом у розмірі 16935,21 грн., яка підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 29.02.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позову.

Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 11.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 17.06.2024 постановлено здійснювати заочний розгляд вказаної цивільної справи.

Представник позивача ОСББ «Вишня» Чурзін О.В. в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про проведення розгляду справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить такі задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином, причин неявки суду не повідомили, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися.

Враховуючи неявку сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі здобуті й перевірені у судовому засіданні докази в їх сукупності, беручи до уваги матеріали позовної заяви та відсутність відзиву на позов, суд, при вирішенні спору, зважає на наступне.

Згідно з положеннями ч. 1ст. 16 ЦК Українита ч. 1ст. 4 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положеннями ст. ст.12,81 ЦПК Українивстановлено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цих Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Підставами виникненняцивільних правта обов`язків,зокрема,є: договорита іншіправочини або інші юридичні факти (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

За змістомст.526ЦК Українизобов`язання маєвиконуватися належнимчином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

Відповідно до ст. ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно зіст.901ЦК Україниза договоромпро наданняпослуг однасторона (виконавець)зобов`язується зазавданням другоїсторони (замовника)надати послугу,яка споживаєтьсяв процесівчинення певноїдії абоздійснення певноїдіяльності,а замовникзобов`язується оплатитивиконавцеві зазначенупослугу,якщо іншене встановленодоговором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

При цьому, якщо договором про надання послуг передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ст. 903 ЦК України).

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 ЦК України).

Статтею 382ЦК Українивстановлено,що квартироюяк об`єктомправа власності єізольоване помешканняв житловомубудинку,призначене тапридатне дляпостійного уньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

З огляду на те, що спір виник між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Вишня», як юридичною особою, та відповідачами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як користувачами квартири, а правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку регулюються Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», відтак суд враховує наступне.

З огляду на положення ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Співвласники багатоквартирного будинку це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Одночасно, представником співвласника законодавець визначає фізичну або юридичну особу, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника

Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

При дослідженні доказів, судом встановлено наступне.

Співвласниками квартир в будинку АДРЕСА_1 у встановленому законодавством порядку створено ОСББ «Вишня», з метою сприяння використанню їх власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна (а. с. 36).

У квартирі АДРЕСА_2 , загальною площею 54,2 кв.м, зареєстровані та проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , основним квартиронаймачем на основі ордеру (рег.свідоцтва) №63/1064 від 28.12.1999 якої є ОСОБА_1 , що вбачається з довідки з місця проживання про склад сім`ї та реєстрацію №00000000039 від 26.01.2024, виданої ОСББ «Вишня», (а. с. 35).

Протоколом №6/052021 загальних зборів ОСББ «Вишня» від 06.05.2021 прийнято рішення про укладення з АТ «Кредобанк» кредитного договору для фінансування заходів з енергоефективності та надання повноваження Голові Правління ОСББ «Вишня» Чурзіну О.В. на підписання від іменні Об`єднання необхідних документів для укладення таакого договору. Крім того, прийнято, що джерелом повернення кредитних коштів, сплати процентів по кредиту, комісії банку та інших платежів за кредитним договором є збільшення розміру внеску співвласників (а. с. 37-43).

Згідно з протоколом №16/0921 загальних зборів ОСББ «Вишня» від 16.09.2021 прийнято рішення про затвердження кредитної операції та визначено умови такої, зокрема прийнято, що джерелом повернення кредитних коштів, відсотків за користування кредитом та банківських комісій встановлюються додаткові внески співвласників у розмірі не менше 54045 грн/кв.м (в разі неотримання та/або доотримання компенсації від фонду енергоефективності) та 17,71 грн/кв.м (при та/або після отримання компенсації від фонду енергоефективності) на весь період кредитування (а. с. 44-45).

29.09.2021 між АТ «Кредобанк» та ОСББ «Вишня», від імені якого діє Голова Правління ОСОБА_3 , укладено кредитний договір №63/21-0, за умовами якого об`єднанню надано у власність грошові кошти у розмірі 14611279,00 грн., які в свою чергу зобов`язується повернути і сплатити проценти за користування коштами та комісії (а. с. 46-50).

Крім того, як вбачається з витягу з протоколу №1 загальних зборів ОСББ «Вишня» від 02.01.2021, загальними зборами прийнято рішення про затвердження кошторису (внеску та витрат) на утримання будинку та прибудинкової території, встановлено умовну постійну складову кошторису 3,129 грн/кв.м, умовну змінну складову 2,696 грн/кв.м (а. с. 52-53).

Відповідно до витягу з протоколу №1 загальних зборів ОСББ «Вишня» від 20.09.2022 загальними зборами прийнято рішення про затвердження кошторису (внеску та витрат) на утримання будинку та прибудинкової території, встановлено умовну постійну складову кошторису 3,96 грн/кв.м, умовну змінну складову 5,26 грн/кв.м (а. с. 54-55).

У зв`язку із неналежним виконанням відповідачами своїх зобов`язань, на думку позивача, в останніх виникла заборгованість перед ОСББ «Вишня», що згідно з розрахунками, наданими позивачем, складається із заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 12053,53 грн (а. с. 61), за тілом кредиту у розмірі 30107,79 грн (а. с. 58), за відсотками за кредитом у розмірі 16935,21 грн (а. с. 59).

ОСББ «Вишня» скеровувало відповідачу ОСОБА_1 попередження про необхідність сплати наявного розміру заборгованості, однак таке повідомлення повернулось неврученим з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а. с. 56, 60).

З вищевикладеного суд встановив, що співвласниками будинку АДРЕСА_1 для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня».

В силу цього, відносини між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» та співвласниками виникають на підставі рішення загальних зборів та регулюються Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (ст. 23 вказаного Закону). Інших доказів з приводу виникнення зобов`язань між ОСББ «Вишня» та співвласниками багатоквартирного будинку позивач не надав.

З цього слідує, що затвердження статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» та/або прийняття рішення загальними зборами Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» про розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території, що перебуває у спільній власності, а також внесків за тілом кредиту та відсотками та таким, в силу положень ст. 11 ЦК України, є правочином та іншим юридичним фактом, на підставі якого виникають зобов`язання між Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» та співвласниками.

Разом з тим, як вбачається, зі змісту ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» саме власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників.

Тобто, факт наявності у відповідачів зобов`язання щодо сплати належних внесків та платежів на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» має підтверджуватися наявністю в них права власності на квартири АДРЕСА_2 , або, як передбачено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» права, наділеного представником співвласника юридичної особи, що виникло на підставі договору або закону і вони мають право представляти інтереси співвласника.

Водночас, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які підтверджують наведені обставини, а саме, що відповідачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 належить квартира АДРЕСА_2 на праві власності, а також те, що відповідачі на підставі договору або закону отримали повноваження представляти інтереси співвласника.

Крім того, єдиним доказом того, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 є довідка з місця проживання про склад сім`ї та реєстрацію № НОМЕР_1 від 26.01.2024, видана ОСББ «Вишня», що є позивачем у справі та зацікавленою стороною у результаті вирішення спору. Документи, які підтверджують те, що відповідач ОСОБА_2 є власником згаданої квартири в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, вказаний документ суд не може визнати достатнім доказом на підтвердження юридичного факту належності відповідачу на праві власності квартири, за якою виникла заборгованість, оскільки такі дані не підтверджені відповідним свідоцтвом про прав власності або витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Одночасно, позивачем не доведено, що відповідачі є наймачами чи орендарями квартири згаданої квартири та отримали доручення власника такої квартири брати участь в управлінні багатоквартирним будинком, оскільки жодних доказів, про те, що квартира перебуває у комунальній чи державній власності, її здано в найм чи оренду до матеріалів позову не долучено.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, та з`ясувавши дійсні обставини, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що стороною позивача не доведено, що у відповідачів виникло зобов`язання перед ОСББ «Вишня» сплачувати внески на утримання будинку та прибудинкової території, а також платежі на погашення тіла кредиту та відсотків за кредитом як співвласників багатоквартирного будинку, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості, у зв`язку із чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст. ст. 15, 16, 322, 382, 385 509, 526, 610, 611, 901, 903 ЦК України, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 81, 82, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354-356 ЦПК України, суд,

ухвалив:

у задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовити повністю.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне судове рішення складено 17 червня 2024 року, що є датою його ухвалення, ухваленого за відсутності учасників справи, як це передбачено ч. 5 ст. 268 ЦПК України.

Учасники справи:

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вишня», місцезнаходження: м. Львів, вул. М. Гориня, 7, код ЄДРПОУ 35226995;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП невідомий;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП невідомий.

Головуюча Сабара Л.В.

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення17.06.2024
Оприлюднено20.06.2024
Номер документу119808252
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —464/1322/24

Рішення від 17.06.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Сабара Л. В.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Сабара Л. В.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Сабара Л. В.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Сабара Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні